Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Και χρειάζομαι και το "ATI_Catalyst_10.4_AppProfiles.exe" για το Bad Company 2;

Με τους τελευταίους όχι δεν το χρειάζεσαι γιατί είναι ενσωματωμένο. Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και χρειάζομαι και το "ATI_Catalyst_10.4_AppProfiles.exe" για το Bad Company 2;

Ειναι μεσα τα AppProfiles στους 10.4 αλλα καλο θα ηταν να τα κατεβαζες απ το σιτε του ατιμαν και να τα ξανα περναγες.Σε μενα δεν δουλεψαν με την πρωτη.Και μην ξεχασεις και το ATI Stream.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεσα τα AppProfiles στους 10.4 αλλα καλο θα ηταν να τα κατεβαζες απ το σιτε του ατιμαν και να τα ξανα περναγες.Σε μενα δεν δουλεψαν με την πρωτη.Και μην ξεχασεις και το ATI Stream.

Το ATi Stream γιατί;

Πέρασα αυτούς του ATiMan και δεν πέρασα ξεχωριστά τα profiles. Τα loading times στο BC2 είναι πλέον μηδαμινά. Έχω SSD για το λειτουργικό αλλά το παιχνίδι είναι εγκατεστημένο σε Caviar Black και νομίζω ότι μπαίνω πρώτος πλέον στην πίστα :shifty:

Πλέον τα loading times είναι "αυτά που θα έπρεπε να είναι" (coca cola zero)

Flickering δεν παρατήρησα οπότε μάλλον είναι ενσωματωμένα και τα profiles κανονικά; :turn:

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα γραψει και παλιοτερα αλλα το προβλημα δεν λυθηκε, ουτε καποια απαντηση δωθηκε.

Με την εγκατασταση του Asus SmartDoctor (και το λοιπο software Asus GamerOSD κτλπ.)

απενεργοποιειται το DirectCompute 5. Τουλαχιστο στο GPU-Z δεν το εχει τσεκαρισμενο, αλλα εκτος απο αυτο το Unigine 2 δεν τρεχει η δεν εμφανιζει το tesselation.

Υπαρχει κανεις με το ιδιο προβλημα; Πως το λυνω;

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα γραψει και παλιοτερα αλλα το προβλημα δεν λυθηκε, ουτε καποια απαντηση δωθηκε.

Με την εγκατασταση του Asus SmartDoctor (και το λοιπο software Asus GamerOSD κτλπ.)

απενεργοποιειται το DirectCompute 5. Τουλαχιστο στο GPU-Z δεν το εχει τσεκαρισμενο, αλλα εκτος απο αυτο το Unigine 2 δεν τρεχει η δεν εμφανιζει το tesselation.

Υπαρχει κανεις με το ιδιο προβλημα; Πως το λυνω;

Μαλλον ...

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062802561&postcount=2534

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εγω ειμαι απο format και δεν εχω πειραξει τα ρολογια της καρτας με το SmartDoctor, ουτε εχω αλλαξει κανενα bios. Απλα μετα τους 10.4 final του ΑΤΙΜΑΝ εβαλα το software της ASUS (ολα default ειναι). Θα δοκιμασω κανω uninstall drivers και asus software και θα ξαναποσταρω.

edit. Μετα απο απεγκατασταση του Asus software και τη σωστη απεγκατασταση/εγκατασταση των 10.4 final το DirectCompute 5 "επανηλθε" . Αναμενω το εργαλειο απο τον ΑΤΙΜΑΝ για o/c οποτε.

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις χαμηλα fps 30-40 στο episodes from liberty city με 5870 και 10.4 του ΑΤΙΜΑΝ?

επισης και κατι flickering...

