Jump to content



Χρησιμοποιειται antivirus background scanning?


EvilRyu

Χρησιμοποιειται antivirus background scanning?  

65 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από EvilRyu

Το χα ξαναπει και στο thread και το ξαναλεω και τωρα.Τι blaster,melissa,i love u και π@π@ριες μου λες αυτοι ειναι ΟΙ ΙΟΙ σαν τον CIH και αλλους παρομοιους.

Για τους πρωτους ιους η λυση ειναι εξαιρετικα απλη.Acronis True Image 'η Norton Ghost αν προτειματε.Βρε δεν μπα να μπουν 1 τρισσεκατομυριο ιοι σαν τον blaster.Format και επαναφορα του Full backup που ειχες παρει και ετοιμος.Αμα σε χτυπησουν σαν το δευτερο τρεχα γυρευε...

Αληθεια ποτε δεν εχω εγω ακουσει τουλαχιστον απο κανενα προγραμμα antivirus να διαφημιζει καθολου την προστασια απο ιους που σου χτυπανε το hardware. Δινουν καθολου βαση σε αυτους οι εταιρειες?

Επισης ξερεις αν αυτο virus protection που υπαρχει στα περισσοτερα Bios βοηθαει καθολου?Επισης υπαρχει και ενα αλλο καλο το flash write protect αλλα δυστυχως η καινουργια μου μητρικη δεν εχει τετοια επιλογη αλλα η παλια ειχε.

OBJECTION!!! Σε επιασα αλλα μας λες εδω απο οτι πιο πανω!Τι εχεις να πεις λοιπον!?:p

Και αν εχεις Raid?????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 15:13]

Έχω να πω ότι:

1) Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει στο PC του.

2) Η ολική πάταξη των ιών θα καθιστούσε τα antivirus άχρηστα. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να επιτραπεί για τον ίδιο λόγο που τα αυτοκίνητά μας δεν λειτουργούν με νερό ή ηλεκτρισμό.

3) Ο οδηγός όπως βλέπεις στο Quote που τόσο έξυπνα παρέθεσες, έχει γραφτεί τον 10ο του 2004, όταν τα πράγματα ήταν πολύ πιο ήρεμα. Έκτοτε τον ενημερώνω μόλις μαθαίνω κάτι νέο, θα τα δεις στα επόμενα ποστ του thread.

4) Ψήφισα στο poll, άφησα τα σχόλιά μου, τέλος. Τα υπόλοιπα σε threads "Κόλλησα ιό, HELP!!!"

Edit: Την άλλη φορά, βάλε και banner στο thelab, θα δει την λέξη "objection" πολύ περισσότερος κόσμος.

Ωχ!Μαλιστα ενας ακομη που τα παιρνει ολα στα σοβαρα και τις μετρητοις.

1)Ειπα εγω το αντιθετο?

2)Ειπα εγω κατι που να μην συμφωνει με αυτο?

3)Λες να μην το ειδα αυτο μπαινοντας στον κοπο να κανω copy-paste και να μαρκαρω το σημειο που ηθελα?

4)Σε ευχαριστω για τις καλες σου τις ευχες:p

Αυτο ητανε καθαρα χιουμορ και δεν εξαπελυσα προσωπικη επιθεση εναντιον σου(ποιος ο λογος αλλωστε?) ουτε πηγα να κανω τον εξυπνο.Τωρα αν ητανε κακο το χιουμορ μου βεβαιως και να το δεχτω.Αλλα αλλο αυτο και αλλο να μου λες οτι παω να κανω τον εξυπνο.

Οσον αφορα το objection ναι το παρακανα που το εκανα bold και το μεγαλωσα αλλα ειχα εναν λογο αλλα τωρα που να σου εξηγω.Σε αυτο εχεις δικιο.

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 15:22]

Και αν εχεις Raid?????

