Jump to content



Λογοκρισία και στην Ελλάδα;


anonymous-root

Recommended Posts

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Πρώτο εξάμηνο και το κείμενο του φραγμα φαίνεται πεντακάθαρα στη σχολή και συγκεκριμένα TUC απ όσω έχω μάθει αλλού είναι χειρότερα αλλά και εδώ αυτή η κατα κάποιο τρόπο σαπίλα του φοιτικικού κινήματος το οποίο όλο "αγωνίζεται" και όλο τπτ δε κάνει είναι ξεκάθαρη..

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες χάζευα έναν μπλε και έναν πράσινο που κυνηγούσαν δικηγορίνα πρωτοετή για την εγγραφή. ΚΡΙΜΑ που δεν είχα κάμερα, θα μπαίναμε στο top 10 στις κωμωδίες. Πέθανα στα γέλια μέσα στο δρόμο.

Δυστυχώς ο φράγμας έχει δίκιο. Έτσι είναι και χειρότερα. Όποιος μου πει τα αντίθετα, είναι δύο πράγματα:

Ή κομματικός

Ή απλός τουρίστας

Link to comment
Share on other sites

Ενώ επί Μεταξά, πηγαίνανε όλοι στην ΕΟΝ και βγάζανε γκόμενες πιο εύκολα... τώρα είμαστε δημοκράτες κλπ, πρέπει να διαλέξεις τί γκόμενα θέλεις....

Με λίγα λόγια... Δώστε γκομενάκια στον Λαό!!!

Εν ανάγκη να φέρουμε κι άλλες Ρωσσίδες....

ΑΙΣΧΟΣ.... Ζήτω το Ζήτω!

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι στα πανεπιστημια γινεται της ποπης αν ειναι αληθεια οσα μου λετε , θα ριξω γελιο μεχρι δακρυων αν ειναι ετσι.

παντως προκαλει εντυπωση το γεγονος οτι οι φοιτητες στην ελλαδα εχουν γινει τροχοπεδη σε καθε προτεινομενη αλλαγη , συνηθως οι φοιτητες ειναι αυτοι που θα επρεπε να προωθουν τις αλλαγες και οχι να λενε οχι με γελοια (κατ'εμε) επιχειρηματα

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι πρωτοετης(ασχετα που θα ξαναδωσω πανελληνιες) οταν πηγαμε σαλονικα με την κοπελα μου να κανει την εγγραφη της στο απθ, σε καθε γωνια ηταν και καποιο κομματοσκυλο και ερχοταν και μας ελεγε παιδια ελατε μαζι μου να τα κανουμε γρηγορα τα χαρτια και μετα παμε μαζι καπου... εμεις δεν ξεραμε τπτ απο αυτα, μετα απο 2-3 τετοιους καλοθελητες, την ψιλιαστικα(αργα?) και οποιος ερχοταν και μας επιανε τον ελεγα για ξεγραφη ειμαστε,ειχα τοσα νευρα που ηθελα να με πει τπτ αλλο για να γινει της ποπης.

και κατι αλλο απο συζητησεις με φιλους 2οετεις και 3οετεις εμαθα οτι πολλοι μπαινουν σε διαφορες παραταξεις γιατι νομιζουν οτι θα περασουν ποιο ευκολα τα μαθηματα, δλδ ετσι τους λενε τουλαχιστον για να μπουν...

και τελευταιο αν κανεις το λαθος και τους δωσεις κανα αριθμο σου αν σου ζητησουν για να πατε καμια μερα για καφε ειναι ειναι κανα κομματοσκυλο της πατησες, θα σε πρηζουν συνεχεια και μεχρι και μπορει να σε εκβιασουν/απειλουν(το ακουσα και αυτο,τωρα με ποιον τροπο....,αυτο το ακουσα απο κοπελα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 11:27]

επειδη ειμαι πρωτοετης(ασχετα που θα ξαναδωσω πανελληνιες) οταν πηγαμε σαλονικα με την κοπελα μου να κανει την εγγραφη της στο απθ, σε καθε γωνια ηταν και καποιο κομματοσκυλο και ερχοταν και μας ελεγε παιδια ελατε μαζι μου να τα κανουμε γρηγορα τα χαρτια και μετα παμε μαζι καπου... εμεις δεν ξεραμε τπτ απο αυτα, μετα απο 2-3 τετοιους καλοθελητες, την ψιλιαστικα(αργα?) και οποιος ερχοταν και μας επιανε τον ελεγα για ξεγραφη ειμαστε,ειχα τοσα νευρα που ηθελα να με πει τπτ αλλο για να γινει της ποπης.

