Jump to content



Λογοκρισία και στην Ελλάδα;


anonymous-root

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Galioni

Το πρόβλημα μου είναι με την μορφη της διαμαρτυρίας και όχι με τον λόγο της. Γιατι να πρέπει να κόψεις την Ελλάδα στη μέση για να ακουστείς?

Και ΟΚ, την έκοψες την Ελλάδα στα δύο, δεν πειράζει, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, αλλά τουλάχιστον να γίνονταν δεκτά τα αιτήματα των μαθητών, καθηγητών κ.τ.λ....

Μετά από ΜΙΑ ΜΟΝΟ εβδομάδα καταλήψεις δεν είδα ούτε έστω μερικά στοιχεία ότι κάτι πάει να αλλάξει, όλα είναι όπως πριν....η κυβέρνηση θα κάνει σαν να μην συνέβη ποτέ.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Να ρωτήσω κατ'αρχάς πόσοι από εσάς είστε ευχαριστημένοι με την παρούσα κατάσταση στην χώρα μας;

Γιατί τα βάζουμε με τους μαθητές και με τους φοιτητές που κλείνουν σχολεία και σχολές;

Συμμετείχα στις προηγούμενες καταλήψεις ενεργά...

Είμαι φοιτητής 5 χρόνια τώρα. Ταυτόχρονα δουλεύω.

Δεν καταλαβαίνω τι μας ενοχλεί όταν κάποιος προσπαθεί να αλλάξει πράγματα;

Και δεν κατάλαβα τι ακριβώς σας πείραξε στα συνθήματα του site...

Όχι μόνο να κλείσουν σχολεία και δρόμοι...

Να καούν αν αυτό χρειάζεται.

Οι μαθητές και οι φοιτητές παλεύουν για μια καλύτερη παιδεία και ένα καλύτερο μέλλον.

Όχι για το ν+2.΄Όποιος έχει διαβάσει το νομοσχέδιο θα καταλάβει απόλυτα που πάει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 20:02]

Όχι μόνο να κλείσουν σχολεία και δρόμοι...

Να καούν αν αυτό χρειάζεται.

και γω που νομιζα οτι η νεα γενια πρεπει να ειναι δημιουργικη και οχι καταστροφικη.........:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 20:11]

και γω που νομιζα οτι η νεα γενια πρεπει να ειναι δημιουργικη και οχι καταστροφικη.........:getlost:

Fragma πρεπει να ειναι μα δυστυχως δεν ειναι........ :X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Δεν καταλαβαίνω τι μας ενοχλεί όταν κάποιος προσπαθεί να αλλάξει πράγματα;

Ελα ντε... κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι...

Υ.Γ. Τη Μαριέτα εννοείς ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

και γω που νομιζα οτι η νεα γενια πρεπει να ειναι δημιουργικη και οχι καταστροφικη.........:getlost:

Διμιουργικoί ως προς στο πνεύμα......Εσύ λες ότι αφού η καταστροφικοί νέοι τα σπάνε, τότε οι δημιουργικοί πρέπει να είναι χτίστες :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

και γω που νομιζα οτι η νεα γενια πρεπει να ειναι δημιουργικη και οχι καταστροφικη.........:getlost:

Όταν κάτι δεν παράγει έργο δεν βλέπω τον λόγο της ύπαρξής του...

Σκοπός είναι να έρθει το σχολείο και το Πανεπιστήμιο στο σημείο που πρέπει...

Αρχική απάντηση από Galioni

Υ.Γ. Τη Μαριέτα εννοείς ε?

Όχι δεν εννοώ τη Μαριέτα...

Εντελώς ξεκάθαρα δεν συμφωνώ με τις καταλήψεις των μαθητών...

Αυτό γιατί και οι ίδιοι δεν ξέρουν ακριβώς τι ζητάνε, απλά εκφράζουν τη δυσαρέσκειά τους χωρίς να έχουν προτάσεις και για έναν ακόμα πολύ βασικό λόγο, ο οποίος είναι οτι ως ανήλικοι δεν έχουν καν την ευθύνη για τις πράξεις τους.

Από εκεί και πέρα όμως δεν μπορώ να μην ταχθώ στο πλευρό τους και να μην στηρίξω την προσπάθειά τους να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο...

Τη δυσαρέσκειά τους εκφράζουν...