Αυτο δεν το ξερα οτι αμα εχεις συστοιχια raid δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τετοιου ειδους προγραμματα.Οποτε κατι πρεπει να κανει η Acronis και η Symantec.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι φοβούνται αρκετά ιούς και worms αλλά θέλουν να σερφάρουν σε "περίεργα" sites ή να δοκιμάζουν "keyg*ns, cr*cks" κ.α. τέτοια όμορφα προγράμματα (που συχνα περιέχουν "κακό" κώδικα), τότε μπορούν να κάνουν το εξής:

1) Εγκατάσταση στο μηχάνημά σας ( Win2K, XP, 2003) το Virtual PC 2004 ή αντιστιχο VM

2) Εγκατάσταση 2ου λειτουργικού (καλύτερα Win2K που δεν θέλει ενεργοποίηση) που τρέχει μέσα από το VPC 2004 ή VM ware

3) Πλήρες update σ' αυτό από M$

4) Εγκατάσταση άλλου AV από αυτό που έχει το Host OS (πχ αν έχετε NOD32 PC σας, βάλτε Kaspersky στο VM λειτουργικό).

5) Μην σετάρεται τα extra tools που δίνουν πρόσβαση στον πραγματικό HDD σας.

6) 1-2 backup του VM/VPC λειτουργικού-δίσκου σε DVD

Έτσι μπορείτε να δοκιμάσετε "περιεργα" sites/programs στο PC σας χωρίς να κινδυνεύει. Ό,τι και να συμβεί στο VM/VPC δίσκο/λειτουργικό σας με ένα απλό delete & copy από το DVD (15 λεπτάκια περίπου) είναι έτοιμο.

Τα βήματα 1-4 ανάλογα το μηχάνημα (μνήμη CPU) και την ταχύτητα internet, θέλουν 1-3 ώρες. Το Μ$ Virtual PC 2004 SP1 είναι free.

Link to comment
Share on other sites

το οτι καποιο προβλημα δεν ειναι εμφανες αμεσα δε σημαινει πως δεν υπαρχει. ακομα και για δοκιμη θα σου προτεινα να εβαζες ενα antivirus και πιστευω πως ολο και κατι θα βρει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

το οτι καποιο προβλημα δεν ειναι εμφανες αμεσα δε σημαινει πως δεν υπαρχει. ακομα και για δοκιμη θα σου προτεινα να εβαζες ενα antivirus και πιστευω πως ολο και κατι θα βρει

ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και οι γιατροί. Οσο καλά και να "νιώθεις", άμα έχεις πατήσει τα 35 ... όλο και κάτι θα σου βρουν (πίεση, ουρία, ζάχαρο, αρρυθμίες, χοληστερίνη κ.ο.κ.) :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

το οτι καποιο προβλημα δεν ειναι εμφανες αμεσα δε σημαινει πως δεν υπαρχει. ακομα και για δοκιμη θα σου προτεινα να εβαζες ενα antivirus και πιστευω πως ολο και κατι θα βρει

Threats found : 0 , norton corporate 10

Αν ξερεις τι κατεβαζεις και τι αρχεια ανοιγεις δεν πιστευω οτι εχεις σοβαρο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [18-11-2006 15:22]

Και αν εχεις Raid?????

Νομιζω τωρα καταλαβα καλυτερα τι εννοουσες.Δηλαδη οτι δεν γινεται να παρεις full backup στην raid array και να το αποθηκευσεις στην ιδια raid array.Λογικα γινεται να παρεις full backup απο raid αλλα ειτε να το αποθηκευσεις σε dvd(s) ειτε σε εναν ξεχωριστο USB 'η firewire εξωτερικο σκληρο δισκο και εννοειται μετα να το επανεφερεις στην ιδια raid συστοιχια χωρις να εχεις κανει καποιες αλλαγες.

Αν αυτο εννοουσες τοτε το προβλημα ειναι μικρο για μερικους και καθολου για μενα ακομη και να ειχα raid καθως ουτως 'η αλλως και με τον IDE σε DVD αποθηκευω τα backup.Προτιμω ενα μεσο αποθηκευσης που να βγαινει αμεσα απο το pc για extra ασφαλεια.

