Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

http://en.wikipedia.org/wiki/Input_lag

τη βάζεις παράλληλα με ένα crt και φωτογραφίζεις ένα utility που μετράει χρόνο με χιλιοστά του δευτερολέπτου

http://www.behardware.com/articles/632-1/lcds-images-delayed-compared-to-crts-yes.html

Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι λέει 10-20 ms για την 2407 αλλά δεν αναφέρει revision οπότε αν πάρω το A03 που λύνει τα υπόλοιπα προβλήματα, θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πιο αργό για να έχει λιγότερο ghosting ας πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα Clock Utility που μετράει το χρόνο σε hh:mm:ss:ms και το δείχνει στην οθόνη....

Με την ίδια κάρτα γραφικών στη δεύτερη DVI πχ με τον κατάλληλο αντάπτορα σε 19Pin analog συνδέω μια παλιά CRT που έχω και ενεργοποιώ από τον driver της κάρτας γραφικών το mirror view στην CRT.....

Oπότε βλέπω τα ίδια ταυτόχρονα και στις δύο οθόνες TFT - CRT με το ρολόι να τρέχει.

Με την βοήθεια μιας ψηφιακής μηχανής τραβάω διαδοχικά καρέ από τις δύο οθόνες και βλέπω πόσα ms διαφορά έχω μεταξύ CRT και TFT..... :T:

Eγώ βρήκα ότι η δική μου 200WP7ES είχε 10-12ms διαφορά που είναι ΜΗΔΕΝ για ΤFT.....:D

H SAMSUNG έχει βρεθεί με INPUT LAG που ξεπερνά σε αρκετές περιπτώσεις και τα 80-100 ms, και ξέρετε πάρα πολύ καλά πόσο τραγικό αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτό σε ΟΝLINE ACTION GAME.....:TD: :TD:

ΠΧ .... Σε COD2 θα κάνεις μια ζωή το θύμα και δε θα ξέρεις γιατί.... :D

Link to comment
Share on other sites

Koίτα γενικά σε ΟΝLINE GAME αν πχ... έχεις ήδη 60ms λόγο PING της ADSL σύνδεσής σου και προσθέσεις αναγκαστικά άλλα 50-60 INPUT LAG της οθόνης, τότε ΠΑΣ αυτόματα στα 110ms και όπως καταλαβαίνεις γίνεσαι διάτρυτος από τις σφαίρες των αντιπάλλων σου και τον πίνεις κανονικότατα..... :D:tomato:

Link to comment
Share on other sites

1) H Samsung δε με ενδιέφερε και τόσο αν θα είχε input lag, αφού νετ δεν υπάρχει για να παίζω, αλλά σε λογικά όρια! ’ντε να είχε και (βαριά) 50ms, πάει στο διάολο. Εδώ μου λέτε για 80-100ms, καταστραφήκαμε! Είναι όντως επιβεβαιωμένα αυτά? Αν ναι, τότε μετά λύπης μου θα απορρίψω την 215TW... :(

2) Η Philips ανέκαθεν μου καλάρεσε σαν επιλογή, αλλά δεν τη βρίσκω εύκολα, ακριβώς όπως και την DELL. Αν τις είχε κανένα μεγάλο κατάστημα θα έπαιρνα, δε θέλω να μπλέξω σε ιστορίες με πιθανά RMA. Η Philips έχει εγγύηση από ALMAN? Αν ναι, με αυτά που ακούω, ακόμα χειρότερα :p

3) H Dell, για την οποία έξω ακούω καλά λόγια, πόσο κάνει τελικά? 570 την έχει το HAC (no freakin way - προτιμώ τη Philips κι ας είναι κι από πλανόδιο), ενώ το DellStore την έχει 429(!?!). Τι παίζει εδώ? Μπορώ να τη βρω αλλού? Αν ναι, πού (πείτε μου και με π.μ. για να μην κάνουμε advertising). Αν την πάρω από την Dell, πόσο θα μου βγει το μαλλί τελικά?

Και από ghosting πώς πάει? Μηδενικό θέλω είπαμε :)

Link to comment
Share on other sites

429 εχει την Ε2007WFP η οποια ειναι με ΤΝ panel και κυκλοφορησε πριν κανα μηνα περιπου.

