Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Τα 10.7 Crossfire profiles ειναι απαραιτητα για το CF;

Παιζω το BC2 με 5970 + 5870 και τα fps ανεβοκατεβαινουν 45-60 ολη την ωρα και η κινηση παει λες και εχει λοξυγγα.

Παλιοτερα (πριν 2 μηνες) το BC2 επαιζε τζαμι (αν και η μητρικη/cpu "Μ3Α79-Τ/965" κοβουν πολυ το 3fire) τωρα εχει προκυψει το προβλημα που ανεφερα και δεν ξερω τι να κανω. Εκανα format, ολα απο την αρχη, τελευταιο patch του BC2 και το προβλημα παλι υπαρχει. Επισης και στο Farcry2 τα fps ανεβοκατεβαινουν (45-60) ενω παλιοτερα ηταν 100+ χωρις vsync και 60 κολλημενα με vsync.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια, πάλι δεν ανοίγει ο ccc

Κατι μενει πισω πριν την εγκατασταση των καινουργιων, να υποθεσω αν πας στον φακελο της ati technologies και τα τρεξεις απο κει σου βγαζει σφαλμα, εμενα ετσι μου εκανε... δεν ξερω κατι παραπανω σε αυτο, εγω απλα τα εκανα σε XP ολα αυτα στην δουλεια, σπιτι δεν εχω βαλει στα 7 ακομα νεους drivers (10.5) και δεν το βλεπω να το κανω, καλα ειμαι κ ετσι :happy:

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι εχουν ανεβει πλεον οι http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ATICat107aBetaDriver.aspx

για να δουμε τι λενε και αυτοι.......

ATI Catalyst™ 10.7a beta driver features:

  • Starcraft II: Support for Anti-Aliasing through the ATI Catalyst Control Center when using a Windows® 7, Windows Vista® or Windows XP based system with an:
    • ATI Radeon™ HD 5xxx series graphics card or ATI Radeon Mobility equivalent series of products
    • ATI Radeon HD 4xxx series graphics card or ATI Radeon Mobility equivalent series of products
    • ATI Radeon HD 3xxx series graphics card or ATI Radeon Mobility equivalent series of products
    • ATI Radeon HD 2xxx series graphics card or ATI Radeon Mobility equivalent series of products

    [*]Improved performance for Quad ATI CrossFireX™ for Eyefinity™ supported configurations

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τους ATI Catalyst™ 10.7a beta.

Το antialiasing από ccc δουλεύει στο starcraft 2 αλλά είναι unplayable το game έτσι με οποιοδήποτε aa mode.

5850 σε windows 7 εδώ.

Έπίσης σε adaptive multi-sample mode,εκτός από το κακό performance κάνει και παραμορφώσεις στα textures.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο? αφού υπάρχουν οι 10.7

Γιατί είναι πιο καινούριοι από τους official (αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι είναι και καλύτεροι)

συγκεκριμένα οι official έχουν ημερομηνία 6/7 και αυτοί 30/7

Μετά από φορματ κατάφερα και πέρασα τους Official (8.753)και έτρεξα ένα Vantage. Συγκρίνοντας τους με τους 8.751

10.7 prea Hotfix (8.751)

picture.php?albumid=253&pictureid=4820

10.7 Official (8.753)

picture.php?albumid=253&pictureid=4855

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε τους τελευτεους official.....Ειναι πιο καινουριοι απο αυτους που μας εχει δωσει ο ΑΤΙΜΑΝ...

Εκτός αυτού..το έχει πει κ ο ίδιος ο ATIMAN όταν βγαίνουν οι επίσημοι οδηγοί να τους εγκαθιστούμε..

Link to comment
Share on other sites

τους κατεβασα εχθες αλλα δεν μου αρεσεοθν καθολου. στο overclock δεν ριχνουν το ρευμα . υπαρχει καποιο fix η κατι που πρεπει να κανω?

εννοεις οτι δεν πεφτουν τα ρολογια?

αν ναι τοτε αν ψαξεις θα δεις οτι απο δω και περα ετσι θα δουλευουν

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω χαθει, ειμαι ετοιμος να ακουσω τις ερωτησεις σας με προσοχη..

Δυο παρατηρησεις στα τελευταια ποστ,,

Ο 10.7a βγηκε για εναν και μονο σκοπο, δεν ειναι νεοτερος στην βαση του και οποιος δεν τον χρειαζεται να μην τον εγκαταστησει.

Οντως, σας εχω πει (απο τους 10.5) οτι τα ρολογια ετσι θα λειτουργουν και γι αυτο εδειξα μεσω profiles πως να αντιμετωπιζουμε αυτην την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Οντως, σας εχω πει (απο τους 10.5) οτι τα ρολογια ετσι θα λειτουργουν και γι αυτο εδειξα μεσω profiles πως να αντιμετωπιζουμε αυτην την κατασταση.

atiman sorry αν σε κουραζω αλλα μου θυμιζεις που εχει γραφτει αυτο γτ δεν το βρισκω

Link to comment
Share on other sites

atiman sorry αν σε κουραζω αλλα μου θυμιζεις που εχει γραφτει αυτο γτ δεν το βρισκω
Τιποτα Nephilim, απλα ανακαλυπτουμε οτι εχουμε καποιους "καλοθελητες" που μας διαβαζουν...Κανενα προβλημα..

