Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.ΒΟΗΘΕΙΑ PLEASE


Magnus

Recommended Posts

Χτές αγόρασα μία μητρική asrock 775dual-vsta, και τον e6400 core 2 καθώς επίσης και εναν sata2 σκληρό.Τα υπόλοιπα πράγματα με τα οποία εχτισα τον υπολογιστή ήταν 2x512 mb ddr333 mhz, μία ΑΤΙ radeon X800GTO 256 MB AGP και τέλος τροφοδοτικό TAGAN 480Watt.

Το πρόβλημα είναι το εξής. Αφού τα πέρασα όλα στο κουτί, με το που ανοίγω τον διακόπτη του πολύμπριζου ξεκινάει ο υπολογιστής!!! χωρίς να πατήσω το σχετικό κουμπί πάνω στο κουτί!! Επιπλέον με το που άνοιγε ο υπολογιστής δεν γίνοταν τόποτα.Μαύρη οθόνη όλα.Όλα μέσα στο κουτί φαίνοταν να λειτουργούν, δηλαδή τα ανεμιστηράκια κτλ , αλλα στην οθονη τίποτα.Δοκίμασα με μια άλλη παλιά VGA αλλα τα ίδια.Επίσης έβαλα τις RAM με διαφορετικούς συνδυασμούς και τίποτα.Ακόμα έβγαλα τις RAM αλλα η μητρική δεν έκανε κάποιο μπιπ όπως θα ήταν λογικό.Το πιο παραξενο βασικά πάντως έιναι ότο ο Η/Υ ξεκινά με το που πατάω το κουμπί στο πολύμπριζο ή τον διακόπτη στο τροφοδοτικό.

Φοβάμαι μήπως δεν έβαλα καλά τα καλωδια που συνδέουν κουτί και

μητρική (HDLED, PLED, RESET κτλ) αν και γενικά την έχω ξανακάνει αυτήν την διαδικασία, αλλα αυτήν την φορά φοβάμαι μην έκανα καμιά βλακεία γιατί και το εγχειρίδιο δεν ήταν κατατοπιστικό. Οπωσδήποτε όμως ο μεγαλύτερος φόβος είναι να μήν έχει πάθει τίποτα η cpu.

Παιδια όσοι ξέρεται παρακαλώ βοηθήστε γιατί τώρα ειλικρινά δεν ξέρω τι φταίει :help: :help: :help::( :(

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μήπως δεν έβαλα καλά τα καλωδια που συνδέουν κουτί και

μητρική (HDLED, PLED, RESET κτλ) αν και γενικά την έχω ξανακάνει αυτήν την διαδικασία, αλλα αυτήν την φορά φοβάμαι μην έκανα καμιά βλακεία γιατί και το εγχειρίδιο δεν ήταν κατατοπιστικό

Το λογικό είναι ότι τα έχεις συνδέσει λάθος. Μην ανησυχείς δεν υπάρχει περίπτωση να καεί κάτι από λάθος σύνδεση σε αυτά τα pin. Αποσύνδεσέ τα όλα και σύνδεσε μόνο το καλωδιάκι του power.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι αυτό που λές, αν και μου φαίνονται για σωστά αλλα οπωσδήποτε δεν είμαι σίγουρος.Θα δοκιμάσω και θα σας πώ.Παντως όποια άλλη γνώμη έχετε ευπρόσδεκτη.

Εχει κανείς άλλος την συγκεκριμένη μητρική ή έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.Είχα πάρει καινουργιο κουτι και μετεφερα τον παλιο μου υπολογιστη όμως δεν είχα κανει σωστα τις συνδεσεις έτσι όταν παταγα να ανοιξει ο υπολογιστής άνοιγε κανονικα όμως ήταν μαύρη οθονη . :tomato:

Αυτό πρέπει να εχεις κανεις και εσυ φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Επισης προσεξε και την πολικοτητα!Δεν εχει σημασια μονο η σωστη θεση αλλα να βαλεις σωστα τα + και -

Μην ανησυχεις λογικα θεμα συνδεσης ειναι το προβλημα σου!

Ισως να χρειαστει να κοψεις καποια φισακια ωστε να μπουν σωστα τα + και -

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πρώτα απο όλα δεν γράφει κάν πάνω στα καλωδιάκια ποιο είναι το + και ποιό

το -.Μόνο ένα βελάκι υπάρχει το οποίο γράφει δίπλα KSP.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς θα βρώ το + και -.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Peter_Line

Ρε παιδιά πρώτα απο όλα δεν γράφει κάν πάνω στα καλωδιάκια ποιο είναι το + και ποιό

το -.Μόνο ένα βελάκι υπάρχει το οποίο γράφει δίπλα KSP.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς θα βρώ το + και -.

Ακολούθησε την πανάρχαια μέθοδο TF (Try & Fail)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Peter_Line [Χθες, στις 14:22]

Ακόμα έβγαλα τις RAM αλλα η μητρική δεν έκανε κάποιο μπιπ όπως θα ήταν λογικό.