Την 2007WFP (S-IPS ) την εχει στα 540 τελικη αλλα πιστευω αν τους παρεις τηλ.

θα σου δωσουν χαμηλοτερη τιμη...

Αν σου ειναι ευκολο περνα και μια βολτα απο το Hac να τη δεις και απο κοντα και

να σχηματισεις γνωμη για το αν σε καλυπτει...

Επειδη και εγω την 1980q ειχα πριν,πιστεψε με οτι δεν εχει καμια σχεση η εικονα που θα δεις με αυτη της LG...

To support της Dell οπως εχουν πει και αλλα παιδια απο εδω μεσα λειτουργει υποδειγματικα, οποτε δεν εχεις κανενα λογο να φοβασαι να τη παρεις...

Ghosting στη δικια μου δεν εχω παρατηρησει,ενω το βασικο προβλημα banding που ειχε

στο πρωτο revision εχει πλεον διορθωθει ;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα τα του input lag της 215TW (το 33.6Κ μου είναι λιιίγο αργούλι :p) και ομολογώ πως απογοητεύτηκα. Έξω λοιπόν η μεγάλη κυρία, πάμε γι' άλλα.

Κάτι που ξέχασα για την Dell να ρωτήσω: Τελικά με το S-IPS / PΜVA Panel τι παίζει? Τόσο μεγάλη διαφορά έχουν τα δύο μοντέλα?

Link to comment
Share on other sites

ε είπαμε, την 215 μην την θάβουμε και τόσο, γύρω στα 50ms έχει καθυστέρηση το 100 είναι υπερβολή. Αν δεν παίζεις on line fps θα σου έλεγα να μην την απορρίψεις γιατί η εικόνα της είναι φοβερή. Μια δοκιμή θα σε πείσει :)

Link to comment
Share on other sites

Την Samsung μπορει να την απορρίψει τελειως αφου απο τα post λετε οτι κανει θορυβο στις ταινιες εκτος απο το input lag.Τελικα για ταινιες και για παιχνιδια ειναι καλυτερη επιλογη η viewsonic 2025 η philips ή η dell?.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Τώρα μόλις είδα τα του input lag της 215TW (το 33.6Κ μου είναι λιιίγο αργούλι :p) και ομολογώ πως απογοητεύτηκα. Έξω λοιπόν η μεγάλη κυρία, πάμε γι' άλλα.

Κάτι που ξέχασα για την Dell να ρωτήσω: Τελικά με το S-IPS / PΜVA Panel τι παίζει? Τόσο μεγάλη διαφορά έχουν τα δύο μοντέλα?

Χωρις να ειμαι σιγουρος το S-IPS δινει λιγο καλυτερες γωνιες θεασης σε σχεση με τα P-MVA,πραγμα που σε εμενα μικρη σημασια εχει, καθως καθομαι μπροστα στην οθονη

και οχι πανω κατω και πλαγιως

:D

H 1980q ειχε οντως κακες γωνιες, ειδικα στο κατακορυφο αξονα οπου τα χρωματα ξεθωριαζαν ετσι και σηκωνα λιγο το κεφαλι.Με τη καινουρια η οποια εχει S-PVA, δεν

παρατηρησα το παραμικρο...

Link to comment
Share on other sites

Για τη Samsung η δοκιμή είναι καλή λύση, αλλά...πού? Αν μπορούσα να τη δοκιμάσω live θα έτρεχα, με ενδιαφέρει πολύ το όλο ζήτημα. Αλλά όταν βλέπω τον άλλον στα fora να λέει ότι ένιωθε σα να είχε ping, ε δεν είναι και το καλύτερο. Και ειδικά για μένα που παίζω φανατικά FPS και γενικά fast-paced games, θα με τρέλαινε αυτού του μεγέθους input lag.

Θα το ψάξω για την Dell (με εκπλήσει το S-IPS, που ενώ είναι στα 16ms, δεν έχει ghosting) και θα δείξει. Είμαι μεταξύ της Dell και της Philips at the moment, η Samsung εκτός εξαιρετικού απροόπτου βγήκε από το παιχνίδι, ενώ πάντα παραμένει μέσα και η LG σαν τη φτηνή λύση (για παν ενδεχόμενο).

