Jump to content



Let the conroe games begin (updated)


Trooper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από hipro5

..........Τσουουουουππππππ..............Να κι ένα στους 3300MHz.......... :)

Να φορτώσω λίγο και την κάρτα τώρα?...... :D

Πολυ μεγαλη διαφορα..........Μπορεις να μας πεις τι μλκ εκανε ο trooper?????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 399
  • Created
  • Last Reply

Ποπο............Τι στραβό να παίζει τότε στου Trooper?

Μιλάμε χαοτική διαφορά!

Πάντως υποθέτω πως δεν έχεις απενεργοποιήσει το affinity στον ένα πηρύνα,δλδ τρέχει και από τους 2.Γιατί ο trooper το είχε κάνει να το τρέχει ο ένας πηρύνας μόνο και καλά, καλά τα λέω?Ένας dual core στα τόσα θα μας πει την αλήθεια, περιμένουμε δλδ τον esdee....

Για ανέβασε λίγο αναλύσεις να δούμε τι άλλο παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Sry αλλα δε το πιστεύω το benchaki...Με +100Mhz και παει απο 380 σε 507? Μπαααα κατι βρωμαει εδω. Δεν ειναι δυνατον στα ιδια Mhz να βγάζουμε το ιδιο πι και να εχει τοση διαφορά στα 640χ480...

Link to comment
Share on other sites

Tρεξτε και ενα Quake4 bench...απ'οσο εχω διαβασει μονο αυτο μπορει να εκμεταλλευτει πληρως οσους πυρηνες του δινεις..:D

Εχει και ο Voudas εναν καλο 4400 που μπορει να κανει συγκριση με conroe...αλλα εχει και ο hipro εναν καλο FX60..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Tρεξτε και ενα Quake4 bench...απ'οσο εχω διαβασει μονο αυτο μπορει να εκμεταλλευτει πληρως οσους πυρηνες του δινεις..:D

Εχει και ο Voudas εναν καλο 4400 που μπορει να κανει συγκριση με conroe...αλλα εχει και ο hipro εναν καλο FX60..:hehe:

Bill έχεις εσύ ή ο Βαγγέλης καθόλου r507? για να σετάρουμε μια το πρόμι να δω επιτέλους σωστά τον 4400??? γιατί μου παραπονιέται:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

Bill έχεις εσύ ή ο Βαγγέλης καθόλου r507? για να σετάρουμε μια το πρόμι να δω επιτέλους σωστά τον 4400??? γιατί μου παραπονιέται:p

10kg...αλλα τα εχει ο Γιωργος στο μαγαζι του...

Παρε σημερα τηλ τον esdee γιατι θα ειναι εκει αυριο απο το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 20:46]

Sry αλλα δε το πιστεύω το benchaki...Με +100Mhz και παει απο 380 σε 507? Μπαααα κατι βρωμαει εδω. Δεν ειναι δυνατον στα ιδια Mhz να βγάζουμε το ιδιο πι και να εχει τοση διαφορά στα 640χ480...

Χα, χα, χα........... :D

Θωμά........τι να κάνω που βγήκε έτσι?...........εγώ φταίω....?...... :D

Λοιπόν έχω πάρει αρκετές ρυθμίσεις και τελικά απεφάνθει ότι οι κάρτες τερματίζουν, "γεμίζουν" στις υψηλές αναλύσεις........Πχ...........Παίρνω το ΙΔΙΟ σκορ με τον επεξεργαστή στους 3GHz και μετά με τον επεξεργαστή στους 3.6GHz...........κάτι ψιλο-fps (κανα-δυο-τρία) είναι η διαφορά.......