Δεν θέλουν να βρεθούν στη δύσκολή θέση που είμαι εγώ σήμερα και σε αυτό θα τους στηρίξω, και το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε όλοι μας...

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ξεκάθαρα δεν συμφωνώ με τις καταλήψεις των μαθητών...

Αυτό γιατί και οι ίδιοι δεν ξέρουν ακριβώς τι ζητάνε, απλά εκφράζουν τη δυσαρέσκειά τους χωρίς να έχουν προτάσεις και για έναν ακόμα πολύ βασικό λόγο, ο οποίος είναι οτι ως ανήλικοι δεν έχουν καν την ευθύνη για τις πράξεις τους.

Από εκεί και πέρα όμως δεν μπορώ να μην ταχθώ στο πλευρό τους και να μην στηρίξω την προσπάθειά τους να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο...

Τη δυσαρέσκειά τους εκφράζουν...

Δεν θέλουν να βρεθούν στη δύσκολή θέση που είμαι εγώ σήμερα και σε αυτό θα τους στηρίξω, και το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε όλοι μας...

Οι μαθητές δεν ξέρουν τι θέλουν, δεν ξέρουν πως να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο, αλλα εσύ στηρίζεις τον αγώνα τους για να μη βρεθούν στη δύσκολη θέση που βρίσκεσαι σήμερα, σωστά?

Προσωπικά το βλέπω λίγο διαφορετικά. Οι μαθητές έχουν τα φροντιστήρια τους, στα σχολεία έτσι κι αλλιώς καλύτερο μάθημα από τα φροντιστήρια δε γινόταν, οπότε γιατί να μην τα κλείσουν? Θα ξυπνάνε και πιο αργά το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 09:18]

στα σχολεία έτσι κι αλλιώς καλύτερο μάθημα από τα φροντιστήρια δε γινόταν

Αυτό γιατί θα πρέπει να είναι κανόνας;

Και γιατί θα πρέπει να είναι αναγκασμένοι να πηγαίνουν φροντιστήριο;

Ζω από αυτό ξέρεις, αλλά δεν σημαίνει οτι το βρίσκω και σωστό.

Προσωπικά δεν πήγα φροντιστήριο τελείωσα με 17,5 και το μόνο διάβασμα που έκανα ήταν μελέτη του κουπονιού του στοιχήματος...

Όλα τα άλλα απλά με σοβαρή παρακολούθηση των καθηγητών στο Δημόσιο σχολείο...

Απλά εκείνο που λέω είναι οτι έχω την αίσθηση πως τρελαίνουμε τα παιδιά εντελώς με τα φροντιστήρια.

Είναι παιδιά και χρειάζονται να ζήσουν...

Λέμε οτι είναι τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους και αν δούμε το πρόγραμμα ενός παιδιού από το Γυμνάσιο και μετά, θα καταλάβουμε οτι για να ζήσει θα έπρεπε να έχει η μέρα του 34 ώρες...

Το βλέπω κάθε μέρα...

Συνεργάζομαι με μαθητές και ξέρω πως είναι η ζωή τους...

Η Παδεία που πάνε να φτιάξουνε θα κάνει ανθρώπους που στα 30 θα βουτάνε από ταράστες στο κενό...

Και όταν βγαίνουν να διαμαρτηρηθούν γιατί έχουν μπουχτίσει, λέμε οτι κάνουν άσχημα;

Φιλικά πάντα, Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που τρελαίνει τα παιδιά φίλε Ηλία, είναι τα αγγλικά-γαλλικά-ισπανικα-πιάνο-κολύμβηση-ποδόσφαιρο-φροντηστήριο για να μήν μείνουν στα μαθήματα που δεν πάνε καλά , η "απειλή" των εξετάσεων κάθε τρείς και τόσο, η σπάθα των πανελληνίων πάνω από το κεφάλι τους να περιμένει στα 17-18 τους και η απαίτηση του κάθε έλληνα γονέα το μονάκριβό του να γίνει επιστήμονας.....

Το σχολείο με συνενοχή όλων, έχει πάψει ουσιαστικά να είναι πηγή γνώσης αλλά είναι πάρκιγκ παιδιών μέχρι να έρθει η ώρα για τα φροντηστήρια...

