Jump to content



Προβλημα με 6600GT


Γιωργος_Μ

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους , πριν απο 1 μηνα περιπου ειπα να παρω την 6600GT μιας και μεχρι τοτες ειχα την Geforce PCX5300,

Το υπολοιπο συστημα μου ειναι pentium 4 στα 3,4Gh ,

1 giga ram ddr 400 και ενα MSI motherboard MS-7058.

Οταν την εβαλα πανω στη mobo μολις ανοιγα οποιοδηποτε game η 3D εφαρμογη δεν περναγανε 5-15 λεπτα και ετρωγε shutdown το pc .

Αφου αυτο μου συνεβει πανω απο 15 φορες ξαναφοραω την παλια καρτα και αυτοματα σταματησε να συμβαινει.

Επειδη ειχα ενα psu hec 350watt θεωρησα οτι απλα δεν αρκουνε τα ρευματα για να δουλεψει.

Προχθες αγορασα ενα hiper 580watt το εγκατεστησα

πεταω πανω και την 6600gt και αρχισε παλι το ιδιο παραμυθι.

Υπαρχει κατι αλλο που μπορει να φταει για να τσεκαρω μιας και απο οτι φαινεται δεν ειναι θεμα οτι δεν εχω αρκετη τροφοδοσια?

Την καρτα την εχω παρει απο πλαισιο , πιστευετε οτι θα εχω κανα ιδιαιτερο προβλημα να ξηγηθω rma σε περιπτωση που βγει συμπερασμα οτι πρεπει να την γυρισω πισω?

οποιος εχει ορεξη να απαντησει ευπροσδεκτος

:)

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασια ειχα τσεκαρει με riva tuner ενω την testara με καποια προγραματακια (δεν εχω κανει o/c),

δεν ειδα κατι περιεργο , τωρα παω να κοιταξω στο manual της καρτας μηπως χρειαζεται εξωτερικη τροφοδοσια και δεν το χα παρει χαμπαρι.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα το manual το οποιο αναφερεται γενικα στη σειρα

των assus cards και αναφερεται να συνδεθει καλωδιο για τροφοδοσια αν το μοντελο εχει την αντιστοιχη υποδοχη , απο οτι ειδα απο την καρτα δεν υπαρχει τετοια υποδοχη αρα ο συγκεκριμενος λογος αποκλειεται.

Λετε αν αλλαξω drivers και βαλω τους νεοτερους να γινει τπτα? αυη την στιγμη εχω τους 81.94 .

Link to comment
Share on other sites

H 6600GT που είχα πάντως πριν από κανά 6μηνο, δεν είχε βύσμα για τροφοδοσία από το PSU.

Αν μπορείς δοκίμασέ τη και σε pc κανενός φίλου για να σιγουρευτείς ότι φταίει η κάρτα και στείλε την RMA.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ

Τσεκαρα το manual το οποιο αναφερεται γενικα στη σειρα

των assus cards και αναφερεται να συνδεθει καλωδιο για τροφοδοσια αν το μοντελο εχει την αντιστοιχη υποδοχη , απο οτι ειδα απο την καρτα δεν υπαρχει τετοια υποδοχη αρα ο συγκεκριμενος λογος αποκλειεται.

Λετε αν αλλαξω drivers και βαλω τους νεοτερους να γινει τπτα? αυη την στιγμη εχω τους 81.94 .

βρε παιδι ασε το manual και κοιτα την καρτα σου να δεις αν εχει καμια υποδοχη για 4-πινο molex..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sfeteristis [Σήμερα, στις 16:21]

η αλμπατρον εχει σιγουρα...

μηπως μιλατε για pci-e ?

εγω για pci-e μιλαω και η αλμπατρον μου δεν εχει σιγουρα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εμεινα μονο στο manual , την τσεκαρα εξονυχιστικα την καρτα δεν εχει υποδοχη για εξωτερικη τροφοδοσια, asus ειναι btw(pcie).

Κανω ενα edit εδω κοιταξα πιο προσεκτικα τις θερμοκρασιες και ειδα οτι επιανε 67-70 σταθερα με ενα stretching utility για να τη ζορισω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

+ 1 για rma. Έχει τύχει σε δύο γνωστούς μου. Και οι δύο είχαν τα ίδια συμπτώματα που περιγράφεις. Επιπλέων είχανε μικρά σκορ στο 3d mark 05 (Φυσικά το αναφέρω ενδεικτικά)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες παρατηρησα οτι με την ιδια χρηση %

της cpu , ο επεξεργαστης ανεβαζει 9-10 βαθμους παραπανω με την 6600gt απο οτι με την παλια καρτα και φοβαμαι οτι τρωει shutdown λογω της cpu.

Το ερωτημα ειναι : ειναι φυσιολογικο να εχω τετοια διαφορα στις θερμοκρασιες μονο και μονο επειδη εβαλα πανω αλλη καρτα?

και δευτερον οσον αφορα αυτο που ανεφερε ο φιλος γιατο 3dmark2005 απο οτι ειδα στα 111 αποτελεσματα ατομων που ειχαν ιδιο συστημα με το δικο μου ημουνα 108ος...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τη ροή αέρα του κουτιού η vga ανεβάζει τη θερμοκρασία του συστήματος και κατά συνεπεία τη θερμοκρασία της cpu που ψήχεται από τον αέρα του συστήματος Οπότε εν μέρει είναι λογική η αύξηση αν και +10 βαθμοί μοιάζουν πολλοί.

Δηλαδή η cpu σου σε τι θερμοκρασίες φτάνει στη μέγιστη λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Απο speedfun εφτανε μεχρι και 90 βαθμους και καπου εκει ητανε και το σημειο που εκλεινε το pc. με την παλια καρτα δεν υπερεβαινε τους 80.

Παντως σημερα εκατσα και καθαρισα ολους τους ανεμηστιρες κτλ απο το case και οι θερμοκρασιες πεσανε δραματικα!

θα βαλω πανω ξανα την καρτα να δω μηπως τελικα το θεμα διορθωθει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.