Jump to content



AWMN καταλογος


nick_p

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Υπάρχει πολύ καιρό τώρα σύνδεση με Θεσσαλονίκη και με άλλες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας που έχουν ανεπτυγμένα ασύρματα δίκτυα.

Λινκ Πειραιάς-Μύκονος δε βγήκε ποτέ, το Λούτσα-Μύκονος έκανε κάποια connect και είδε ο ένας το beacon του άλλου χωρίς να βγει κάτι σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Υπάρχει πολύ καιρό τώρα σύνδεση με Θεσσαλονίκη και με άλλες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας που έχουν ανεπτυγμένα ασύρματα δίκτυα.

Λινκ Πειραιάς-Μύκονος δε βγήκε ποτέ, το Λούτσα-Μύκονος έκανε κάποια connect και είδε ο ένας το beacon του άλλου χωρίς να βγει κάτι σταθερό.

ναι ρε συ εδω εχουν φτασει αλλου για αλλου.....

μπορει να εχεις δικιο και να εκανα λαθος την λουτσα με τον πειραια:p

εγω ακουσα σε συναντηση με τα παιδια πως εκανε και download το παλικαρι απο την μυκονο.....και το ολο θεμα εγινε 1 απριλιου και το λεγαν σαν προταπριλιατικο αστειο αμ δε...!!! ηταν αληθεια!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ στο σπίτι στην Κρήτη δεν έχω βάλει ακόμα...Και έτσι όπως το κόβω με τα οικονομικά θα αργήσει να παίξει...’σε που έφυγε και ο Παναγιωτάκης και ποιός θα μου το σετάρει τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στα σκαριά είμαι για να μπώ είμαι με node id:7681 έγινε το πρώτο scan μέσα στην εβδομάδα θα γίνει και το δεύτερο και ελπίζω σε ένα μηνα να είμαι μέσα(κόμβος πελάτη αλλά με ταρατσοπισί να περιμένει για το μέλλον....):cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

geosid #12481 client me signal 68 ( ola ta lefta ) download mexri 700-800kb/s kai to bradaki pefto sta 400-450kb/s kai fisika internet meso proxy :) εχω ετοιμο ταρατσο πισι μαζι με ολα τα υλικα του φιντερ απο envak 80αρι πιατο και λογο του οτι εχω μονο ενα πιατο διαθεσιμο δεν κανει κανεις το κοπο να γυρισει ενα ελευθερο if προς τα μενα , οποτε τα εχω μονο για να τα βλεπω. και τσαμπα τα λεφτα που χαλασα μεχρι να ετοιμασω το πιατακι μου , παντως σαν client δεν εχω κανενα προβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 23:45]

Βάλε ένα ακόμα να γίνεις backbone. Με το να έχεις ένα dedicated link γίνεσαι client πολυτελείας και ο άλλος που θα σου γυρίσει interface δεν έχει να κερδίσει κάτι.

θα ξερεις οτι για να βγαλεισ ενα λινκ θελεις κοντα στα 100 ευρο , εγω δεν εχω προβλημα να τα δωσω αυτα τα λεφτα αλλα εαν τα δωσω βαλω και το δευτερο πιατο και μετα παλι δεν βρισκω καποιον για να συνδεθω ειναι αμαρτια απο το Θεο . εκτος αυτου παρακαλαω για να ερθει καποιος να μου δειξει πως σεταρω το ταρατσο πισι αλλα κανεις δεν εχει χρονο .οι γνωσεις μου σε δικτυακα ειναι ελαχιστες , απο καπου πρεπει να ξεκινησω .:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Γενικά είναι πρόβλημα οι γείτονες, και μένα με το 6μετρο μου την έχουν ψιλοπει,

η χειρότερη περίπτωση είναι εσωτερικά της πολυκατοικίας όμως.

Παρ'όλ'αυτά, επιτέλους είναι νόμιμα όλα.

Και η συχνότητα των 5ghz (5450 - 5750 νομίζω), και το κοντάρι (μέχρι 4 μέτρα, γενικότερα μέχρι 4 μέτρα πάνω από το ιδεατό στερεό δεν θες άδεια από την πολεοδομία), και όσο περισσότερος (νέος) κόσμος ξέρει τι γίνεται, τόσο αναπτύσσεται.

