Jump to content



gigaworks s750 7.1 vs logitech 5.1 digital


Trackman

Recommended Posts

Το διλλημα αυτο το ειχα και εγω Ζ5500/ Giga 7.1/ klipsch 5.1 pro Υσερα απο πολυ ξαψιμο και αφου τα ακουσα ολα τα Ζ5500 ειναι καλυτερα στο συνολο και λιγο που εχαναν στο μπασο, με μια Fatal1ty ερχονται στα ισα τους

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Γιατι πρεπει να μεγαλωσει ο post counter... Απο δοκιμες Coaxial & DD PLII Music Vs 6 Channel Direct σε μια Audigy 2ZS, η ψηφιακη οντως κανει την διαφορα. Ακουγεται γενικα πιο "ζεστος" ο ηχος, και ειδικα το μπασο, χωρις την παραμικρη υποψια τριξιματος ή παραμορφωσης, σε αντιθεση με την αναλογικη που ο ηχος ειναι εντελος ρηχος και ξερος, και τα ηχεια τριζουν με το παραμικρο. Ασε που με την ψηφιακη εχεις τον απιστευτο ενσωματομενο DD/DTS Decoder...

Link to comment
Share on other sites

για τα 5500 καλό είναι να πάρεις καμιά κανονική κάρτα ήχου και όχι onboard. Αν τα συνδέσεις με coaxial και digital passthrough το decoding το αναλαμβάνει ο decoder των ηχείων ειδάλως με direct 6.1 το decoding γίνεται στην κάρτα. Σε μια live 5.1 το direct έδινε καλύτερο και πιο γεμάτο ήχο από το coaxial. Στην aydigy Ζs μου δεν τα εχω δοκιμάσει ακόμη. Επίσης αν έχεις x-fi καλύτερα το analog γιατί το decoding θα το κάνει η κάρτα και στο xs διάβαζα ότι η X-fi εχει λίγο καλύτερο decoder από αυτόν των 5500. Κάτι παίζει και με τα games στο digital connection (coaxial) και στο xs αλλά και σε άλλα forums λέγανε ότι στα games κτλ να προτιμάται το direct connection (analog δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

Κάτι παίζει και με τα games στο digital connection (coaxial) και στο xs αλλά και σε άλλα forums λέγανε ότι στα games κτλ να προτιμάται το direct connection (analog δηλαδή).

Εκτός ειδικών συνδυασμών καρτών-ηχείων της creative (που βασικά δεν υπάρχουν και πλέον), παίζουν τα games σε 5.1-7.1 με ψηφιακή σύνδεση;

Νομίζω γίνεται μόνο αν η κάρτα κάνει encoding σε DD-DTS (και αντιστοίχως αποκωδικοποιούν τα ηχεία ο ενισχυτής τους δλδ) - αλλιώς σε ποια μορφή μεταφέρεται το σήμα ψηφιακά; - αλλά αυτή η διαδικασία δεν είναι και η πιο καλή (λόγω της μετατροπής).

Link to comment
Share on other sites

βασικά για games σε όλα τα forums που διάβασα προτείνανε την direct σύνδεση. Λέγανε ότι δεν δουλεύει καλά το encoding. Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ακόμη γιατί το game-pc έχω να το ανοίξω κανα μήνα τώρα (έχουμε και δουλειές :( )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να σου πω οτι εχω μια audigy 2zs.

Οταν λες direct εννοεις τα τρια καλωδια στην creative?

Γενικα ρωταω αν μια aud 2zs η οποια δεν εχει spdif (coaxial - rca) εχει διαφορες με μια x-fi platinum ας πουμε που στο panel εχει και οπτικη και coaxial...