Υπάρχει μια πολύ ριζοσπαστική πρόταση αλλά άν την προτείνει κάποιος επίσημα μάλλον θα τον χαρακτηρίσουν όλοι αναρχοφασιστοληστροσυμμορίτη διαννοητικά καθυστερημένο, άσε που θα θιχτούν συμφέρονται συντεχνιών και θα χαθεί ο πολιτικός έλεγχος για τον οποίο τόσα γίνονται...

Να καταργηθούν κάθε λογής επιδόματα πρός τους γονείς που αφορούν στα παιδιά, να μπεί ειδικός φόρος για κάθε παιδί από τα 5 μέχρι τα 18 του και να δουλεύουν τα σχολεία 10-12 ώρες την ημέρα παρέχοντας πλήρη βασική εκπαίδευση, άθληση, χώρους ανάπαυσης και παιχνιδιού, μελέτη, εστιατόρια κλπ κλπ κλπ.... να μπεί φοροαπαλαγή στις βιομηχανίες όσες μείνανε και τις ναυτιλιακές εταιρείες εάν δημιουργήσουν και λειτουργήσουν υποδομές για εκάιδευση και απορόφηση με κρατική επίβλεψη σχολών επιπέδου λυκείου όπου θα διδάσκονται γενικά μαθήματα Ιστορία, μαθηματικά, χημεία κλπ και θα δίνεται έμφαση σε τέχνες και ειδικότητες που έχει ανάγκη η αγορά εργασίας με στόχο την άμεση απορρόφηση...

Υπάρχει στην Ελλάδα η εντελώς λανθασμένη νοοτροπία του να πρέπει ντε και καλά να γίνουμε όλοι επιστήμονες..... και αυτό φυσικά βολεύει πολύ κόσμο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 00:34]

’ρα η άποψή σου είναι να μην διορθώσουμε τα προβλήματα του δημοσίου, αλλά να φτιάξουμε ένα ιδιωτικό χωρίς αυτά τα προβλήματα, που βέβαια θα απευθύνεται σε αυτούς που θα έχουν να το πληρώνουν. Ωραία λογική, η ίδια ακριβώς που ακολουθήθηκε και στον τομέα της Υγείας, στο δημόσιο ράντσο και στο ιδιωτικό κρεββάτι. Και για τα σοβαρά έξω, Αγγλία, Αμερική κλπ, έτσι και το Πανεπιστήμιο, για σοβαρές σπουδές έξω. Εδώ θα έχουμε τον φτηνό συγγενή του κάθε παρακμιακού Αγγλικού πανεπιστημίου (επειδή είναι πιο μούρικο βρε παιδί).

Η άποψή μου είναι ότι το ΚΚΕ κοιτάει τα δικά του συμφέροντα και όχι αυτά της χώρας. Όπως και η κάθε κυβέρνηση και κάθε αντιπολίτευση.

Για μένα το καλύτερο θα ήταν η δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων, με το κρατικό όμως να γίνει ένα ερευνητικό ίδρυμα-πρότυπο πανεπιστήμιο για τους αριστεύσαντες και τους μη έχοντες. Για να πάει και λίγο μπροστά η παιδεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

βασικα για να φτιαξει η παιδεια πρεπει πρωτα να φυγουνε ολοι οι ελληνες απο την ελλαδα. μετα απο αυτπ , βλεπουμε

Έχουμε γεμίσει αλλοδαπούς, δε φτάνει? :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 08:38]

Αυτό γιατί θα πρέπει να είναι κανόνας;

Και γιατί θα πρέπει να είναι αναγκασμένοι να πηγαίνουν φροντιστήριο;

Ζω από αυτό ξέρεις, αλλά δεν σημαίνει οτι το βρίσκω και σωστό.

Προσωπικά δεν πήγα φροντιστήριο τελείωσα με 17,5 και το μόνο διάβασμα που έκανα ήταν μελέτη του κουπονιού του στοιχήματος...

Όλα τα άλλα απλά με σοβαρή παρακολούθηση των καθηγητών στο Δημόσιο σχολείο...

Απλά εκείνο που λέω είναι οτι έχω την αίσθηση πως τρελαίνουμε τα παιδιά εντελώς με τα φροντιστήρια.

Είναι παιδιά και χρειάζονται να ζήσουν...