Δυστυχώς τη γιαγιάκα που κυνηγάει μάγισσες δεν θα τη γλιτώσεις, στα 1,5-2 χρόνια που ασχολούμαι έχω ακούσει αρκετά, που με κάνουν να πιστεύω ότι όποιος κάνει κάτι που διαφέρει από το γείτονα, ή αν δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που κάνουμε, πρέπει να τον φάμε. Είναι η νοοτροπία της χώρας δυστυχώς :(

Σε αυτή την πόζα διακρίνεται το ταρατσο-pc μου:

αυτο που λες για το γειτονα , ακου ζωντανο παραδεειγμα , οταν συνδεθηκα για πρωτη φορα στο δικτυο επειδη δεν ηξερα αν καταφερω να βγαλω ακρη , ειχα ενα πιατο της nova του αλλαξα βαση και θεση και αρχισα το σκαναρισμα , οταν βρηκα καποιον να συνδεθω και κλειδωσα το πιατο εκει , βγηκε ο απεναντι που εχει και αυτος νοβα και μου λεει γιατι το πιατο μου αντι να κοιταει πανω και προς πειραια κοιταει κατω και προς το αιγαλεω, του λεω εγω οτι ποιανει καλυτερα , ε σας πληροφορω οτι η κουβεντα αυτη εγινε τεταρτη μεσημερι και σαββατο πρωι ο τυπος αλλαζε θεση στο πιατο ( ποιανωντας βεβαια τα ) ..... μου .

Ηθικο διδαγμα : οι γειτονες οταν δεν ειναι κακοι , ειναι ΖΗΛΙΑΡΗΔΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από akatanomastos

θα ξερεις οτι για να βγαλεισ ενα λινκ θελεις κοντα στα 100 ευρο , εγω δεν εχω προβλημα να τα δωσω αυτα τα λεφτα αλλα εαν τα δωσω βαλω και το δευτερο πιατο και μετα παλι δεν βρισκω καποιον για να συνδεθω ειναι αμαρτια απο το Θεο . εκτος αυτου παρακαλαω για να ερθει καποιος να μου δειξει πως σεταρω το ταρατσο πισι αλλα κανεις δεν εχει χρονο .οι γνωσεις μου σε δικτυακα ειναι ελαχιστες , απο καπου πρεπει να ξεκινησω .:o

Κατ' αρχήν στο χόμπυ δε μετράς τα λεφτά. Έχω 4 interfaces, 1 access point, 4 pc να δουλεύουν συνεχώς και βάζω καινούργια πράγματα όλην την ώρα. Από λεφτά έχω δώσει χαλαρά πάνω από 1500. Κάποια από αυτά που έχω πάρει κάθονται στο σερτάρι ή σε κάποια ντουλάπα.

Δεύτερον εκτός από τη βοήθεια από τους άλλους πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο εσύ στο να διαβάσεις τα βασικά να ξέρεις πώς να προχωρήσεις. Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί στο info.awmn . Μπορείς να πηγαίνεις σε meetings περιοχών και να επικοινωνείς καλύτερα από το απρόσωπο φόρουμ.

Τέλος μη σκέφτεσαι το awmn σαν provider για internet, έχεις χάσει το δάσος. Είναι εξαιρετικό μέρος να αποκομίσεις γνώση πάνω σε πολλά πράγματα και να έχεις και πρακτική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπα δεν εχω προβλημα να δωσω λεφτα αλλα πρεπει να ξερω οτι θα βρω ανταποκριση και οτι τα λεφτα μουθα ποιασουν τοπο . ο χρονος που εχω για να διαθεσω σε meetings ειναι μηδαμινος , εδω καλακαλα δεν με βλεπουν οι δικοι μου στο σπιτι να τρεχω σε meeting ? ξερωκαι το βλεπω καθημερινα οτι μπορεις να παρεις πληροφοριες απο το φορουμ καθως και οτι τα how to που εχουν κανει παιδια μεσα στο φορουμ ειναι 100% κατατοπιστικα , οσο για το ιντερνετ οπως περνω αυτα που περνω μεσω δικτυου ετσι τα προσφερω οποτε δεν κοιταω τη παρτι μου στο θεμα download .

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε χόμπυ θέλει το χρόνο του. Ανταπόκριση θα βρεις, αλλά πρέπει να κάνεις τα κονέ σου στην περιοχή σου πρώτα. Καθότι και οι άλλοι θα έχουν περιορισμένο χρόνο πρέπει να κάνεις και εσύ προσπάθεια να τους προσεγγίσεις. Και όσο βλέπει κάποιος ότι δεν έχεις πάρει κάτι δε μπορεί να δεσμευτεί για link με σένα. Εξάλλου αν πάρεις εξοπλισμό μπορείς να γυρίσεις το link προς κάποια περιοχή για "ψάρεμα".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.