και κατι αλλο απο συζητησεις με φιλους 2οετεις και 3οετεις εμαθα οτι πολλοι μπαινουν σε διαφορες παραταξεις γιατι νομιζουν οτι θα περασουν ποιο ευκολα τα μαθηματα, δλδ ετσι τους λενε τουλαχιστον για να μπουν...

και τελευταιο αν κανεις το λαθος και τους δωσεις κανα αριθμο σου αν σου ζητησουν για να πατε καμια μερα για καφε ειναι ειναι κανα κομματοσκυλο της πατησες, θα σε πρηζουν συνεχεια και μεχρι και μπορει να σε εκβιασουν/απειλουν(το ακουσα και αυτο,τωρα με ποιον τροπο....,αυτο το ακουσα απο κοπελα)

ωχ και άμα περάσω και εγώ τις πανελλήνιες φέτος θα έχω να αντιμετωπίσω αυτό που λες, omg :X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $pIdy_mc

ωχ και άμα περάσω και εγώ τις πανελλήνιες φέτος θα έχω να αντιμετωπίσω αυτό που λες, omg :X:

Μήν αγχώνεσε... άμα σε πλησιάσει κανένα λαμόγιο πές του ξερά.... πόσα δίνεις ρε φίλε? Οι άλλοι δίνουν υποτροφία τόσα και τόσα μετρητά..... θα πάρουν πόδι :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech [Σήμερα, στις 13:20]

Μήν αγχώνεσε... άμα σε πλησιάσει κανένα λαμόγιο πές του ξερά.... πόσα δίνεις ρε φίλε? Οι άλλοι δίνουν υποτροφία τόσα και τόσα μετρητά..... θα πάρουν πόδι :)

+1 :T::)

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή 27.10: Από τη συνάντηση πήραμε διαβεβαιώσεις ότι το ζήτημα δεν τέθηκε ποτέ στη βάση του περιεχομένου του ep.org και δεν υπάρχει θέμα λογοκρισίας, αλλά μόνο στο επίπεδο της εύρυθμης λειτουργίας του πολυτεχνειακού δικτύου, γιατί δεν δηλώθηκε από την έναρξη λειτουργίας του ιστοχώρου ότι θα εξυπηρετείται από το δίκτυο του Πολυτεχνείου Κρήτης. Τις επόμενες ημέρες θα καταθέσουμε και επίσημα αιτήσεις για τη χρήση του δικτύου και περιμένουμε την έγκριση.

η ομάδα διαχείρισης του ep.org

Ίσως βιάστηκε να μιλήσει η Ο.Δ. του εδώ πολυτεχνείο.

Βέβαια κανείς δεν εγγυάται πως θα εγκριθούν οι αιτήσεις ή ακόμα και αν εγκριθούν πως ίσως να μην υπάρξουν στο μέλλον προβλήματα.

Ο καιρός θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grilos

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία

Ισοκράτης,436 π.Χ-338 π.Χ

;)

Και για να το πούμε λαϊκά.....Η πολύ "Δημοκρατία" ΒΛΑΠΤΕΙ σοβαρά την κοινωνία

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Oktech, δε θα συμφωνήσω απόλυτα με το ρητό, ο εξοστρακισμός δεν είναι απαραίτητο να έστελνε τους πραγματικούς ανάξιους στην εξορία (βλέπε: Κίμωνας, Αριστείδης, Θεμιστοκλής...)

Σκοπός ου του Οστρακισμού ήταν να απομακρύνει προσωρινά όσους αποκτούσαν υπερβολική δύναμη σε σημείο να μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι για το πολίτευμα....

Κάτι σαν να λέμε να απομακρύνουμε από την σημερινή πολιτική την οικογένεια Μητσοτάκη, Καραμανλή, Παπαδνρέου και καμιά δεκαριά άλλες ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech [Σήμερα, στις 12:55]

Σκοπός ου του Οστρακισμού ήταν να απομακρύνει προσωρινά όσους αποκτούσαν υπερβολική δύναμη σε σημείο να μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι για το πολίτευμα....

Κάτι σαν να λέμε να απομακρύνουμε από την σημερινή πολιτική την οικογένεια Μητσοτάκη, Καραμανλή, Παπαδνρέου και καμιά δεκαριά άλλες ....

Ποπό και έχει κάνει και δίδυμα ο Καραμανλής.........

