Jump to content



gigaworks s750 7.1 vs logitech 5.1 digital


Trackman

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από greekfragma

κατοχος των 5400 εδω.

εχω δει τα γιγα αλλα και τα 5500............για μενα logitech>>>creative

Γλωσσα λανθανουσα την αληθεια λεγει : ''Εχω ΔΕΙ''

Τα ηχεια ομως ειναι για να χορταινει το αυτι οχι το ματι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 01:21]

Γλωσσα λανθανουσα την αληθεια λεγει : ''Εχω ΔΕΙ''

Τα ηχεια ομως ειναι για να χορταινει το αυτι οχι το ματι.

τς τς τς μαζευτε τον:p

αρχισε να ξεπερναει τον παλιο ερωτα και αναπτερωσε το ηθικο του.και δυστυχως εμεις θα την πληρωσουμε(με δοσεις) τη νυφη.

στο θεμα μας.

τα 5400 τα εχω πανω σε μια xfi elite pro ομοαξονικα.

τα 5500 τα εχω ακουσει σε audigy2zs αλλα και σε 7.1 hd onboard αναλογικα συνδεδεμενα.

τα Gigaworks τα εχω ακουσει και σε Audigy2ZS αλλα και αναλογικα σε παρομοια onboard με τα 5500.

απο θεμα ηχου ολα θα μας ικανοποιησουν.μιλαμε εξαλλου για μερικα απο τα καλυτερα μοντελα ηχειων για υπολογιστη.

απο εμφανιση και ευχρηστια δινω ενα υπερ στα Logitech.

απο θεμα ποιοτητας ηχου τα Creative δεν με ικανοποιουν στα πριμα(τα θεωρω πολυ πιεσμενα σε ψηλες εντασεις) αλλα και το μπασο στα Logi παει πιο ομαλα στο χωρο ενω τα Creative μου ακουγονται πιο ξερα.

απο την αλλη μερια τα Logi χανουν σε καποιες μεσαιες που τα δοκιμασα.αλλα και παλι θεωρω οτι δεν μπορεις να καλιμπραρεις 1 σετ ηχειων για ολα τα ειδη μουσικης.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 02:11]

εμεις θα την πληρωσουμε(με δοσεις) τη νυφη.

ξεκίνα εσύ και εγώ μαζί σου :p

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 02:11]

τα Gigaworks τα εχω ακουσει και σε Audigy2ZS αλλα και αναλογικα σε παρομοια onboard με τα 5500

Παίζουν και ψηφιακά σε 7.1?????

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 02:11]

απο θεμα ποιοτητας ηχου τα Creative δεν με ικανοποιουν στα πριμα(τα θεωρω πολυ πιεσμενα σε ψηλες εντασεις) αλλα και το μπασο στα Logi παει πιο ομαλα στο χωρο ενω τα Creative μου ακουγονται πιο ξερα.

Αυτά πoυ εσύ θεωρείς μειονεκτήματα είναι πιθανότατα αυτά που ένα σχετικά έμπειρο αυτί αντιλαμβάνεται ως κλασικά πλεονεκτήματα των μεν / μειονεκτήματα των δε:

Στακάτο / σφιχτό μπάσο (αυτό που λες εσύ ''ξερο'') των creative έναντι του πλαδαρού με απουσία ελέγχου μπάσου (αυτό που λες εσύ ''ομαλό'') των logitech

Καθαρά και χωρίς ''τσιρίδες'' (αυτό που λες εσύ ''πιεσμένα'') πρίμα των creative

Με λίγα λόγια αυτά που θεωρείς εσύ θετικά είναι τα κλασικά αρνητικά ενός ηχείου που όμως εντυπωσιάζουν με το πρώτο άκουσμα ένα μη έμπειρο αυτί

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 02:11]

απο εμφανιση και ευχρηστια δινω ενα υπερ στα Logitech.

για την ευχρηστία θα συμφωνήσω

για την εμφάνιση: πει ορέξεως....

;)

Link to comment
Share on other sites

logitech 5500 και εδώ. Τα πήρα πρόσφατα μετά από πολύ σκέψη και search στο νετ. Τα creative δεν τα έχω ακούσει αλλά τα θάβουνε σε πολλά forums (ακόμη και στο forum της creative) και επίσης λένε ότι βγάζουνε πολλά προβλήματα. Επίσης με χαλάει ότι δεν έχουνε decoder σαν τα 5500.. Τα logi τα έχω συνδεδεμένα με ομοαξονικό σε μια live 5.1 (έχει έξτρα πλακετα με επιπλέον εξόδους η κάρτα) και direct σε μια aydigy 2 ZS και μπορώ να πω ότι για ηχεία pc είναι πολύ αξιόλογα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 02:53]

Με λίγα λόγια αυτά που θεωρείς εσύ θετικά είναι τα κλασικά αρνητικά ενός ηχείου που όμως εντυπωσιάζουν με το πρώτο άκουσμα ένα μη έμπειρο αυτί

μπορει και να ειναι ετσι.απο την αλλη μερια δεν θεωρω τον εαυτο μου ασχετο σε θεμα ηχου.για το σαλονι παιζουν Bose...........τα logi σε σχεση με τα creative μου εδωσαν εναν πιο ομορφο ηχο.