σαν πολλα bugs εχει το game..:getlost:

check εδω:

Statistics

Average FPS: 48.72

Duration: 36.25 sec

CPU Usage: 72%

System memory usage: 45%

Video memory usage: 77%

Graphics Settings

Video Mode: 1920 x 1080 (60 Hz)

Texture Quality: High

Shadow Quality: Medium

Reflection Resolution: High

Water Quality: Very High

Texture Filter Quality: Anisotropic x8

Night Shadows: Medium

View Distance: 5

Detail Distance: 100

Hardware

Microsoft Windows 7 Ultimate

Video Adapter: ATI Radeon HD 4800 Series

Video Driver version: 8.14.1.6105

(γιατι μου δειχνει οτι εχω 4800series?) :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς είχα πει και στο θέμα, ότι τα episodes μου φαίνονται πιο βαριά χωρίς να βλέπω έξτρα βελτίωση. Άρα δε νομίζω ότι φταίνε οι drivers. :)

Τώρα για το 4800, θα πρέπει να το τσεκάρω και στα δικά μου benches.

Link to comment
Share on other sites

Που σου λεει οτι ειναι 4800 μαλλον κατι οντως σαν conflict με drivers ακουγεται...

Γενικα παντως το παιχνιδι δεν καταλαβαινει απο καρτες φιλε ... εδω με 5970 στα 875/1125 και τους 10.3, πανω κατω στα ιδια settings και εχουμε μηδαμινη διαφορα σε frames...

Average FPS: 52.65

Duration: 36.60 sec

CPU Usage: 34%

System memory usage: 47%

Video memory usage: 73%

Graphics Settings

Video Mode: 1920 x 1200 (60 Hz)

Texture Quality: High

Shadow Quality: High

Reflection Resolution: High

Water Quality: Very High

Texture Filter Quality: Anisotropic x8

Night Shadows: High

View Distance: 36

Detail Distance: 40

Microsoft® Windows Vista" Ultimate Service Pack 2

Video Adapter: ATI Radeon HD 5900 Series

Video Driver version: 5.2.21555.0

Εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειτε γιατι συμβαινει ειτε αν ειναι θεμα drivers ειναι η διαφορα στο cpu usage πουε εχουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια ποτε θα δουμε τους catalyst 10.4 WHQL......Τελειωνει ο μηνας και τπτ........ΑΤΙΜΑΝ προς τι η τοσο καθυστερηση???(υπαρχει καποιο προβλημα....?)

Αν και αυριο πιστευω θα τους βγαλουν.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι "καιγεσαι" τοσο?

Εχουμε ηδη τους 10.4

Την επομενη μερα απο τους official θα βαλω τους "κομμενους" 10.4

Στις 5 του μηνα τους 10.5a.

Τα εχουμε πει αυτα. Υπαρχει οντως κατι, αλλα αυριο θα τους εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Υπάρχει ένα θέμα ίσως με την 5770 που αντικατέστησε την 9800gt που είχα..

(1η φορά παίρνω ati :))

Ίσως να είναι θέμα drivers;

Αρχικά έγινε απεγκατάσταση απλή (control panel) των προηγούμενων drivers της nvidia. Μετά έγινε η αλλαγή της κάρτας και πέρασα τους 10.3 official. Επειδή υπήρχε κάποιο θέμα (αναβόσβηναν κάποια pixels σε παιχνίδια) απεγκατέστησα τους 10.3 (control panel) και πέρασα τους drivers απ το cd της κάρτας. Μετά αφού το πρόβλημα επέμενε και αφου ξαναπέρασα τους 10.3, απεγκατέστησα όλους τους drivers της ατι (control panel), μετά atiman uninstaller, restart, είχαν μείνει οι παλιοί drivers της ατι, driver sweeper (safe mode), απεγκατάσταση ati, nvidia. Εγκατάσταση Ati stream, msi afterburner, και με αυτό ενεργό περνάω τους 10.4 από το site του ατιμαν και το ίδιο πρόβλημα πάλι. :getlost:

Η ποιότητα του video (unigine heaven) δεν είναι και η καλύτερη αλλά φαίνεται νομίζω, σε κάποιες περιοχές αναβοσβήνουν pixels!

