Jump to content



AWMN καταλογος


nick_p

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από honda22

Το κόστος ποιό είναι πάνω κάτω για να συνδεθώ και εγώ αν βρω στη περιοχή μου?

Είναι υψηλό?

95 euro περνεις access point ,feeder 2.4ghz ,καλωδιο ια να συνδεσεις feeder kai access point

23 euro 80cm πιατο αλουμινενιο τυπου gilbertini

+ ποσα μετρα καλωδιο utp χρειαστεις απο εκει που θα βαλεις το πιατο και γενικοτερα τον εξοπλισμο μεχρι το pc σου.

το παραπανω κοστος ειναι για ενδεικτικο για να συνδεθεις ως πελατης ( client )

αν θες να γινεις κομβος εκει ξεφευγης λιγο .... γιατι αν πας οπως πηγα εγω π.χ που ειπα θα βαλω 2 πιατα και εχω 7 και μια ομνι καταλαβενεις τη λοξα ειναι . αλλα ειναι ΩΡΑΙΑ ΛΟΞΑ .

AAAA kai μην ξεχασω να σου πω , η ταχυτητα που θα ποιανεις ως πελατης ειναι MAXIMUM 700ΚΒ/Σ

και η ταχυτητα ως κομβος ειναι σαφως μεγαλυτερη , το maximum που εχω ποιασει εγω με 6 λινκ ενεργα ειναι 11.5mb/s ( kai tα μυαλα στα καγκελα ) ......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από akatanomastos [Χθες, στις 23:29]

95 euro περνεις access point ,feeder 2.4ghz ,καλωδιο ια να συνδεσεις feeder kai access point

23 euro 80cm πιατο αλουμινενιο τυπου gilbertini

+ ποσα μετρα καλωδιο utp χρειαστεις απο εκει που θα βαλεις το πιατο και γενικοτερα τον εξοπλισμο μεχρι το pc σου.

το παραπανω κοστος ειναι για ενδεικτικο για να συνδεθεις ως πελατης ( client )

αν θες να γινεις κομβος εκει ξεφευγης λιγο .... γιατι αν πας οπως πηγα εγω π.χ που ειπα θα βαλω 2 πιατα και εχω 7 και μια ομνι καταλαβενεις τη λοξα ειναι . αλλα ειναι ΩΡΑΙΑ ΛΟΞΑ .

AAAA kai μην ξεχασω να σου πω , η ταχυτητα που θα ποιανεις ως πελατης ειναι MAXIMUM 700ΚΒ/Σ

και η ταχυτητα ως κομβος ειναι σαφως μεγαλυτερη , το maximum που εχω ποιασει εγω με 6 λινκ ενεργα ειναι 11.5mb/s ( kai tα μυαλα στα καγκελα ) ......

Οκ ευχαριστώ φίλε. :T:

Θα δούμε τι θα γίνει γιατί δεν έχω και ώρες ελεύθερες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εκει που πριν απο λιγο καιρο σας εκανα παραπονα οτι δεν μπορω να συνδεθω .....

πλεον ο κομβος εχει 8 bb links ( 54mbps) kai ενα Access Point με 4 static clients.e

ετοιμαστηκε δευτερο ρουτερ για να βγουν αλλα 4 λινκ .

να 2 προσφατες φωτο απο τον κομβο .

μια φωτο ο ιστος με τα πιατα - πανελ

imgp1246sc8.th.jpg

και μια φωτο με το κουτι που στεγαζει ρουτερ και σερβερ και θα στεγασει και το δευτερο ρουτερ.

imgp1213tw7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο χθες τα καταφερα και συνδεθηκα κι εγω...2Mbps ταχει για πλακα και τα 4-5Mbps(σε tracker του δικτυου με τορρεντ πουχει 3 seeders...ναι 3!!!!) ερχονται χωρις κοπο...και χωρις ναχεις αναγκη κανεναν ΟΤΕ ενα σωρο υπηρεσιες...

σε οποιον εχει στοιχειωδεις γνωσεις απο δικτυα(και φυσικα σε οποιον δεν εχει αλλα θελει να μαθει) το συστηνω ανεπιφυλακτα...η ασυρματη ζευξη δεν ειναι τιποτα τοσο δυσκολη οσο ακουγεται...

Link to comment
Share on other sites

εκει που πριν απο λιγο καιρο σας εκανα παραπονα οτι δεν μπορω να συνδεθω .....

πλεον ο κομβος εχει 8 bb links ( 54mbps) kai ενα Access Point με 4 static clients.e

ετοιμαστηκε δευτερο ρουτερ για να βγουν αλλα 4 λινκ .

να 2 προσφατες φωτο απο τον κομβο .

μια φωτο ο ιστος με τα πιατα - πανελ

imgp1246sc8.th.jpg

και μια φωτο με το κουτι που στεγαζει ρουτερ και σερβερ και θα στεγασει και το δευτερο ρουτερ.

imgp1213tw7.th.jpg

πως και έχεις τον server στην ταράτσα και δεν τον έχεις κάπου στο σπίτι; ρωτάω γιατί τρώει χοντρές αλλαγές στη θερμοκρασία το ταρατσοκουτο και προσωπικά τον server τον έχω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πως και έχεις τον server στην ταράτσα και δεν τον έχεις κάπου στο σπίτι; ρωτάω γιατί τρώει χοντρές αλλαγές στη θερμοκρασία το ταρατσοκουτο και προσωπικά τον server τον έχω μέσα.

Δεν είναι πάντα δυνατόν να είναι μέσα ο ταρατσορούτερ. Και εγώ σε εξωτερικό χώρο τον έχω μέσα στο ηλεκτρολογικό κουτί IP65, το έβαψα άσπρο για να αντανακλά τη θερμότητα και του έχω βάλει και ένα 12άρι ανεμιστήρι. Επιπλέον ο ήλιος το βλέπει για 3-4 ώρες το πρωί μόνο. Σκληρός δίσκος καλό είναι να αποφεύγεται και να μπαίνει cf. Τέλος ο celeron δε ζεσταίνεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.