Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Eγώ το ψαξα λίγο ακόμα και τελικά αποκλείστηκαν οριστικά και αμετάκλητα οι NEC και Samsung, ενώ όπως το βλέπω αποκλείεται και η Viewsonic V2025 (αν το λέω σωστά).

Η Dell έχει σχεδόν ότι ζητάω, με μόνο σοβαρό πρόβλημα την τιμή. Δεν είναι ότι δεν έχω τα φράγκα, απλά είναι από όσα είδα και διάβασα στα ίδια επίπεδα με την Philips σε ποιότητα εικόνας (γωνίες θέασης δε με νοιάζει αν η Dell έχει 160 και η Philips 178 - δεδομένου ότι η 1η έρχεται με S-IPS και η 2η με P-MVA) και σε χαρακτηριστικά και έτσι, με παραξενεύει η μεγάλη διαφορά τιμής. Θα επικοινωνήσω και με την Dell αυριο (ελπίζω να μου πουν κανα 500άρι :D) και βλέπουμε.

Για αυτούς που έχουν Dell, τρεις ερωτήσεις:

- Πρώτον, με το online κατάστημα της Dell έχετε καλές εμπειρίες?

- Σε τυχόν RMA -> Dell Hellas?

- Το HDCΡ (που στην ουσία από όσα κατάλαβα είναι και η σημαντικότερη διαφορά μεταξύ Dell και Philips) είναι πραγματικά σημαντικό?

Το γελοίο είναι ότι κάποιος που είναι πλήρως ικανοποιημένος από την, μέτρια σε απεικόνιση χρωμάτων, LG 1980q, κάθεται και το ψάχνει τώρα τόσο πολύ ενώ θα μπορούσε να έχει πάρει την 20άρα LG και να σας άφηνε ήσυχους :D:p:D:p:D:p:D

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα, θα τελεφωνάρω κι εγώ αύριο να σιγουρευτούμε, θα τους ρωτήσω και τα της αποστολής (τρόποι πληρωμής-έξοδα courrier-χρόνος παραλαβής-κτλ) και είδωμεν. Στα 510 νομίζω καλά είναι (ένα 50ευρο πάνω από τη Philips), τα 570 ήταν λίγο too much.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με προσοχη το θεμα αυτο, καθως επισης και το τοπικ για την philips (P).

Εκει που ειχα αποφασισει για την philips τωρα διαβαζω και για την dell.

- Το HDCΡ (που στην ουσία από όσα κατάλαβα είναι και η σημαντικότερη διαφορά μεταξύ Dell και Philips) είναι πραγματικά σημαντικό?

Και εδω ηθελα κι εγω να σταθω. Τι ειναι τελος παντων αυτο? Δεν το 'χει η philips?

edit: Επισης, δεν υπαρχει καμια ο8ονη σε αυτες τις ιντσες που να προσφερει μεγαλυτερη αναλυση? 'Πανω απο 1680x1050 δλδ.. ή μηπως παραπανω θεωρειται υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K0STAS

Διαβασα με προσοχη το θεμα αυτο, καθως επισης και το τοπικ για την philips (P).

Εκει που ειχα αποφασισει για την philips τωρα διαβαζω και για την dell.

Και εδω ηθελα κι εγω να σταθω. Τι ειναι τελος παντων αυτο? Δεν το 'χει η philips?

edit: Επισης, δεν υπαρχει καμια ο8ονη σε αυτες τις ιντσες που να προσφερει μεγαλυτερη αναλυση? 'Πανω απο 1680x1050 δλδ.. ή μηπως παραπανω θεωρειται υπερβολη?

Aν σκεφτεις οτι οι 19αρες εχουν 1280x1024 native resolution, τοτε το 1680x1050 για

τις 20'' και 21'' ειναι μια χαρα.

Oσο για το HDCP εξαρταται απο τις απαιτησεις του καθενος...

