Jump to content



'Αντε...Να το χαιρόσαστε το 4x4.....


hipro5

Recommended Posts

If you play only games it won't make much difference from a dual core FX 60 or 62. However, if you play two instances of the same game, render a picture and chat with your friends, or render an image, resize a few hundred pictures and upload them to your site, editing a video for youtube while playing the MMORPG game and still want to have a responsive system I cannot think of a better system than this. I think multitasking is simply getting under our skin.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

^

WOW!Μακάρι να τα κάνουμε όλα αυτά μια μέρα για να λέμε οτι γλιτώνουμε χρόνο+αποσβένουμε το κόστος του επεξεργαστή....Υπερβολικά μου φαίνονται τα πράγματα μετά τους 2πύρηνους...

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζομαστε. Μισο λιγο να βγουν και τα Vista και να δουμε και εκει τι λενε. Στην χειροτερη περιπτωση παντος μπορειτε να βαλετε 2 τετραπυρηνους Amd και να εχετε πρωτοι απο ολους 8 Cores.

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις κερδισει ενα μικρο κομματι της αγορας με νυχια και με δοντια παρουσιαζοντας για αρκετο καιρο καιρο δυνατες,αξιοπιστες και συμφερουσες λυσεις και εχεις να ανταγωνιστεις εναν κολοσσο ο οποιος ειναι πολυ ανεβασμενος αυτη την εποχη,μετα απο ενα μεγαλο διαστημα "παρακμης" και ενω ολοι ασχολουνται με τα προιοντα του ανταγωνιστη σου ΚΑΤΙ πρεπει να παρουσιασεις και εσυ για να δειξεις οτι υπαρχεις,για να ακουστει ξανα το ονομα σου,για να κλεψεις εστω και για 10 λεπτα τις εντυπωσεις

Ακομα και οι φανατικοι intel-αδες διαβασαν τις παρουσιασεις και την ειδηση και ειμαι σιγουρος οτι στην εισαγωγη ειχαν εντυπωσιαστει απο την πληροτητα-επεκτασιμοτητα του mobo,ασχετως αν τα αποτελεσματα ειναι μαλλον απογοητευτικα

Δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε προιοντα "ανωριμα" να υποσχονται επαναστατικες επιδοσεις(βλεπε intel dual core σειρα 8ΧΧ,πανακριβες VGA με 2 πυρηνες και extra psu ή ακομα και απανωτα paper launches οπως εκανε η ΑΤΙ με τις Χ1800)

Προφανως αυτη η πλατφορμα δεν θα προχωρησει καθολου αλλα η AMD μπορει να υπερηφανευται αυριο μεθαυριο οτι ηταν η πρωτη που εβγαλε συστημα 4χ4 ή οτι αλλο σκεφτουν οι μαρκετιστες της εταιρειας

Και πριν συνεχισετε τα· ειρωνικα σχολια,σκεφτειτε τι επεξεργαστες θα ειχαμε τωρα αν η AMD δεν ειχε κανει την αντεπιθεση της τα προηγουμενα χρονια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Και πριν συνεχισετε τα· ειρωνικα σχολια,σκεφτειτε τι επεξεργαστες θα ειχαμε τωρα αν η AMD δεν ειχε κανει την αντεπιθεση της τα προηγουμενα χρονια

Ρε συ μα δε κατάλαβα, περίμενες να λέγαμε μπράβο στην AMD για αυτό που έβγαλε?Αν εσύ είσαι ικανοποιημένος η συντριπτική πλειοψηφία της δεν είναι, περίμενε κάτι καλύτερο!Όπως έκανε η Intel για να χτυπήσει την AMD που ήτανε μπροστά!Πριν 1-2 χρόνια όλοι δεν ειρονεύονταν την Intel για αυτά που έβγαζε σε σύγκριση με το κόστος τους?Οι καιροί άλλαξαν....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα , πλεον το μονο που περιμενω απο τεχνολογικης αποψης ειναι η απαντηση της Ati στην 8800GTX , και την υλοποιηση του HyperTransport 3.0.

Α και να μην ξεχασω και τα Vista ετσι για να γελασουμε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

@unseen

οι AMD επεξεργαστες που αγοραζαμε σχεδον ολοι μεχρι πριν 6 μηνες δεν ηταν τιμιες και αξιοπιστες υλοποιησεις και σε καποιους τομεις ταχυτεροι απο αντιστοιχα intel μοντελα?

δεν αναφερομαι στο 4χ4,γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια και δεν σκοπευω να αποκτησω ενα τετοιο συστημα στο αμεσο μελλον

@ergotelis

απλα επισημαινω οτι η ανοδος της AMD τα προηγουμενα χρονια ταρακουνησε την παντοδυναμη intel η οποια στρωθηκε στη δουλεια και εκλεισε τα στοματα με τους CPU που παρουσιασε φετος.Οι μονοπωλιακες καταστασεις ειναι σε βαρος του καταναλωτη και καλο ειναι να παραμεινει η AMD στο παιχνιδι,εστω και δευτερη

Δεν ειμαι fanboy κανενος,μαλλον παρεξηγηθηκε το υφος μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

@ergotelis

απλα επισημαινω οτι η ανοδος της AMD τα προηγουμενα χρονια ταρακουνησε την παντοδυναμη intel η οποια στρωθηκε στη δουλεια και εκλεισε τα στοματα με τους CPU που παρουσιασε φετος.Οι μονοπωλιακες καταστασεις ειναι σε βαρος του καταναλωτη και καλο ειναι να παραμεινει η AMD στο παιχνιδι,εστω και δευτερη

Ναι, τα λες σωστά, και βάσει του σκεπτικού σου, δε μου αρέσει που η AMD δεν έχει να αντιπροτείνει κάτι ουσιαστικό στον ανταγωνισμό. Αν δε το πράξει γρήγορα κινδυνεύει αυτή και η σωστή λειτουργία του ανταγωνισμού, τουλάχιστον για τις πιο μεγάλες κατηγορίες, στις πιο μικρές με φθηνά cpu μια χαρά τη παλεύει προς το παρόν...

