Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Πάντως η κατάσταση είναι ψιλοχάλια...

Υπάρχουν ένα σωρό οθόνες στην αγορά, αλλά η μία δεν έχει hdcp, η άλλη έχει Input lag, η άλλη έχει TN panel...

Τελικά υπάρχει μία που να τα έχει όλα;

Ααα και η δημοσιουπαλληλική νοοτροπία συνεχίζεται στην dell...

Ξαναπήρα τηλέφωνο και με παρέπεμψαν στον "υπεύθυνο" ο οποίος όμως μονίμως απουσιάζει από το γραφείο του. Έτοιμοι άπαντες για το δημόσιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Προσανατολίζομαι και γω στην αγορά της dell 2007WFP, αν και είμαι μεταξύ αυτής και της philips 200WP7ES.

Kάτι που δεν έχει αναφερθεί είναι η λεγόμενη dell lottery.Ουσιαστικά δηλαδή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τι πάνελ θα σου ρθει η οθόνη.Μπορεί να είναι IPS αλλά μπορεί να είναι και MVA.Αν είσαι τυχερός θα σου ρθει με το IPS LG-Philips που είναι και ίδιο με αυτό της NEC 20WGX.Μιλάμε τότε για οθόνη όνειρο στην τιμή των 450 ευρώ.Αν είσαι άτυχος όμως;

Δεν πιστεύω οτι αν τους το ζητήσεις, πράγματι θα σου το στείλουν με πάνελ IPS.Αμφιβάλλω αν εξαρτάται από την αντιπροσωπεία, αλλά πιστεύω οτι είναι θέμα στόκ του εργοστασίου.

Δεν σας απασχολεί αυτή η "ιδιαιτερότητα" της DELL;:wassat:

Και για όσους είναι από Θεσσαλονίκη.Μήπως θα υπάρξει πρόβλημα αν χρειαστεί αντικατάσταση της οθόνης ή παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα μια και η συννενόηση γίνεται απευθείας με τα γραφεία της αντιπροσωπείας στην Αθήνα;Εννοώ επιβάρυνση με ταχυδρομικά και να γίνει μπαλάκι η οθόνη πήγαινελα Θεσσαλονίκη-Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι εφτασε ι DELL 2007WFP μου! :D Εχω ηδη 1 ωρα πανω στην οθονη και μπορω να πω οτι ειμαι πληρως ικανοποιημενος. Την ειχα παρραγγειλει πεμπτη 11 του μηνα και παρασκευη 19 ηταν Ελλαδα (6 εργασιμες συνολο). Δυστυχως ομως η μεταφορικη της DELL δεν λειτουργει σαββατο, οποτε επρεπε να περιμενω μεχρι σημερα για να την παραλαβω. Οσον αφορα τα panels. Εγω ειχα ζητησει στον πωλητη, να σημειωσει στην παρραγγελια οτι θελω να εχει S-IPS panel καθως και το τελευταιο firmware. Ετσι και εγινε. Η οθονη μου εχει RT803 --> SIPS και Α03 firmware. Κανενα καμενο pixel. Δεν ξερω αν ημουν απλα τυχερος ή επιασε τοπο αυτο που ζητησα. Παντως, απο οσο ξερω PVA panels χρησιμοποιηθηκαν μετα τα προβληματα banding που ειχαν αναφερθει οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει η οθονη. Το Α02 ελυσε εν μερει το προβλημα, αλλα το Α03 το εξαφανησε, οποτε δεν βρισκω τον λογο να χρησιμοποιουν PVA. Αλλωστε αυτα που διαβαζεις στο internet αφορουν κυριως την αμερικη, οπου εκει εχει η DELL κανει τις περισσοτερες πωλησεις της. Στην Ευρωπη εχει αλλο εργοστασιο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi

Εγω ειχα ζητησει στον πωλητη, να σημειωσει στην παρραγγελια οτι θελω να εχει S-IPS panel καθως και το τελευταιο firmware. Ετσι και εγινε. Η οθονη μου εχει RT803 --> SIPS και Α03 firmware. Κανενα καμενο pixel. Δεν ξερω αν ημουν απλα τυχερος ή επιασε τοπο αυτο που ζητησα.

Πιστεύω ότι κατά 99% ήσουν απλώς τυχερός (καθώς κατά 99% επίσης αυτά που είπες γράφτηκαν εκεί που όλοι ξέρουμε).

Αυτά δεν τα λέω με την έννοια της κακής διάθεσης του πωλητή αλλά λόγω του τρόπου λειτουργίας των μεγάλων εταιριών που δεν επιτρέπουν τόση ''ελαστικότητα'' στις απαιτήσεις του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω μαζι σου spc. Για αυτο τον λογο εβαλα και το ενδεχομενο της τυχης μεσα.. Παντως στη τελικη συμφωνω με τον ζαχο... Το PVA που μπαινει σε καποια κομματια, δεν ειναι καμιας τυχαιας εταιριας ρε παιδια, Samsung ειναι... Και δεν πιστευω οτι η DELL θα εβαζε οτι και οτι στις οθονες της.