Είναι ελαττωματική η κάρτα ή είναι πάλι θέμα drivers;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nEzJbdednzA]YouTube - 5770 Unigine Heaven 2.0[/ame]

Επίσης gpuz:

dcb.png

(win 7 32 bit έχω)

Καμιά ιδέα;

Έγινε επεξεργασία από g1ann1s
windows
Link to comment
Share on other sites

το παρατηρησες και σε αλλα παιχνιδια αυτο ή μονο στο Unigine?και αν ναι σε ποιά?

Επίσης στο furmark, όπου και κολλάει στιγμιαία κατά διαστήματα η εικόνα, αν και τα fps ειναι >40.

Από παιχνίδια στο just cause 2 σαν να βελτιώθηκε αρκετά το θέμα σε σχέση με τους 10.3.. αλλά τότε είχαν μείνει και από nvidia κάποια αρχεία, τα οποία έχουν πλέον σβηστεί με driver sweeper πριν την εγκατάσταση των 10.4. Τέλος εχω περάσει και τα profiles από το site του atiman

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο furmark, όπου και κολλάει στιγμιαία κατά διαστήματα η εικόνα, αν και τα fps ειναι >40.

Από παιχνίδια στο just cause 2 σαν να βελτιώθηκε αρκετά το θέμα σε σχέση με τους 10.3.. αλλά τότε είχαν μείνει και από nvidia κάποια αρχεία, τα οποία έχουν πλέον σβηστεί με driver sweeper πριν την εγκατάσταση των 10.4. Τέλος εχω περάσει και τα profiles από το site του atiman

Και γω το παθαινω αυτο το ειχα ξανανεφερει, το "δαχτυλιδι" του furmark καθως γυρναει τρωει κατι μινι σκαλωματα (ειδικα σε 8ΑΑ) στο PES 2010 επισης η εικονα σκαλωνε στιγμιαια. Αν τετοια προβληματα μαρτυρουν οτι η καρτα ειναι ελαττωματικη, ας το επιβεβαιωσει καποιος, να την παω πισω για RMA.

Επισης θελω να ρωτησω κατι. Αν κανουμε απεγκατασταση των drivers, μετα το ρεσταρτ το Afterburner δεν εντοπιζει drivers και δεν μπορω να το ανοιξω οταν παω να την εγκατασταση των drivers. Πως το κανω αυτο;

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

Και γω το παθαινω αυτο το ειχα ξανανεφερει, το "δαχτυλιδι" του furmark καθως γυρναει τρωει κατι μινι σκαλωματα (ειδικα σε 8ΑΑ) στο PES 2010 επισης η εικονα σκαλωνε στιγμιαια. Αν τετοια προβληματα μαρτυρουν οτι η καρτα ειναι ελαττωματικη, ας το επιβεβαιωσει καποιος, να την παω πισω για RMA.

Επισης θελω να ρωτησω κατι. Αν κανουμε απεγκατασταση των drivers, μετα το ρεσταρτ το Afterburner δεν εντοπιζει drivers και δεν μπορω να το ανοιξω οταν παω να την εγκατασταση των drivers. Πως το κανω αυτο;

Και σε μενα το PES 2010 η εικονα σκαλωνει στιγμιαια(2-3 φορες σε καθε αγωνα).......Ομως και με την ASUS 3870χ2 ειχα το ιδιο προβλημα(ειδικα οταν ειχα ενεργοποιημενο το smartdoctor).....λογικα ειναι θεμα του game η των driver.Οποτε φιλε ΑΤΙΜΑΝ μηπως πρεπει να δουμε τι στο διατανο φταιει γιατι και σε αλλα φορα που διαβαζω αρκετοι ειναι αυτοι που εχουν το ιδιο προβλημα....φυσικα δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα μερικες φορες γινεται εκνευριστικο....:computer:

Υ.Γ. Σημερα λογικα θα βγουν οι 10.4 WHQL, να τους περασουμε η να κρατησουμε τους δικους σου 10.4?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.