Jump to content



AWMN καταλογος


nick_p

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Voudas

εγώ στήνω ένα pcάκι για το δώμα. p2 400 με 224mb ram και μια cf 256mb για το mikrotik...

κάρτα wistron cm9

εδώ παίζοντας με τις ρυθμίσεις του mikrotik... (προσπαθώντας τουλάχιστον)

ρε Voudas..............ελεος........μεσα σε κουτα το ταρατσο pc?????:woot::p δεν πιστευω να το αφησεις ετσι μαλλον μονο για τα τεστ το εβαλες....

πλακιτσα σου κανω...:daisy: δεν πα να το βαλεις και σε καμια λεκανη οτι ειναι να κανει θα το κανει....

αν θες καμια βοηθεια για το mikrotik send me;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι πρόβλημα οι γείτονες, και μένα με το 6μετρο μου την έχουν ψιλοπει,

η χειρότερη περίπτωση είναι εσωτερικά της πολυκατοικίας όμως.

Παρ'όλ'αυτά, επιτέλους είναι νόμιμα όλα.

Και η συχνότητα των 5ghz (5450 - 5750 νομίζω), και το κοντάρι (μέχρι 4 μέτρα, γενικότερα μέχρι 4 μέτρα πάνω από το ιδεατό στερεό δεν θες άδεια από την πολεοδομία), και όσο περισσότερος (νέος) κόσμος ξέρει τι γίνεται, τόσο αναπτύσσεται.

Δυστυχώς τη γιαγιάκα που κυνηγάει μάγισσες δεν θα τη γλιτώσεις, στα 1,5-2 χρόνια που ασχολούμαι έχω ακούσει αρκετά, που με κάνουν να πιστεύω ότι όποιος κάνει κάτι που διαφέρει από το γείτονα, ή αν δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που κάνουμε, πρέπει να τον φάμε. Είναι η νοοτροπία της χώρας δυστυχώς :(

Σε αυτή την πόζα διακρίνεται το ταρατσο-pc μου:

post-1085-1416072673,3474_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλώ δεν είναι κούτα... :p είναι αυτοσχέδιο από χαρτόνι, με όλα τα κομφόρ, κουμπώματα, άνοιγμα για το drive και lcd θερμόμετρο...

είναι το παλιό μου κατεβαστήρι. αφού θα μπει στο δώμα και όχι έξω δε με νοιάζει...

ε όλο και κάτι θα χρειαστώ με το mikrotik... κάτσε να βρω χρόνο μόνο να ασχοληθώ...

Link to comment
Share on other sites

t #3139

έχω ένα openWRT client, στο <Γέρακα. Εκείνο είναι στο AWMN. Τα PC μου δεν έχουν ιδέα. Δεν μπορεί να περάσει το routing... Περιμένω ακόμα από γνωστό λινουξοχημικό της πλάκας να μου το φτιάξει... Τσάμπα τα σουβλάκια και τα παιδάκια που τον ταίζω!:dots:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82

t #3139

έχω ένα openWRT client, στο <Γέρακα. Εκείνο είναι στο AWMN. Τα PC μου δεν έχουν ιδέα. Δεν μπορεί να περάσει το routing... Περιμένω ακόμα από γνωστό λινουξοχημικό της πλάκας να μου το φτιάξει... Τσάμπα τα σουβλάκια και τα παιδάκια που τον ταίζω!:dots:

δεν μπορει να περασει το routing???

πες εξοπλισμο , τι εχεις και δεν εχεις και τι θες να κανεις μηπως σε βοηθησω εγω η ενα απο τα παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα routeraki με OpenWRT το οποίο με μία Pacific βλέπει τον γείτονα με μέτριο σήμα αλλά σχεδόν ανύπαρκτο θόρυβο. Με putty το ανοίγω και pingarei κανονικά και Internet και ΑWMN. Τα PC όμως αντίθετα δεν μπορούν να pingaroun awmn... Κανένα. Το σετάρισμα έχει κάνει ο sotiris μαζί με ένα φίλο και καθώς δεν έχω και μεγάλη επαφή με το αντικείμενο καλύτερα να ζητήσεις από εκείνον πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p

δεν μπορει να περασει το routing???

