Jump to content



Λογοκρισία και στην Ελλάδα;


anonymous-root

Recommended Posts

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sotiris

Πάντως, επειδή το θέμα είναι η λογοκρισία, για μένα χειρότερης μορφής λογοκρισία είναι αυτή:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=32345

ΑΠΑΡ’ΔΕΚΤΟ !!!!! Οποιαδήποτε μορφή λογοκρισίας είναι πέρα για πέρα αντί-δημοκρατική για μένα......... dld τι άλλο μένει σε αυτήν την χώρα αν δεν μπορείς ούτε να μιλήσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ξέρω δύο λόγους για τους οποίους έκλεισε ένα γυμνάσιο στην καβάλα (όπου πάει η ξαδέρφη μου)

"τα παράθυρα έμπαζαν, και μια άναβαν το καλοριφέρ και μια δεν το άναβαν. Ε, εκνευριστήκαμε κι εμείς και κάναμε κατάληψη"...

Τα φροντιστήρια, ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά. Δε σου λέει κανείς "για να περάσεις στο παν/μιο πρέπει να πας στο φροντιστήριο". Αν στρώσεις τον κώλο σου κάτω, και με ένα καλό βοήθημα σε κάθε μάθημα (συνολικό κόστος ~ένας μηνας φροντ) περνάς

Από εκεί και πέρα η κατάληψη σχολών και σχολείων είναι αντισυνταγματική μιας και αφαιρεί σε πολύ κόσμο που δε συμφωνεί με αυτήν, το δικαίωμα της δωρεάν παιδείας.&-

Όσο για κάποιες αναφορές του στυλ "έχεις πάει ποτέ σε συνέλευση", εγώ έχω πάει. Στη σχολή μου πρώτη δύναμη η ΠΚΣ. Στις γενικές συνελευσεις μιλάνε κυρίως ΠΚΣίτες και λίγο τα ΕΑΑΚ. Στη συνέλευση των πρωτοετών πέρσι, μου δώσανε το λόγο 2 φορές:

Στην αρχή που με είδαν με γένια, και δε με ήξεραν, αλλά μόλις έφερα αντίρρηση με κόψανε (δημοκρατικά...)

Και στο τέλος όπου είχα γίνει πιο κόκκινος κι από την κόκκινη επανάσταση (και ήρθε ένας από τα ΕΑΑΚ να με ηρεμίσει :hehe:)

Εκτοτε έχω πάει σε 2 συνελεύσεις. Θα πηγαίνω από εδώ και πέρα μόνο όταν έχουμε ψηφοφορία για καταλήψεις, μιας και το να πάω εκεί για άλλο λόγο είναι χάσιμο χρόνου. Συν το ντουμάνι, που έχω πρόβλημα με τον καπνό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Εκτοτε έχω πάει σε 2 συνελεύσεις. Θα πηγαίνω από εδώ και πέρα μόνο όταν έχουμε ψηφοφορία για καταλήψεις, μιας και το να πάω εκεί για άλλο λόγο είναι χάσιμο χρόνου.

Εδώ διαφωνώ.

Αφού μέχρι τώρα έχεις συμμετάσχει σε συνελεύσεις θα ξέρεις οτι αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος να πεις και εσύ την άποψή σου και να μετρήσει η γνώμη σου στη λήψη αποφάσεων της σχολής σου...

Κατ'αρχάς για να μην παρεξηγηθώ θα πω οτι δεν είμαι σε καμιά παράταξη, ούτε και υποστηρίζω καμία από αυτές... Αν με ρωτήσεις μάλιστα έχω να καταλογίσω μπόλικες ευθύνες σε όλες της παρατάξεις της σχολής μου.

Το κλίμα για το οποίο μιλάς στις συνελεύσεις το ξέω πολύ καλά...

Και σε εμάς υπάρχει. Να ξέρεις οτι αυτό εξυπηρετεί τον δυνατό. Αυτό το μπάχαλο και οι τραμπουκισμοί του στυλ πας να πεις κάτι διαφορετικό και σου την πέφτουμε 15 άτομα και σου μιλάμε όλοι ταυτόχρονα και σε κατηγορούμε, είναι απλά για να μην ακούγονται άλλες απόψεις, να φοβάται ο απλός φοιτητής να μιλήσει.