Λέμε οτι είναι τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους και αν δούμε το πρόγραμμα ενός παιδιού από το Γυμνάσιο και μετά, θα καταλάβουμε οτι για να ζήσει θα έπρεπε να έχει η μέρα του 34 ώρες...

Το βλέπω κάθε μέρα...

Συνεργάζομαι με μαθητές και ξέρω πως είναι η ζωή τους...

Η Παδεία που πάνε να φτιάξουνε θα κάνει ανθρώπους που στα 30 θα βουτάνε από ταράστες στο κενό...

Και όταν βγαίνουν να διαμαρτηρηθούν γιατί έχουν μπουχτίσει, λέμε οτι κάνουν άσχημα;

Φιλικά πάντα, Ηλίας

+1...

τα παιδιά μετά τα 13 μπαίνουν σε ένα λούκι που ούτε το ζητήσανε ούτε το κατανοούν. Τρέχουν και δεν προλαβαίνουν με "υποχρεώσεις" για να μπούνε σε κάποιο κρατικό πανεπιστήμιο και να πάρουν ένα ρημαδο-πτυχίο που δεν είχανε ποτέ το χρόνο να σκεφτούν αν το θέλουν, αν το χρειάζονται, (και ίσως το ποιο σημαντικό) αν το συγκεκριμμένο πτυχιο είναι αυτο που θέλουν (a.k.a. άνεργος αρχιτέκτονας anyone?) !

Δεν πιστεύω ότι ο μέσος απόφοιτος Ελληνικού πανεπιστημίου ξέρει και κατανοεί τι αντιπροσωπεύουν οι σπουδές του για τον ίδιο.

Μαθαίνουν ότι το αποτέλεσμα των κόπων τους είναι ένα χαρτί, μια "αναγνώριση σπουδών", μια κοινωνική αναγνώριση, χώρις όμως να έχουν πραγματικά μορφωθει/εκπαιδευτεί και το χειρότερο ίσως, ότι δεν τους νοιάζει κιόλας. Δεν συμφωνώ με τον νεο-στ@ρχιδισμό που υπάρχει στην νέα (δικιά μου) γενιά αλλά απο την άλλη καταννοώ τι συνέβη και προέκυψε.

Προσωπικά πιστεύω ότι φταίνε περισσότερο οι γονείς/πολίτες παρά το κράτος αλλά μάλλον είμαι βλάκας και χαζός, είμαστε στην χώρα που για όλα φταίει το κράτος και όχι εμείς.

On topic με το αρχικό θέμα, δεν νομίζω ότι το περιεχόμενο του εν λόγω site συντρέχει με το πνεύμα και το σκοπό οποιουδήποτε εκπαιδευτικού φορέα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 08:38]

Και γιατί θα πρέπει να είναι αναγκασμένοι να πηγαίνουν φροντιστήριο;

Ζω από αυτό ξέρεις, αλλά δεν σημαίνει οτι το βρίσκω και σωστό.

Προσωπικά δεν πήγα φροντιστήριο τελείωσα με 17,5 και το μόνο διάβασμα που έκανα ήταν μελέτη του κουπονιού του στοιχήματος...

Όλα τα άλλα απλά με σοβαρή παρακολούθηση των καθηγητών στο Δημόσιο σχολείο...

Και εγώ που ζω με το άγχος των φετινών πανελληνίων και το τεράστιο βάρος των φροντιστιρίων μου έχουν κόψει κατά πολύ την όρεξη και διάβασμα :...:

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 08:38]

Απλά εκείνο που λέω είναι οτι έχω την αίσθηση πως τρελαίνουμε τα παιδιά εντελώς με τα φροντιστήρια.

HELL YES !!!!! Αλλά δεν με βλέπω να περνάω και αλλιώς :(

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 08:38]

Είναι παιδιά και χρειάζονται να ζήσουν...

Λέμε οτι είναι τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους και αν δούμε το πρόγραμμα ενός παιδιού από το Γυμνάσιο και μετά, θα καταλάβουμε οτι για να ζήσει θα έπρεπε να έχει η μέρα του 34 ώρες...

Τα νιάτα σπαταλιούνται στους νέους αν είναι να τα ξοδεύουμε μέσα στα θρανία......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 08:38]

Αυτό γιατί θα πρέπει να είναι κανόνας;

Και γιατί θα πρέπει να είναι αναγκασμένοι να πηγαίνουν φροντιστήριο;

Ζω από αυτό ξέρεις, αλλά δεν σημαίνει οτι το βρίσκω και σωστό.