Link to comment
Share on other sites

για την direct σωστά τα τρία καλώδια. Η aydigy 2zs spdif εχει μόνο και οχι coaxial(rca).Για να συνδέσεις το coaxial σε aydigy θες adaptor rca-to-mini din(3.5mm). H x-fi έχει σίγουρα πιο καλό ήχο από την aydigy και το μεγάλο συν για μένα η οπτική η οποία είναι ανώτερη από όλες τις συνδέσεις. Κάποια στιγμή έχω στο πρόγραμμα την αγορά μιας x-fi η μιας m-audio (κλάσεις ανώτερη από x-fi αλλά είναι πιο πολύ για μουσική,επεξεργασία ήχου και όχι τοσο για games).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

η οπτική η οποία είναι ανώτερη από όλες τις συνδέσεις

Απ' όσο ξέρω τουλάχιστον, αυτό δεν ισχύει.

Είναι κλασικό λάθος.

Η ομοαξονική σύνδεση πχ είναι υψηλότερης ποιότητας από την οπτική.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι ο SPC εχει δικιο...επισης με το coaxial δεν εχεις και μετατροπη οπτικο σε ηχο(digital)και το αντιθετο...

Το coaxial εχει πιο πλουσιο ηχο...

Βασικα σχεδον τα ιδια ειναι αλλα προτιμω coaxial για καποιο λογο...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι νόμιζα παιδιά αλλά χτες που μιλούσα με εναν που ασχολείται επαγγελματικά με την μουσική μου είπε το αντίθετο. Η οπτική ίνα πάντος έχει σίγουρα πιο λίγες απώλειες από coaxial. Όσο για το οπτικό που λες μην τα μπερδεύεις, δεν γίνεται καμιά μετατροπή γιατί είναι ήδη digital. Εγώ πάντος είμαι υπέρ της οπτικής αλλά η κάρτες που έχω τώρα δεν έχουνε τέτοια έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

και εγώ έτσι νόμιζα παιδιά αλλά χτες που μιλούσα με εναν που ασχολείται επαγγελματικά με την μουσική μου είπε το αντίθετο. Η οπτική ίνα πάντος έχει σίγουρα πιο λίγες απώλειες από coaxial. Όσο για το οπτικό που λες μην τα μπερδεύεις, δεν γίνεται καμιά μετατροπή γιατί είναι ήδη digital. Εγώ πάντος είμαι υπέρ της οπτικής αλλά η κάρτες που έχω τώρα δεν έχουνε τέτοια έξοδο.

Καλά αυτά με τους ''ειδικούς'' (και ειδικά στο χώρο που λες) τα ακούω βερεσέ.

Καλύτερα ψάξε το μόνος σου στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Απ' όσο ξέρω τουλάχιστον, αυτό δεν ισχύει.

Είναι κλασικό λάθος.

Η ομοαξονική σύνδεση πχ είναι υψηλότερης ποιότητας από την οπτική.

Η οπτικη single drope γυαλινη ινα θεωρητικα εχει , αυτες που μας πλασαρουν ειναι πλαστικες για μεταδοση τυπο led σηματος και ειναι και multi drope.Οι τελευταιες ειναι χειροτερες τοσο στον ηχο οσο και σε τεχνικα χαρακτηριστικα απο τα ομοαξονικα καλωδια.

p.s. Η μονη συσκευη που γνωριζα οτι επαιρνε οπτικη γυαλινη ινα ηταν ενα transport της Theta που εαν θυμαμαι καλα κοστιζει οσο καμια 15αρια logi.....

Αρχική απάντηση από crmaris

και εγώ έτσι νόμιζα παιδιά αλλά χτες που μιλούσα με εναν που ασχολείται επαγγελματικά με την μουσική μου είπε το αντίθετο. Η οπτική ίνα πάντος έχει σίγουρα πιο λίγες απώλειες από coaxial. Όσο για το οπτικό που λες μην τα μπερδεύεις, δεν γίνεται καμιά μετατροπή γιατί είναι ήδη digital. Εγώ πάντος είμαι υπέρ της οπτικής αλλά η κάρτες που έχω τώρα δεν έχουνε τέτοια έξοδο.

Και στις 2 περιπτωσεις μεταφερεται παλμος με κωδικοποιηση Non Return to Zero ( NRZ).Απο εκει και περα αναλαμβανει το dac.Τωρα εαν το dac που ειναι στο χειριστηριο των logi ειναι σε θεση να κανει σωστη μετατροπη ειναι αλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.