Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Ευχαριστώ, qbiefoxi.Πραγματικά η κατάσταση σήμερα ήταν απαράδεκτη!!!

Κατά τις τέσσερις αφού τηλεφώνησα έξαλλος για να ακυρώσω την παραγγελία γιατί με αγνοούν επιδεικτικά και η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη, το σήκωσε μία κοπέλα η οποία δεν ξέρω αν είναι και αυτή πωλήτρια.

Δίχως καν να ζητήσω βέβαια τον πωλητή, καθώς γνώριζα την απάντηση(είναι στην άλλη γραμμή:devil: ) της ζήτησα να του μεταφέρει οτι επιθυμώ την ακύρωση της παραγγελίας γιατί αυτή δεν είναι συμπεριφορά απέναντι σε έναν πελάτη της εταιρείας, αναφέροντας και τα δεκάδες τηλεφωνήματα και τις υποσχέσεις οτι θα με καλέσουν.

Για να μην τα πολυλογώ ήταν εξυπηρετικότατη και μου ζήτησε συγγνώμη για τα όσα συνέβησαν.Με διαβεβαίωσε, επιτέλους, μετά από 3 ώρες και 20 λεπτά!!!!! οτι παρέλαβαν το φάξ και η παραγγελία θα προχωρήσει κανονικά.Χρειάστηκε μόλις 10 δευτερόλεπτα για να βρεί το φάξ.Για μια υπόθεση 10 δευτερολέπτων(!) όλη αυτή η απαράδεκτη κατάσταση.

Αμφιβάλλω για τον επαγγελματισμό ορισμένων εκεί μέσα.Πράγματι είναι έτοιμοι για τις πλέον "παραγωγικές" υπηρεσίες του δημοσίου, όπως αναφέρθηκε.Απαράδεκτος και ο πωλητής, για τον οποίο λυπάμαι που είχα την ατυχία να συννενοηθώ μαζί του.Ελπίζω να μην παίρνουνε κάποιο bonus για κάθε πελάτη, γιατί δεν το αξίζει!!!(τουλάχιστον στην περίπτωση μου).Φωτεινή εξαίρεση στην έλλειψη επαγγελματισμού η Χ.Μ, η οποία ήταν πραγματικά εξυπηρετικότατη και συνεπής επαγγελματίας.

Αναφορικά με το πάνελ ρώτησα ξανά αν γίνεται να ζητήσουμε S-IPS panel, αλλά και αυτή(η 3 συνεργάτης της DELL που μου το λέει) μου ανέφερε οτι είναι καθαρά θέμα εργοστασίου και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.Μάλλον ο πωλητής σου δεν ήθελε να σε δυσαρεστήσει και σου το έθεσε διπλωματικά.

Αυτά είναι σε γενικές γραμμές τα όσα απαράδεκτα συνέβησαν σήμερα.Ελπίζω τα προβλήματα να τελείωσαν εδώ και τουλάχιστον η οθόνη να μην μου δημιουργήσει και άλλα και να είναι με το επιθυμητό πάνελ.

Καλή μας τύχη:D

Υ.Γ Αν υπήρχε κάποια διεύθυνση παραπόνων της DELL ευχαρίστως θα έκανα έντονα παράπονα για τον πωλητή.:devil:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Πληροφοριακά αναφέρθηκε, στις ΗΠΑ, η πρώτη οθόνη μετά από 2 μήνες περίπου με S-PVA πάνελ.Κατασκευάστηκε στο Μεξικό τον Ιανουάριο και είναι Α03.Ο πελάτης την παρέλαβε σήμερα.

Ελπίζω να μην έχουμε κάτι ανάλογο και στην Ευρώπη.Αναμένουμε:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξαναλεω οτι πιστευω οτι η εμμονη σας με τα panel ισως να ειναι υπερβολικη... Τεσπα, περιμενετε να δουμε τι θα ερθει στα 2 παιδια που την εχουν παραγγειλει και την περιμενουν... Γιατι πιστευω οτι αυτα με τα panels αφορουν μονο την αμερικη. Οσοι παντως απο το community εδω την εχουν παρει, S-IPS τους εχει ερθει νομιζω... Αν οχι διαψευστε με...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα νεότερα έχουν ως εξής.Ολα τα μόνιτορ πλέον που κατασκευάζονται στο Μεξικό ,απ' οτι φαίνεται, είναι με πάνελ S-PVA.Επιβεβαιώθηκε και από δεύτερο πελάτη ο οποίος έστειλε πίσω για ανταλλαγή, λόγω προβλημάτων, οθόνη με S-IPS και παρέλαβε οθόνη με S-PVA.Ο μάνατζερ του ανέφερε οτι πάνελ S-IPS δεν είναι πλέον διαθέσιμα.

