Jump to content



Προς αναζήτηση PSU


darkCount

Recommended Posts

Για βοηθήστε λίγο ρε παλικάρια.

Ψάχνω καινούργιο PSU της τάξεως των 700w και πάνω και κατα προτίμηση με 1 (άντε 2) rails που αν γίνονται combine ακόμα καλύτερα.

3-4 rails με ενδιαφέρουν μόνο αν αξιοποιούνται και αυτές...μην έχω 2 rails τσίτα και τα άλλα 2 το ξύνουν....

Θα προτιμήσω Ελλάδα πρώτα αλλά αν δεν βγάλουμε άκρη ίσως πάμε παραέξω...

Τυχόν ασυμβατότητες με την DFI μας ενδιαφέρουν γιατί για δάυτην προορίζεται. Δεν είναι για sli/crossfire φάση....αλλά για μια 1900xtx και 4400+χ2 @ 3200 και βάλε....

Το Tagan580 που έχω τώρα συναντάει τα όρια του και με περιορίζει στο OC

Για πάμε ιδέες...:T:

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό

http://www.guru3d.com/article/psu/357/1/

Το 650 ήταν σκυλί με εξαίρεση ένα πρόβλημα crossload σε περίπτωση sli-crossfire με 2 x1900xt/7900gtx κλοκαρισμένες που από ότι είπαν οι τεχνικοί της silverstone θα διορθωνόταν σε επόμενη έκδοση. Επίσης το 650 ακούγεται κάπως :)

Το 650 πέζει στην expert μου μια χαρά (έχω την Akasa έκδοσή του)

edit: http://www.pcper.com/article.php?aid=255&type=expert

εδώ δείχνει ότι οι κάρτες είναι σε διαφορετικές γραμμές οπότε οκ..

Link to comment
Share on other sites

Από 700άρια+ εγώ σου προτείνω το Thermaltake Toughpower 750W (κάπου στα 130 από e-shop). Καλά reviews, δεν κάνει όμως combine που θες εσύ. Για άλλο στην ελλάδα, αν το κόστος δε σε νοιαζει, εννοείται κάποιο Seasonic (το hac φέρνει νομίζω?)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον pcfreak για τα silverstone Zeus, αλλα δε θα τα προτεινα για αθορυβα συστηματα (συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει). Οι τιμη ειναι 160 για το 650 και 200 για το 700 στο Hac. Πριν 1 βδομαδα που εψαχνα δε τα βρηκα αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

Δες αυτό

http://www.guru3d.com/article/psu/357/1/

Το 650 ήταν σκυλί με εξαίρεση ένα πρόβλημα crossload σε περίπτωση sli-crossfire με 2 x1900xt/7900gtx κλοκαρισμένες που από ότι είπαν οι τεχνικοί της silverstone θα διορθωνόταν σε επόμενη έκδοση. Επίσης το 650 ακούγεται κάπως :)

Το 650 πέζει στην expert μου μια χαρά (έχω την Akasa έκδοσή του)

edit: http://www.pcper.com/article.php?aid=255&type=expert

εδώ δείχνει ότι οι κάρτες είναι σε διαφορετικές γραμμές οπότε οκ..

Kαλό αλλά νομίζω ότι κάνει αρκετή φασαρία, για αυτό το λόγο δε θα το πρότεινα...

To thermaltake δείχνει να είναι καλή περίπτωση, τα seasonic για τα watt που θέλει πάνε πολύ ακριβά, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα.Ίσως από εξωτερικό.....

Αλλά έτσι όπως τα λες, που θες 1 rail, και δε σε νοιάζει ο θόρυβος και έχεις ένα αξιόλογο budget, η λύση είναι Zippy....Αλλιώς βολέψου με το αξιόλογο όπως φαίνεται thermaltake

Μη ξεχνάμε βέβαια και τη κλασσική λίστα.....

