Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

και πια κάρτα με tessellation HIGH και ΑΑ full πιστεύεις θα θερίζει?

ειτε high ειτε low...δεν εχει σημασια...αλλα να βαλω να παιξω και dx9 για να μην χανω fps...αυτο με...χαλαει...dx9 επαιζα και με hd3870...το αν θεριζει λιγο με νοιαζει...με νοιαζει ομως ενα πραγμα...να μην βλεπω να πεφτουν 20 fps κατω τα σκηνικα...οταν δηλαδη μπαινει η δυσκολη σκηνη' date=' τελειωσε...προτιμω να βλεπω σταθερα 30 και να μενει εκει...παρα να βλεπω 40-45 και ξαφνικα να πεφτει 15-20...βλεπεις το lag...και σου πεφτει η ψυχολογια... :)[/b']:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι στο Heaven, εχει προβλημα με 1920/1200, ενω με 1080 δεν βλεπεις καμια καθυστερηση..

το heaven ειναι ακυρο μπροστα σε παιχνιδια...οταν στο AvP εχω max fps 167, average fps 104, kai min 65...δεν σου κανει εντυπωση...??? σαν εμπειρος που εισαι καταλαβαινεις οτι αυτο το 65 και χωρις ΑΑ, AF...αν βαλω AA+AF...ξερεις που θα παει...αυτα με στενοχωρουν...δεν ξερω τι με "κοβει"...μηπως η ΑΤΙ κατι τις ξεφευγει...δεν ειναι αδυναμο το hardware..."αλλα αυτες οι διαφορες, μου θυμιζουν την περιπτωση του ψυγειου, κοβει ο ανεμηστηρας στην ψυξη, και ξαφνικα λιωνουν τα παγακια"...

Link to comment
Share on other sites

το heaven ειναι ακυρο μπροστα σε παιχνιδια...οταν στο AvP εχω max fps 167, average fps 104, kai min 65...δεν σου κανει εντυπωση...??? σαν εμπειρος που εισαι καταλαβαινεις οτι αυτο το 65 και χωρις ΑΑ, AF...αν βαλω AA+AF...ξερεις που θα παει...αυτα με στενοχωρουν...δεν ξερω τι με "κοβει"...μηπως η ΑΤΙ κατι τις ξεφευγει...δεν ειναι αδυναμο το hardware..."αλλα αυτες οι διαφορες, μου θυμιζουν την περιπτωση του ψυγειου, κοβει ο ανεμηστηρας στην ψυξη, και ξαφνικα λιωνουν τα παγακια"...

Το εχεις με ολα τα patches?

Γιατι και μενα στο 1.0 πηγαινε σαν την χελωνα που μου φερνει το πτυχιο απο την Κινα αλλα τωρα παει κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται να τεστάρει το tessellation της κάρτας του, με benchmark και όχι παιχνίδι, για να μην στήνει το τέρας που λέγεται Unigine Heaven, υπάρχει και αυτό:

http://www.geeks3d.com/20100819/gpu-tool-tessmark-0-2-2-new-opengl-4-tessellation-benchmark/

Απλό και γρήγορο στο setup.

Τα αποτελέσματα είναι φτωχά σε σχέση με Nvidia Fermi

Η ATI υποτίμησε το tessellation στην πρώτη γενιά DX11 καρτών και το διορθώνει με την σειρά HD 6000.

Τα γνωστά κόλπα για να μπαίνει συχνά το χέρι στην τσέπη...

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο δεν κανει?...

ΟΚ, εχεις το 100% της προσοχης μου :toomuchne... πως το εκανες αυτο?? Με ιδια setting και σχεδον ιδιο hardware εχω το 60% των παραπανω επιδοσεων (με την εκδοση 2.1 ομως).

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο τις δυνατοτητες που θα θελω να ανοιξω τοτε.

Απ οτι βλεπω ομως λιγο ενδιαφερει αυτο, οποτε μαλλον θα ειναι κανονικοι.

Απ την αλλη η διαδικασια ειναι παιγνιδακι....εστω κι αν εγω ειχα χασει μερικα επεισοδια και δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι εδω δουλευει και εκει οχι...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι ποτε θα ανεβασω νεους αλλα γιατι ανεβαζω νεους.

