Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Nα κανω μια ερωτηση??Σχετικα με το θεμα παντα..

(δεν μπρω να την απαντησω ...ευκολα)

Ποσο σημαντικο ειναι 20αρα wide εναντι μιας 20αρας 4:3??

Ειναι τοσο σημαντικα τα 80pixels στην οριζοντιο που για αυτα πρεπει να θυσιασθουν 150(Pixels) απο την καθετο??

Ναι μεν οι ταινιες θα αποκτουν αλλη αισθηση αλλα οι μαυρες μπαρες ουτως η αλλως θα "μπουν" σε περιοχη που η wide απλα δεν υπαρχει..

ΕΛπιζω να καταλαβατε τι εννοω??

Και με αυτο το ερωτημα..ποσο λαθος/σωστο μπορει να ειναι αγορα μιας HP 2065 που εχει sips??

@steve_m

νομιζω οτι αλλιως θα συμπεριφερθει μια s-pva ,αλλιως μια p-mva ,αλλιως μια sips και αλλιως μια ΤΝ οταν ΔΕΝ δουλευουν στην native !!(Δεν χρειαζεται να πω ποια ειναι η χειροτερη..)

Ειχα δει ενα λινκ παλια...αλλα αντε να το βρω..Αν βρεθει θα το ριξω εδω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Η αλήθεια είναι ότι στις wide μας κλέβουν όσων αφορά τις ίντσες... εννοείται ότι η οι 4:3 έχουν μεγαλύτερο ορατό πλαίσιο στις ίδιες ίντσες, ειδικά σε περιβάλλον εργασίας... τελικά η επιλογή είναι καθαρά θέμα ανάγκης, οι wide βολεύουν αρκετούς επαγγελματίες που τρέχουν CAD γιατί τα toolbars πιάνουν χώρο κατά μήκος της οθόνης, οπότε έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας στο κέντρο σε σχέση με τις 4:3, ενώ όσοι ασχολούνται με image processing πάνε σε 4:3...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 15:41]

@steve_m

νομιζω οτι αλλιως θα συμπεριφερθει μια s-pva ,αλλιως μια p-mva ,αλλιως μια sips και αλλιως μια ΤΝ οταν ΔΕΝ δουλευουν στην native !!(Δεν χρειαζεται να πω ποια ειναι η χειροτερη..)

Ειχα δει ενα λινκ παλια...αλλα αντε να το βρω..Αν βρεθει θα το ριξω εδω!

Ναι.Αλλα η θολουρα θολουρα:eek:

Και σκεψου δε μιλαμε να πας απο 1280χ1024 σε 1024χ768 αλλα να πας απο 1680χ1050 σε 1024χ768 γιατι με 6800 μονο ετσι παιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω... είχα βάλει στο μάτι την 215TW. Ήμουν και έτοιμος να την παρω πριν τα χριστούγεννα, όμως η αντιπροσςπια με ξενέρωσε που δεν την έφερε... έτσι το άφησα για μετά τις γιορτές. Τώρα, βλέπω αυτό το thread και μπήκα σε σκέψεις πάλι, βλέποντας οτι ι 2007 ορίμασε με το Α03. Δεν περίμενα οτι τα πραγματα με το input lag της 215TW (που μαλλόν ειναι και το μόνο αρνητικο) ήταν τόσο τραγικα.... Κανένα αλλο καλό review για την DELL υπαρχει? Ακόμα, αν αγοράσει καποιος την οθόνη απο το HACshop καλύπτεται απο την εγγυηση της DELL Hellas?

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα μιλατε τωρα ρε παιδια? :eek:

Κοιτα να δεις πανω που το 'χα παρει αποφαση. :(

Και αρχισα να την ερωτευομαι :cry:

Οντως η καρτα μου δεν εχει εχει τετοια αναλυση. Εχει 1600Χ900 και 1600Χ1024 αλλα ενδιαμεσα τπτ!

