Jump to content


Λογοκρισία και στην Ελλάδα;


anonymous-root

Recommended Posts

Υπήρξα μαθητής, σπουδαστής, καθηγητής και το πιθανότερο να είμαι +15 μεγαλύτερός σας, οπότε παιχνιδίσματα τέτοιου τύπου να τα κάνετε σε κανένα της ηλικίας σας :)

Εκεί που είστε ήμουν κι εδώ που είμαι αμφιβάλω αν θα έρθετε ποτέ έτσι όπως έχετε καταντήσει την παιδεία. Ούτε να γράφετε ελληνικά δε γνωρίζετε κι έχετε κι άποψη για την παιδεία.

Τα ίδια χρόνια που εσείς και παλαιότεροι διαμαρτύρονταν για την παιδεία, γιατί αυτό το τροπάριο υπάρχει εδώ και δεκαετίες, ιδιαίτερα με τη σιχαμένη και ελεεινή εκμετάλλευση των γεγονότων του Πολυτεχνείου, κάποιοι άλλοι πετύχαιναν στις σπουδές τους, έκαναν τα μεταπτυχιακά τους, παρέδιδαν τα διδακτορικά τους, όπως φυσικά γίνεται και τώρα.

Και θα ήθελα πολύ να μου πείτε οι περισσότεροι τι ζητάτε από την παιδεία, γιατί οι ούτε καν ξέρετε! Ακολουθείτε μια "γραμμή" που σας έχει ορίσει η εκάστοτε πολιτική παράταξη, με μοναδικό συμφέρον τον αποπροσανατολισμό του κόσμου και τη δημιουργία σύγχυσης.

Για να μη μιλήσω φυσικά για τους τραμπουκισμούς και τις καταστροφές εν καιρώ καταλήψεων... Κι αυτά δείχνουν ακριβώς το επίπεδο αυτών που συμμετέχουν. Στην τελευταία κατάληψη στο Πολυτεχνείο στου Ζωγράφου, καταστράφηκαν μηχανήματα και εξοπλισμός πολλών χιλιάδων ευρώ που έχω πληρώσει ΕΓΩ με τους φόρους μου! Και ξέρετε γιατί? Γιατί πάνω στον πανικό, έφυγαν κάποιοι σπουδαστές που δούλευαν για τα διδακτορικά τους και ξέχασαν ένα φως ανοικτό, με αποτέλεσμα να βάλουν φωτιά στο γραφείο γιατί νόμιζαν ότι κάποιος έχει "σπάσει" την κατάληψη!!! ΦΩΤΙΑ!!! Και δεν τους ένοιαζε αν ήταν κάποιος μέσα και φυσικά κανείς δεν παρατήρησε ότι υπήρχε λουκέτο από την ΕΞΩ πλευρά!

Φυσικά δικαιολογίες του τύπου "αυτοί είναι μειονότητα" δεν περνάνε, γιατί κι αν ίσχυε, που ήταν η πλειονότητα την ώρα που αυτοί έβαζαν φωτιά? Σε άλλη κατάληψη?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Την παιδεία την έχει καταντήσει ετσί το κράτος,οι καθηγητές και οι πρόεδροι κάθε εκπαιδευτικού ιδρύματος.Συγκεκριμένα στην σχολή μου οι μόνιμοι με τούς μη μόνιμους είναι στα μαχαίρια,έχουν φαέι απίστευτα λεφτά.Είχαν πάρει χορήγηση για ναν συντηρήσουν και να κατασκευάσουν στέγαστρο για την πισινα που έχουμε (ολυμπιακών διαστάσεων)

.Σε αυτήν τώρα κάνουν μπάνιο τα βατράχια...Εχουν βάλει στην στάση του ΤΕΙ θέσεις για 8

άτομα οπόυ οι φοιτητές ξεπερνάνε τους 2000...

Με οποιαδήποτε συνθήκες οι ενεργοι φοιτητές θα παιρνουν πτιχία στην ώρα τους,θα κάνουν μεταπτυχιακά.

