Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Και εγω πιστευω οτι αξιζει σιγουρα τα λεφτα της... Γι' αυτο την αγορασα αλλωστε. Ειναι στην ιδια τιμη με την philips, εχει καλυτερο πανελ, πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και design απο αλλο κοσμο. Εγω την μονη αλλη που σκεφτομουν να παρω ηταν η 215TW, η οποια εχει 100euro παραπανω, ειναι ομως μια ιντσα μεγαλυτερη. Απλα δεν την προτιμησα για το γνωστο input lag που παρουσιαζει. Τελικα δεν το μετανιωσα. Βλεπω την DELL πανω στο γραφειο μου και γουσταρω τρελα. Η οθονη ειναι πανεμορφη. Πραγματικο κοσμημα. Και αυτο μετραει πιστευω. Αλλο να εχεις μια πολυ καλη οθονη που απλα να μην ειναι ασχημη, και αλλο κατι που μονο και μονο που το βλεπεις, λες τι οθοναρα ειναι αυτη...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 20:25]

Και εγω πιστευω οτι αξιζει σιγουρα τα λεφτα της... Γι' αυτο την αγορασα αλλωστε. Ειναι στην ιδια τιμη με την philips, εχει καλυτερο πανελ, πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και design απο αλλο κοσμο. Εγω την μονη αλλη που σκεφτομουν να παρω ηταν η 215TW, η οποια εχει 100euro παραπανω, ειναι ομως μια ιντσα μεγαλυτερη. Απλα δεν την προτιμησα για το γνωστο input lag που παρουσιαζει. Τελικα δεν το μετανιωσα. Βλεπω την DELL πανω στο γραφειο μου και γουσταρω τρελα. Η οθονη ειναι πανεμορφη. Πραγματικο κοσμημα. Και αυτο μετραει πιστευω. Αλλο να εχεις μια πολυ καλη οθονη που απλα να μην ειναι ασχημη, και αλλο κατι που μονο και μονο που το βλεπεις, λες τι οθοναρα ειναι αυτη...

Σ' αυτό δεν έχεις άδικο, παίζει και η εμφάνιση ρόλο.Τη θέλω σε μαύρο και πραγματικά η DELL είναι κουκλί και διάβασα πολύ καλά λόγια και για την ποιότητα κατασκευής.

Ελπίζω μόνο να είμαι και γω τυχερός όπως και συ και το πάνελ να είναι IPS και οχι PVA(αλλά και η philips τέτοιο δε φοράει; ).:cry:

Σε αυτό το forum διαβάζω οτι ένας Δανός την παρήγγειλε και του είπαν οτι θα πρέπει να περιμένει δύο εβδομάδες, γιατί το εργοστάσιο της Ιρλανδίας παρουσιάζει έλλειψη σε υλικό.Οπως είπε και κάποιος άλλος σε εκείνο το φόρουμ ελπίζω να μην ξέμειναν από πάνελ τώρα που όλοι έτρεξαν για τα S-IPS και το γυρίσουν πάλι σε PVA.

Kαι μπορεί να κάνει τους ελέγχους της η DELL, αλλά άμα είναι να σου τύχει.Κάνα δυο ανέφεραν προβλήματα με τρεμόπαιγμα της οθόνης.

Για το θέμα με το εργοστάσιο να ανησυχώ άραγε...:getlost:

Και απ' οτι διάβασα αυτοί είναι οι νέοι κωδικοί των πάνελ για να θολώσει λίγο το τοπίο σχετικά με την panel lottey:

2007 WFP A03 - Panel code RT803: S-IPS LG.Philips LM201W01: - Overwhelming evidence)

2007 WFP A03 - Panel code PM330: S-PVA Samsung LTM201M1: Strong evidence)

2007 FP A03 - Panel Code UW473: S-PVA Samsung LTM201U1: Proof, someone disassembled )

2007 FP A03 - Panel Code HN210: S-IPS LG.Philips LM201U05: Suspected, process of elimination.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς στη DELL 2007 το τρεμόπαιγμα στο αριστερό μέρος της οθόνης σε έντονα γκρί ή λευκό φόντο;Για παράδειγμα σε αυτή τη σελίδα:http://img224.imageshack.us/my.php?image=flickering4uj.gif ;

Στο hardforum αναφέρθηκε αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από popolaros

σε μενα οχι, τιποτε

Οι ρυθμίσεις φωτεινότητας είναι οι αρχικές του εργοστασίου να υποθέσω;