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=108088

Link to comment
Share on other sites

Tα Zeus δεν είναι κόπια των Toughpower (ή τούμπαλιν)? Κάτι διάβαζα ότι είτε το ένα πάρεις είτε το άλλο το ίδιο κάνει (κάτι σαν το OCZ GamerXstream 700W με το Fortron Epsilon 700W). Πάντως το ΤΤ είναι πολύ quiet (14άρης ανεμιστήρας γαρ ;))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Tα Zeus δεν είναι κόπια των Toughpower (ή τούμπαλιν)? Κάτι διάβαζα ότι είτε το ένα πάρεις είτε το άλλο το ίδιο κάνει (κάτι σαν το OCZ GamerXstream 700W με το Fortron Epsilon 700W). Πάντως το ΤΤ είναι πολύ quiet (14άρης ανεμιστήρας γαρ ;))

Nαι, νομίζω τα κυκλώματά τους τα φτιάχνουνε τα ίδια εργοστάσια με τα ίδια υλικά κτλ, αλλά το θέμα είναι ότι το zeus κάνει φασαρία όπως έιπα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Nαι, νομίζω τα κυκλώματά τους τα φτιάχνουνε τα ίδια εργοστάσια με τα ίδια υλικά κτλ, αλλά το θέμα είναι ότι το zeus κάνει φασαρία όπως έιπα....

Ι know, διάβασα πολλά παράπονα στο XS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Zippy στο Ελλαδιστάν παίζει πουθενα?

Eίχε φέρει κάποια 600άρια ένα κατάστημα, αλλά δε ξέρω αν έχει ακόμη.....Πάντως αν λες ότι θες 700άρια, τότε μάλλον αναγκαστικά απέξω.Μερικοί thelabites έχουνε zippy,θα ξέρεις λογικά ποιοί,ρώτα τους που τα βρήκανε απέξω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Tα Zeus δεν είναι κόπια των Toughpower (ή τούμπαλιν)? Κάτι διάβαζα ότι είτε το ένα πάρεις είτε το άλλο το ίδιο κάνει (κάτι σαν το OCZ GamerXstream 700W με το Fortron Epsilon 700W). Πάντως το ΤΤ είναι πολύ quiet (14άρης ανεμιστήρας γαρ ;))

To sivlerstone ειναι σιγουρα etasis...

και το ΤΤ ειναι της Channel Well ...

review για το ενα...

review και για το αλλο

Επειδη μπορω να συμβιβαστω με λιγο θορυβο θα επαιρνα το silverstone...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Τυχόν ασυμβατότητες με την DFI μας ενδιαφέρουν γιατί για δάυτην προορίζεται. Δεν είναι για sli/crossfire φάση....αλλά για μια 1900xtx και 4400+χ2 @ 3200 και βάλε....

Το Tagan580 που έχω τώρα συναντάει τα όρια του και με περιορίζει στο OC

Για πάμε ιδέες...:T:

Πως σε περιοριζει Count τι ψυξη εχεις? Phase?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Phase...

Με τον μονοπύρηνο ήταν μια χαρά ολα. Τώρα τραβάει η 1900, τραβάει και αυτός και ήδη αναγκάστηκα να αφήσω την XTX default.

Προς Zippy και Seasonic έχω καταλήξει πάντως. Διαβάζω και στον johnyguru ότι το M12 είναι ουσιαστικά 2 rails και όχι 4 που αναγράφει...πράγμα καλό για μένα.

Έτρεξα και ένα psu calculator online και μου δείχνει ότι έχω ήδη ξεπεράσει τα specs του Tagan580...

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι να ανεβεις σε λεφτα κοιτα και το silverstone 850..!

4 18ρες...μπορεις να κανεις combine V1+V2 ..

http://jonnyguru.com/PSU/ST85ZF/

Koντα στα 260€..

εδιτ...

copy-paste υπογραφη καποιου!

Asus P5B Deluxe | X6800 Retail L624 A610 | 409x11 | VapoChill LS | GeIL Ultra-II PC2-8500 (2x512) |

XFX 7950GX2 710/800 (Stock Air) |

4 x 200Gb Maxtor Diamond 10 SATA (RAID 0)

Liteon 165H6S DVD-RAM | Audigy2 |

BenQ 20.1" FP202W | Silverstone Zeus ST75ZF 750W | APC 1KVA UPS | Lian-Li 60B Plus | Win2003 Server SP1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.