Το ζητούμενο είναι να καλυτερεύσει η παιδεία

Να υπάρχει έρευνα στις σχολες όπως υπάρχουν σε άλλες χώρες και άλλα πολλά

Μετά την κατάληψη:

Είδα να έρχονται καινούργιοι καθηγητές με ενδιαφέρον για τήν εργασία τους

να φεύγουν οι παλιοι καθηγητές που το μόνο που του νοίαζει είναι να μαζέψουν ενσήμα για να πάρουν σύνταξη.

Είδα τα αμφιθέατρα να ανακαινίζονται,ανακάινιση του κυλικείου που έχουμε και άλλα πολλά

Link to comment
Share on other sites

Σε μια προηγουμενη εκπομπη ο Παπαχελας απο το MEGA εδειξε την διαφορα μεταξυ Ελληνικων και ξενων πανεπηστημιων μηπως για αυτην την διαφορα ( καταντια ) των ελληνικων πανεπιστημιων φταει ο φιοτητης? ή μηπως και ο καταληψιας φοιτητης?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Υπήρξα μαθητής, σπουδαστής, καθηγητής και το πιθανότερο να είμαι +15 μεγαλύτερός σας, οπότε παιχνιδίσματα τέτοιου τύπου να τα κάνετε σε κανένα της ηλικίας σας :)

Εκεί που είστε ήμουν κι εδώ που είμαι αμφιβάλω αν θα έρθετε ποτέ έτσι όπως έχετε καταντήσει την παιδεία. Ούτε να γράφετε ελληνικά δε γνωρίζετε κι έχετε κι άποψη για την παιδεία.

Τα ίδια χρόνια που εσείς και παλαιότεροι διαμαρτύρονταν για την παιδεία, γιατί αυτό το τροπάριο υπάρχει εδώ και δεκαετίες, ιδιαίτερα με τη σιχαμένη και ελεεινή εκμετάλλευση των γεγονότων του Πολυτεχνείου, κάποιοι άλλοι πετύχαιναν στις σπουδές τους, έκαναν τα μεταπτυχιακά τους, παρέδιδαν τα διδακτορικά τους, όπως φυσικά γίνεται και τώρα.

Και θα ήθελα πολύ να μου πείτε οι περισσότεροι τι ζητάτε από την παιδεία, γιατί οι ούτε καν ξέρετε! Ακολουθείτε μια "γραμμή" που σας έχει ορίσει η εκάστοτε πολιτική παράταξη, με μοναδικό συμφέρον τον αποπροσανατολισμό του κόσμου και τη δημιουργία σύγχυσης.

Για να μη μιλήσω φυσικά για τους τραμπουκισμούς και τις καταστροφές εν καιρώ καταλήψεων... Κι αυτά δείχνουν ακριβώς το επίπεδο αυτών που συμμετέχουν. Στην τελευταία κατάληψη στο Πολυτεχνείο στου Ζωγράφου, καταστράφηκαν μηχανήματα και εξοπλισμός πολλών χιλιάδων ευρώ που έχω πληρώσει ΕΓΩ με τους φόρους μου! Και ξέρετε γιατί? Γιατί πάνω στον πανικό, έφυγαν κάποιοι σπουδαστές που δούλευαν για τα διδακτορικά τους και ξέχασαν ένα φως ανοικτό, με αποτέλεσμα να βάλουν φωτιά στο γραφείο γιατί νόμιζαν ότι κάποιος έχει "σπάσει" την κατάληψη!!! ΦΩΤΙΑ!!! Και δεν τους ένοιαζε αν ήταν κάποιος μέσα και φυσικά κανείς δεν παρατήρησε ότι υπήρχε λουκέτο από την ΕΞΩ πλευρά!

Φυσικά δικαιολογίες του τύπου "αυτοί είναι μειονότητα" δεν περνάνε, γιατί κι αν ίσχυε, που ήταν η πλειονότητα την ώρα που αυτοί έβαζαν φωτιά? Σε άλλη κατάληψη?