Σκοπος ειναι να εχουμε μερικες αναφορες προβληματων απο ανθρωπους που μπορει να ειναι απο αδαεις εως οι μεγαλυτεροι γνωστες του αντικειμενου σε διαφορα συστηματα με διαφορες απαιτησεις.

Στην αρχη οταν οι οδηγοι ηταν ξεκλειδωτοι ειχαμε απο 200 εως 600 downloads και αναφορες καμια 15αρια...

Τωρα που εχουν κωδικο εχουμε 30 - 50 downloads και αναφορες σχεδον τιποτα...

Καταλαβαινεις βεβαια που πηγαιναν τα υπολοιπα downloads....

Οι αναφορες χρειαζονται κι αυτος ειναι ξαναλεω ο σκοπος τους, οχι το αν θα κερδισουμε μερικα fps στα παιγνιδια που παιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο που δοκιμασα τους 10,8 official ( μαλλον δεν ειδες το πμ που σου εστειλα atiman) ειδα οτι εχουν χειροτερη αποδοση απο τους 10,4b που ειχα.Ασε που τα idle ρολογια δεν επεφταν κατω απο 400 και 1180.Τι προφιλ εφτιαξα,τι xml editing,τιποτα δεν ενοιωθε.157/300 πεφτει μονο αν απενεργοποιησω το ATI overdrive αλλα για να παρει τα oc ρολογια πρεπει να το ενεργοποιησω.Κανενας τροπος να πεφτει 157/300 η καρτα και να πηγαινει 900/1180 χωρις να χρειαζεται να κανω καμια δεκαρια ρυθμισεις πριν παιξω υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις κατι ιδιαιτερο,, 5970 > 950/1150.

Οπως καταλαβαινεις με το που ειδα τα νουμερα που μας εστειλες :o χαρηκα :dance3: και επιασα δουλεια:crazy_pilot: ...

Ιδου το αποτελεσμα (5970>940/1250) το οποιο απεχει μακραν απο τα δικα σου νουμερα ειδικα στα max fps! Εβαλα και αλλα 2 clock settings μιας και δεν καταφερα να πιασω 950 στο core, ωστε να δειξω πως η διαφορα απο 920-940 (αρα και 950) ειναι max. 1 frame.

Ερωτηση... μηπως το παραπανω bench που μας εστειλες ειναι απο 2x5970, γιατι δε νομιζω (δε ξερω) η version 2.1 του unnigine να δινει τοση διαφορα στα maximum frames!

Σημειωση: Η διακυμανση των frames ειναι αισθητη!

5970BENCHs.jpg

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το λοιπον......δεν εχεις τπτ να χασεις!!!!(heaven v. 2)

Ναι... :hmm: πιστευεις οτι εχω την καρτα μου σε μονιμη βαση στα 940/1250... δε νομιζω, αλλιως θα με ειχαν συλλαβει για διαταραξη κοινης ησυχιας:stop: με τον ανεμιστηρα στο 75%. Περαν αυτου δεν μου αρεσει να πιεζω το hardware γι αυτο και μονιμα το χρησιμοποιω σε stock settings.

Απλα μου εκαναν μεγαλη εντυπωση τα bench του atiman, με παρεμφερες hardware και ειπα να δω τι ψαρια πιανει η δικια μου καρτα ... η αποκλιση ειναι απλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ και δεν μπορω να την δικαιολογησω αφου για το bench χρησιμοποιουμε ιδια καρτα/clocks.

Anyway, θα κατεβασω και το 2.0 να δω τι διαφορες εχει σε default clocks τουλαχιστον.

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεσα να παρω με 5970 (930/1250) στο Heaven 2.0

Αν και καλυτερο απο πριν, ...απεχει μακραν απο του ΑΤΙΜΑΝ :hmm: Και φυσικα το ολο θεμα δεν ειναι το ακατασχετο κυνηγι των FPS, αλλα το optimization στη συνεργασια hardware/software > drivers.

5970UH20s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.