:laughing::upside::laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Δε νομίζω όμως να έχουν και μεγάλη σχέση τα "επιτεύγματα" των Μητσοτακο-Καραμανλο-Παπανδρέων με τα επιτεύγματα των αρχαίων... :)

Τί εννοείς επιτεύγματα???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

Σκοπός ου του Οστρακισμού ήταν να απομακρύνει προσωρινά όσους αποκτούσαν υπερβολική δύναμη σε σημείο να μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι για το πολίτευμα....

Κάτι σαν να λέμε να απομακρύνουμε από την σημερινή πολιτική την οικογένεια Μητσοτάκη, Καραμανλή, Παπαδνρέου και καμιά δεκαριά άλλες ....

Θα φας καμιά μήνυση από τα σαΐνια της ΔΗΕ (βλέπε blogme.gr) και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις :hehe:

Κάποια θεματάκια, επειδή ακούγονται πολύ αλλά δεν δίνεται μεγάλη βαρύτητα.

Δυστυχώς είναι προσωπικές απόψεις, και δεν συμφέρουν τις παρατάξεις, ούτε τα "μεγάλα κεφάλια" των παρατάξεων (aka κόμματα) οπότε και δεν θα εφαρμοστούν :)

1) Κατάργηση/απαγόρευση των κομμάτων στις σχολές. Τι δουλειά έχει η κομματικοποίηση με την πανεπιστημιακή πορεία του καθενός. Κόμμα θα πει μια νόρμα, στην οποία αν διαφωνήσεις έχασες το τραίνο, οπότε γίνεσαι άλλο ένα πρόβατο από το κοπάδι. Το πολιτικό σύστημα όπου κυβερνάει το κοπάδι, δεν είναι δημοκρατία, αλλά προβατοκρατία. Δεν μπορώ να ακούω ΔΑΠ-ίτη που έχει κάνει 8+ χρόνια να τελειώσει τη σχολή, να συμφωνεί με τα της Μαριέττας για 6 χρόνια φοίτηση. Ρε τσίρκο, αν ήταν 6 χρόνια θα την είχες κάνει από καιρό! Επίσης δεν μπορώ να ακούω σε πανεπιστημιακή συνέλευση για τα προβλήματα των αγροτών, το συνδικαλιστικό κίνημα και την επανάσταση του κάθε πικραμένου Αφρικανού. Καλώς ή κακώς, ΔΕΝ με ενδιαφέρει, ναι κι εγώ είμαι ευαισθητοποιημένος για τα πολιτικά αλλά από τη θέση που είμαι ξέρω ότι δεν μπορώ να τα λύσω.

2) Κεφάλαιο. Δεν είναι δυνατόν να ακούς σχολές να μην έχουν να πληρώσουν ΔΕΗ/ΟΤΕ κλπ. και να μένουν αφώτιστα αμφιθέατρα (το θυμάμαι στα ΤΕΙ που το λέγανε).

Επίσης δεν είναι δυνατόν να δίνεις στον καθηγητή πανεπιστημίου, που έχει σκιστεί με πτυχία, μεταπτυχιακά, Phd, έρευνα κλπ μισθό της τάξης των 2000 ευρώ, διότι αν είναι ανταγωνίσιμος και όχι δημόσιος, θα περνάει μια βολτίτσα από τη σχολή και μετά θα ασχολείται με την κύρια (και προσοδοφόρα) δουλειά του, κρατώντας την ιδιότητα του καθηγητή κυρίως για το κύρος της. (δεν γενικεύω και δεν ξέρω τι παίζει στους καθηγητές, αλλά προσωπικά αυτό θα έκανα αν έφτανα μέχρι εκεί).

Η αύξηση του ποσοστού του ΑΕΠ (=λεφτά) είναι πάντως από τα σημαντικότερα θέματα, που τεχνηέντως μεταφέρεται κι αυτό στις καλένδες, και δεν του δίνεται και ιδιαίτερη βαρύτητα (με το στυλ: τι να τα κάνουν τα λεφτά, αφού στις καταλήψεις θα τα σπάνε)