’ρχοντά μου, παιδεία δεν είναι μόνο το πανεπιστήμιο και τα μεταπτυχιακά.... τέτοια πέρνουν και τα πλουσιόπαιδα με λεφτά του μπαμπά από τριτοκοσμικές χώρες άμα γουστάρουν..... Παιδεία είναι να ξέρει το παιδάκι μόλις τελειώσει το Δημοτικό να γράφει, να μιλάει, να διαβάζει, να έχει ανοίξει το μυαλουδάκι του και μόλις τελειώσει και το Λύκειο, να είναι ένας ενεργός πολίτης, με γνώσεις ικανές να τον στηρίξουν στην ζωή του σαν πολίτης και άτομο... Παιδεία είναι να ξέρει το 18χρονο την ιστορία του τόπου του, να έχει αποκτήσει κριτικό πνεύμα και να μπορεί να συμμετέχει στους δημοκρατικούς θεσμούς.....

Ώχ, ξέχασα... τα τελευταία ειδικά δεν συμφέρουν.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

:T:

Τωρα θα μου πείτε ότι είμαι για δέσιμο, ότι κακώς γεννήθηκα και έπρεπε να κουνιέμαι να με αποβάλει η μαμά μου, ότι πετάω στα σύνεφα κλπ.....

Αλλά...............

Κάθε φορά που βλέπω την ...... δημοκρατία ...... σε αυτή την χώρα, πάω εδώ και διαβάζω προσεχτικά όλα τα κείμενα από πάνω μέχρι κάτω......

http://en.wikipedia.org/wiki/Politics_of_Switzerland

http://www.admin.ch/ch/itl/rs/1/c101ENG.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωμα.....

Και κάθε φορά που τα διαβάζω, θέλω ή να μεταναστεύσω, ή να γίνω οπαδός της μετενσάρκωσης και να γεννηθώ Ελβετός, έστω και gay, ή να αυτοκτονήσω εκείνη ακριβώς την στιγμή..... ο μόνος λόγος που δεν γίνετε τίποτε από τα τρία είναι ότι γεννήθηκα Έλληνα και την ρετσινιά αυτή δύσκολα την αποβάλει κανείς......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Σε μια προηγουμενη εκπομπη ο Παπαχελας απο το MEGA εδειξε την διαφορα μεταξυ Ελληνικων και ξενων πανεπηστημιων μηπως για αυτην την διαφορα ( καταντια ) των ελληνικων πανεπιστημιων φταει ο φιοτητης? ή μηπως και ο καταληψιας φοιτητης?

Έχεις υπόψη σου ποιά Πανεπιστήμια σύγκρινε ο Παπαχελάς? Έχεις υπόψη σου στα ξένα Πανεπιστήμια οι σπουδαστές να έχουν τη δική μας κατάντια? Το κράτος φταίει και για αυτό? Θα έπρεπε να σας έχουν με στολή, κουρεμένους, ξυρισμένους, να στέκεστε σούζα όταν περνάει ο καθηγητής και μετά να δω τι θα λέγατε. Αλλά ο σεβασμός δεν υπάρχει ούτε σα λέξη στο λεξιλόγιό σας.

Φυσικά, ποιόν να σεβαστείτε? Το δημόσιο υπάλληλο που το όνειρό του ήταν να γίνει καθηγητής για να παίρνει ένα μέτριο μισθό, να δουλεύει 25 ώρες την εβδομάδα/ 8 μήνες το χρόνο, να βγάζει τα τετραπλάσια από ιδιαίτερα και φροντιστήρια και να μοιράζει κάρτες στους σπουδαστές του για να τους κάνει μάθημα κι όποιος δεν τον προσλάβει, μένει? Φυσικά και όχι... Αλλά κι εδώ πάλι το κράτος φταίει. Ο ίδιο καθηγητής είναι εξαιρετικός στο ιδιαίτερο και σκράπας στην τάξη...