Οποιος σκοπευει να χρησιμοποιησει την οθονη και για αναπαραγωγη HD ταινιων,ναι ειναι σημαντικο καθως δεν θα γινεται downscaling στην αναλυση της ταινιας (απαιτηται βεβαια και HDCP Rom στη καρτα γραφικων)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

παιδια το θεμα ειναι πολυ σημαντικο και θα ηθελα απολυτως υπευθυνη απαντηση,μονο αν το γνωριζει καποιος πολυ καλα και ειναι σιγουρος:

αν η εξοδος της καρτας γραφικων υποστηριζει HDCP, ειναι απαραιτητο να το υποστηριζει και η οθονη μας για να δουμε σε FULL HD τα blue-ray και HD-DVD;;

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα κατεληξα στη NEC 20WGX2 και δικαιωθηκα ειναι παρα πολυ καλη και παρα πολυ γρηγορη αξιζει μεχρι και το τελευταιο ευρο οσο για τις ταινιες ναι ειναι πολυ λιγο pixelιασμενη αλλα αν πας λιγο ποιο πισω σε μια αποσταση 70εκ. με 1 μ. αυτο διορθωνετε ως ενα μεγαλο σημειο αλλα κατα τα αλλα πολυ καλη αποδοση

σε συνδιασμο με μια 8800 GTS σε DVI Συνδεση που πηρα εχω παρα πολυ καλο αποτελεσμα !!

και δεν ξερω αν μπορω να αναφερω και το καταστημα που για πρωτη φορα ψωνισα απο εκει και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος. (megamarket.gr) σε 11/2 μερα στο σπιτι απεξω με κουριερ. πολυ καλοι!!

Link to comment
Share on other sites

Tη ΝEC δεν την ήθελα λόγω του glossy panel και διάφορων άλλων περίεργων καταστάσεων. Αν έδινα τόσα λεφτά θα ήθελα κάτι τέλειο, και μάλλον από όσα κατάλαβα η Dell είναι αυτό.

Επικοινώνησα και με την Dell, η τιμή πράγματι είναι 510 + τη ΦάΠΑ (545 τελική) με τα μεταφορικά πληρωμένα. Θα ανέβω στη Θεσ/νίκη και θα αποφασίσω τελικά εκεί, ή θα τα σκάσω για την Dell ή θα το παίξω οικονομία και θα βολευτώ με την LG.

Πιο πολύ πάντως με βλέπω για Dell :D

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που μπορεις να διαθεσεις το ποσο που ζητα,και βαση του οτι η οθονη

ειναι το μονο περιφερειακο που δεν το αλλαζουμε καθε τρεις και λιγο και εχει να κανει

και με τα ματια μας,θα σου προτεινα να πας για τη Dell απο τη στιγμη που σε καλυπτει.

Αnyway οτι και αν παρεις,καλες αγορες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Η dell απο το απογευμα ξαφνικα 470 στο HAC !!!!

:)

Αμα εχει και S-IPS και ειναι απο το νεα rev τοτε ειναι πολυ καλη προσφορα.

Αχ 1000 για την 24" dell :'(

Καπου εκει θα εχει και η 24 η benq :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η καλυτερη επιλογη στην τελικη ρε παιδια ποια ειναι?Επειδη απο τα post σας κι εγω σε αυτες τις 2 προσανατολιζομαι δηλαδη την dell και την philips που σιγα σιγα εχουν περιπου ιδια χρηματα , τελικα ποια ειναι καλυτερη επιλογη?

(Εγω την θελω π.χ. για παιχνιδια , ταινιες και τηλεοραση).

Δηλαδη ειναι περιπου ιδιες απλα η μια εχει P-MVA και η αλλη S-IPS?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ΝΕΑ!!

Πήγα το απόγευμα Πλαίσιο να δω την LG από κοντά (έτσι για μια εικόνα) και μου είπαν ότι τελείωσε και ούτε η αποθήκη δεν έχει. Και γυρίζω τώρα και βλέπω το 470...

Θα ανέβω Θεσσαλονίκη την Κυριακή το πρωί και το μεσημέρι θα την έχω παραγγείλει!

Είμαι ένα very happy boy :D

Ελπίζω μόνο να μην είναι κάποιο λάθος! Φανταστική προσφορά :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.