3) ΟΧΙ στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Δεν μπορώ να καταλάβω τη φούρια που μας έχει πιάσει, να εισάγουμε την κάθε αγγλική βοϊδοσχολή στο κάθε τοπικό υπο-ίδρυμα, το οποίο θέλει να γίνει πανεπιστημιακό. Καλώς ή κακώς, τα λεφτά δεν είναι το παν, θες και πρώτη ύλη, και η πρώτη ύλη στο Πανεπιστήμιο είναι τα μυαλά, που τουλάχιστον στην Ελλάδα προτιμούν το δημόσιο Πανεπιστήμιο (παρ'όλα τα προβλήματά του, υπάρχουν σχολές που διατηρούν ένα αξιοσημείωτο επίπεδο). Δεν μπορώ να δεχτώ το κάθε Αγγλικό παρα-ίδρυμα, στο κάτω κάτω, οι ’γγλοι θα ανοίξουν ΕΚΠΑ ή ΕΜΠ? Απλά έχουμε εντρυφήσει στην ηλίθια λογική του "εύκολου" και "γρήγορου", αλλά το "no pain, no gain" δεν μας έχει απασχολήσει. Υπάρχουν και πολλά άλλα σοβαρότερα θέματα, του στυλ ότι δεν θα κάτσει ιδιωτικό ίδρυμα να κάνει μη προσοδοφόρα έρευνα, πράγμα που σημαίνει ότι αν ίσχυε ιστορικά κάτι τέτοιο, οι περισσότερες ανακαλύψεις δεν θα είχαν γίνει διότι το δεν θα βοηθούσε η προς το κέρδος κατεύθυνση της έρευνας (π.χ. πενικιλλίνη, και ένα σωρό άλλα). Ιδρύματα μη κερδοσκοπικά, σε σοβαρό επίπεδο (π.χ. Ανοικτό Πανεπιστήμιο) δεν νομίζω να τα κράζει κανείς, αλλά το κάθε παρα-ίδρυμα "συμβεβλημένο" με το ξένο πανεπιστήμιο, είναι για πολλές κλωτσιές. Όποιος θέλει να κάνει κάτι "συμβεβλημένο", να πάει να το κάνει στον "συμβάλλοντα", όχι στην Ελλάδα, και ό,τι άλλο, είναι και ημίμετρο (γιατί άλλος καθηγητής θα διδάξει στο Carnegie Melon και άλλος στην Ελλάδα) και απάτη για το εκπαιδευτικό σύστημα (τηλεεκπαίδευση και άλλα τέτοια εύηχα, αλλά όταν θες να ρωτήσεις κάτι, θα τηλερωτάς, και αν σε εκνευρίσει ο καθηγητής σου, θα του τηλεκρατήσεις μούτρα, ή θα του τηλευποδείξεις το λάθος).

Κανείς δεν είπε ότι το Πανεπιστήμιο δεν έχει προβλήματα. Τό χουμε ξαναπεί. Έθεσε όμως κανείς τα σοβαρά προβλήματα επί τάπητος? Όχι, μόνο παραπομπές στις καλένδες γίνονται (από την κυβέρνηση τόσο το 2 όσο και το 3 έχουν παραπεμφθεί στο μέλλον), ενώ για το 1 ούτε λόγος, ό,τι δε μας συμφέρει το αφήνουμε ανέγγιχτο (ασχέτως του αν είναι η πηγή αρκετών εκ των προβλημάτων). Προσωπικά για το ότι δεν έχουμε την υποδομή ενός ξένου Πανεπιστημίου δεν μου φταίνε οι αιώνιοι φοιτητές, ούτε ότι δίνουμε >4 φορές το κάθε μάθημα (πράγμα λογικό διότι πολλές φορές μπαίνεις για να δεις θέματα κλπ), αλλά τα 1 και 2.

Over and out, άσχετη η συζήτηση με το θέμα που ανοίχτηκε, αλλά αφού εδώ κατέληξε, να βάλουμε κι εμείς το κατιτίς μας :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, Σωτήρη!

Να προσθέσω επίσης, ότι αν επικρατήσει το αγγλοσαξωνικού τύπου πτυχίο, τότε την έχουμε πολύ άσχημα. Θα διασπαστούν τα εγασιακά μας δικαιώματα καθώς θα εξειδικευόμαστε σε μια μόνο ειδικότητα με σκοπό να καύψουμε τις ανάγκες μιας συγκεκριμένης περιόδο. Μετά το πέρας αυτής, επέρχοται και ο κορεσμός του ''σπουδαγμένου'' και τα ΙΔΒΕ, ώστε να ειδικευτεί σε κάτι νέο, που θα καλύψει τις ανάγκες τις επόμενης εποχής.

Με λίγα λόγια, μια ζωή θρανία και εξετάσεις. Απαράδεκτο!

Και σε ότι αφορά τη ΔΑΠ, το μόνο που κάνει είναι να πηγαίνει κόντρα στις υπόλοιπες παρατάξεις, να ακολουθεί τη γενική γραμμή που τους δίνει η κυβέρνηση και να...δοιργανώνει τα καλύτερα προεκλογικά πάρτι. Όλα αυτά, πάντα, απροκάλυπτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.