Μερικά links που αναφέρουν το πρόβλημα:

http://hardforum.com/showthread.php?t=1145948

http://www.dellcommunity.com/supportforums/board/message?board.id=dim_monitor&message.id=69478&c=us&l=en&cs=19&s=dhs

http://www.dellcommunity.com/supportforums/board/message?board.id=dim_monitor&message.id=60667&c=us&l=en&cs=19&s=dhs

http://www.hardforum.com/showpost.php?p=1030539072&postcount=595

Bίντεο από το YouTube:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μ' αυτά που διαβάζω και το flickering της οθόνης υπό ορισμένες συνθήκες το σκέφτομαι:p

Δεν είμαστε για να τα κλαίμε τα 450 ευρώπουλα.Αύριο λήγει και η περίοδος της προσφοράς που μου κάνανε αλλά αυτό είναι το λιγότερο.Θα δείξει:getlost:

Α, ξέχασα να σου ευχηθώ καλορίζικη;) Με το τρελό ψάξιμο τόσες μέρες γίναν τα νεύρα μου τσατάλια:p

Link to comment
Share on other sites

Καλως να σου 'ρθει mik. Ουτε εγω παρατηρω κατι τετοιο στην οθονη μου... Γενικα με το που την παρελαβα την περασα κατι TFT tests και ολα ηταν τελεια... Ουτε banding ουτε noise ουτε flicker. Και η ποιοτητα απεικονισης με εχει ωγαλει ασπροπροσωπο. Εγω παντως την συνιστω ανεπιφυλακτα...

Link to comment
Share on other sites

qbiefoxi, αν η φωτεινότητα είναι στο 50% όπως δηλαδή ήρθε από το εργοστάσιο δεν θα παρατηρήσεις flickering.Αν όμως χαμηλώσεις τη φωτεινότητα και έχεις φόντο σαν αυτό που φαίνεται στο βίντεο, λογικά θα το παρατηρήσεις.Εχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum της DELL, και περιμένω τυχόν απαντήσεις.Αν υπάρχουν...

Ευχάριστο το οτι δεν έχεις προβλήματα.Προσωπικά, θα περιμένω μάλλον λίγο ακόμα μέχρι να πάρω απαντήσεις.

Απ' οτι κατάλαβα στην κυριολεξία λοταρία η DELL από κάθε άποψη.Τραβάς κι αν σου κάτσει δεν θα ξέρεις τι έχεις.Αν δεν σου κάτσει δεν θα ξέρεις πού να κρυφτείς:p

Υ.Γ:Πάντως οι έλληνες πελάτες είτε είναι όλοι πολύ τυχεροί, είτε δεν το ψάχνουνε τόσο όσο οι ξένοι.Κανείς δεν ανέφερε πρόβλημα, αλλά στο εξωτερικό τα forum είναι γεμάτα:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να το ψαξεις τοσο πολυ πιστευω... Βρηκανε σε ολο το νετ 1 backround που κανει ετσι και κατι εγινε...σημασια για μενα εχουν οι real συνθηκες, ταινιες, gaming και ξεκουραστο desktop... Και την φωτεινοτητα την εχω στο 25%. Και στο βιντεο δεν φαινεται καθαρα κατι λογω της χαμηλης αναλυσης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 16:55]

Δεν εχει νοημα να το ψαξεις τοσο πολυ πιστευω... Βρηκανε σε ολο το νετ 1 backround που κανει ετσι και κατι εγινε...σημασια για μενα εχουν οι real συνθηκες, ταινιες, gaming και ξεκουραστο desktop... Και την φωτεινοτητα την εχω στο 25%. Και στο βιντεο δεν φαινεται καθαρα κατι λογω της χαμηλης αναλυσης...

Η ανάλυση του βίντεο είναι όντως χαμηλή, αλλά προσωπικά το flickering το βλέπω ξεκάθαρα.Μάλλον έχεις δίκιο οτι το ψάχνω πολύ, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.

Γιατί άμα μου έρθει οθόνη που να τρεμοπαίζει έτσι, έστω και υπό ορισμένες συνθήκες, θα τους τη στείλω πίσω έτσι όπως ήρθε.Kαι επειδή δεν είμαστε στις ΗΠΑ, οι αλλαγές και το πηγαινέλα της οθόνης δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Και δυστυχώς μόνο σ' συτή την οθόνη αναφέρεται οτι υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα:

http://www.hardforum.com/showpost.php?p=1030539169&postcount=598

:sick:

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω.Ελεγα μήπως αφορά ορισμένες ελατωματικές οθόνες, αλλά ο άλλος ανέφερε 4 οθόνες που άλλαξε με το ίδιο πρόβλημα.Και ξαναανφέρθηκε κάτι αντίστοιχο χθες σε καινούργια οθόνη.