Αν δεν εννοουσες αυτο και δεν γινεται να παρεις full backup ουτε σε dvd ουτε σε εξωτερικο σκληρο δισκο please διορθωσε με καθως σκεφτομαι να στησω μια RAID συστοιχια.

Ναι ξερω ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα αλλα μιας και το ανεφερες εδω προτιμησα να μην φτιαξω νεο thread τωρα και να ρωταω αυτο το πραγμα.

Και για να πω κατι σχετικο με το thread δοκιμασα την 2.70.16 version του NOD32 και στο δικο μου pc τουλαχιστον ειναι ελαχιστα αλλα αισθητα γρηγοροτερο το on-access scan και γενικοτερα ειναι βελτιωμενο το προγραμμα και σε αλλους τομεις απο την αμεσως προηγουμενη την 2.51.30.Δοκιμαστε την να δειτε και μονοι σας;)

Απο οτι βλεπω θα αλλαξω την επιλογη απο την 3 σε 2.

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟΝΤ32 το έβαλα αρχικα σε ντούρον φορητό με 256 μνήμη και 20 γίγα σκληρό οπότε νομίζω ότι μπορώ να κρίνω αν με καθυστερεί. Ακόμη και εκεί έκανα full scan και δούλευα κανονικά στο πισί. Αυτό ήταν που με είχε τρελάνει . Πίστεψέ με το πραγματικό "δυναμόμετρο " είναι ένας αδύναμος υπολογιστής. Όταν έβαζα το kavspersky το μηχάνημα απλά δεν ανταποκρινόταν μέχρι το τέλος του scanαρίσματος...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 00:30]

Το ΝΟΝΤ32 το έβαλα αρχικα σε ντούρον φορητό με 256 μνήμη και 20 γίγα σκληρό οπότε νομίζω ότι μπορώ να κρίνω αν με καθυστερεί. Ακόμη και εκεί έκανα full scan και δούλευα κανονικά στο πισί. Αυτό ήταν που με είχε τρελάνει . Πίστεψέ με το πραγματικό "δυναμόμετρο " είναι ένας αδύναμος υπολογιστής. Όταν έβαζα το kavspersky το μηχάνημα απλά δεν ανταποκρινόταν μέχρι το τέλος του scanαρίσματος...!!!

Lol καλο τεστακι.Δυστυχως μεχρι τωρα ολα τα antivirus τα χω δοκιμασει μονο σε 1 pc (το δικο μου).Το οποιο ειναι μεσαιας ισχυς.Sempron 2400,512 mb ram,nforce 2 ultra 400 και μια απλη Ge-force 6600.Και απο οτι δειχνει το NOD32 ειναι οντως το πιο γρηγορο.Στην αρχη νομιζα πως το Antivir ητανε αλλα τελικα αποδειχθηκε οτι παρολο που το Antivir πιανει λιγοτερο χωρο στη RAM το NOD32 ειναι λιγο ταχυτερο καθως εχει πιο γρηγορο και ελαφρυ On-access scan.Βεβαια και το AVG τωρα που το θυμηθηκα ητανε και αυτο πολυ ελαφρυ.Παντως το kaspersky σιγουρα δεν ειναι και το ελαφρυτερο antivirus.Στο δικο μου pc παρατηρουσα διαφορα οποτε φανταζομαι εσυ που το δοκιμασες σε πολυ αδυναμο συστημα ειδες περισσοτερα πραγματα.Κριμα γιατι ειναι πολυ καλο το Kaspersky.Θυμαμαι καποια περιοδο το ειχα μονο για On-demand scans αλλα τελικα το εβγαλα.

Εχω ενα desktop Pc καπου με xp sp2,128 mb ram,amd duron 800 μια ξεμπαρκη micro-atx μητρικη και μια ge-force 2 mx 400.Αμα βρω την ευκαιρια θα του αλλαξω τα φωτα στα test :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.