Jump to content



'Αντε...Να το χαιρόσαστε το 4x4.....


hipro5

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 00:27]

.....νταχ ξεφυγαν....και ολα αυτα για default ετσι...σκεψου να κλοκαρεις κιολας..:hehe: :hehe: ....καλα για phase δεν το συζηταμε ουτε η λαιρνεα υδρα δεν σε σωζει..:D

:hehe: Ουτε η λερναία ύδρα , , ούτε οι Athloi του Ηρακλή :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

’λλο ένα απο X-bit labs .

Εντύπωση μου έκανε αυτο . [αν και αναμενόμενο σε πλατφόρμα 2 διαφορετικων cpu]

Our experiments showed that it is extremely hard and hardly efficient to overclock the Quad FX platform

Επισης απέναντι στους c2quadro Δεν βγαινει πουθενα μπροστά :toomuchne Ενώ σε αρκετές περιπτώσεις μενει πίσω απο -> c2d 6600 & 6700 , :confused:

Υπολογίζοντας δέ και τον παράγοντα Overclock [ο οποιος ειναι αναμφισβήτητος στους c2d & c2q ]

Μάλλον ουτε σε σχέση με εναν απλό 6600@ 3.5-3.6g δεν προσφέρει κάτι . :X:

Μοιάζει με ανερχόμενη αποτυχία η μου φαίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που θα πρέπει να σκεφτεί κάποιος τη φασαρία και τη ζέστη που θα βγάζει απλά δε το παίρνει....Μόνο για σέρβερ δλδ, αλλά και εκεί αν το δεις από επιδόσεις το θέμα πάλι χαμένο είναι.....

Link to comment
Share on other sites

αν και φαν της AMD πιστευω οτι απο την βιασυνη της για να κοντραρι τους νεους cpu τις

INTEL δεν τα μελετησε καλα τα πραγματα με το 4X4,μπορει να προσφερει καποιες μεγαλυτερες επιδοσεις σε καποια τεστ σε σχεση με τον Χ6800,αλλα γενικα απο θεμα απο δοσης-τιμης,και καταναλωσεις ρευματος,θα ειναι ενα συμαντικο μειον,και παλι η INTEL

θα εχει το πρωτο χερι

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πλάκα μας κάνουν?????

Μόλις είδα τις πρώτες φωτό νόμισα οτι ήταν φωτομοντάζ! Λέω μέσα μου "μάλλον πρωταπριλιάτικες θα είναι, και ο Hipro μας κάνει πλακίτσα"!

Με το άρθρο στο xbtilabs την ψειλιάστηκα όμως...omfg!

Tι γομάρι είναι αυτό? Τι απαράδεκτος σχεδιασμός - κατανάλωση - επιδόσεις?

Έτσι θα λανσάρουν νέα πλατφόρμα? Με 2 cpu και 40φαν στα μοσφετ??? Έτσι θα χτυπήσουν την ιντελα? Ούτε τους τωρινούς c2d στα default δεν κοντράρουν στα ίσια...έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σχόλιο (εκτός αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει όσον αφορά την υλοποίηση της νέας πλατφόρμας) είναι ότι η AMD ντροπιάζει το όνομά της, πετάει στα σκουπίδια όσα έχτιζε την τελευταία 5ετία και αυτο-μετατρέπεται σε περιπαικτικό και ειρωνικό σχόλιο στα χείλη των αντιπάλων της.

Δεν μπορώ να καταλάβω εφόσον έβλεπαν την προβλεπόμενη απόδοση (efficiency / watt), γιατί απλά δεν καθόντουσαν στα αβγά τους, με μοναδικό στόχο τον K8L, παρά προτίμησαν να δώσουν στην κυκλοφορία κάτι τόσο μεγαλειωδώς αποτυχημένο....

Πραγματικά ελπίζω να μου έχει ξεφύγει κάτι και να υπάρχει μια σοβαρή δικαιολογία για όλα αυτά....