Ωστόσο δεν είναι καθόλου έτσι τελικά.

Όσο περισσότερο μπαίνεις και συμμετέχεις, τόσο πιο ανθεκτικός γίνεσαι σε αυτά και βλέπεις οτι κάθε φορά υπάρχει και κόσμος που δεν είναι σε καμιά παράταξη και μάλιστα αν συζητήσεις συμφωνεί μαζί σου...

Ξέρω οτι οι παρατάξεις μονοπωλούν τη συνέλευση, αλλά όπως εσύ έχεις πάρει την απόφαση να μην ξαναμπείς, έτσι το έχει κάνει και πολύς κόσμος που ίσως πιστεύει τα ίδια με εσένα...

Με το να μην μπαίνετε αφήνεται άλλους να αποφασίσουν για εσάς.Και μάλιστα άλλους που παίρνουν γραμμές από τις παρατάξεις τους και δεν δρουν πάντα με γνώμοντα το κοινό συμφέρον.

Και εγώ στην αρχή είχα ξενερώσει και δεν πήγαινα στις συνελεύσεις...

Τώρα πηγαίνω και ας ξενερώνω.

Για το γαμώτο, να μην αφήνω να αποφασίζουν χωρίς εμένα...

Όπως και να το κάνουμε είναι ότι πιο δημοκρατικό έχουμε για να αποφασίζουμε στις σχολές, αν και με την μη κρυφή ψηφοφορία και με το κλίμα που επικρατεί στα αμφιθέατρα νομίζω οτι με πολύ ζόρι μένει στα όρια της δημοκρατίας.

Πάντως αν σου έδωσαν 2 φορές το λόγο μην τους κάνεις τη χάρη και σιωπήσεις και μη γίνεις ίδιος με κανέναν. Μπορείς την επόμενη φορά να μιλήσεις και πιθανότατα θα βρεις ανθρώπους που θα σε ακούσουν και θα σε στηρίξουν...

Αρχική απάντηση από deninho

Από εκεί και πέρα η κατάληψη σχολών και σχολείων είναι αντισυνταγματική μιας και αφαιρεί σε πολύ κόσμο που δε συμφωνεί με αυτήν, το δικαίωμα της δωρεάν παιδείας.

’σε τα σχολεία, χωράει πολύ συζήτηση και μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου, απλά γιατί είναι αδύνατον να αφήσεις παιδιά που δεν έχουν την ευθύνη ούτε του εαυτού τους να αποφασίσαουν να κλείσουν ένα σχολείο.

Για τις σχολές όμως φίλε μου γίνεται από ενήλικους και μάλιστα με αναφαίρετο δικαίωμα σε οποιονδήποτε από τον σύλλογο των φοιτητών να ψηφίσει και να πει την άποψή του. Είναι κάτι το οποίο αποφάσισε η πλειοψηφία.Για το αν είναι νόμιμη είναι άλλο θέμα. Αλλά με το ίδιο σκεπτικό κάθε απεργεία είναι επίσης παράνομη.

Αρχική απάντηση από deninho

Συν το ντουμάνι, που έχω πρόβλημα με τον καπνό

+όσο θες. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε τόσα φουγάρα σε έναν κλειστό χώρο και να περιμένεις μέσα σε αυτόν τον τεκέ να βγάλεις σοβαρές αποφάσεις...

Μέχρι και μαύρο έχω δει τύπο να καπνίζει ακριβώς μπροστά μου.

Πρέπει μάλλον κάποιος να το κατεβάσει σαν πρόταση σε μια συνέλευση και να απαγορευτεί το κάπνισμα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Εδώ διαφωνώ.

Αφού μέχρι τώρα έχεις συμμετάσχει σε συνελεύσεις θα ξέρεις οτι αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος να πεις και εσύ την άποψή σου και να μετρήσει η γνώμη σου στη λήψη αποφάσεων της σχολής σου...

Κατ'αρχάς για να μην παρεξηγηθώ θα πω οτι δεν είμαι σε καμιά παράταξη, ούτε και υποστηρίζω καμία από αυτές... Αν με ρωτήσεις μάλιστα έχω να καταλογίσω μπόλικες ευθύνες σε όλες της παρατάξεις της σχολής μου.