Μπλέξαμε τα μπούτια μας:p :sick:

Link to comment
Share on other sites

με τον πωλητη που μιλησα τον ρωτησα για το εαν εχει καμενο πιξελ η οθονη τι γινεται και μου απαντησε οτι θα υπαρξει αντικατασταση.

για το αλλο προβλημα που αναφερεστε ελπιζω να μην το εχω στην δικια μου

3 χρονια εγγυηση εχει οποτε οτι προβλημα παρουσιασει στο κουτι και επιστροφη(χτυπα ξυλο)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την κατάθεση, αλλά μπορώ να πω οτι δεν κάναμε καθόλου καλή αρχή και είμαι απογοητευμένος και εξοργισμένος από την απαράδεκτη κατάσταση στην DELL Hellas.

Προσπαθώ από τις 13:00 να συνεννοηθώ με τον πωλητή εάν παρέλαβε το φάξ με τα στοιχεία και με δουλεύουνε κανονικά.

Απαράδεκτη η κατάσταση.Αυτή είναι ρε παιδιά η φοβερή εξυπηρέτηση της DELL;Πλήρης αδιαφορία απέναντι στον πελάτη;

Ντροπή!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο πωλητης που μιλουσα μου ειχε δωσει το εσωτερικο του τηλεφωνο και συνενοηθηκαμε γρηγορα με τα φαξ.

μονο την πρωτη μερα ειχα προβλημα με μια σελιδα που εστειλα με το φαξ και μετα δεν μπορουσα να τον βρω για να ρωτησω αμα ηρθε την δευτερη φορα σωστα(ητανε 16:40 η ωρα και κλεινανε 17:00) αλλα την αλλη μερα ολα καλα

ζητησα να ερθει με s-ips panel πανω στο φαξ.

οταν θα την παραλαβω θα ενημερωσω τι μου ηρθε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mik [Σήμερα, στις 13:59]

εμενα ο πωλητης που μιλουσα μου ειχε δωσει το εσωτερικο του τηλεφωνο και συνενοηθηκαμε γρηγορα με τα φαξ.

μονο την πρωτη μερα ειχα προβλημα με μια σελιδα που εστειλα με το φαξ και μετα δεν μπορουσα να τον βρω για να ρωτησω αμα ηρθε την δευτερη φορα σωστα(ητανε 16:40 η ωρα και κλεινανε 17:00) αλλα την αλλη μερα ολα καλα

ζητησα να ερθει με s-ips panel πανω στο φαξ.

οταν θα την παραλαβω θα ενημερωσω τι μου ηρθε

To πάνελ όπως μου είπανε και οι 2 πωλητές δεν εξαρτάται απ' αυτούς, αλλά από το εργοστάσιο.Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τι θα ζητήσει κανείς.DELL lottery είναι.

Κατα τα άλλα μαύρο χάλι.Και γω στο εσωτερικό τον παίρνω αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά και η τηλεφωνήτρια με δουλεύει κανονικά μου φαίνεται.Η αδιαφορία τους με εξοργίζει.Θα ζητήσω ακύρωση της παραγγελίας αν μπορώ, δεν είναι αυτή αντιμετώπιση προς πελάτη:devil:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα aguero πρεπει να εισαι ο μονος που ειχε προβλημα με την εξυπηρετιση στην DELL. Εγω απολυτως κανενα προβλημα, ισα ισα που παρολο που ο πωλητης που με ειχε εξυπηρετησει στην αρχη ειχε παρει αδεια μετα, με εξυπηρετουσε αλλος πωλητης χωρις κανενα προβλημα. Ευχομαι η γκαντεμια σου να σταματησει εδω. Οσο αφορα το πανελ, εμενα μου ειχαν πει οτι θα το σημειωσουν στην παραγγελια το πανελ που ηθελα σαν επιθυμια πελατη, ομως δεν μπορουν να εγγυηθουν τπτ. Θελω να πιστευω οτι αφου οι τελεφταιες που ηρθαν στο Ελλαδα ειχαν S-IPS, S-IPS θα εχουν και οι δικεσ σας. Αντε καλοριζικες και στους 2 σας! Περιμενουμε νεα για την εξελιξη της παραγγελιας σας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.