(για τη 1980Q, οι γωνίες καλές είναι, που να δεις σε ΕΙΖΟ Μ1900 (ΤΝ) που όταν σηκώνεσαι γίνεται ροζ-κόκκινη και όταν κοιτάς από κάτω κυανή-μπλε...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [Σήμερα, στις 13:34]

ε είπαμε, την 215 μην την θάβουμε και τόσο, γύρω στα 50ms έχει καθυστέρηση το 100 είναι υπερβολή. Αν δεν παίζεις on line fps θα σου έλεγα να μην την απορρίψεις γιατί η εικόνα της είναι φοβερή. Μια δοκιμή θα σε πείσει :)

Και όμως έχει, και μάλιστα υπό ορισμένες συνθήκες που αναγκάζεσαι από παιχνίδια που δεν μπορόύν να έχουν την native ανάλυσή της και η οθόνη stressάρει την ανάλυση, ΤΟΤΕ είναι που η οθόνη λόγω emulation πετάει το INPUT LAG στα ύψη παραπάνω από 100ms λόγο ενδιάμεσου rendering.....

Βέβαια δε γνωρίζω εαν έχει προκύψει κάποιο Version νέο που διωρθώνει αυτά τα προβλήματα, αλλά μερικές φορές αυτά τα correction επειρεάζουν άμμεσα και την ποιότητα απεικόνησης..... :TD:

Δεν είναι λίγες και οι φορές που με ένα νέο Version προκύπτει διαφορετικό PANEL, από S_IPS σε P-MVA για παράδειγμα.....

Τεσπά.... Θα ψάξω να βρώ το LINK και τα Forum που διάβαζα τα περί SAMSUNG προβλήματα..

Εντάξει, ΤΕΛΕΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σε ΤFT....

To S-IPS υστερεί σε απεικόνιση ταινιών και υπερτερεί σε γωνίες θέασης .....

Το P-MVA από την άλλη έχει καλύτερη απεικόνιση ταινιών αλλά χειρότερες οριζόντιες γωνίες από τα S-IPS.....:(

ME TIPOTA ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΣΑΙ 100% αλλά τουλάχιστονν να μην έχεις από πάνω και προβλήματα χρήσης (ΙΝPUT LAG - GHOST - Flicker e.t.c.) που θα σου κάνουν και τη ζωή δύσκολη....

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ....... Ο Καλύτερος κριτής είναι τα ματάκια μας, και σύμφωνα με τα δικά μου μάτια η PHILIPS 200WP7ES είναι υπέρ-αρκετή και μέτριου κόστους....

Τα υπόλοιπα....... δικά σας.... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Για τη Samsung η δοκιμή είναι καλή λύση, αλλά...πού? Αν μπορούσα να τη δοκιμάσω live θα έτρεχα, με ενδιαφέρει πολύ το όλο ζήτημα. Αλλά όταν βλέπω τον άλλον στα fora να λέει ότι ένιωθε σα να είχε ping, ε δεν είναι και το καλύτερο. Και ειδικά για μένα που παίζω φανατικά FPS και γενικά fast-paced games, θα με τρέλαινε αυτού του μεγέθους input lag.

Θα το ψάξω για την Dell (με εκπλήσει το S-IPS, που ενώ είναι στα 16ms, δεν έχει ghosting) και θα δείξει. Είμαι μεταξύ της Dell και της Philips at the moment, η Samsung εκτός εξαιρετικού απροόπτου βγήκε από το παιχνίδι, ενώ πάντα παραμένει μέσα και η LG σαν τη φτηνή λύση (για παν ενδεχόμενο).

(για τη 1980Q, οι γωνίες καλές είναι, που να δεις σε ΕΙΖΟ Μ1900 (ΤΝ) που όταν σηκώνεσαι γίνεται ροζ-κόκκινη και όταν κοιτάς από κάτω κυανή-μπλε...)

dell επειδη εχει και HDCP και πολυ καλη τεχνικη υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jazzu4ia [Σήμερα, στις 16:34]

καλησπερα,

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καπου διαθεσιμη η PHILIPS 200WP7ES;

τα μαγαζια που την ειχαν λενε οτι θα χρειαστει να περιμενουμε πανω απο μηνα!

mgmanager ρωτησες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.