Η AMD ,που είναι η πιο αδύναμη εταιρία, για να τα πάει καλά έπρεπε να είχε πιο καλές λύσεις, όπως είχε κάμποσο καιρό.Η Intel,ένας λόγος που πουλούσε 4 χρόνια τώρα (μέχρι πριν βγουν οι conroe) επεξεργαστές ήτανε ότι διαθέτει το όνομα, ακούει ο άλλος Pentium και λέει εδώ είμαστε, τόσα χρόνια άκουγε αυτό το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

ημαρτον ρε παιδια...παλι τα ιδια?

τεσπα.αν και εγω με την ΑΜΔ ειμαι βλεπω εδω και καιρο να το χανει το παιχνιδι...νομιζω οτι κατι ετοιμαζει και απλα βγαζει οτι στοκ της εμενε να το διωξει.δεν ειναι πραματα αυτα για μια τετοια εταιρεια που εβγαλε πρωτη σοβαρους διπυρηνους και πρωτα 64βιτ για τον απλο χρηστη...Οπως δεν ηταν πραγματα αυτα που βλεπαμε περσι για μια ιντελ.νομιζω οτι σιγα σιγα θα επανελεθει.αλλωστε αυτο θα ηταν καλυτερο για την αγορα.Επισης νομιζω οτι εχει επικεντρωθει πιο πολυ τελευταια να βγαλει κατι καλο στις καρτες γραφικων και εχει αφησει τους επεξεργαστες λιγο στην ακρη.οχι οτι δεν ριχνει ερευνα κ εκει.απλα δε τα βγαζει ακομα στη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_0x [Σήμερα, στις 22:16]

και πρωτα 64βιτ για τον απλο χρηστη...

Που είναι τα έρμα ? ?? Knocking on sixty four τραγουδάμε απο το 754 και ακόμη να τα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

και δεν ειναι και πραγματικα 64!.....αληθεια ομως...τοσα χρονια πριν τσαμπα...βαικα καθολου...παρα πολους θα δελεασε για να πανε στο μερος της και οχι στην ιντελ καλη κινηση αλλα ανουσια γα οσους προεβισαν σε αγορα 64βιτου...τεσπα..

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναπεί, η AMD pwnάρησε με τον ενσωματωμένο ελεγκτή μνήμης και όχι με τα γιαλαντζί 64-bit. Ένα σετ εντολών είναι, που όποιος γουστάρει, το ενσωματώνει στον επεξεργαστή του. Μέχρι και ο τελευταίος Ρ4, χωρίς υπόνοιες και κανένα υπόβαθρο για 64-bit, πήρε κι αυτός 64, μέσα σε 2 μήνες με ένα "κλικ" ;)

Και στην τελική αν η AMD έφερε τους πρώτους επεξεργαστές με 64-bit, τότε οι RISC και οι Itanium τι ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 04:05]

Όπως έχω ξαναπεί, η AMD pwnάρησε με τον ενσωματωμένο ελεγκτή μνήμης και όχι με τα γιαλαντζί 64-bit. Ένα σετ εντολών είναι, που όποιος γουστάρει, το ενσωματώνει στον επεξεργαστή του. Μέχρι και ο τελευταίος Ρ4, χωρίς υπόνοιες και κανένα υπόβαθρο για 64-bit, πήρε κι αυτός 64, μέσα σε 2 μήνες με ένα "κλικ" ;)

Και στην τελική αν η AMD έφερε τους πρώτους επεξεργαστές με 64-bit, τότε οι RISC και οι Itanium τι ήταν;

Ε, δεν είναι έτσι τα πράγματα και το ξέρεις.

Μη λέμε ότι θέλουμε.

Οι 64bit επεξεργαστές δεν είναι 32μπιτοι που ενσωμάτωσαν ένα σετ εντολών και έγιναν ξαφνικά 64μπιτοι.

Είναι πραγματικοί 64μπιτοι που υποστηρίζουν και 32bit.

Τόσα χρόνια προσπαθούσε στα 64bit η Intel και κι όλο τα περιμέναμε και τα περιμέναμε και τίποτα δεν γινόταν, μέχρι που ήρθε η AMD και μας τα έδωσε.

Τελικά η Intel έκλεψε - αγόρασε - αντέγραψε - τα συμφώνησε - δεν ξέρω τι έκανε με την AMD και χρησιμοποίησε την ίδια τεχνολογία στους δικούς της επεξεργαστές.

Για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση δηλαδή ...

Τι θέλεις να μας πεις για τους Itanium?

Ότι ήταν 32 bit που ενσωμάτωσαν με ένα κλικ 64bit υποστήριξη?

Ή ότι ήρθαν και έφεραν στον κόσμο τα πολυ-αναμενόμενα 64bit?

Ένα μεγάλο φιάσκο, ασκήσεις θάρρους και ψάξιμο της κακιάς ώρας ήταν, από τη μεριά της Intel.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.