Ξέρεις πόσες ώρες εργάζεται ένας καθηγητής στο εξωτερικό? Ξέρεις πόσες διακοπές κάνει? Ξέρεις ότι έχει ευθύνη για το πόσοι σπουδαστές του θα επιτύχουν κι αν το ποσοστό είναι μικρό έχει κυρώσεις? Και μη μου πείτε αν ξέρω πόσα χρήματα παίρνουν γιατί κι εκεί λάθος είστε. Αναλογικά με το μέσο όρο της χώρας τους, αμείβονται πολύ λιγότερο από ότι οι δικοί μας που ζητάνε αύξηση.

Το ότι το 70% περνάει με τη βάση τα μαθήματα η Παιδεία φταίει? Το ότι πέφτουν οι βάσεις στις εξετάσεις η Παιδεία πάλι? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να μπει κάποιος στο Πανεπιστήμιο, αν δεν πιάσει τη βάση στις εξετάσεις! Ήταν δύσκολα τα θέματα? Και την ίδια χρονιά δηλαδή, πως κάποιοι γράφουν άριστα?

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να μπούν 100 σπουδαστές στο Πανεπιστήμιο, από αυτούς οι 10 να δουλέψουν πάνω στον τομέα τους, και οι 30 να μπουν στην επετηρίδα για να γίνουν καθηγητές... Δηλαδή παίρνουμε 100 ανθρώπους, για να βγάλουμε 10% στην παραγωγή και μετά άλλο ένα 30% αν το "επενδύσουμε" για να ξαναπάρουμε ένα 10% ? Κορυφαίο!!! Αυτόν που το υποστηρίζει αυτό να τον πάρουμε στο HR μας να πάει η εταιρία κατά διαόλου! Αλλά και για αυτό το κράτος φταίει.

Εγώ βλέπω ότι ξέρετε μόνο να κρίνετε, να κατηγορείτε, να φωνάζετε, να βανδαλίζετε, αλλά οι προτάσεις σας είναι κούφιες, ανυποστήρικτες, ανούσιες και στην τελική όπως είπε και ο oktech, αν δώσουν στους καθηγητές 50% αύξηση, και σε όλους τους σπουδαστές άριστα, όλα τα υπόλοιπα δε θα έχουν κανένα ενδιαφέρον και θα λήξουν όλες οι καταλήψεις και οι απεργίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 23:17]

Έχεις υπόψη σου ποιά Πανεπιστήμια σύγκρινε ο Παπαχελάς? Έχεις υπόψη σου στα ξένα Πανεπιστήμια οι σπουδαστές να έχουν τη δική μας κατάντια? Το κράτος φταίει και για αυτό? Θα έπρεπε να σας έχουν με στολή, κουρεμένους, ξυρισμένους, να στέκεστε σούζα όταν περνάει ο καθηγητής και μετά να δω τι θα λέγατε. Αλλά ο σεβασμός δεν υπάρχει ούτε σα λέξη στο λεξιλόγιό σας.

Wizard νομιζω οτι το χοντραινεις ασχημα το θεμα χωρις να ξερεις και πολλα.

Απλα σου αναφερω οτι για τον σεβασμο που λες οτι οτι δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μας:

ΕΣΥ ΕΜΑΘΕΣ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΩΤΑ?

Στα υπολοιπα καπου εχεις δικιο αν και οι αποψεις σου θυμιζουν καταστασεις μιας αλλης εποχης ( επταετια )

Link to comment
Share on other sites

Πότε ακριβώς δε σεβάστηκα κάποιον? :hmm:

Έπρεπε την τελευταία φορά που πέτυχα κάτι καταληψίες να καταστρέφουν ξένη περιουσία, να τους αφήσω ανάπηρους...

