Jump to content



3D Studio Max on Linux?


hemppants

Recommended Posts

Τι είναι το Wine;

Βασικά έπρεπε να αρχίσω με το ότι δεν ξερώ τίποτα από Linux. Και θέλω να αλλάξω σε Linux για να δω αν υπάρχει σημαντική διαφορά από Windows σε αυτόν τον τομέα. (Rendering times, σταθερότητα)

Η εγκατάσταση του Max ψάχνει πάντα να βρει DirectX.

Link to comment
Share on other sites

Το Blender είναι το αντίστοιχο για 3D Animation εγώ ψάχνω για Video Editing.

Απλά ρώτησα αν γίνετε να τρέξει σε Linux το 3D Studio Max για να δω αν υπάρχει σημαντική διαφορά σε Rendering Time και σταθερότητα συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να γουστάρω τρελά με το Cinelerra. Ευχαριστώ πολύ για το link.

Απλά να δω που θα βρω σύστημα να το τρέξω. Αν διαβάσεις το προτεινόμενο σύστημα που θέλειξυπνάνε τα καβούρια στη τσέπη.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τρέχει απλά το πώς θα τρέχει στο PC μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και φεν ξερω γενικα τις απαιτησεις αντιστοιχων προγραμματων, μου φαινεται λιγο τρελλο το συστημα που θετει ως recommended... Αυτο εγω θα το ελεγα supercomputer...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Seeker [23-05-2006 17:02]

Maya...

Το Maya δεν είναι καθόλου σταθερό σε Linux. Έτσι λένε τουλάχιστον.

Το Blender φαίνεται πολλά υποσχόμενο και το δοκιμάζω τις τελευταίες μέρες. Επίσης και το Cinelerra.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 12:40]

αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με 3d apps ξέχνα το LINUX για τώρα τουλάχιστον.

Καλό το blender αλλά λίγο. Εξαρτάται βέβαια τι θες να κάνεις.

Ασχολούμαι σοβαρά με 3D από το 1999 και είναι οι δουλεία μου εδώ και 4 χρόνια. Απλά θέλω να φύγω από Windows.

;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν αλλά να μην γίνει και αυτοσκοπός η φυγή από τα WIN. Δλδ να αφήσω 3dsmax και cienama4d, (δεν αναφέρομαι σε όλα τα άλλα που χρειάζονται σε έναν 3d artist είτε για compositing είτε για rendering, είτε ακόμα και για ένα απλό model) απλώς για να πάω σε LINUX.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hemppants

Το Maya δεν είναι καθόλου σταθερό σε Linux. Έτσι λένε τουλάχιστον.

Δεν ξέρω (δεν το έχω χρησιμοποιήσει) προτείνω να το δοκιμάσεις πάντως. Νομίζω πως υπάρχει μια Personal Learning Edition που είναι δωρέαν για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα φύγω από Windows για πολύ καιρό ακόμα για αυτόν τον λόγο. Δεν θέλω να αφήσω το Max γιατί πάνω σε αυτό έχω μάθει ότι έχω μάθει και είναι δύσκολο να αλλάξει κάποιος πρόγραμμα. Ειδικά στο τομέα του 3D.

Link to comment
Share on other sites

To maya κάνει παπάδες αλλά έχει πολύ δύσκολο interface-menoy κτλ.

Εγώ τελικά βρήκα ότι η βέλτιστη λύση για όλα είναι το Cinema4D. Είχα μάθει το max ε΄δω και κάποιο καιρό αλλά μόλις δοκίμασα το C4D βρήκα το δάσκαλο μου, που λένε. Τρομερή ευκολία χειρισμού, δυνατός renderer και πάρα πολλά modules που δεν τα βρίσκεις αλλού. Φυσικά όμως κανείς δεν περιορίζει κανένας να ασχοληθεί μόνο με ένα πρόγραμμα. Υπάρχουν πάρα πολλά και για όλα τα γούστα και για όλα τα στάδια της δημιουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.