Επαναλάμβάνω οτι όλα τα παραπάνω αφορούν, μέχρι στιγμής, μόνο τις ΗΠΑ και όσα μόνιτορ κατασκευάζονται στο Μεξικό.Από το εργοστάσιο στην Τσεχία, που μάλλον είναι και το μοναδικό εργοστάσιο που εφοδιάζει όλη την Ευρώπη, δεν έχει αναφερθεί οθόνη με S-PVA...ακόμα.Απο κει που νομίζαμε, όμως, οτι η DELL χρησιμοποιεί πλέον μόνο S-IPS πάνελ, μια ωραία πρωία ανέφερε κάποιος πάνελ με S-PVA και "πάγωσε το αίμα μας":eek:

qbiefoxi, έχεις δίκιο οτι κανείς από την εδώ κοινότητα δεν έχει αναφέρει, τουλάχιστον, πάνελ S-PVA.Πάντως διαφορά ανάμεσα στους δύο τύπους πάνελ υπάρχει και μάλιστα μεγάλη.

Επι του πιεστηρίου:p .Δανός μόλις ανέφερε οτι παρέλαβε χθες μόνιτορ από Τσεχία με S-IPS.Ευχάριστα, μέχρι στιγμής, τα νέα. :D

Y.Γ Θα ψάξω για φωτογραφία που δείχνει 2 οθόνες, δίπλα δίπλα, με διαφορετικά πάνελ.Θα δείτε τη διαφορά και θα πάθετε πλάκα.:rolleyes:

EDIT:Να και η φωτογραφία που υποσχέθηκα.

http://img171.imageshack.us/img171/8641/032007wfpx2tb7.jpg

Μαντέψατε ποιά οθόνη είναι με S-IPS;:p

Link to comment
Share on other sites

βασικά εντάξει δε πιστεύω ότι να πάρεις spva είναι και τόσο τραγικό από πλευράς ποιότητας...Αλλά όχι να το πληρώσεις και για sips...θα ήθελες να αγοράσεις φερράρι και να σου στείλουν τελικά φιατ γιατί τους τελείωσαν οι φεράρρι στο εργοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

οι dell δεν πουλαει sips oθονες

Απλα οθονες πουλαει (τις καλες 2?07 και τις φτηνες 2?7 )

Δεν αναφερει πουθενα τιποτα για sips...

Εμεις σαν χρηστες ζηταμε απλα να εχει sips για αυτο και κανεις στη dell δεν στο εγγυαται!

Το ιδιο βεβαια ισχυει για ολες τις εταιριες..(νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζει ενεργα να ειναι θεμα ρυθμισεων... Οσο το παραδειγμα με τα αυτοκινιτα ειναι εντελως ατυχο... Τοση διαφορα πιστευεις οτι εχουν τα 2 panels? Οσο Fiat - Ferrari? Αλλωστε τα 450 για SIPS ειναι πολυ λιγα. Η Philips με MVA τοσο εχει... Και σκεφτειτε ποσο εχει η NEC (~600). Και ξαναλεω... Πιστευω οτι δεν εχει τοσο νοημα να εισαι τοσο κολλημενος με τα panel. Δεν κανει μονο το Panel την οθονη...

+1 στο post του NTG.

Link to comment
Share on other sites

H DELL όμως εξασφάλισε τόσο καλές κριτικές για τα προιόντα της χρησιμοποιώντας πάνελ S-IPS τα οποία σαφώς και υπερέχουν σε σύγκριση με τα S-PVA.Κατα διαβολική σύμπτωση με το που σταμάτησαν οι κριτικές site, περιοδικών κτλ. άρχισε να χρησιμοποιεί οτι πάνελ είναι διαθέσιμο.

Το πάνελ S-PVA είναι σαφώς φθηνότερο σε σχέση με το S-IPS, παρ' όλα αυτά οι πελάτες αγοράζουν 2 προιόντα διαφορετικής ποιότητας στην ίδια τιμή.Kαι βέβαια η DELL τυπικά δεν έκανε καμμία παρατυπία, καθώς απέφυγε να διευκρινίσει το πάνελ της οθόνης.Γνωρίζοντας μάλιστα το τί θα επακολουθήσει μόλις σταματήσουν οι κριτικές αναφέρει ως χρόνο απόκρισης 16ms, δηλαδή τον χρόνο απόκρισης εάν το πάνελ είναι S-PVA και οχι 6 ή 8 ms, δεν θυμάμαι ακριβώς, εάν το πάνελ είναι S-IPS για να είναι καλυμμένη.

Ως καταναλωτές δεν μας ενδιαφέρει εάν η DELL τυπικά είναι εντάξει.Αλλωστε ένας μπορεί να ενδιαφέρεται για την συγκεκριμένη οθόνη μόνο αν είναι με S-IPS και όχι S-PVA.Σε κάθε περίπτωση ο καταναλωτής κάνει τις επιλογές του.Προσωπικά αν μου ρθει με S-PVA τέρμα η DELL και αν βρω το παραμικρό πρόβλημα τη στέλνω πίσω.