Υ.Γ. Περιμένω να δω και Multitasking benchmarks με heavy memory utilization για να καταλήξω σε τελικά συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ να συμμαζευτούνε και να βγάλουνε κάτι αξιοπρεπές σύντομα, γιατί μας βλέπω να ξαναγυρνάμε στις σκοτεινές εποχές της Intelας, που ο φτηνότερος επεξεργαστής έκανε 300 χιλιάρικα... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Ευελπιστώ να συμμαζευτούνε και να βγάλουνε κάτι αξιοπρεπές σύντομα, γιατί μας βλέπω να ξαναγυρνάμε στις σκοτεινές εποχές της Intelας, που ο φτηνότερος επεξεργαστής έκανε 300 χιλιάρικα... :(

μακαρι...................αλλα για τωρα στα κοντα δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Chosen...

Απλα φαινεται χαμενη υποθεση εξ'αρχης....Να δω για ποσο καιρο θα το υποστηριξει αν

και οι ιδιοι οι καταναλωτες (με την αποχη τους) θα τους ωθησουν σε αλλαγη πλευσης...

Ευχομαι συντομα να δω ξανα την AMD εκει που της αρμοζει....

Μεχρι τοτε η Intel θα ειναι μπροστα και με διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμως δημιουργείται η εύλογη απορία "Γιατί το βγάζεις ρε φίλε αυτο τα πράγμα στην αγορα ?" Ποιος και με τι κριτήριο έδωσε το πράσινο φως ? Αφού βλέπεις δεν τραβάει...Εγώ προσωπικά έχω 939 και έχω την αίσθηση ότι η AMD μετά από αυτό δεν έχει προσφέρει τίποτα αλλά δεν έχει εξελιχθεί και καθόλου.Αντικειμενικά όσοι έχουν 939 με διπύρηνο είναι πραγματικά state of the art από πλευράς AMD δεν χρειάζεται καμιά αναβάθμιση.Ενα καινούριο "939" πρέπει να βγάλουν για να θεωρούνται άξιοι αντίπαλοι.Μεχρι τότε Intel all the way...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Υ.Γ. Περιμένω να δω και Multitasking benchmarks με heavy memory utilization για να καταλήξω σε τελικά συμπεράσματα...

Kαι να βγούνε?Πόσο καλύτερος να είναι?Ίσως ρίξει και τη διαφορά σε 64bit, αλλά πόσο να διαφέρει το συνολικό αποτέλεσμα?Και σε όλες τις εφαρμογές να περνούσε για λίγο η AMD, ακόμα και σε αυτές που αναφέρεις, πάλι δε συμφέρει με τόση φασαρία&κατανάλωση.Μόνο για σοβαρούς σέρβερ που δε θα γίνει oc, και πάλι οι ανθρωποι θα το σκεφτούν, θα πρέπει να είναι πιο γρήγορος αρκετά για να τον επιλέξουν...

Link to comment
Share on other sites

.....και να σκεφτεί κανείς ότι ο Intel είναι 2660MHz ενώ το 4x4 AMD είναι 3000MHz...... :p

......η δε πλάκα είναι ότι βγαίνει τώρα ΚΑΙ o 3000MHz Kentsfield με 333MHz fsb (1333MHz bus) ......Σφαγή θα γίνει...... :D

Υ.Γ. ΔΕ θέλω να "τσιγκλήσω" τώρα "μερικούς" που έλεγαν ότι ο Kentsfield είναι δύο πυρήνες κολλημένοι με ηλεκτροκόλλησι μεταξύ τους!.....

’ιντε.....δείξτε μας τώρα αυτούς της AMD που είναι και "μόνοι" τους ο καθένας τι ψάρια πιάνουν!........ΤΙΙΙ....??.......ΔΕΝ έχει ψάρια σήμερα?.....άαα.....ΟΚ......

:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω το περιμενα οτι θα ηταν μαπα το 'καρπουζί' σε σχεση επιδωσεον και καταναλωσησ 'watt'.Και πιστευω οτι με τον K8L καποσ θα κοντραριστη με τον KENSFΙΕLD αλλα και παλι θα μεινη αρκετα πισω με τουσ επερχομενουσ 0.045 Intel cpu's.QUADFATHER και 'ΠΡΑΣΙΝΑ' αλογα:hehe: (AMD NEEDS:whip: )Και προβλεπετε η 0.045 Intel cpu's να πιανουν τα 5G ΑΕΡΑΤΑ!!!!(ετσι πιστευο)

EDIT:Ο Dag που ειναι για να μασ πει την γνωμη του!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά το τέλος του έτους - αρχές του 2007 περιμένουμε την εμφάνιση του ES K8L ... ;)

Ετσι πιστεύω να δούμε από πρώτο χέρι κατά που βαδίζει η ΑΜD....:D

Eπείσης μην ξεχνάτε ότι από ΑΜD ATI περιμένουμε και την εμφάνιση του R600 - RD800 που ίσως αλλάξουν τον τρόπο που σκέπτονται μερικοί για την AMD...

Aν νομίζετε πως το κεφάλαιο AMD έχει κλείσει..... τότε είστε μάλλον βαθιά νυχτωμένοι....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Αν ανεβάσει τιμές η Intel θα ψωνίσει ο κόσμος πιο προσιτούς AMD.

Όπως κι αν έχει αν δεν είναι φέτος η χρονιά μας, θα είναι του χρόνου ;)

Αμήν :...:

Πάντως θηρίο το PC.......σε λίγα χρόνια βλέπω τα PC να έχουν παραπάνω ακόμα επεξεργαστές και να τρέχεις καμιά δεκαριά παιχνίδια και full-scan στους σκληρούς ταυτόχρονα :p

Link to comment
Share on other sites

Η AMD σαφώς και έχει λαμπρό μέλλον. Απλά ένα μεγάλο "ΓΙΑΤΙ" γυροφέρνει το μυαλό μου. Γιατί να επιλέξει να εκτεθεί τόσο πολύ με αυτή την πλατφόρμα. Ποιος manager με παχυλό μισθό έδωσε το τελικό ok για να κυκλοφορήσει; Γιατί να σπαταληθούν πόροι για κάτι τέτοιο; Ας κοιτούσαν να παίξουν στην budget κατηγορία μέχρι τους K8L. Σιωπηλοί και ταπεινοί. Δεν είναι ντροπή να χάνεις από έναν αντίπαλο που βρίσκεται ένα σκαλί πάνω από σένα στην κλίμακα ολοκλήρωσης. Υπήρχε λόγος για τους 4x4 τη στιγμή που διαφαίνεται ότι δεν κατάφεραν να περάσουν στο desktop το scaling που έχουν τα αντίστοιχα 2-way server της AMD ?

Kαι να βγούνε?Πόσο καλύτερος να είναι?Ίσως ρίξει και τη διαφορά σε 64bit, αλλά πόσο να διαφέρει το συνολικό αποτέλεσμα?Και σε όλες τις εφαρμογές να περνούσε για λίγο η AMD, ακόμα και σε αυτές που αναφέρεις, πάλι δε συμφέρει με τόση φασαρία&κατανάλωση.Μόνο για σοβαρούς σέρβερ που δε θα γίνει oc, και πάλι οι ανθρωποι θα το σκεφτούν, θα πρέπει να είναι πιο γρήγορος αρκετά για να τον επιλέξουν...
Υ.Γ. ΔΕ θέλω να "τσιγκλήσω" τώρα "μερικούς" που έλεγαν ότι ο Kentsfield είναι δύο πυρήνες κολλημένοι με ηλεκτροκόλλησι μεταξύ τους!.....

’ιντε.....δείξτε μας τώρα αυτούς της AMD που είναι και "μόνοι" τους ο καθένας τι ψάρια πιάνουν!........ΤΙΙΙ....??.......ΔΕΝ έχει ψάρια σήμερα?.....άαα.....ΟΚ......

Ας μην παραγνωρίζουμε και το γεγονός ότι "σωστό" review δεν έχουμε δει ακόμα... Οι 4x4 όπως δηλώθηκε και από την AMD απευθύνονται σε αυτούς που κάνουν "megatasking". Όχι σε αυτούς που παίζουν FEAR, αλλά σε αυτούς που παίζουν FEAR κάνοντας 3-4 heavy encodings στο background. Περιμένω να δω review σε περιβάλλον Vista ή Linux 64 bit.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.