Jump to content



'Αντε...Να το χαιρόσαστε το 4x4.....


hipro5

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από hipro5

Να θυμήσω κάτι και για αντιγραφές που λές.......... :D

Intel > heatspreader στους επεξεργαστές της.........AMD ΓΥΜΝΉ.......Μετά από λίγο AMD heatspreader κι αυτή.........

Intel > Επεξεργαστές ΧΩΡΙΣ Pins (ποδαράκια).........μετά από λίγο (τώρα) AMD > επεξεργαστές χωρίς pins....... :D

......και άλλα πολλά...... :D

Είναι γεγονός ότι όλες οι πρωτοποριακές ιδέες της Intel, Heatspreader, επεξεργαστές χωρίς pins και άλλα πολλά που ούτε εγώ μπορώ να θυμηθώ αύξαναν κατακόρυφα τις επιδώσεις των επεξεργαστών. Αντίθετα κάτι 64bits, Hyper Transport, Integrated memory controllers και τα ρέστα δείχνουν την άγνοια τεχνολογίας και τον γενικότερο πανικό στον οποίο βρίσκεται εδώ και μισή δεκαετία η AMD.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Ωχ, χοντρή ειρωνεία .... LOL

Να προσθέσω κι εγώ τη θερμική συμπεριφορά των επεξεργαστών, έτσι για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον η κουβέντα?

Γουστάρω αίματα.

’ντε γιατί πέσαμε τελευταία.

Νομίζουμε ότι ξέρουμε τα πάντα τι θα γίνει μέσα στον επόμενο χρόνο, τα νέα δεν μας εκπλήσσουν πλέον και έτσι αράξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

δηλαδη, το οτι ολα τα αυτοκινητα εχουν 4 ροδες και μαλιστα στρογγυλες, τιμονι και υαλοκαθαριστηρες και φυσικα τζαμια, ειναι αντιγραφη;

ενα προιον που δεν απευθυνεται (χωρις να ειναι και πολυ σιγουρο αυτο ακομα) στην κατα μαριος " O/C κοινότητα (που) τρέχει ακόμα το 32bit Spi σε ένα core", ειναι ενα κακο προιον;

το οτι υπαρχουν εταιρειες που πουλανε υπερpc, που τα στηνεις μονος σου με τα μισα λεφτα, δεν ξερουν τι κανουν;

το οτι υπαρχουν εταιρειες που αγοραζουν τις προηγουμενες εταιρειες, σημαινει οτι δεν ξερουν τι τους γινεται;

οταν παρουσιαστηκε το ddr maximizer, σου ειπα μεταξυ σοβαρου και αστειου "τι να το κανω; εχω dfi". και το 99% του αγοραστικου κοινου, αναρωτιεται γιατι να δωσει παραπανω ταση στις μνημες. αυτο κανει το προιον κακο;

απο τη στιγμη που υπαρχει αγοραστικο κοινο, δεν υπαρχει κανενας λογος να μην το καλυψεις.

Μα δεν υπάρχει κοινό... Ο 4x4 ειναι χειρότερος μακράν του quad core της ιντελ. Aν καποιος θέλει συστήματα για server θα παει σε xenon και αυτοί πολύ απλά εχουν για πρωινό τους AMD.

Σύν οτι οι ΑΜD προς το παρον δεν υποστηρίζουν Virtualisation extensions αρα ειναι αχρηστοι σε ενα μοντέρνο datacentre...

Link to comment
Share on other sites

Aν καποιος θέλει συστήματα για server θα παει σε xenon και αυτοί πολύ απλά εχουν για πρωινό τους AMD.

Καλημέρα!

Σύν οτι οι ΑΜD προς το παρον δεν υποστηρίζουν Virtualisation extensions αρα ειναι αχρηστοι σε ενα μοντέρνο datacentre...

Καληνύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Xeon βρε, Xenon είναι:

1) Αέριο

2) Φώτα για αυτοκίνητα, που η λειτουργία τους συνδέεται άμεσα με το (1)

3) Αρχαίος πολεμιστής, αν θυμάμαι καλά.

Και πάλι, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι οι Opteron 2xx δεν έχουν πρόβλημα να κοντράρουν τους Xeon-Itanium.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα... ειναι πρωι ακομα εδω στο UK και δεν εχουμε γευτεί ακόμα καφε.... :p

Αυτό που προσπαθώ να πώ ειναι ότι το σύστημα της AMD (4x4) ειναι μια μίξη server αλλα για home user. Ομως ο home user ή η μικρή επιχείρηση μπορεί ανετα να προτιμήσει ενα single socket xeon ή quad core core 2 duo που ειναι στα ίδια λεφτά, εχει μικρότερη κατανάλωση και καλύτερη επίδοση........

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τον "πίνουνε"¨λίγο τώρα τελευταία με τους καινούριους....

νομίζω επίσης ότι έχουν και μεγαλύτερη κατανάλωση......

εγώ πάντως για πρωινό έφαγα μελομακάρονα.....:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Αυτό που προσπαθώ να πώ ειναι ότι το σύστημα της AMD (4x4) ειναι μια μίξη server αλλα για home user. Ομως ο home user ή η μικρή επιχείρηση μπορεί ανετα να προτιμήσει ενα single socket xeon ή quad core core 2 duo που ειναι στα ίδια λεφτά, εχει μικρότερη κατανάλωση και καλύτερη επίδοση........

Αυτό λέω κι εγώ, δε θεωρώ ότι υπάρχει Home User που θα χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι το οποίο θα φτάσει το σύστημά του στο megatasking. Αυτός που θέλει megatasking, θα πάρει server, είτε Xeon είτε Opteron. Και γενικά οι 4πύρηνοι, 8πύρηνοι και κουραφέξαλα, αν δε βρεθεί κάτι να τους υποστηρίζει πλήρως, δε θα είναι πουθενά χρήσιμοι στον απλό χρήστη. Βρήκαν την εύκολη λύση τώρα όλοι και αντί να δώσουν παραπάνω δύναμη δίνουν πυρήνες, όταν αυτοί μάλιστα δεν υποστηρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Χθες, στις 09:04]

Να θυμήσω κάτι και για αντιγραφές που λές.......... :D

Intel > heatspreader στους επεξεργαστές της.........AMD ΓΥΜΝΉ.......Μετά από λίγο AMD heatspreader κι αυτή.........

Εγώ να σου θυμήσω, ή θα στραβώσεις;

Intel PIII 1000MHz (2001)

intel-p3.jpg

AMD K6-200 (1997)

AMD_K6_PR2_200.jpg

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Χθες, στις 16:34]

Nα δούμε τότε πως η ΙΝΤΕL θα μπορέσει να ξεπεράσει το Sock του ΗΤΤ3 και την νέα δυναμική που θα έρθει από τον κολλοσό ΑΤΙΑMD...:D

Ελπιζω μονο μεχρι τοτε να μην εχει μεινει ταπι η AMD με τις κινησεις που κανει:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.