Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Ευτηχως θα ελεγα εγω επεσα σε αργια :)

Εγω την οθονη την θελω για απλα πραγματα.

Ταινιες , ιντερνετ και επειτα ολα τα υπολοιπα (games). Επειδη ομως την οθονη την παιρνεις μια φορα και γι αυτο αλλωστε πρεπει να μην τα λυπηθεις τα λεφτα που θα δωσεις, -ποσο μαλλον οταν εχει να κανει και με την υγεια μας - πρεπει να ειναι οτι καλυτερο.

Αν υποθεσουμε δλδ οτι θα την κρατησω για τουλαχιστον 5 χρονια, δεν θα θελα αυριο μεθαυριο να αλλαξουν τα ενδιαφεροντα μου και να κολλησω με κανα παιχνιδι τρελων απαιτησεων και να εχω προβλημα με την οθονη μου.

Γι αυτο θελω να κανω την καλυτερη επιλογη.

Οποτε μηπως καποιος ειδικος θα μπορουσε να κανει καποια συνοψη?

Πιστευω οτι το HD ειναι μια πολυ σημαντικη ''λεπτομερεια'' ποσο μαλλον για μενα.

Αλοιμονο να παρει κανεις καποια philips και να δωσει οσα δωσει και να μην μπορει ..του χρονου.. να απολαυσει ταινιες σε HD.

Επισης αν μπορει και μενα να μου πει κανεις γι αυτο το HAC που λετε ολοι (εστω και μεσω pm) θα του ημουν ευγνωμων. Ειμαι απο Κρητη.

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Ειμαι λιγο καιρο μελος στην παρεα σας και ποτε δεν χρειαστηκε να ποσταρω αφου για ολα υπαρχουν απαντησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η τέλεια οθόνη πρέπει να έχει:

- 0 ghosting, δηλαδή όταν παίζεις "γρήγορα" παιχνίδια να μην θολώνει η εικόνα ούτε κατά το ελάχιστο.

- ελάχιστο input lag, δηλαδή να υπάρχει αμεσότητα στην απεικόνιση των εντολών που δίνεις από το ποντίκι/πληκτρολόγιο προς την εικόνα (και πάλι κυρίως αυτό αφορά τα παιχνίδια).

- Πολύ καλό έως σχεδόν τέλειο μάυρο. Όσο πιο βαθύ και έντονο είναι, τόσο καλύτερα.

- 8bit panel, δηλαδή 16.7εκ. χρώματα και όχι 16.2 όπως στο 6bit panel.

- Καλές έως άριστες γωνίες θέασης. Οτιδήποτε πλέον των 160 μοιρών είναι καλό.

- Υποστήριξη HDCP για τα "κλειδωμένα" δισκάκια νέας γενιας.

- PIVOT (να γυρίζει από landscape σε κάθετη προβολή η οθόνη, για να διαβάζεις κείμενο και .pdf καλύτερα)

- Καλή εγγύηση (και στα καμένα pixel και στην εξυπηρέτηση).

- Μια όμορφη εμφάνιση-design.

Σχεδόν όλα τα από πάνω, αν όχι όλα, τα ικανοποιεί αυτή η Dell 2007WFP από όσα διάβασα-άκουσα-είδα. Γι αυτό και εκτός μεγάλου απροόπτου, θα την πάρω :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 13:05]

Κοίτα, η τέλεια οθόνη πρέπει να έχει:

- 0 ghosting, δηλαδή όταν παίζεις "γρήγορα" παιχνίδια να μην θολώνει η εικόνα ούτε κατά το ελάχιστο.

- ελάχιστο input lag, δηλαδή να υπάρχει αμεσότητα στην απεικόνιση των εντολών που δίνεις από το ποντίκι/πληκτρολόγιο προς την εικόνα (και πάλι κυρίως αυτό αφορά τα παιχνίδια).

- Πολύ καλό έως σχεδόν τέλειο μάυρο. Όσο πιο βαθύ και έντονο είναι, τόσο καλύτερα.

- 8bit panel, δηλαδή 16.7εκ. χρώματα και όχι 16.2 όπως στο 6bit panel.

- Καλές έως άριστες γωνίες θέασης. Οτιδήποτε πλέον των 160 μοιρών είναι καλό.