Αυτό συμβαίνει φίλε γιατί δεν έχεις συνδέσει σωστά το speaker που είναι υπεύθυνο για τα μπιπ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας :D

Το + και το - στην Motherboard φαίνονται εύκολα. Συνήθως, το ένα από τα 2 pin έχουν ένα + λευκό επάνω τους. Στο βυσματάκι τώρα, το + είναι αυτό που έχει το βελάκι. Σύνδεσε λοιπόν το ηχείο μήπως κάνει κάποιο σήμα προβλήματος.

Επίσης, να τσεκάρεις τους IDE δίσκους και optical drives σου, μήπως έχεις βάλει κάποιο λάθος όσον αφορά τα "Slave" και "Master" jumpers. Επίσης, να είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει και τα καλώδια IDE σωστά.

Αν ανησυχείς για τον επεξεργαστή σου, άσε το PC σου μερικά λεπτά αναμένο και δες με το χέρι σου αν έχει ζεσταθεί η ψύκτρα. Σε περίπτωση νεκρού επεξεργαστή, η ψύκτρα θα είναι κρύα.

Προτείνω να ανάψεις πρώτα το PC χωρίς τίποτε άλλο συνδεδεμένο επάνω για να δεις αν δίνει σήμα στην οθόνη και μετά να προσθέσεις δίσκους, floppy και λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κολλητε καλημερα

Αν κοιταξεις το manual του mobo σου, θα δεις οτι οι μνημες που δεχεται ειναι Dual Channel DDRII667and DDR400. Αυτο σημαινει οτι μαλλον δεν ειναι συμβατο με τις μνημες σου (ετσι οπως παραθετεις το hardware σου). Γι'αυτο και δεν κανει μπιπ - δεν βλεπει τις μνημες.

:banging:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα μέχρι στιγμής όσο αφορά τα καλώδια.Είτε τα βάζω σύμφωνα με τα +, - ,είτε ανάποδα είτε καθόλου τίποτα.Όλα ανάβουν και γυρίζουν αλλα στην οθόνη τίποτα, νέκρα.

Πάντως αφήνοντας λίγη ώρα τον υπολογιστή αναμμένο η ψύκτρα μου φάνηκε κάπως πιο ζεστή σε σχέση με πρίν.Τελικά αυτό είναι καλό ή κακό???

Link to comment
Share on other sites

Μη συνδέσεις κανένα καλώδιο εκτός από το power. Αλλάζει τίποτα; Επίσης αποσύνδεσε ό,τι άλλο δεν είναι απαραίτητο για να εκκινήσει ο υπολογιστής π.χ. usb, dvd-rw, επιπρόσθετες κάρτες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω μόνο το καλωδιακι power sw και πάνω στην μητρική έχω cpu, vga και 1 dimm ram.Κια πάλι ανοίγει κατευθείαν με το που πατάω το κουμπί στο πολύμπριζο.Δεν βλέπω καμία αλλάγη ότι και αν έχω δοκιμάσει.Καμιά ιδέα κανείς????

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα όλα από το κουτί και δοκίμασε τα στο τραπέζι (αν δε το έχεις κάνει ήδη) Μπορεί κάποια λαμαρίνα του κοπτικού να βραχυκυκλώνει τη μητρική αν δεν έχει μπει κάτι σωστά.

Επίσης βγάζε την μπαταρία και άφηνε την χωρίς τροφοδοσία για λίγα λετακια να κάνει clear comos, ανάμεσα στις προσπάθειες σου, για να αποκλείσεις κυλήματα του bios

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλό κουράγιο, όπως βλέπεις πάντα βρίσκεις κάποιους έοιμους να βοηθήσουν εδώ, εγώ απο την μεριά μου θα σου ελεγα να δοκιμάσεις άλλο τροφοδοτικό, αυτό το λέω με την προυπόθεση οτι οι συνδέσεις έχουν γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χτές που ξαναέβγαλα την μητρική προσπάθησα να την κοιτάξω όσο πιο προσεχτικά γινόταν.Κάτι που είδα ήταν στην μία πλευρά απο κάτω κάτι σάν ένας μικρός λεκές-στάμπα όπως επίσης και ένα σημάδι απο δάχτυλο, πρωφανώς απο μένα το οποίο έγινε στην προσπάθεια μου να βάλω την μητρική στο κουτί.Λέτε αυτός ο λεκές να βραχυκυκλώνει κάτι ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.Πάντως απο οτι φαίνεται, θα απευθυνθώ στο μαγαζί γιατί δεν με βλέπω να βγάζω άκρη αλλιώς.Πάντως το γεγονός ότι ο υπολογιστής ξεκινά αμέσως χωρίς κάν να συνδέσω τα καλωδια του case με την μητρική με κάνει να πιστεύω ότι μάλλον κάτι φταίει με την μητρική.Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η cpu απο δική μου βλακεία?Επαναλαμβάνω ότι την τοποθέτησα προσεχτικά και σωστά σύμφωνα με τις οδηγίες και δεν την έπιασα απο κάτω.Αν γίνει κάποιο βραχυκύκλωμα στην μητρική μπορεί να επηρεάσει την cpu??

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να επηρεαστεί η cpu από βραχυκύκλωμα στη μητρική αλλά αποκλείεται να γίνει αυτό από δαχτυλιά η λαϊκέ

Δοκίμασες να συνδέσεις μητρική μνήμη cpu και vga στο τραπέζι να δεις τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.