Jump to content


Λογοκρισία και στην Ελλάδα;


anonymous-root

Recommended Posts

www.edopolytexneio.org

Το κέντρο διαχείρισης δικτύων του Πολυτεχνείου Κρήτης http://www.noc.tuc.gr/ κάλεσε σε συνάντηση τους διαχειριστές του edopolytexneio.org την Τετάρτη 25/10/2006. Η κλήση έγινε μετά από συνεδρίαση του αρμόδιου οργάνου διαχείρησης του δικτύου του Π.Κ. με θέμα "Παράνομη χρήση του δικτύου του Πολυτεχνείου Κρήτης". Γνωστοποιούμε στους χρήστες του edopolytexneio.org ότι οποιαδήποτε αδυναμία σύνδεσης με το site τις επόμενες ημέρες πιθανώς να μην οφείλεται σε τεχνικό πρόβλημα αλλά σε απαγόρευση χρήσης του δικτύου, η οποία φυσικά ερμηνεύεται ως παρεμποδίση της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών και μάλιστα μέσα σε ένα ακαδημαϊκό ίδρυμα.

Περισσότερες πληροφορίες θα έχουμε αύριο, Τετάρτη 25/10

η ομάδα διαχείρισης του ep.org

********************

Δεν ανήκω προσωπικά στην Ομάδα διαχείρισης του ep.org.

Αν ισχύουν τα παραπάνω: που βαδίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από anonymous-root [Σήμερα, στις 15:44]

η οποία φυσικά ερμηνεύεται

το καταλαβαινω οτι μπορει καποιος να δωσει οποια ερμηνεια θελει σε κατι αλλα το

"ΦΥΣΙΚΑ "που κολλαει? :wassat: δλδ εισαστε 101% σιγουροι οτι αυτο ειναι και τελος?

Link to comment
Share on other sites

"Βάλτε φωτιά κάψτε καλά ολά τα νομοσχέδια, το σύνταγμα και τη βουλή και τη Μαριέττα ζωντανή"

Και εγω κατα του νομοσχεδιου ειμαι αλλα τετοιες εκφρασεις ειναι το λιγοτερο καταδικαστεες

Ελευθερια δεν ειναι να λεει ο καθενας οτι του κατεβει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Ελευθερια δεν ειναι να λεει ο καθενας οτι του κατεβει

Μπα? Ας λέει ότι θέλει αρκεί να μη χαλάει εσένα?

Αυτό είναι μάλλον ... χούντα :D

(μην μπερδεύεσαι με τα όρια της δημοκρατίας και με την καταπάτηση των δικών σου δικαιωμάτων, άλλο ελευθερία άλλο δημοκρατία).

Αρχική απάντηση από astrolabos

Να θεωρήσω ότι χρησιμοποιούν το bandwidth του πολυτεχνείου για να βγάλουν το site τους στον αέρα χωρίς να ρωτήσουν κανένα;

Κοίτα by default δεν είναι κάτι κακό, εφ'όσον δεν μιλάμε για εμπορική δραστηριότητα αλλά προώθηση κάποιων απόψεων για τα ενδοπανεπιστημιακά.

Όμως, θα πρέπει να δοθεί ανάλογο "βήμα" (aka host-άρισμα) και στα υπόλοιπα κόμματα καθώς και σε όποιον ανεξάρτητο θέλει να πει την βλακεία/εξυπνάδα του (φοιτητή πάντα).

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε σωτηρη.

Δηλαδη αν βγω εγω και σε βριζω μπορω να το κανω επειδη ειμαι ελευθερος?

Αν μου απαγορεουν καπου πχ στο thelab να μιλαω για πειρατικα cd χωρις να τα χρησιμοποιω σημαινει πως ειναι φασιστες?

Οχι βεβαια. Για να υπαρχει ελευθερια υπαρχουν και ορια. Τα ορια δε τα θετω εγω αλλα το συνολο της κοινωνιας. Αν τωρα δε σας ενοχλουν φρασεις του στυλ να καψουμε τη βουλη, τους νομους, καποιο ατομο κτλ οκ πασο και ο καθενας λεει οτι θελει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

κατσε ρε σωτηρη.

Δηλαδη αν βγω εγω και σε βριζω μπορω να το κανω επειδη ειμαι ελευθερος?

Αν μου απαγορεουν καπου πχ στο thelab να μιλαω για πειρατικα cd χωρις να τα χρησιμοποιω σημαινει πως ειναι φασιστες?

