Jump to content



AWMN καταλογος


nick_p

Recommended Posts

Ποσοι απο τους χρηστες του thelab.gr ανοικουν στο Athens Wireless Metropolitan Network???

einai clients η κομβιουχοι?

ξεκιναω εγω..... :

Κομβιουχος με εναν link sta 54ΜΒ/s απο αγιους Αναργυρους-Γαλατσι

και ενα Acess Point στα 11ΜΒ/s για τους clients...

ονομα κομβου: haistas

περιοχη: Αγιοι Αναργυροι

id στο wind.awmn.net : 8360

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Περιστασιακά ναι..client.. Εσυ είσαι μέσα? Αν ναι σε πόσα db παίζεις. Εγώ το ψάχνω (κεραία, dlink κλπ). Με κάτι δοκιμές που έχω κάνει με ένα φίλο κοντά στην κηφισιά έχουμε σήμα γύρω στα 60 db αλλά με πολλά κενά. Το ρυθμίζουμε πάντως να δούμε τι θα βγεί στο τέλος......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Περιστασιακά ναι..client.. Εσυ είσαι μέσα? Αν ναι σε πόσα db παίζεις. Εγώ το ψάχνω (κεραία, dlink κλπ). Με κάτι δοκιμές που έχω κάνει με ένα φίλο κοντά στην κηφισιά έχουμε σήμα γύρω στα 60 db αλλά με πολλά κενά. Το ρυθμίζουμε πάντως να δούμε τι θα βγεί στο τέλος......

ναι μεσα ειμαι εδω και μηνες τωρα παω για αλλα 2 link σε a και κανα ΑΡ ακομα γιατι εχω φουλαρει απο clients

το πιο σωστο ειναι να παιζεις με 80αρι πιατο και γυρο στα -65 db (δηλ.35db)

το πιο συμαντικο ειναι να μην εχεις κενα....δηλαδη το signal quality και οχι τοσο to signal strengh......

με τη καρτουλα κανατε scan?με τι πιατο?

edit: μην κάνεις απανωτά posts !

Link to comment
Share on other sites

εγώ αντιμετώπισα το φαινόμενο με υψηλότερο strength (-60db) χαμηλότερο quality ! δηλαδή κενά στο Netstumbler... και αντίστοιχα κενά στις ταχύτητες... είναι λογικό αυτό;

ενώ με -65db τα πράγματα φαινόντουσαν πιο σταθερά... θέλει κι'αλλες δοκιμες...

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι λογικο αν εχεις δωσει ενισχυσει απο την συσκευη και πιανεις καλο strengh αλλα δεν εχεις και πολυ καλη οπτικη και εχεις κενα.....

δοκιμασε να σηκωσεις πιο ψηλα το πιατο και να αλαξεις το feeder δηλαδη να το στριβεις η λιγο πιο μεσα η λιγο πιο εξω για να πετυχεις την σωστη παραλαβει οσο αφορα τα οριζοντια η καφετα σηματα που εκπεμπει ο απεναντι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque

Θα το δοκιμάσω... πάντως είναι πολύ καλή φάση, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

ε λογικο δεν ειναι??? πριν ηθελα 90 το διμηνο για να κατεβαζω με 40kb/s

και τωρα ολα ειναι τσαμπα και κατεβαζω με 3-4-5 MB/s

απλα λιγο προσοχη στον θορυβο που μερικοι δημιουργουνε......ποτε δεν δυνουμε ενισχυση απο την συσκευη γιατι προκαλουμε θορυβο στον αερα....

και ετσι ειναι ολοι ευχαριστημενοι;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [Σήμερα, στις 14:45]

εγώ αντιμετώπισα το φαινόμενο με υψηλότερο strength (-60db) χαμηλότερο quality ! δηλαδή κενά στο Netstumbler... και αντίστοιχα κενά στις ταχύτητες... είναι λογικό αυτό;

ενώ με -65db τα πράγματα φαινόντουσαν πιο σταθερά... θέλει κι'αλλες δοκιμες...