Το κλίμα για το οποίο μιλάς στις συνελεύσεις το ξέω πολύ καλά...

Και σε εμάς υπάρχει. Να ξέρεις οτι αυτό εξυπηρετεί τον δυνατό. Αυτό το μπάχαλο και οι τραμπουκισμοί του στυλ πας να πεις κάτι διαφορετικό και σου την πέφτουμε 15 άτομα και σου μιλάμε όλοι ταυτόχρονα και σε κατηγορούμε, είναι απλά για να μην ακούγονται άλλες απόψεις, να φοβάται ο απλός φοιτητής να μιλήσει.

Ωστόσο δεν είναι καθόλου έτσι τελικά.

Όσο περισσότερο μπαίνεις και συμμετέχεις, τόσο πιο ανθεκτικός γίνεσαι σε αυτά και βλέπεις οτι κάθε φορά υπάρχει και κόσμος που δεν είναι σε καμιά παράταξη και μάλιστα αν συζητήσεις συμφωνεί μαζί σου...

Ξέρω οτι οι παρατάξεις μονοπωλούν τη συνέλευση, αλλά όπως εσύ έχεις πάρει την απόφαση να μην ξαναμπείς, έτσι το έχει κάνει και πολύς κόσμος που ίσως πιστεύει τα ίδια με εσένα...

Με το να μην μπαίνετε αφήνεται άλλους να αποφασίσουν για εσάς.Και μάλιστα άλλους που παίρνουν γραμμές από τις παρατάξεις τους και δεν δρουν πάντα με γνώμοντα το κοινό συμφέρον.

Και εγώ στην αρχή είχα ξενερώσει και δεν πήγαινα στις συνελεύσεις...

Τώρα πηγαίνω και ας ξενερώνω.

Για το γαμώτο, να μην αφήνω να αποφασίζουν χωρίς εμένα...

Όπως και να το κάνουμε είναι ότι πιο δημοκρατικό έχουμε για να αποφασίζουμε στις σχολές, αν και με την μη κρυφή ψηφοφορία και με το κλίμα που επικρατεί στα αμφιθέατρα νομίζω οτι με πολύ ζόρι μένει στα όρια της δημοκρατίας.

Πάντως αν σου έδωσαν 2 φορές το λόγο μην τους κάνεις τη χάρη και σιωπήσεις και μη γίνεις ίδιος με κανέναν. Μπορείς την επόμενη φορά να μιλήσεις και πιθανότατα θα βρεις ανθρώπους που θα σε ακούσουν και θα σε στηρίξουν...

’σε τα σχολεία, χωράει πολύ συζήτηση και μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου, απλά γιατί είναι αδύνατον να αφήσεις παιδιά που δεν έχουν την ευθύνη ούτε του εαυτού τους να αποφασίσαουν να κλείσουν ένα σχολείο.

Για τις σχολές όμως φίλε μου γίνεται από ενήλικους και μάλιστα με αναφαίρετο δικαίωμα σε οποιονδήποτε από τον σύλλογο των φοιτητών να ψηφίσει και να πει την άποψή του. Είναι κάτι το οποίο αποφάσισε η πλειοψηφία.Για το αν είναι νόμιμη είναι άλλο θέμα. Αλλά με το ίδιο σκεπτικό κάθε απεργεία είναι επίσης παράνομη.

+όσο θες. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε τόσα φουγάρα σε έναν κλειστό χώρο και να περιμένεις μέσα σε αυτόν τον τεκέ να βγάλεις σοβαρές αποφάσεις...

Μέχρι και μαύρο έχω δει τύπο να καπνίζει ακριβώς μπροστά μου.

Πρέπει μάλλον κάποιος να το κατεβάσει σαν πρόταση σε μια συνέλευση και να απαγορευτεί το κάπνισμα :D

'Ε!!!! ΌΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ....

Μα τί άλλο θα σκαρφιστούν οι αντικαπνιστες παναγίτσα μου... μέχρι και για την έλλειψη δημοκρατίας και για τα κομματόσκυλα 18χρονα και άνω οι καπνιστες θα την πληρωσουν......

Τεσπα, σοβαρα τώρα... δεν ειναι ετσι οπως τα λες φίλε μου...