Ελπίζω μόνο οι οθόνες απο Τσεχία να παραμένουν με πάνελ S-IPS, να μην αντιμετωπίσω προβλήματα και να μείνω ευχαριστημένος από την οθόνη.Μακάρι να μην μετανιώσω για την προτίμηση μου στη DELL.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αναφέρει στο ελληνικό σάιτ ότι έχει η 2007wfp 178 μοίρες γωνία θέασης...Κάτι τέτοιο νομίζω γίνεται μόνο με sips...Όσον αφορά το fiat-ferrari το ανέφερα επειδή είναι και οι δύο στον ίδιο όμιλο...Δλδ της τέλειωσαν τα sips της Dell, τι να βάλουμε τώρα?Πάρε από το διπλανό καλάθι...Κάπως έτσι είναι η λογική μου φαίνεται...

Πάντως ψάχνοντας στα site των κατασκευαστών μόνο στο site της belinea είδα να αναφέρουνε το panel αν θυμάμαι καλά....

Τέλωσπάντων ζήτησα και εγώ προσφορά και εγώ σήμερα, ο πωλητής ήτανε καινούριος δεν ήξερε την τύφλα του...Τον ρωτάω με τα καμμένα pixels τι γίνεται?Ε φαντάζομαι λέει στα...5?Του πα και για τις γωνίες θέασης και νόμιζε ότι ήμουνα από τον πλανήτη άρη μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά αυτά είναι κλασικά.Γενικά μην περιμένεις και πολλά από τους πωλητές και οχι μόνο της DELL.Και προσωπικά, όπως θα είδες παραπάνω, δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία από τον πωλητή της DELL.:rolleyes:

Τώρα περιμένω πώς και πώς να έρθει επιτέλους, γιατί πολλά περίεργα ακούω σε ένα φόρουμ του εξωτερικού και θέλω να δω επιτέλους με τα μάτια μου αν ισχύουν.

Πάντως το συγκεκριμένο φόρουμ σίγουρα είναι το φόρουμ με τους περισσότερους πελάτες με προβλήματα.Ενώ στα περισσότερα όλοι είναι υπερευχαριστημένοι, αυτοί όλο προβλήματα μου βγάζουν.Ελεος:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι οι πωλητες της DELL ειναι ελαφρως ασχετοι. Για αυτο το λογο εμενα με ειχαν συνδεσει με το τεχνικο τμημα για να κανς πιο προχωρημενες ερωτησεις. Εκει με καλυψαν πληρως. Οσον αφορα την εγγυηση, το τεχνικο τμημα μου ειχε πει οτι Επισιμα εχει 5 pixels εγγυηση αλλα και 4 να ειναι στην αλλαζουν. Νομιζω παντως πως αν σου ερθει με καμενα παλι την αλλαζουν (δεν θυμαμαι που το ειχα ακουσει αυτο). Οσο για το responce time, το 16 που αναφερει η DELL ειναι για rise 'n fall το οποιο ειναι λογικο για SIPS. Το grey to grey ειναι παντα μικροτερο (συνηθως το μισο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geotzourmi

Βασικά αναφέρει στο ελληνικό σάιτ ότι έχει η 2007wfp 178 μοίρες γωνία θέασης...Κάτι τέτοιο νομίζω γίνεται μόνο με sips...

Οχι ακριβώς. Και τα wide της ΕΙΖΟ (και οχι μόνο) που φοράνε S-PVA 178 / 178 Γωνίες Θέασης αναφέρουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου έστειλε ο πωλητής την προσφορά και σύνολο έβγαιναν 533Ε..Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό...Πέρνω καπάκια τηλέφωνο στη Dell, βγαίνει μια κοπέλα...αναφέρω τις τιμές που έχω ακούσει από εσάς εδώ, αναφέρω και τη τιμή του hacshop(το οποίο παρεπιπτόντως δε γνωρίζε ότι πουλάει dell οθόνες (λέτε να παίζει τπτ με παρεισαγωγή?)) και μου λέει ναι έχει γίνει λάθος δεν είναι αυτή η τιμή και μου κάνει αυτή νέα προσφορά και μου λέει 428E τελική τιμή!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!Δευτέρα τη παραγγέλνω...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θεωρώ απαράδεκτο σαν πολιτική για μια σοβαρή εταιρεία, να βάζει στο ίδιο μοντέλο διαφορετικό πάνελ. Είναι άλλη οθόνη! Δηλαδή αν δυο μοντέλα έχουν διαφορετικό πάνελ, τί έχουν ίδιο για να έχουν και το ίδιο όνομα? Σχεδιασμό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geotzourmi [Σήμερα, στις 00:22]

μου κάνει αυτή νέα προσφορά και μου λέει 428E τελική τιμή!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!Δευτέρα τη παραγγέλνω...!!!

Μέσα σε μια βδομάδα η ίδια οθόνη 20 ευρώ φθηνότερη.Οτι ναναι η DELL, οτι ναναι:confused:

Τώρα είναι ακόμα πιο σίγουρο οτι η οθόνη που θα μου ρθει πρέπει να είναι άψογη.Ετσι κι αλλιώς σε κανα μήνα θα την έχουνε 350 ευρώ:getlost:

Υ.Γ Η πωλήτρια λέγεται Χ.Μ;Μην γράψεις ολόκληρο το όνομα, για ευνόητους λόγους, αλλά τα αρχικά είναι Χ.Μ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.