Οχι βεβαια. Για να υπαρχει ελευθερια υπαρχουν και ορια. Τα ορια δε τα θετω εγω αλλα το συνολο της κοινωνιας. Αν τωρα δε σας ενοχλουν φρασεις του στυλ να καψουμε τη βουλη, τους νομους, καποιο ατομο κτλ οκ πασο και ο καθενας λεει οτι θελει..

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες, εννοώ ότι σε ένα μέσο (internet) έχεις δικαίωμα να λες ό,τι θες. Ειδικά στο internet, είναι δύσκολο να υπάρξει έλεγχος! (π.χ. μπορώ να host-άρω το site στα νησιά... Fidji όπου επιτρέπεται να βρίζεις τη δημοκρατία).

Δεν σου είπα ότι συμφωνώ με τις τοποθετήσεις!

Όπως επίσης ένα σύνθημα δεν νομίζω ότι έχει και τόση σημασία ούτε ότι αντικατοπτρίζει τις πραγματικές πεποιθήσεις των διάφορων φοιτητών, είναι κάτι σαν "προφορικός λόγος".

Θυμίσου πάντως και τι είχε πει ο Βολταίρος (αυτό περί υπεράσπισης του δικαιώματός σου να πεις κάτι με το οποίο κάποιος άλλος διαφωνεί).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες, εννοώ ότι σε ένα μέσο (internet) έχεις δικαίωμα να λες ό,τι θες. Ειδικά στο internet, είναι δύσκολο να υπάρξει έλεγχος! (π.χ. μπορώ να host-άρω το site στα νησιά... Fidji όπου επιτρέπεται να βρίζεις τη δημοκρατία).

Δεν σου είπα ότι συμφωνώ με τις τοποθετήσεις!

Όπως επίσης ένα σύνθημα δεν νομίζω ότι έχει και τόση σημασία ούτε ότι αντικατοπτρίζει τις πραγματικές πεποιθήσεις των διάφορων φοιτητών, είναι κάτι σαν "προφορικός λόγος".

Κάπως έτσι σκέφτονται και οι Κινέζοι και απλά.... κόβουν την πρόσβαση μέσω Internet στα domain με κατάληξη fj ή όποια άλλη έχουν τα Fidji και τελειώνει εκεί το θέμα φωνάζεις δεν φωνάζεις.....

Όσο για το Εδώ Πολυτεχνείο, θεωρώ ότι πέρα από τις εποχιακές βλ Νοέμρβης πλησιάζει κραυγαλέες προσβολές, είναι ότι πιο προσβλητική η χρήση της ιστορικής φράσης των πραγματικών αγωνιστών του πολυτεχνείου από τον κάθε άσχετο κομματικοποιημένο αιώνιο και μή φοιτητή του σήμερα που ουδεμία σχέση έχει με τον φοιτητή του τότε.

Είναι καπηλεία του αγώνα ανθρώπων με σαφείς σκοπούς και έργα από κόμματα και κομματικές φατρίες.... λες και τα γεγονότα του Πολυτεχνείου δεν έγιναν για δημοκρατία αλλά για κομματικό όφελος...

Link to comment
Share on other sites

Όλο λέμε ότι στην Ελλάδα υπάρχει ατιμωρησία και μόλις κάποιος πάει να κάνει κάτι μιλάμε για καταπάτηση της ελευθερίας και λογοκρισία.

Το πρόβλημα σε αυτή την χώρα είναι ότι θέλουμε οι νόμοι και η τάξη να εφαρμόζονται μόνο στους άλλους.

Αν το κέντρο διαχείρισης δικτύων του Πολυτεχνείου Κρήτης έκρινε ότι οι φοιτητές χρησιμοποιούν το όνομα του Πολυτεχνείου ώστε να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα, τότε καλά τους κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

morfeas-dsl και εγώ δεν ειμαί σύμφωνος με τετοιου είδους συνθήματα αλλά πές μου μία κοινωνική ομάδα δεν λεεί τέτοιου είδους συνθήματα όταν διαδηλώνει στους δρόμους.

Όταν όλα είναι χάλια όπως για παραδείγμα η παιδεία αυτήν την εποχή (δάσκαλοι απεργίες,σχολεία κλείστα,εκπαιδευτηκά ιδρύματα κλειστά) και έχει φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο περιμένεις δασκάλους,φοιτητές,μαθητές να είναι ευγενικοί στις πορίες?