Η ένταξη σε κομματικό χώρο των φοιτητών είναι κατάντια και εκμετάλλευση τους.

Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξει...

Τα Σχολεία και τα Πανεπιστήμια ανήκουν στον ΛΑΟ όχι στα κόμματα.

Όταν ένα σωστό και σοβαρό παιδί περάσει με τον κόπο του σε μια σχολή και αντί να τον αφήσουν να σπουδάσει, να πάρει το πτυχίο του και να παει στην ευχη του θεούλη τον βαφτιζουν στην κομματικη κολυμπηθρα, αν θέλει να διατηρήσει την ταυτότητά του, απλά δεν μπορεί να συμμετέχει στον ίδιο χώρο με αναρχοκομμουνιστοδεξιοαριστεροκεντρώους νεοτραμπουκους. Εγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα να μπώ σε δωμάτιο 2χ2 με 100 καπνιστές μαζί, παρά σε ενα αμφιθεατρο μαζί με 1 κομματόσκυλο.

Το πρόβλημα είναι και πάλι θέμα παιδείας.. και ενώ υποστηρίζω τους εκπαιδευτικούς όπως θα έκανα για καθε ανθρωπό που ΔΕΝ παίρνει τουλάχιστον 1500 ευρώ το μήνα, νομίζω ότι ευθύνονται και αυτοί για την κατάντια της νεολαίας.

Γιατί, αντί να πολιτικοποιούν τα παιδιά ώστε να έχουν γνώσεις που θα τους κάνουν σωστούς πολίτες και ενεργά μέλη της κοινωνίας, αφήνουν στεγνά, την κομματικοποίηση των πάντων.... από κει ξεκινάει και όπως τα φρούτα, το ένα σαπίζει το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

'Ε!!!! ΌΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ....

Μα τί άλλο θα σκαρφιστούν οι αντικαπνιστες παναγίτσα μου... μέχρι και για την έλλειψη δημοκρατίας και για τα κομματόσκυλα 18χρονα και άνω οι καπνιστες θα την πληρωσουν......

Τεσπα, σοβαρα τώρα... δεν ειναι ετσι οπως τα λες φίλε μου...

Η ένταξη σε κομματικό χώρο των φοιτητών είναι κατάντια και εκμετάλλευση τους.

Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξει...

Τα Σχολεία και τα Πανεπιστήμια ανήκουν στον ΛΑΟ όχι στα κόμματα.

Όταν ένα σωστό και σοβαρό παιδί περάσει με τον κόπο του σε μια σχολή και αντί να τον αφήσουν να σπουδάσει, να πάρει το πτυχίο του και να παει στην ευχη του θεούλη τον βαφτιζουν στην κομματικη κολυμπηθρα, αν θέλει να διατηρήσει την ταυτότητά του, απλά δεν μπορεί να συμμετέχει στον ίδιο χώρο με αναρχοκομμουνιστοδεξιοαριστεροκεντρώους νεοτραμπουκους. Εγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα να μπώ σε δωμάτιο 2χ2 με 100 καπνιστές μαζί, παρά σε ενα αμφιθεατρο μαζί με 1 κομματόσκυλο.

Το πρόβλημα είναι και πάλι θέμα παιδείας.. και ενώ υποστηρίζω τους εκπαιδευτικούς όπως θα έκανα για καθε ανθρωπό που ΔΕΝ παίρνει τουλάχιστον 1500 ευρώ το μήνα, νομίζω ότι ευθύνονται και αυτοί για την κατάντια της νεολαίας.

Γιατί, αντί να πολιτικοποιούν τα παιδιά ώστε να έχουν γνώσεις που θα τους κάνουν σωστούς πολίτες και ενεργά μέλη της κοινωνίας, αφήνουν στεγνά, την κομματικοποίηση των πάντων.... από κει ξεκινάει και όπως τα φρούτα, το ένα σαπίζει το άλλο.

Εκτός από αυτό που λες για το κάπνισμα (που φαντάζομαι κάνεις πλάκα, όπως έκανα και εγώ) σε όλα τα άλλα δεν βλέπω που διαφωνούμε;

Εκτός και αν κάτι δεν έγραψα καλά γιατί ήταν και λίγο πρωί και δεν πέρασα το νόημα που ήθελα...