Επειδή προφανώς γνωρίζετε μόνο ότι σας αφήνουν να ξέρετε και από αυτά η οπτική σας γωνία είναι ιδιαιτέρως μικρή και "κατευθυνόμενη" δεν έχω λόγο να συνεχίσω τη συζήτηση. Εγώ ότι είχα να κάνω σε προσωπικό επίπεδο με την Παιδεία το έκανα και τα παιδιά μου ευτυχώς θα έχουν τη δυνατότητα να σπουδάσουν σε ιδιωτικά σχολεία και Πανεπιστήμια που δεν γίνονται καταλήψεις, που οι καθηγητές ενδιαφέρονται και όχι μόνο γιατί αντιμετωπίζουν την απόλυση.

Αυτή τη στιγμή στη ζωή σας έχετε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που έχετε επιλέξει να έχετε - Skip Ross

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καθηγητές που ενδιαφέρτονται και αυτοι που δεν ενδιαφέρονται

το ιδιο ισχύει και για τους φοιτητές.

Στο εξωτερικό υπάρχει παιδεία με όλη την σημασία της λέξης.εδώ υπάρχει υποκατάστατο

Το ότι στο τμήμα πληροφορίκης οι πτυχιούχοι δεν έχουν μάθημα λειτουργικό σου λέει κάτι

αυτό Wizard?Ενδιαφέρον να δείξω εγώ σαν σπουδαστείς πάνω σε τί?

Τα εργαστήρια υπολειτουργούν,θεώρια οι καθηγητές αράζουν στην πολυθρόνα τους με το

τσιγάρο τους και χαλαρώνουν.όλα είναι χάλια.

Για αυτό καποιοί απο εμάς φευγουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό.

Το ενδιαφέρον είναι δουλεία των δημόσιων υπαλλήλων που έχουν σαν ''όνειρο'' να γίνουν καθηγητές και φοιτητών που αρχίζουν και ''ψάχνονται'' για το αντεικέμενό τους έξω απο την σχολή βέβαια.

Για όλα τα παραπάνω οι φοιτητές φταίνε και όχι οι καθήγητες που πληρώνονται και είναι η υποχρέωση τους να κάνουν σώστο μάθημα και το κράτος όποιο και αν είναι αυτόπου δεν δημιουργεί τις κατάλληλες συνθήκες για να κρατήσει τους φοιτητές στο ελλαδιστάν

Link to comment
Share on other sites

Ευτηχως που εχουμε δημοκρατια και ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του οποια και αν ειναι αυτη.

Υ.γ Υπηρξα φοιτητης το 1997 και τωρα ειμαι........ ( προσωπικα δεδομενα ) απλα εισαι μονο κατι χρονια μεγαλυτερος μου αν αυτο λεει κατι.

:hi: :hi:

Link to comment
Share on other sites

Για καθιστε ρε παιδια.

Μιλατε παραπανω για ελευθερια εκφρασης και δεν μπορει να μιλησει ο καθενας και να υποστηριξει την θεση του...?Ακομα και αν διαφωνειτε μαζι του?Και αυτο σεβασμος ειναι.

Και για να πω και εγω τι πιστευω επειδη ειχα την τυχη-πραγματικα- να ζησω και να σπουδασω εξω, θα πρεπει να γνωριζετε οτι οτι λεει ο Wizard ειναι περα για περα σωστο. Εχω γυρισει στην Ελλαδα 4 χρονια και εχω αηδιασει με την ελευθεριοτητα , την αναξιοκρατια, την κομματοκρατια και τα ρηχα λογια ολων αυτων που σηκωνουν λαβαρα ανευ λογου και αιτιας και διαδρατιζουν ρολο στα δημοσια πραγματα....Και ουτε σουζα σταθηκα ποτε ουτε στολη εβαλα και μαλλι μακρυ ειχα...Απεναντιας οποτε ηθελα μπορουσα να παω στον καθηγητη μου να του μιλησω χωρις να του εχω παει εκατο καφεδες, γλυκο της μαμας και να εχω συνδρομο σιαλορροιας κτλ κτλ Μηπως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια..?Εχω και τις γνωμες συμφοιτητων μου που γυρισαν Ελλαδα και το μετανοιωσαν τον πρωτο μηνα..Δεν βασιζω την αποψη μου σε προσωπικες πεποιθησεις μονο μην τυχει και κατηγορηθω για υποκειμενισμο...

