Jump to content



Κανετε backup η μπα?!


Daytime Dreamer

Recommended Posts

εμένα μου τη σπάει το γεγονός οτι απαιτείται πολύς χρόνος για να εκμεταλλευτείς πλήρως τα 4,5gb αλλιώς όλο και κάτι μένει... για αξιοπιστία μόνο TY και εγώ και ποτέ 16x σε σημαντικά δεδομένα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mortisboy

...εχω εγκαταληψει το backup σε dvd εδω και πολυ καιρο....δεν γινεται δουλεια ετσι, ειναι χαοτικη η κατασταση...τα παντα ειναι στο raid 5 με 4x320 Seagate και υπαρχει και σε ενα αλλο pc ενας 300gb ενας 250gb και ενας 120gb οπου γινεται copy με το backup platinum τα πιο critical data απο το raid5 ;):)

η αξιοπιστία των dvd δεν επαρκεί σε βάθος χρόνου μιας και μετα απο 10 χρονια

καπουτ

mortisboy τους εχεις πάνω σε κοτρολερ μητρικής η σε κάποια pci/pci-e? κάρτα

αν τους εχεις πάνω σε κάρτα pci/pci-e δωσε μας πληροφορίες για αυτην και

please ανέφερε αν εχεις δοκιμάσει να βγάλεις ένα δίσκο

και καλά προσομοίωση disk failure να δει πως γίνεται το rebuild process?

πόση ώρα θέλει κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Δεν υπαρχει χρονος για backup.

Τον χρόνο και τη ζημιά σε περίπτωση failure τον σκέφτηκες...? :...:

Όλοι 24 ώρες έχουμε... Το πως τις διαθέτει ο καθένας μας κάνει τη διαφορά :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται ποσο χρονο σου τρωει η δουλεια σου ομως.Σε αλλους τρωει 6,σε αλλους 8 και στην δικια μου περιπτωση απο 10 ως 14...

Ταινιες και παιχνιδια δεν με καινε και πολυ.Τα mp3 δεν θελω να τα χασψ ομως.

Ηδη σκεφτομαι την αγορα ενος επιπελον δισκου μονο για αυτον τον σκοπο.Για καψιμο σε dvd ουτε με σφαιρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω games-tv series-dvd movies τα περναω σε dvd οταν ερθει η ωρα τους, τα αλλα σε δισκους, εχω φυσικα 800GB αρχεια αυτη την στιγμη σε δισκους, και να ηθελα να μην γραφω σε dvd ειναι αντιοικονομικο να αγοραζω συνεχεια δισκους....Το καλο ειναι οτι εχω μειωσει τον ρυθμο που κατεβαζω τελευταια...

Καποια στιγμη ελπιζω να στησω ενα Raid5 array με 4Χ(320-500)GB....

Link to comment
Share on other sites

Εναν 80αρι που δεν ειναι συνεχεια στο ρευμα και μολις μαζευτουν αρκετα παιχνιδια ταινιες κτλ.

Τοτε τον βαζω κανω το back up μου και ξανα παει στην αποθηκη ;)

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά στην ιστορία οι κομπιουτεράδες έρχονται σε σημείο να μην τους φτάνει ο χώρος :) άσε που πολλοί (και εγώ) καταντάμε να καταναλώνουμε πιο πολύ ενέργεια στο downloading/sorting/archiving κλπ από το να απολαμβάνουμε το content :wall:

Link to comment
Share on other sites

Kατι αρχαια princo :rolleyes: cd μου δεν διαβαζονται με τιποτα ... ειναι απο το 1997-98. Ξερει κανεις καμια λυση? Ισως να συνδεσω το φοβερο SCSI 32Χ cd-rom μπας και κανει τιποτα? Το NEC3500 παντως χανει την μαχη :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer [Σήμερα, στις 16:30]

Kατι αρχαια princo :rolleyes: cd μου δεν διαβαζονται με τιποτα ... ειναι απο το 1997-98. Ξερει κανεις καμια λυση? Ισως να συνδεσω το φοβερο SCSI 32Χ cd-rom μπας και κανει τιποτα? Το NEC3500 παντως χανει την μαχη :tomato:

δοκίμασες isobuster? και άλλα τέτοια παρόμοια προγράμματα μπάς και κάνουν τίποτα.

τις τελευταίες μέρες κάθομαι και πέρνω backup παλιά cd (από το 97) σε iso και μέχρι τώρα σε κάνα 2-3 είχα πρόβλημα όπου έγιναν σουβερ

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου γνωμη ειναι να παρεις νεο δισκο.αυτο ετοιμαζομαι να κανω.παντως πολλες φορες σκεφτομαι οτι πραγματικα τιποτε απο οσα εχω δεν μου χρειαζεται πλην της μουσικης.ταινιες αν τις εχεις δει δε τις ξαναβλεπεις.παιχνιδια οτι επαιξες επαιξες.προγραμματα καθε τοσο βγαινουνε νεα...οποτε...το συνδρομο της κατοχης και στα πισια.

Link to comment
Share on other sites

Το DVD-r είναι από τα πιο αναξιόπιστα μέσα αποθήκευσης εβα

Πρέπει να γραφείς τουλάχιστον το ίδιο πράγμα σε 4-5 διαφορετικές μάρκες για να είσαι σίγουρος ότι θα ζουν όλα τα δεδομένα μετά από ένα χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas [Σήμερα, στις 14:52]

η αξιοπιστία των dvd δεν επαρκεί σε βάθος χρόνου μιας και μετα απο 10 χρονια

καπουτ

mortisboy τους εχεις πάνω σε κοτρολερ μητρικής η σε κάποια pci/pci-e? κάρτα

αν τους εχεις πάνω σε κάρτα pci/pci-e δωσε μας πληροφορίες για αυτην και

please ανέφερε αν εχεις δοκιμάσει να βγάλεις ένα δίσκο

και καλά προσομοίωση disk failure να δει πως γίνεται το rebuild process?

πόση ώρα θέλει κτλ

..λοιπον περισσοτερα για το στησιμο θα δεις εδώ

...αν και το σκεφτομουν να σου πω την αληθεια δεν το εχω δοκιμασει αυτο που λες...και κανονικα θα επρεπε..ειμαι προετοιμασμενος ομως και αν κατσει η στραβη θα το αντιμετωπισω αναλόγος :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.