^^^^^ Ο Φίλος που λέγαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

και με -70 να παιξεις εισαι μια χαρα.....!!! αν εχεις d-link φροντισε να του βαλεις το firmware by acinonyx το οποιο ρυθμιζει την ενισχυση του σηματος.....

το πιατο το 80αρι δεινει γυρο στα 29 db ενισχυση απο μονο του μαζι με το feeder... αρα εκει ρυθμιζεις την ενισχυση στο 0.

λογικα πρεπει να χτυπας απο 500kb/s μεχρι και 700kl/s σαν client...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από orion

Οχι ...ειναι σε μεγαλυτερη κατηγορια :)

ναι ναι καλά :p

AWMN-3433 sotirisk

-ούχος :p

(3 σε 802.11a, μια ανενεργή omni και βλέπουμε)

εννοείται debian τρέχει ο κόμβος, όχι mikrotik... :p

post-1085-1416072673,2053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ειμαι τελείος τουρίστας συνδεδεμένος! Εκανα ενα scan και βρήκα εναν και να φανταστείτε με απλή WiFi PCI κάρτα συνδέομαι... Βέβαια δεν εχω δυνατό σήμα αλλά τα μόνα που έχω δοκιμάσει ειναι να μπώ στο DC++ μερικές φορές και λίγο στο IRC απλά για να δώ. Πάντως στο dc++ δεν εχω και πολύ καλές ταχυτητες ομολογώ (λογικά λόγω χαμηλού σήματος). Σπάνια να βρώ καλή σύνδεση και μάλιστα να κατεβάζω και παραπάνω απο 100kb που είναι η dsl μου για να πώ οτι αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Εχει το AWMN Internet?

Πριν 3 χρονια που ειχα ενδιαφερθει να μπω δεν ειχε...

οχι απλα εχει αλλα ειναι και σφαιρατο....

κοιτα.....αυτην την στιγμη ειναι 9000 μελοι στο wind.awmn.net και πιστεψε με αυτος ειναι μεγαλος αριθμος.....

παιζει πολυ το dc++ σαν μεσο επικοινωνιας καθως επισης συνεχως γινοντε και αλλες καινουργιες υπηρεσιες.....

ηδη υπαρχουν voip , servers για πολλα και γνωστα online games,live radio κ.τ.λ.

ολα αυτα εντος αττικης.....αν θες να εισαι και στο διαδικτυο υπαρχουν ατομα που φτιαχνουν proxies και το μοιραζουν και ειναι αρκετα γρηγορες συνδεσεις......πχ εγω κανω download απο το νετ απο 600 μεχρι 1200 βαλε kb/s ενω εντως AWMN χτυπαω πανω απο 3 mb/s

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

ναι ναι καλά :p

AWMN-3433 sotirisk

-ούχος :p

(3 σε 802.11a, μια ανενεργή omni και βλέπουμε)

εννοείται debian τρέχει ο κόμβος, όχι mikrotik... :p

δωσε παλιε........δωσε!!!

σε ποια περιοχη εισαι???

για να μαζευοντε και αλλα αδελφακια ..........

τρεχεις debian???? δεν το ξερω αυτο για δωσε στοιχεια..... εγω mikrotik και ειμαι πολυ ευχαριστημενος....σε ταρατσο pc server κι ετσι....;)

Link to comment
Share on other sites

Backman 8161.

Απλός client (-63Db) στον Bliss

Η κεραία μου αποτελεί το μόνιμο θέμα συζητήσεως στις συνελεύσεις της πολυκατοικίας. Δεν ταιριάζει και πολύ με την κοσμοθεωρία μερικών ηλικιωμένων ενοίκων και τα κατατοπιστικά ρεπορταζ των καναλιών για τους κινδύνους από τις ακτινοβολίες.

Αλλά ο επιμένων νικά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.