Ειμαστε Ελληνες ομως και οπως λεει και ο ok tech ειναι ρετσινια που δεν φευγει. Οσα και να ειναι τα καλα μας χαρακτηριστικα καποιος μας εδωσε πακετο με αλλα τοσα αρνητικα..

Δεν γινεται ο φοιτητης να ανεβαζει στην σελιδα τετοιες αηδιες και συνθηματα με λεφτα που δινω απο την τσεπη μου..Με ρωτησε κανεις?Ή μηπως εδω στην Ελλαδα δεν χρειαζεται...? Γαιτι εγω και ολοι εσεις πληρωνετε με τους φορους σας ολα αυτα που αυτοι σπανε γιατι ετσι γουσταρουν..Τωρα αν σε εσας αρεσει να το πειτε και να βγαζετε απο την τσεπη σας να δινετε στα καημενα τα παιδια χαρτζιλικι για να εκφραζονται...σπαζοντας την δημοσια περιουσια..Αν εγω παρω μια βαρια και αρχιζω και κατεβαζω σηματοδοτες θα με βαλουν μεσα!!Γιατι λοιπον οχι και αυτους...?

Και εστω και αν διαφωνω με το φοιτητικο κινημα στην Ελλαδα, κατα βαση γιατι ειναι τοσο αρρωστα πολιτικοποιημενο, αν θελουν και οσοι θελουν να βαλουν απο την τσεπη τους και στησουν ενα σαιτ με οτι αυτο επιθυμουν ειναι ελευθεροι...Αλλα με τα λεφτα αλλων να εχουν και παραπονα για τον ελεγχο που τους επιβαλλεται..Σηκωθηκαν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι? Αν θελω να σπασω ενα αμαξι ας ειναι το δικο μου οχι του αλλου..Αν δεν ειναι αυτο λογικο, τοτε μαλλον ζω σε λαθος εποχη και λαθος πλανητη...Ή επειδη δεν συμφωνω μαζι τους ειμαι φασιστας..?Αυτη ειναι η ελευθερια που προασπιζονται?Οσοι ειναι μαζι μας ειναι σωστοι και ολοι οι αλλοι απαραδεκτοι...?Για ανοιξτε λιγο τα ματια σας, σκεφτειτε για λιγο και για αλλαγη μερικα πραγματα, αναλογιστειτε τις επιπτωσεις και φτυστε επιτελους αυτην την καταραμενη καραμελα που σας εχουν προσφερει επιτηδειοι και που συμφερει μονο και μονο αυτους και τα σθμφεροντα τους...Για το δικο σας προπαντων το καλο..

Και οσον αφορα τους δασκαλους..Εχετε υποψιν οτι ενας μαθητης με μεσο ορο στα εξαμηνα 14-15 στις πανελληνιες γραφει μεσο ορο 6-8...? Αυτη ειναι η παιδεια που αγωνιζονται να βελτιωσουν οι δασκαλοι?Αυτη ειναι η προσπαθεια τους ? Και με ποιον τροπο ερωτω... Με το να τους αυξηθει ο μισθος θα γινει καλυτερη η εκπαιδευση των μαθητων...?Ας μη γελιομαστε και προπαντων ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας!!

Και ενα σημειο που δεν ειδα να αναφερεται μεχρι τωρα ειναι αυτο της αξιοκρατιας...Δεν γινεται εγω να δουλευω 10 ωρες και να παιρνω 10 και ο αλλος για τις ιδιες ή και λιγοτερες να ζητα 15....Και ας μην μιλησω για την διαφορα στην ποιοτητα της δουλειας...Ας παψουμε πλεον να ειμαστε χωρα του φαινεσθαι και ας γινουμε του ειναι και του πραττειν λογικως..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Έχεις υπόψη σου ποιά Πανεπιστήμια σύγκρινε ο Παπαχελάς? Έχεις υπόψη σου στα ξένα Πανεπιστήμια οι σπουδαστές να έχουν τη δική μας κατάντια? Το κράτος φταίει και για αυτό? Θα έπρεπε να σας έχουν με στολή, κουρεμένους, ξυρισμένους, να στέκεστε σούζα όταν περνάει ο καθηγητής και μετά να δω τι θα λέγατε. Αλλά ο σεβασμός δεν υπάρχει ούτε σα λέξη στο λεξιλόγιό σας.