Ας ειμαστε λίγο αντικειμενικοί

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που βλέπω είναι μια συντριπτική μειοψηφία να εξαναγκάζει την πλειοψηφία να κάνει αυτό που θέλουν εκείνοι... Στις καταλήψεις δε συμμετέχει ούτε το 10% των σπουδαστών κι εντελώς τυχαία, αυτοί που μετέχουν είναι συνήθως αυτοί που χρωστάνε τα περισσότερα μαθήματα, χώρια του ότι επίσης όλοι σχεδόν που μετέχουν είναι ενεργά μέλη σε κόμματα της εκάστοτε αντιπολίτευσης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Εγώ αυτό που βλέπω είναι μια συντριπτική μειοψηφία να εξαναγκάζει την πλειοψηφία να κάνει αυτό που θέλουν εκείνοι... Στις καταλήψεις δε συμμετέχει ούτε το 10% των σπουδαστών κι εντελώς τυχαία, αυτοί που μετέχουν είναι συνήθως αυτοί που χρωστάνε τα περισσότερα μαθήματα, χώρια του ότι επίσης όλοι σχεδόν που μετέχουν είναι ενεργά μέλη σε κόμματα της εκάστοτε αντιπολίτευσης

Έχεις πάει σε γενικές συνελεύσεις;

Που ακριβώς βλέπεις την μειοψηφία;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anonymous-root [Σήμερα, στις 18:02]

Έχεις πάει σε γενικές συνελεύσεις;

Που ακριβώς βλέπεις την μειοψηφία;

+1

Οποιος δεν εχει παει σε συνελευση δεν εχει δικαιωμα να μιλαει

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας παντως (ΤΕΙ Αθηνας) ισχυει 100% το παραπανω.

Φετος εχει γινει καταληψη 2-3 φορες απο 10 ατομα επειδη ετσι τους καπνισε ενω την προηγουμενη μερα εχει βγει αποφαση εναντια στις καταληψεις. Χτες βγηκε αποφαση απο γενικες συνελευσεις ολων των σχολων να μην γινουν καταληψεις και μαλιστα με τρελη διαφορα και ηδη ακουγεται οτι οι ...συνηθισμενοι θα το αγνοησουν.

Σε ολα ανεξαρτητως τα ΑΕΙ/ ΤΕΙ το ιδιο γινεται σε μικροτερο η μεγαλυτερο βαθμο. Ακομα και στις περιπτωσεις που ψηφιζεται να γινει καταληψη τελικα ποσοι και ποιοι την κρατανε? Οι υπολοιποι ψηφιζουν υπερ γιατι θελουν να αραξουν σε κανα καφε ή για να ειναι ιν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 19:48]

Εγώ αυτό που βλέπω είναι μια συντριπτική μειοψηφία να εξαναγκάζει την πλειοψηφία να κάνει αυτό που θέλουν εκείνοι... Στις καταλήψεις δε συμμετέχει ούτε το 10% των σπουδαστών κι εντελώς τυχαία, αυτοί που μετέχουν είναι συνήθως αυτοί που χρωστάνε τα περισσότερα μαθήματα, χώρια του ότι επίσης όλοι σχεδόν που μετέχουν είναι ενεργά μέλη σε κόμματα της εκάστοτε αντιπολίτευσης

Αν ναι πρωτα δες και μετα πες.

Εχεις παει σε πανεπιστιμιακη γενικη συνελευση καθηγητων και πρυτανη αν ναι πες μου??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Εγω βλεπω συγχυση ελευθεριας-ελευθεριοτητας.

Εγώ βλέπω ότι από τότε που πήγαινα Λύκειο προ δεκαετίας και βάλε, με τις τότε καταλήψεις κλπ, κανείς δεν κάνει τίποτε ουσιαστικό για την παιδεία....

Και το πιο λυπηρό είναι το διαφαινόμενο.. άν κάνει το λάθος η κυβέρνηση να δώσει το επίδομα που ζητάνε και καλά κάνουν οι εκπαιδευτικοί, την άλλη μέρα ποιά παιδεία και ποιά αιτήματα και τρίχες κατσαρές..

Έχει γίνει κανόνας πλέον... ο καθένας κλείνει τους, δεν έχει λαϊκή ουσιαστική στήριξη, αλλά εαυτουλίστικα εντελώς βάζει 200 τυχάρπαστα αιτήματα και ανάμεσα το κυριότερο και το μόνο που ουσιαστικά συζητάει και τον καίει το οικονομικό.... όλα τα άλλα τα ακούω βερεσε.... είδα προχθές έξω από ένα σχολείο πανώ με το φοβερό αίτημα : Να γυρίσει η φρεγάτα από το Λίβανο... λές και είναι εκεί για τουρισμό.... λες και δεν είναι ώς μέρος ανθρωπιστικής αποστολής.... τί άλλο θα δούμε θεούλη μου και σε τί κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.