Και καλα.. οκ

Αντε παιρνω την philips. Μηπως ομως θα εχω προβλημα και με αυτην? Και ποσο μεγαλο ειναι αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δεις και την Apple Cinema Display.

Εγω την εχω στο desktop Pc και λειτουργεί τελεια, δεν υπάρχει θεμα ασυμβατότητας.

Ενω οσον αφορά την ποιότητα των χρωμάτων, αλλα και κειμένου, δεν εχω δει καλύτερη οθόνη έως τώρα.

Χαρακτηριστικά:

20-inch (viewable)

1680 x 1050 optimal resolution

16.7 million colors

DVI Display Connector

2 port USB 2.0 Hub

2 FireWire 400 ports

Περισσότερα στο -> http://www.apple.com/displays/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Addicted [Σήμερα, στις 11:42]

Θα σου πρότεινα να δεις και την Apple Cinema Display.

Εγω την εχω στο desktop Pc και λειτουργεί τελεια, δεν υπάρχει θεμα ασυμβατότητας.

Ενω οσον αφορά την ποιότητα των χρωμάτων, αλλα και κειμένου, δεν εχω δει καλύτερη οθόνη έως τώρα.

Χαρακτηριστικά:

20-inch (viewable)

1680 x 1050 optimal resolution

16.7 million colors

DVI Display Connector

2 port USB 2.0 Hub

2 FireWire 400 ports

Περισσότερα στο -> http://www.apple.com/displays/

Welcome to TheLab Fun Club... :T:

Kαι καλή συνέχεια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 10:18]

Νομίζω οταν συνδέσεις την wide οθόνη θα έχεις και wide αναλυσεις.

Ισχυει αυτο? Δεν θα εχω προβλημα δλδ με την 6800GS?

Ξερει κανεις να μου απαντησει?

ΚΟΛΛΗΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο για την θολουρα που λενε παραπανω????

Οτι με 6800GS δλδ θα εχω προβλημα

Αναφερομαι γι αυτο το ποστ

Αν δεν παρεις και καλη Vga τοτε πηγαινε σε tn panel.Οι lcd θολωνουν αν δεν παιζουν στη native αναλυση και με την 6800 εχεις να φας θολουρα...
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mellodos [Σήμερα, στις 15:08]

Και εγώ ψήνομαι για wide oθόνη αλλά 20" μου φένεται κάπως στενή.HDCP σε range αναλύσεων 20-22" μόνο η DELL υποστηρίζει?

HDCP σε wide 20"-22" μονο σε DELL και Samsung εχω δει. Θα ηταν πολυ καλο, οσοι εχουν αυτες τις οθονες να κανουν κανενα μινι review εδω μεσα για να ωοηθησουν τουσ υπολοιπους... Ή εστω να ποσταρουν καμια φοτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K0STAS [Σήμερα, στις 19:02]

Και αυτο για την θολουρα που λενε παραπανω????

Οτι με 6800GS δλδ θα εχω προβλημα

Αναφερομαι γι αυτο το ποστ

Εξαρταται τί games παιζεις.Στην επιφανεια εργασιας η οταν σερφαρεις σιγουρα θα εισαι με 1680x1050.Τωρα αν θες FEAR με 6800gs και 1680x1050 δεν γινεται,θα πρεπει να κατεβασεις αναλυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Εξαρταται τί games παιζεις.Στην επιφανεια εργασιας η οταν σερφαρεις σιγουρα θα εισαι με 1680x1050.Τωρα αν θες FEAR με 6800gs και 1680x1050 δεν γινεται,θα πρεπει να κατεβασεις αναλυσεις...

Ποσο πολυ πρεπει να κατεβουν δλδ οι αναλυσεις? 1280Χ1024?

Με τις ταινιες τι αναλυση πρεπει να εχω?

Και τελος.. Με την philips θα εχω το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.