Τωρα στα δικα μας...

Δημιουργια clock profiles απο το CCC.

** Πρωτα απ ολα, αν δεν το εχουμε κανει ηδη, πρεπει να παμε Computer>Organize>Folder and search options>view και να ενεργοποιησουμε το Show hiden files.

Μετα,,

1. Ανοιγουμε τον CCC

2. Καρτελα ATI Overdrive ξεκλιδωνουμε το overclocking με το "κλειδακι" και βαζουμε τα ρολογια στο default.

3. Tab, Options>Profiles>Profiles Manager

4. Στο πεδιο Enter or select a profile name γραφουμε το ονομα του profile.

5. Γραφουμε Default παταμε save και close

6. Γυριζουμε στην καρτελα ATI Overdrive, ρυθμιζουμε τα ρολογια οπως εμεις θελουμε (3D Gpu and memory) και Apply.

7. Ξανα Tab, Options>Profiles>Profiles Manager

8. Ξανα στο πεδιο select a profile name, γραφουμε overclock , save και close.

9. Πηγαινουμε στο C:\users\pcname\AppData\Local\ATI\ACE\Profiles\

10 Θα δουμε τα δυο XML αρχεια που δημιουργησαμε default και overclock.

11.Αν κανουμε δεξι κλικ ΠΧ στο default >open with > WordPad θα δουμε κατι σαν αυτο,,

<Feature name="CoreClockTarget_0">

<Property name="Want_0" value="40000" />

<Property name="Want_1" value="55000" />

<Property name="Want_2" value="73000" />

</Feature>

<Feature name="MemoryClockTarget_0">

<Property name="Want_0" value="100000" />

<Property name="Want_1" value="100000" />

<Property name="Want_2" value="100000" />

<Feature name="CoreClockTarget_1">

<Property name="Want_0" value="40000" />

<Property name="Want_1" value="55000" />

<Property name="Want_2" value="73000" />

</Feature>

<Feature name="MemoryClockTarget_1">

<Property name="Want_0" value="100000" />

<Property name="Want_1" value="100000" />

<Property name="Want_2" value="100000" />

Οπου,,

"CoreClockTarget_0" ο πρωτος πυρηνας η μια μονη καρτα (GPU clock).

"CoreClockTarget_1" (2 - 3) ο δευτερος πυρηνας - crossfire κλπ (GPU clock).

"Want_0" value = Idle clock

"Want_1" value = UVD clock

"Want_2" value = 3D clock

"MemoryClockTarget_0" ο πρωτος πυρηνας η μια μονη καρτα (memory clock)

"MemoryClockTarget_1" (2 - 3) ο δευτερος πυρηνας - crossfire κλπ (memory clock)

"Want_0" value = Idle clock

"Want_1" value = UVD clock

"Want_2" value = 3D clock

Εδω αυτο που θα δουμε θα πρεπει να συμφωνει με τα 2D idle clock που πρεπει να εχουμε εξ ορισμου μας.

12.Εαν κανουμε δεξι κλικ στο overclock >open with >WordPad θα δουμε κατι σαν αυτο πλεον ,,

<Feature name="CoreClockTarget_0">

<Property name="Want_0" value="40000" />

<Property name="Want_1" value="55000" />

<Property name="Want_2" value="90000" /> * GPU 900.00 (προσεξτε την τελεια για να δειτε οτι "αγνοουμε 2 μηδενικα στο τελος)

</Feature>

<Feature name="MemoryClockTarget_0">

<Property name="Want_0" value="100000" />

<Property name="Want_1" value="100000" />

<Property name="Want_2" value="120000" /> * Memory 1200.00

<Feature name="CoreClockTarget_1">

<Property name="Want_0" value="40000" />

<Property name="Want_1" value="55000" />

<Property name="Want_2" value="90000" /> *

</Feature>

<Feature name="MemoryClockTarget_1">

<Property name="Want_0" value="100000" />

<Property name="Want_1" value="100000" />

<Property name="Want_2" value="120000" /> *

13. Καθε φορα που θα πηγαινουμε στο εικονιδιο ΑΤΙ στο task bar, δεξι κλικ >Active Profile και παταμε πανω στα ονοματα των profiles που φτιαξαμε τοτε αυτοματα θα επιλεγονται και οι συχνοτητες που εχουμε ορισει κατω απο αυτα.

Ειναι φανερο οτι μπορουμε να φτιαξουμε οσα profiles θελουμε, να επεξεργαστουμε με WordPad edit τα profiles XML και να αλλαξουμε οτι θελουμε πανω τους.

Προτεινω τον φακελο C:\users\pcname\AppData\Local\ATI\ACE\Profiles να τον αντιγραψουμε και καπου αλλου γιατι καταστρεφεται με καθε unistall driver και να τον ξαναντιγραφουμε στην θεση του, για να εχουμε παντα τα ιδια profiles ετοιμα και να μην τα ξανακανουμε απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.