πες εξοπλισμο , τι εχεις και δεν εχεις και τι θες να κανεις μηπως σε βοηθησω εγω η ενα απο τα παιδια!!

Σε openWRT, αποδείχτηκε ότι όταν έχεις bridged το wireless interface με την ethernet, με το interface σεταρισμένο σαν managed, τότε από το δίκτυο προς τα έξω δεν περνάει τίποτα, οπότε πρέπει να χαλάσεις το bridge και να τα βάλεις σαν 2 ξεχωριστά if, κάνοντας routing από το ένα στο άλλο.

Για να το κάνω όμως αυτό πρέπει να έχω local access στο μηχάνημα (άρα να πάω Γέρακα), καθαρό μυαλό (διότι δεν έχω πουθενά αλλού openWRT και το να γράφω με εντολές τύπου "nvram set" δεν είναι κάτι που κάνω καθημερινά) και να ξαναθυμηθώ πώς δουλεύει το OpenWRT :D

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη θέλει το γνωστό script under -pan pan που σπάει τη γέφυρα και βγάζει προς τα έξω όλες τις ip και όχι μόνο του Linksys,υπάρχει στο forum αυτό.Αλλά όπως είπες πρέπει να πας από κοντά:D :D .Εγώ το βάζω στο δικό μου αλλά έχω satory και το κακό με το satory είναι ότι δεν έχει σταθερό χώρο αποθήκευσης στην nvram με αποτέλεσμα μετά από κάθε restart να πρέπει να το ξαναπαιρνάω το script.

Link to comment
Share on other sites

awmn 810 4bb links σε a με ταρατσόκουτο και slackware linux inside.

feanorian82 αν μπλέκεις με το sotiri αυτά παθαίνεις :p

Επίσης όσοι θέλετε να μπείτε στο awmn μην περιμένετε ότι θα έχετε de facto internet. Εκτός αν θέλετε να μαζεύετε ό,τι περισσέυει από τη dsl του καθενός. Η πραγματική ταχύτητα είναι στο εσωτερικό του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

awmn 810 4bb links σε a με ταρατσόκουτο και slackware linux inside.

feanorian82 αν μπλέκεις με το sotiri αυτά παθαίνεις :p

Επίσης όσοι θέλετε να μπείτε στο awmn μην περιμένετε ότι θα έχετε de facto internet. Εκτός αν θέλετε να μαζεύετε ό,τι περισσέυει από τη dsl του καθενός. Η πραγματική ταχύτητα είναι στο εσωτερικό του δικτύου.

σωστος.....!!! ακομα μπορουνε να μαζευτουνε 5 10 ατομα και να χρηματοδοτουνε μια κοινη γραμμη για παρτη τους....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kontak

Σωτήρη θέλει το γνωστό script under -pan pan που σπάει τη γέφυρα και βγάζει προς τα έξω όλες τις ip και όχι μόνο του Linksys,υπάρχει στο forum αυτό.Αλλά όπως είπες πρέπει να πας από κοντά:D :D .Εγώ το βάζω στο δικό μου αλλά έχω satory και το κακό με το satory είναι ότι δεν έχει σταθερό χώρο αποθήκευσης στην nvram με αποτέλεσμα μετά από κάθε restart να πρέπει να το ξαναπαιρνάω το script.

το θέμα ήταν να παίξει χωρίς NAT τρώγοντας όσο το δυνατόν λιγότερες ap (γιατί είναι client σε AP)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Τι υπηρεσίες έχετε εκεί κάτω; Εννοώ dc, games κ.λ.π.

υπαρχει πολυ πραμα......απο τα λιγα που ξερω καμια δεκαρια hubs για το dc++,

καμια 15αρια servers για voip,servers για lineage,counterstrike source αλλα και το παλιο,world of warcraft,radio ραδιο καργα,τι αλλο???:getlost:

τσεκαρε και εδω....--->>>http://www.awmn.net/services/index.php

εσεις πανω?? παιζει καλη οργανωση??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.