Jump to content



quake4 και κολληματα


def

Recommended Posts

εβαλα το παιχνιδι σημερα να το παιξω(αυθεντικο)το ξεκιναω και συνεχεια με κολλαει παιδια.εβαλα και το 1.2 φουλ αλλα παλι τα ιδια.να ενημερωσω οτι ειμαι με 1gb μνημη και οι ρυθμησεις για την ποιοτητα εικονας ειναι ολα στο φουλ με Χ8 στο anti.μπορειτε να με πειτε τι φταιει:( .Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xkandreas

κατέβασε λίγο τα γραφικά μπάς και είναι αυτό και βάλε τελευταίους drivers αν δεν έχεις.

δεν νομιζω να ειναι οι ρυθμησεις οι καρτες ειναι 2 σε sli 7800gtx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xkandreas

μπορεί και να είναι οι μνήμες, βρες και βάλε από κάπου άλλο 1gb να σου λυθεί η απορία, από oc έχεις κάνει?

οχι ολα ειναι στοκ

Link to comment
Share on other sites

Πάντος και εγώ που είχα δει το quake4 σε εναν 3500+ με 7800gtx και 1gb ram

με όλα στο full σερνότανε!

Αλλά δεν έχανε frames, απλά έκανε πολύ ώρα να φορτώσει το περιβάλλον και μετά έπαιζε τζιτζί. Οπότε μάλλον η μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το συστημα της υπογραφης και με τα γραφικα περιπου στο φουλ(δεν θυμαμαι ακριβως εχει περασει πολυ καιρος απο τοτε που το επαιξα) με 2Χ anti..

και πριν ακομα βγει το patch, το παιχνιδι πηγαινε πολυ καλα ουτε καλληματα στο φορτωμα (αν και ηταν λιγο αργο ειδικα οταν αλλαζαν οι πιστες) ουτε μεσα στο game. Δεν ξερω τι μπορει να φταει ομως στην δικια σου περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είχα τον FX-53 και την 6800GT @ Ultra με 1GB Ram και το παιχνίδι στα Ultra High χωρίς ΑΑ στα 1280 ψιλοκολλούσε. Τα ίδια πάθαινε και με την 7800GT. Όταν έβαλα τον Opteron το παιχνίδι έπαιξε μια χαρά στα Ultra High χωρίς να αλλάξω μνήμη. Αν θυμάμαι καλά δεν ξεπέρασε ποτέ τα 1000ΜΒ μνήμης στον Task Manager. Εδώ δεν ξέρω τι φταίει, ίσως τα φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παιξει 1600χ1200 ultra me amd64 3400+ ati 1800xt & 1.5gb ram και καπου κολλαγε ελαχιστα ομως στο φορτωμα οποτε θελει 2gb ram - δυστυχως

Σε κανα χρονο θα θελουμε 4gb ram και VGA με 1 gb ram για να ειμαστε κομπλε-ααααααααααααααααα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από WARRIOR [Σήμερα, στις 13:22]

Εγω εχω παιξει 1600χ1200 ultra me amd64 3400+ ati 1800xt & 1.5gb ram και καπου κολλαγε ελαχιστα ομως στο φορτωμα οποτε θελει 2gb ram - δυστυχως

Σε κανα χρονο θα θελουμε 4gb ram και VGA με 1 gb ram για να ειμαστε κομπλε-ααααααααααααααααα!!!!!!

Και πιο υψηλης αναλυσης textures ελπιζω :D

το ultra high quality mode απαιτει τοση πολλη vram επειδη τα περισσοτερα textures και lightmaps ειναι ασυμπιεστα, στο doom3 η κυρια διαφορα μεταξυ ultra και high quality ειναι τα lightmaps που φαινοντουσαν λιιιιιγο θολα σε συγκριση με αυτα σε ultra mode, τα textures φαινονται ολοιδια, πιστευω το ιδιο ισχυει για το q4 οποτε απλα βαλε high quality και τελειωσες ;)

1090787143TO62AMOEWX_3_12_l.jpg

πιο αναλυτικα για high vs ultra ( doom3 ) τα λεει εδω

http://www2.hardocp.com/image.html?image=MTA5MDc4NzE0M1RPNjJBTU9FV1hfM18xMl9sLmpwZw==

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια ηταν η ρυθμησει για την μνημη καρτας γραφικων.Λεει οτι θελει πανω απο 512mb

δλδ εγω που εχω 2χ256=512 σε sli δεν μετραει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown [21-05-2006 18:24]

στο ''φορτωμα'' του παιχνιδιου παιζει ρολο και ο δισκος.

Όχι κατά την λειτουργία του Q4 με όλα στο full έχω δει ακόμα και 1,8gb μνήμης σε χρήση Φυσικά δε το έπαιξα εκεί τo παιχνίδι μονό δοκιμαστικά το έβαλα καθώς έχω μονό μια 6800ultra 256.

Με 1gb φυσική μνήμη ότι περισσεύει γράφεται στο δίσκο και προκαλεί κολλήματα όταν το παιχνίδι χρησιμοποιεί το κομμάτι της μνήμης που είναι γραμμένη στο δίσκο

Όσο για τις κάρτες δε το συζητώ μια χαρά καλύπτουν τις ανάγκες του παιχνιδιού

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δε μου φαίνεται τόσο βαρύ όσο το φοβόμουν.

Σίγουρα σε Ultra Quality το παιχνίδι είναι unplayable αλλά σήμερα που το ξεκίνησα σε 1280x1024 ΑΑ 4x σε High Quality παίζει άψογα χωρίς κολλήματα και τα γραφικά είναι πραγματικά καλά.

Η κάρτα είναι μια ξεκλειδωτη 6800LE 128ΜΒ. Drivers οι 84.43

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

ενταξει παιδια ηταν η ρυθμησει για την μνημη καρτας γραφικων.Λεει οτι θελει πανω απο 512mb

δλδ εγω που εχω 2χ256=512 σε sli δεν μετραει?

Ασφαλως και δεν μετραει. Η συνολικη μνημη σε SLI ειναι η μνημη που εχει και η μονή καρτα.

Σε Ultra High και σε μενα με 7800Gt κολλαει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Ασφαλως και δεν μετραει. Η συνολικη μνημη σε SLI ειναι η μνημη που εχει και η μονή καρτα.

Σε Ultra High και σε μενα με 7800Gt κολλαει αρκετα.

καταλαβα σε λιγο για να παιξουμε ενα παιχνιδι χωρις προβληματα θα θελεουμε 4gb

:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.