- Υποστήριξη HDCP για τα "κλειδωμένα" δισκάκια νέας γενιας.

- PIVOT (να γυρίζει από landscape σε κάθετη προβολή η οθόνη, για να διαβάζεις κείμενο και .pdf καλύτερα)

- Καλή εγγύηση (και στα καμένα pixel και στην εξυπηρέτηση).

- Μια όμορφη εμφάνιση-design.

Σχεδόν όλα τα από πάνω, αν όχι όλα, τα ικανοποιεί αυτή η Dell 2007WFP από όσα διάβασα-άκουσα-είδα. Γι αυτό και εκτός μεγάλου απροόπτου, θα την πάρω :D

Wellcome to the club των dellιδων.

Αντε να γινουμε πολλοι σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 13:05]

Κοίτα, η τέλεια οθόνη πρέπει να έχει:

- 0 ghosting, δηλαδή όταν παίζεις "γρήγορα" παιχνίδια να μην θολώνει η εικόνα ούτε κατά το ελάχιστο.

- ελάχιστο input lag, δηλαδή να υπάρχει αμεσότητα στην απεικόνιση των εντολών που δίνεις από το ποντίκι/πληκτρολόγιο προς την εικόνα (και πάλι κυρίως αυτό αφορά τα παιχνίδια).

- Πολύ καλό έως σχεδόν τέλειο μάυρο. Όσο πιο βαθύ και έντονο είναι, τόσο καλύτερα.

- 8bit panel, δηλαδή 16.7εκ. χρώματα και όχι 16.2 όπως στο 6bit panel.

- Καλές έως άριστες γωνίες θέασης. Οτιδήποτε πλέον των 160 μοιρών είναι καλό.

- Υποστήριξη HDCP για τα "κλειδωμένα" δισκάκια νέας γενιας.

- PIVOT (να γυρίζει από landscape σε κάθετη προβολή η οθόνη, για να διαβάζεις κείμενο και .pdf καλύτερα)

- Καλή εγγύηση (και στα καμένα pixel και στην εξυπηρέτηση).

- Μια όμορφη εμφάνιση-design.

Σχεδόν όλα τα από πάνω, αν όχι όλα, τα ικανοποιεί αυτή η Dell 2007WFP από όσα διάβασα-άκουσα-είδα. Γι αυτό και εκτός μεγάλου απροόπτου, θα την πάρω :D

ε, χμμ,

παράκληση , καλό είναι να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς του στύλ " η τέλεια οθόνη" κλπ , γιατί σηκώνει πολύ κουβέντα τι είναι τέλεια οθόνη κλπ , και δεν πρέπει ούτε εντυπώσεις να δημιουργούμε ούτε άλλους να παρασύρουμε.

έτσι , για παράδειγμα , σου λέω ότι "τέλεια οθόνη" και 8bit δεν ΄μας πολυδίνουν μια "τέλεια οθόνη" , γιατί υπάρχουν και πολλοί άλλοι παραγόντες που καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα . Η dell είναι σίγουρα από τις καλές οθόνες και καλή επιλογή , αλλά μέχρι εκεί .

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σήμερα, το 8bit panel δε θεωρείται αυτομάτως (όντας το καλύτερο) και το τέλειο? Και γενικά ότι προσφέρει στην κατηγορία της η Dell (20'' wide) από όσα κατάλαβα μάλλον αγγίζουν ή προσεγγίζουν το τέλειο.

’ρα είναι η καλύτερη στην κατηγορία της (και στις δικές μου απαιτήσεις). Τώρα το αν θα την πω τέλεια ή την καλύτερη, νομίζω το ίδιο κάνει. ’λλωστε πολύ δύσκολα στις 20'' θα βρει κάποιος κάτι αντίστοιχων επιδόσεων (και μην ακούσω για ΕΙΖΟ, τις είδα και δεν αξίζουν τα λεφτά τους - σαν την Plextor κατήντησε).

Βελτίωση εννοείται ότι θα υπάρξει και ότι το τέλειο σαν εικόνα είναι ίσως μακριά. Απλά τώρα η καλύτερη (πιστεύω) είναι η Dell.

:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Τελικα και εγω σε dell θα καταληξω. :)

Απλα να επισημανω καποιες αποριες, γιατι ξαναδιαβαντας απο την αρχη το thread για να κανω μια ανασκοπηση υπαρχουν τα εξης ερωτηματα που πρεπει να διατυπωθουν ξανα.

1) Το οτι η dell εχει 16ms αξιζει να μας χαλαει? ?Δεν λεω πως ειμαι φανατικος gamer, αντιθετως δεν παιζω καθολου. Αλλα ανα διαστηματα κολλαω με κανα παιχνιδι. Και εφοσον λοιπον μια τετοια αγορα με δεσμευει (εμενα τουλαχιστον) για καμποσα χρονακια, υπαρχει περιπτωση να ξαναπιασω τα παιχνιδια.

2) Απο εγγυηση ποσα pixels δινει?

3) και πιο σημαντικο απ'ολα! Το S-IPS μπορουμε να το ζητησουμε και να βρουμε ανταποκριση? Ή οτι κατσει???? :confused:

Εχω μια 6800GS της MSI με HDTV ready. Μου κανει εμενα δλδ? :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K0STAS

Ωραια. Τελικα και εγω σε dell θα καταληξω. :)

Απλα να επισημανω καποιες αποριες, γιατι ξαναδιαβαντας απο την αρχη το thread για να κανω μια ανασκοπηση υπαρχουν τα εξης ερωτηματα που πρεπει να διατυπωθουν ξανα.

1) Το οτι η dell εχει 16ms αξιζει να μας χαλαει? ?Δεν λεω πως ειμαι φανατικος gamer, αντιθετως δεν παιζω καθολου. Αλλα ανα διαστηματα κολλαω με κανα παιχνιδι. Και εφοσον λοιπον μια τετοια αγορα με δεσμευει (εμενα τουλαχιστον) για καμποσα χρονακια, υπαρχει περιπτωση να ξαναπιασω τα παιχνιδια.

2) Απο εγγυηση ποσα pixels δινει?

3) και πιο σημαντικο απ'ολα! Το S-IPS μπορουμε να το ζητησουμε και να βρουμε ανταποκριση? Ή οτι κατσει???? :confused:

Εχω μια 6800GS της MSI με HDTV ready. Μου κανει εμενα δλδ? :tomato:

1) εχει 8ms gray to gray (KANENA προβλημα με παιχνιδια)

2) δεν υπαρχει οριο καμμενων pixel αλλα αν συμβει οτιδηποτε (πραγμα σπανιο για καμμενο, προσωπικα μου κολλησε ενα και ξεκολησε μετα απο δυο μερες) η εγγυηση της DELL θα σε καλυψει.

3) ρωτωντας πας στην πολη...

4) ΑΝΕΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Ηταν το φαβορι του απο την αρχη, αλλα εγκαταληφθηκε λογω input lag. Ρε παιδια, ηθελα να το ρωτησω αυτο. Ειναι τοσο σοβαρο το προβλημα? Για τι νουμερα μιλαμε? Δεν ειμαι κανας φανατικος gamer, αλλα ενα battlefield θα το παιξω και θα τσαντιστω αν με φαει ο απεναντι sniper και να μην το χω καταλαβει :p Το ρωταω αυτο γιατι υπαρχει μια περιπτωση να την βρω με ~350 ευρω, και αναρωτιεμαι αν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα ωστε αξιζει να αφησω μια τοσο καλη τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν μου διέφυγε ότι έχει ειπωθεί...

Για το input lag προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα και σε περιβάλλον desktop αλλά και σε 3D (και παίζω και battlefield online), το έχω σε ένα dual monitor setup μαζί με ένα L204WT της LG και είναι βέβαια η μέρα με την νύχτα... μεγαλύτερο panel, καλύτερα χρώματα, πολύ καλή απόκριση κτλ... και τα δυο καταλήγουν σε μια 8800GTX και σαν primary monitor χρησιμοποιώ το 215TW...

Edit 1...