+1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

όλα τα άλλα τα ακούω βερεσε.... είδα προχθές έξω από ένα σχολείο πανώ με το φοβερό αίτημα : Να γυρίσει η φρεγάτα από το Λίβανο... λές και είναι εκεί για τουρισμό.... λες και δεν είναι ώς μέρος ανθρωπιστικής αποστολής.... τί άλλο θα δούμε θεούλη μου και σε τί κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας????

Εγώ άκουσα ότι ένα σχολείο είχε κρεμάσει πανό με αίτημα «Να ελευθερωθεί ο Σάββας Ξηρός» :blink:

Δεν θα ήταν σωστό σχολεία σαν και αυτά να παίρνουν όλα τα υπόλοιπα μαζί τους.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Σε μια προηγουμενη εκπομπη ο Παπαχελας απο το MEGA εδειξε την διαφορα μεταξυ Ελληνικων και ξενων πανεπηστημιων μηπως για αυτην την διαφορα ( καταντια ) των ελληνικων πανεπιστημιων φταει ο φιοτητης? ή μηπως και ο καταληψιας φοιτητης?

Την είχα δει και εγώ αυτήν την εκπομπή και τα αισθήματα που μου δημιουργηθήκανε ήταν ανάμεικτα......Οι διαφορές όμως βγάζανε μάτι, καμία σχέση το ένα με το άλλο....και ας ήταν μόνο κτιριακά η διαφορά να πω ΟΚ.....εκεί οι μαθητές κάνανε από μόνοι τους εκδηλώσεις και θέατρα για να ενημερώσουν τους πρωτοετείς. Ενώ εδώ με το καλημέρα σας οι φοιτητές κοιτάνε να σε βάλουν στην κομματική παράταξη τους δείχνοντας ξεκάθαρα τι προτεραιότητες έχουν.....

Kαι αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση σε αυτήν η εκπομπή, ήταν ο συγκάτοικος του Έλληνα που σπούδαζε στην Αμερική και έδειχνε στην camera τα βιβλία (τόμοι ολόκληροι) που διάβαζε και ήταν Πλάτωνας, Αριστοτέλης (γενικός Αρχαίοι). Εγώ μόλις πέρυσι ήμουν Β Λυκείου και έκανα ένα μάθημα που λέγεται Αντιγόνη :getlost: το οποίο έχει ΤΟΣΑ πολλά να μάθεις, τόσα πολλά να διδαχθείς, αλλά το Υπουργείο τα θάβει με το να με βάζει να θυμάμαι απέξω ολόκληρες μεταφράσεις, ερμηνευτικές και συντακτικές ερμηνείες........

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εμείς οι ίδιοι οι Έλληνες δεν ξέρουμε τους αρχαίους μας, οι οποίοι διαβάζονται ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ ανά τον κόσμο, γιατί πολύ απλά το Υπουργείο :tomato: δίνει βάση σε δευτερεύοντα θέματα και εμένα δεν μου έδωσε κανένα κίνητρο να ασχοληθώ περισσότερο, γιατί η ύλη είναι καθορισμένη και τα S.O.S συγκεκριμένα :(

Link to comment
Share on other sites

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία

Ισοκράτης,436 π.Χ-338 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grilos

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία

Ισοκράτης,436 π.Χ-338 π.Χ

:worship: BOW !! :worship: Πόσο δίκιο έχει ο Ισοκράτης και πόσο διαχρονικό είναι αυτό που λέει........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.