Edit : Ρε παιδια καπου εχουν αναφερθει στο forum κατι sites για widescreen wallpapers. Μπορειτε να δωσετε κανα link?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Πιστεύω ότι κατά 99% ήσουν απλώς τυχερός (καθώς κατά 99% επίσης αυτά που είπες γράφτηκαν εκεί που όλοι ξέρουμε).

εγω απλα να προσθεσω το αλλο 1% που λειπει...:D

Καλοριζικια..και καλοδουλευτη..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πάνελ να προσθέσω οτι χθές σε αμερικανικό forum διάβαζα οτι πλέον η DELL στέλνει όλες τις νέες 2007WFP με πάνελ IPS.

Δεν ξέρω κατά πόσο αφορά τις ΗΠΑ ή αν κάτι τέτοιο ισχύει καν.

Καλορίζικη η οθόνη.Τα άξιζε τα λεφτά της;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Boo

Ααα και η δημοσιουπαλληλική νοοτροπία συνεχίζεται στην dell...

Ξαναπήρα τηλέφωνο και με παρέπεμψαν στον "υπεύθυνο" ο οποίος όμως μονίμως απουσιάζει από το γραφείο του. Έτοιμοι άπαντες για το δημόσιο!!!

Τελικά ο "δημόσιος υπάλληλος" απάντησε και μου έστειλε την προσφορά. Τιμή 476 για την 2007WFP. Υπάρχει και δυνατότητα για 12 άτοκες δόσεις με κάποιες πιστωτικές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βοο [Σήμερα, στις 19:25]

Τελικά ο "δημόσιος υπάλληλος" απάντησε και μου έστειλε την προσφορά. Τιμή 476 για την 2007WFP. Υπάρχει και δυνατότητα για 12 άτοκες δόσεις με κάποιες πιστωτικές...

Ανεβοκατεβαίνει η τιμή της οθόνης ή οφείλεται στα αυξημένα έξοδα αποστολής προς Κατερίνη;:wassat:

Πιθανολογώ το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Boo

Τελικά ο "δημόσιος υπάλληλος" απάντησε και μου έστειλε την προσφορά. Τιμή 476 για την 2007WFP. Υπάρχει και δυνατότητα για 12 άτοκες δόσεις με κάποιες πιστωτικές...

επεσε 90 ευρω η τιμη της μεσα σε 3 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από popolaros [Σήμερα, στις 21:39]

επεσε 90 ευρω η τιμη της μεσα σε 3 μηνες...

Μα δεν έπεσε, αυτό είναι το πρόβλημα.Σε σχέση με την προσφορά που αναφέρθηκε σε προηγούμενη σελίδα η τιμή είναι ακριβότερη κατά 27 ευρώ.

Πάντως η πόλη στην οποία γίνεται η αποστολή πρέπει να παίζει ρόλο στα μεταφορικά.Οπως είπε και ο CrazyAnt για Θεσσαλονίκη τι γίνεται.

Πολύ ψυχοβγάλτης η επιλογή οθόνης.:devil:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τα καλοριζικα κλπ και για το site. H προσφορα που κανει η DELL για την οθονη ειναι αναλυτιικη, τοσο η οθονη, τοσο τα μεταφορικα, τοσο η εγγυηση. Επιτρεπεται να γραψω εδω αναλυτικα τις τιμες αν καποιος ενδιαφερεται? Αλλιως με pms...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aguero

Μα δεν έπεσε, αυτό είναι το πρόβλημα.Σε σχέση με την προσφορά που αναφέρθηκε σε προηγούμενη σελίδα η τιμή είναι ακριβότερη κατά 27 ευρώ.

Πάντως η πόλη στην οποία γίνεται η αποστολή πρέπει να παίζει ρόλο στα μεταφορικά.Οπως είπε και ο CrazyAnt για Θεσσαλονίκη τι γίνεται.

Πολύ ψυχοβγάλτης η επιλογή οθόνης.:devil:

565 ευρω την πηρα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 07:58]

Καταρχας ευχαριστω για τα καλοριζικα κλπ και για το site. H προσφορα που κανει η DELL για την οθονη ειναι αναλυτιικη, τοσο η οθονη, τοσο τα μεταφορικα, τοσο η εγγυηση. Επιτρεπεται να γραψω εδω αναλυτικα τις τιμες αν καποιος ενδιαφερεται? Αλλιως με pms...

αν 8ες στειλε σε μενα με Pm την προσφορα αναλυτικα

@popolaros

εσυ ποτε την αγορασες και την πηρες 565?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.