αυτη ειναι η αποψη μου και σαφως σεβαστη οποιαδηποτε αλλη.:cool:

Link to comment
Share on other sites

εχω τα Z-5500 με μια x-fi fataly1 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος,στην αποδοση και στην ποιοτητα ηχου.Για τα giga δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν τα ακουσα:)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μου έχουν πει ότι έχω καλό αυτί οπότε:

Συμφωνώ για τα 5500 όσον αφορά την αστοχία τους στα μεσαία, ενώ σε μπάσα έχουν γλυκό άκουσμα και στα πρίμα καθαρή ακουστική, στα μεσαία κάπου χάνεται το παιχνίδι. Τα μπάσα βέβαια θα τολμήσω να πω ότι είναι υπερβολικά "γλυκά", μπορεί να γεμίζουν όμορφα το χώρο χωρίς να κουράζουν αλλά είναι δύστροπα σε κομμάτια με επαναλαμβανόμενο beat και θέλουν καλό σετάρισμα. Τα πρίμα είναι καθαρά μέχρι αρκετά ψηλά, μετά το 85% αρχίζουν να χαλάνε, πράγμα αρκετά σημαντικό. Το οποίο δεν μπορώ να πω για τα μεσαία τα οποία με square synths και πιάνο στο 50%+ τα χάνουν και θέλουν σοβαρό σετάρισμα.

Τα gigaworks τα άκουσα λίγο και μπορώ να πω ότι δεν έχουν τόσο ισχυρά πρίμα (σα να λείπουν κάποιες υψηλές συχνότητες), έχουν κοφτό μπάσο (όχι τόσο δυνατό όσο τα logi αλλά αρκετά ποιοτικό) και ικανοποιητικά μεσαία. Δεν έχω όμως πλήρη άποψη πάνω τους.

Γενικά, επειδή ίσως ακούγομαι λίγο (έως αρκετά) αρνητικός, να πω το εξής:

Για μένα ο τέλειος ήχος τιμολογείται σε πενταψήφια νούμερα ευρώ. Γι αυτό μιλάω έτσι για τα ηχεία αυτά, τα οποία έναν μέσο χρήστη θα τον αφήσουν πλήρως ικανοποιημένο. Έχοντας ακούσει κορυφαία συστήματα ήχου για το σπίτι και για αυτοκίνητα, αυτά τα ηχεία εμένα με αφήνουν αδιάφορο. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να μην τα προτείνω σε έναν απλό χρήστη.

Με λίγα λόγια αν θες να παίζεις παιχνίδια, να βλέπεις ταινίες και να ακούς μουσική (και κανα παρτάκι), όποια να πάρεις από τα δύο καλά είναι. Αν θες να ακούς ποιοτική μουσική, να νομίζεις ότι είσαι σε σινεμά και να ζεις τα παιχνίδια, βάλε και κάποια άλλα ηχεία στο poll.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, για 300-400 ευρω αυτα που σου δινουν ειναι υπεραρκετα, και δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης με συστηματα 5ψηφιου κοστους... Και απο προσωπικη εμπειρια, 85% σε μουσικη θα το βαλεις σπανιοτατα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

μπορει και να ειναι ετσι.απο την αλλη μερια δεν θεωρω τον εαυτο μου ασχετο σε θεμα ηχου.για το σαλονι παιζουν Bose...........τα logi σε σχεση με τα creative μου εδωσαν εναν πιο ομορφο ηχο.

αυτη ειναι η αποψη μου και σαφως σεβαστη οποιαδηποτε αλλη.:cool:

Καλά το τι παίζει στο σαλόνι ΣΟΥ (σαν την διαφήμιση με το κινητό :p) δεν μας λέει κάτι.

Και στο pc σου παίζει DFI αλλά δεν έχεις καταφέρει να ολοκληρώσεις ένα format ακόμη χωρίς να ανοίξεις thread ή να πάρει τηλ. την Αγάπη :p

Σοβαρά τώρα , για να μην παρεξηγηθώ:

Αυτά που είπα παραπάνω δεν έχουν να κάνουν αναγκαστικά με εσένα και την συγκεκριμένη περίπτωση.

Απλώς η περιγραφή σου ταιριάζει απόλυτα με τις συνήθεις καταστάσεις σε θέματα ήχου που περιέγραψα.

Μπορείς δλδ όντως να έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.