Αυτό που έλεγα πιο πάνω στον deninho ήταν να είναι πολιτικοποιημένος, αλλά όχι και κομματικοποιημένος.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Το μεγάλο πρόβλημα της σημερινής Ελληνικής κοινωνίας είναι οτι δεν έχει ενεργούς πολίτες και ο λαός είναι μια μάζα που πηγαινοφέρνουν ανάλογα με τα συμφέροντά τους τα κομματόσκυλα (και τα κομματοκούταβα στα Πανεπιστήμια και τα σχολεία)

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στην τελευταία κατάληψη που κράτησε μέχρι και μέσα στο καλοκαίρι, ο κόσμος που σημμετείχε, για πρώτη φορά δεν ήταν σε κόμματα, ήταν ανένταχτοι που απλά εξέφραζαν τη δυσαρέσκειά τους. Και ήταν άλλωστε και ο λόγος που συμμετείχα και εγώ τόσο ενεργά. Όσο για τα κόμματα το μόνο που προσπαθούσαν ήταν όπως πάντα να καπελώσουν το ένα το άλλο και ταυτόχρονα και την κινητοποίηση του κόσμου (τα ληγούρια είδαν κόσμο και τους τρέχαν τα σάλια). Απλά το παράδειγμα που θα αναφέρω είναι οτι κόμματα έσπασαν πορεία φοιτητών στη μέση γιατί διαφωνούσαν για το ποιός θα είναι μπροστά μπροστά στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι στην Ελλάδα πολυασχολούμαστε με την παιδεία και τα παρελκόμενά της,ίσως γιατί δεν έχουμε παραγωγικούς τομείς και τρωγόμαστε με τα ρούχα μας. όχι ότι τώρα η κατάσταση δεν είναι μπορντέλο και με τα νέα μέτρα θα γίνει μάλιστα και ακριβό.

Για το φοιτητικό συνδικαλισμό ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ασχολούνται με μεγαλεπήβολα ζητήματα, πολέμους, λεφτά για την παιδεία γενικά και αόριστα, αντίσταση στα πάντα και σχεδόν ποτέ δεν ενδιαφέρεται για τα συμφέροντα της δικής του "τάξης" δηλαδή τους φοιτητές. Καλή ώρα οι δάσκαλοι που κάναν απεργία για να τα τσεπώσουν . Δεν είχα δει ποτέ να διαμαρτύρονται για παλαβούς καθηγητές που περνάνε μετρημένους στα δάκτυλα κάθε εξάμηνο για αλλαγές στα προγράμματα σπουδών που πάντα έκαναν τα πράγματα πιο δύσκολα, για απαράδεκτες γραμματείες και ένα σωρό άλλα μικροπράγματα που για τους έξω ήταν ασήμαντα αλλά για αυτούς που τα ζούνε στην καθημερινότητα ήταν πολύ σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 14:01]

Όσο για τα κόμματα το μόνο που προσπαθούσαν ήταν όπως πάντα να καπελώσουν το ένα το άλλο και ταυτόχρονα και την κινητοποίηση του κόσμου (τα ληγούρια είδαν κόσμο και τους τρέχαν τα σάλια). Απλά το παράδειγμα που θα αναφέρω είναι οτι κόμματα έσπασαν πορεία φοιτητών στη μέση γιατί διαφωνούσαν για το ποιός θα είναι μπροστά μπροστά στην πορεία...

Μόνο το συμφέρον τους κοιτάνε από όποια κόμματα και αν είναι.....θυμάμαι πως στις αρχές του καλοκαιριού που πέρασε η Κ.Ν.Ε. δεν συμμετείχε στις πορείες, επειδή δεν είχαν αναλάβει αυτοί την οργάνωση και για άλλη μια φορά επαλήθευσε το "Ή μαζί μας ή εναντίον μας...."

Αρχική απάντηση από JaguarOne

On topic με το αρχικό θέμα, δεν νομίζω ότι το περιεχόμενο του εν λόγω site συντρέχει με το πνεύμα και το σκοπό οποιουδήποτε εκπαιδευτικού φορέα...

Εφόσον τον Internet του Πανεπιστημίου είναι για τις οποιαδήποτε ανάγκες των μαθητών τότε δεν βλέπω το λόγο για να μην ανοίξουν αυτό το site........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.