Μιλάω τώρα για αναλύσεις ΠΑΝΩ από 1024 x 768 σε διάφορα παιχνίδια (τα bench τους)........Test it........Το 1024 x 768 είναι το όριο..........Μόνο με CrossFire βλέπεις διαφορά όσο μεγαλώνει η ανάλυση..... ;)

Όσο γιά το Pi που λές, ΔΥΣΤΗΧΩΣ για τους Conroe, είτε μνήμες καλές έχεις, είτε τελείως άχρηστες, σχεδόν το ίδιο Pi παίρνεις.........Μιλάω για το 1M.........Αν τώρα πάμε στα 32Μ, εκεί φαίνεται η διαφορά μεταξύ των μνημών.......... ;)

π.χ.... Βγάλε μου αυτό το WinRar bench (3.6 beta) σε όποια συχνότητα CPU και μνημών θέλεις......Για να δείς διαφορά από μνήμες σε μνήμες και πως ανταποκρίνονται στα παιχνίδια και όχι στο Super-Pi 1M που εξήγησα παραπάνω τι συμβαίνει.......... ;)

post-171-1416072696,8345_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν ειχες κανενα ξεχασμενο lod απο κανενα bench?????

Οχι τιποτα αλλο αλλα ο gorillakos ανεφερε και ποια ειναι τα ρεκορ πριν λιγο σε αλλο thread και ...οσο να πεις...:o ......λογικο μου φαινεται να τα κανετε εσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 23:05]

σιγουρα δεν ειχες κανενα ξεχασμενο lod απο κανενα bench?????

Οχι τιποτα αλλο αλλα ο gorillakos ανεφερε και ποια ειναι τα ρεκορ πριν λιγο σε αλλο thread και ...οσο να πεις...:o ......λογικο μου φαινεται να τα κανετε εσεις...

Σε αυτές τις φάσεις εδώ, δε βάζουμε LOD............MONO στο δικό μου thread είχα βάλει LOD και ΜΟΝΟ στο Nature του 2001......Τα άλλα 3Ds ήταν "ατόφια"........’λλωστε όποιος θέλει μπορεί να περάσει από δώ και να πατήσει το κουμπάκι να τρέξει τα Benches μόνος του..........όποτε θέλει......... :)

.........για να μη δείξω τώρα FEAR bench 640 x 480 με το μικρότερο fps του να είναι όσο το μεγαλύτερο του Troop....... :D

3650MHz....... :)

EDIT: Αυτό είναι με ΜΙΑ κάρτα........... :)

post-171-1416072696,852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THE GOD [Σήμερα, στις 23:37]

Hipro για μια ακομα φορα τουσ εβαλεσ τα γιαλια:nerd: :nerd: :toomuchne :toomuchne :rofl: :rofl:

ΔΕΝ είναι έτσι όπως τα λές........... :)

Απλά ΟΛΟΙ μας βάζουμε γυαλιά μέχρι να μάθουμε τη συμπεριφορά της καινούργιας τεχνολογίας......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Χα, χα, χα........... :D

Θωμά........τι να κάνω που βγήκε έτσι?...........εγώ φταίω....?...... :D

Λοιπόν έχω πάρει αρκετές ρυθμίσεις και τελικά απεφάνθει ότι οι κάρτες τερματίζουν, "γεμίζουν" στις υψηλές αναλύσεις........Πχ...........Παίρνω το ΙΔΙΟ σκορ με τον επεξεργαστή στους 3GHz και μετά με τον επεξεργαστή στους 3.6GHz...........κάτι ψιλο-fps (κανα-δυο-τρία) είναι η διαφορά.......

Μιλάω τώρα για αναλύσεις ΠΑΝΩ από 1024 x 768 σε διάφορα παιχνίδια (τα bench τους)........Test it........Το 1024 x 768 είναι το όριο..........Μόνο με CrossFire βλέπεις διαφορά όσο μεγαλώνει η ανάλυση..... ;)

Όσο γιά το Pi που λές, ΔΥΣΤΗΧΩΣ για τους Conroe, είτε μνήμες καλές έχεις, είτε τελείως άχρηστες, σχεδόν το ίδιο Pi παίρνεις.........Μιλάω για το 1M.........Αν τώρα πάμε στα 32Μ, εκεί φαίνεται η διαφορά μεταξύ των μνημών.......... ;)

π.χ.... Βγάλε μου αυτό το WinRar bench (3.6 beta) σε όποια συχνότητα CPU και μνημών θέλεις......Για να δείς διαφορά από μνήμες σε μνήμες και πως ανταποκρίνονται στα παιχνίδια και όχι στο Super-Pi 1M που εξήγησα παραπάνω τι συμβαίνει.......... ;)