Μόλις έκανα ένα test με τα δυο monitor σε dual view mode από τον driver της nVidia και έτρεξα το BF2... μπήκα σε ένα γερμανικό server με ping 100ms... έπαιξα κανονικά και έκανα και μερικές parkinson κινήσεις για να δω το lag του 215TW σε σχέση με το L204WT... ανάλυση 1650x1080, όλα τα details στο full και καμία εφαρμογή να τρέχει στο background ή να έχει ανοίξει κάποιο socket σε πόρτα... To L204WT λέει ότι είναι 5ms...

Το λοιπόν είναι ότι δεν είδα καμία διαφορά στην ταχύτητα ή να έχει lag κάποιο monitor σε σχέση με το άλλο... μπορεί βέβαια και τα μάτια μου να μην είναι τόσο ευαίσθητα να καταλάβουν την διαφορά :nerd: αλλά πραγματικά η κίνηση ήταν και στα δυο monitor πολύ ομαλή...

Edit 2...

Έκανα και ένα τεστ με stopwatch και δεν μου δίνει απολύτος καμία διαφορά ανάμεσα στα δυο monitor... αυτό όμως μου φαίνεται ύποπτο... για κάμερα χρησιμοποίησα μια cmos από κινητό αν και δεν βλέπω να έχει σχέση αυτό, και για stop-watch ένα που βρήκα ΕΔΩ στο internet, οπότε σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει και με την κάρτα γραφικών...

Edit 3...

Ύστερα απο την παρατήρηση και δεύτερου ζευγαριού ματιών, επιβεβαιώνεται το lag της 215TW... χωρίς να ξέρει πολλές λεπτομέρειες την έβαλα να μου πει αν βλέπει κάποια καθυστέρηση στα 2 μόνιτορ παίζοντας BF2 και βρήκε ότι το samsung ακολουθούσε το LG... βέβαια εγώ θα συνεχίσω με το samsung γιατί η απεικόνιση σε σχέση με το LG είναι πολύ καλύτερη και αφού την χωρίσω επειδή με απογοήτευσε θα κλείσω και ένα ραντεβού με τον οφθαλμίατρο μπας και φτιάξω το input-lag στα μάτια μου... :nerd: :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K0STAS [Σήμερα, στις 08:09]

Ωραια. Τελικα και εγω σε dell θα καταληξω. :)

Απλα να επισημανω καποιες αποριες, γιατι ξαναδιαβαντας απο την αρχη το thread για να κανω μια ανασκοπηση υπαρχουν τα εξης ερωτηματα που πρεπει να διατυπωθουν ξανα.

1) Το οτι η dell εχει 16ms αξιζει να μας χαλαει? ?Δεν λεω πως ειμαι φανατικος gamer, αντιθετως δεν παιζω καθολου. Αλλα ανα διαστηματα κολλαω με κανα παιχνιδι. Και εφοσον λοιπον μια τετοια αγορα με δεσμευει (εμενα τουλαχιστον) για καμποσα χρονακια, υπαρχει περιπτωση να ξαναπιασω τα παιχνιδια.

2) Απο εγγυηση ποσα pixels δινει?

3) και πιο σημαντικο απ'ολα! Το S-IPS μπορουμε να το ζητησουμε και να βρουμε ανταποκριση? Ή οτι κατσει???? :confused:

Εχω μια 6800GS της MSI με HDTV ready. Μου κανει εμενα δλδ? :tomato:

Αν δεν παρεις και καλη Vga τοτε πηγαινε σε tn panel.Οι lcd θολωνουν αν δεν παιζουν στη native αναλυση και με την 6800 εχεις να φας θολουρα...

Επομενως δεν εχει νοημα να εχεις τοσο καλο panel και να μην μπορεις να παιξεις σε 1680x1050 και φυσικα να μην βλεπεις τα χρωματα οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Αν δεν παρεις και καλη Vga τοτε πηγαινε σε tn panel.Οι lcd θολωνουν αν δεν παιζουν στη native αναλυση και με την 6800 εχεις να φας θολουρα...

Επομενως δεν εχει νοημα να εχεις τοσο καλο panel και να μην μπορεις να παιξεις σε 1680x1050 και φυσικα να μην βλεπεις τα χρωματα οπως πρεπει.

κατσε ρε αδερφε....

εγω γιατι με 6800 απλη και ενα παλαιο μηχανημα (P4 2.400) βλεπω μια χαρούλα??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.