Προσωπικά δεν πήγα φροντιστήριο τελείωσα με 17,5 και το μόνο διάβασμα που έκανα ήταν μελέτη του κουπονιού του στοιχήματος...

Όλα τα άλλα απλά με σοβαρή παρακολούθηση των καθηγητών στο Δημόσιο σχολείο...

Επειδή μιλάμε με βάσή τις εμπειρίες μας στην δικιά μου περίπτωση δυστυχώς ήταν ο κανόνας. Τι ποσοστό των συμμαθητών σου πήγαινε σε φροντιστήριο? Στη δικιά μου Τρίτη Λυκείου το 2000 πήγαινε το 90% της τάξης μου. Όσοι δεν πήγαιναν ήταν "δακτυλοδεικτούμενοι". Πήγα σε φροντιστήριο και ήμουν 2 κεφάλαια μπροστά σε κάθε μάθημα. Μετά πήγαινα στο σχολείο και ουσιαστικά έκανα επανάληψη. Οπότε αποκτούσα τη συνείδηση ότι το σχολείο δεν μου χρειάζεται. Το μόνο που μου πρόσθετε ήταν άγχος για τους βαθμούς μου.

Πως λοιπόν να αγαπήσω ένα θεσμό που με αγχώνει και πιέζει να μάθω τους τύπους αφού σε αυτούς θα εξεταστώ, χάνοντας την ουσία? Η ομορφιά της γνώσης κρύβεται στην αναζήτησή της εφαρμογής κάθε μαθήματος στην πραγματική ζωή. Έτσι χτίζεται η κριτική σκέψη αφού πλέον η γνώση είναι εργαλείο και όχι απλά ύλη προς εξέταση. Έτσι γίνεται το διάβασμα ανάγκη και όχι υποχρέωση. Αλλά σε αυτό παίζει ρόλο και ο καθηγητής. Και εδώ τα πράγματα γίνονται σχετικά... ’λλοι είναι Δημόσιοι υπάλληλοι και άλλοι κάνουν πραγματικό λειτούργημα.

Έτσι όπως έχουν τα πράγματα, τα σημερινά παιδιά μπορούν να μην πάνε καθόλου σχολείο και στο τέλος να δώσουν πανελλήνιες. Εξάλλου τα μαθήματα που δεν κάνει το φροντιστήριο διαβάζονται κι απ' το σπίτι...

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 08:38]

Απλά εκείνο που λέω είναι οτι έχω την αίσθηση πως τρελαίνουμε τα παιδιά εντελώς με τα φροντιστήρια.

Είναι παιδιά και χρειάζονται να ζήσουν...

Λέμε οτι είναι τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους και αν δούμε το πρόγραμμα ενός παιδιού από το Γυμνάσιο και μετά, θα καταλάβουμε οτι για να ζήσει θα έπρεπε να έχει η μέρα του 34 ώρες...

Το βλέπω κάθε μέρα...

Συνεργάζομαι με μαθητές και ξέρω πως είναι η ζωή τους...

Η Παδεία που πάνε να φτιάξουνε θα κάνει ανθρώπους που στα 30 θα βουτάνε από ταράστες στο κενό...

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Δυστυχώς πλέον φορτώνεται υπερβολικά και το πρόγραμμα των παιδιών του Δημοτικού....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

βασικα για να φτιαξει η παιδεια πρεπει πρωτα να φυγουνε ολοι οι ελληνες απο την ελλαδα. μετα απο αυτπ , βλεπουμε

Αυτό θα είναι παράδεισος για τους μαθητές :jump1: .....ξέρεις τι είναι να τελειώνεις στις 16:00 το απόγευμα, έστω και αν αρχίζεις από τις 07:00 τα ξημερώματα :yawn: και να είσαι πλήρως διαβασμένος :book: και να έχεις κάνει όλες τις ασκήσεις σου.....είναι πραγματικά όνειρο, γιατί εγώ πάω σχολείο από 08:00 - 14:00, μετά 15:00 19:00 φροντιστήριο, μετά διάβασμα όσο πάει και ότι περισσέψει (λέμε τώρα :rolleyes: ) free time.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.