Xεχε ναι αλλα και παλι δε λες τι ακριβώς γίνεται ? Δηλαδή ποια ειναι η διαφορά απο το σύστημα σου και απο το δικό μου? Ιδια μητρική έχουμε, εσυ εχεις σίγουρα καλύτερα timmings στις μνήμες (ισως και μεγαλύτερο FSB), και οι κάρτες γραφικών ειναι σχεδόν ίδιες. Εγω τα benchakia τα ειχα τρέξει με 9χ410 (1:1 και 3-3-3-10). Εαν βάζεις αυτά που έχω κι εγώ και βγαίνουν τελείως άλλα νούμερα, τι να πώ... Extreme ftw...

Θα δοκιμάσω και το winrar οταν επιστρέψω και θα σου πω.

Απλα να πώ οτι τα benches τα τρέχω στο 24/7 συστημά μου, χωρίς κανενα tweak, χωρίς να κλείσω κανενα πρόγραμμα, ουτε reboot ουτε τιποτα. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το λέω.

Αρχική απάντηση από hipro5

.........για να μη δείξω τώρα Far Cry 640 x 480 με το μικρότερο fps του να είναι όσο το μεγαλύτερο του Troop....... :D

3650MHz....... :)

EDIT: Αυτό είναι με ΜΙΑ κάρτα........... :)

Δεν έχω τρέξει FarCry benches , οπότε με άλλον με μπερδέυεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε ............Fear ήθελα να πώ...........Απλά εκείνη την ώρα έκανα εγκατάσταση στο Far Cry........ :D

.......κι εγώ με x 9 multi είμαι.......Cas 3 - 2 - 2 - 1 - 15.6uS - 23 - 5 - 8 - 8 - 6 - 4 - 4.......... :)

Αν έχεις πολύ φορτωμένο σύστημα, για τρέξτο μία και real time......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Bρε Trooper,

μήπως έχεις στημένο κανένα RAID και σου τρώει την CPU με 100% utilization όπως αναφέρουν το BUG που έχει το Chipset - Cpu ????

Eίναι ΧΑΩΤΙΚΗ η διαφορά για να καλυφθεί με ένα REAL TIME .... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Ναι βρε ............Fear ήθελα να πώ...........Απλά εκείνη την ώρα έκανα εγκατάσταση στο Far Cry........ :D

.......κι εγώ με x 9 multi είμαι.......Cas 3 - 2 - 2 - 1 - 15.6uS - 23 - 5 - 8 - 8 - 6 - 4 - 4.......... :)

Αν έχεις πολύ φορτωμένο σύστημα, για τρέξτο μία και real time......... ;)

Πολυ φορτωμένο σύστημα δε θα ελεγα οτι έχω αν σκεφτεί κανεις οτι ειναι απο φρέσκο installation. Εχει καποια utilities πανω, αλλα ουτε καν antivirus δεν εχει ακομα... Το Cas 3-2-2-1 το καταλαβαίνω, τα υπολοιπα νουμερα δεν υπάρχουν στο bios, απο που τα πειράζεις ?

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Bρε Trooper,

μήπως έχεις στημένο κανένα RAID και σου τρώει την CPU με 100% utilization όπως αναφέρουν το BUG που έχει το Chipset - Cpu ????

Eίναι ΧΑΩΤΙΚΗ η διαφορά για να καλυφθεί με ένα REAL TIME .... :(

Δεν εχω raid οχι, δε νομίζω οτι φταιει αυτό, απλα ο Γιώργος εχει κανει πολυ καλο optimization στο bench, ενω εγω δεν εχω κανει καθόλου.

Το μονο αλλο που σκέφτομαι ειναι να μη δουλεύει στο φουλ το cpu. Εχω παρατηρήσει σε ενα αλλο πρόγραμμα (quickpar) οτι το cpu δεν δουλευε full speed καθόλου. Δηλαδή ξεκίναγε να τρέχει, και το multi ηταν κολημένο στο 6χ αντι να παει κατευθείαν στο 9χ, σε όλα τα αλλα προγράμματα που εχω δει βέβαια, πήγαινε 9χ άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.