Jump to content



ABIT AB9 (nonPro) + E6300 o/c


obijuan1983

Recommended Posts

Ναι αφήστε, με 'ζαλισε' φέρε μνήμες που πάνε παραπάνω έλεγε όλη την ώρα...:X: Ευτυχώς έφυγε για ύπνο!

Τρελάθηκα όταν είδα οτι έβαλε και νερό και το πως κατάφερε να βάλει/προσαρμόσει το μπλοκ τόσο καλά...Είχα μια αμφιβολία για το αν θα βάλει καλά την πάστα βέβαια!

Τα 5άρια τα ξέχάσαμε απο τις OCZ 667 που είχαμε πάνω οπότε αύριο θα τον βάλω να το τρέξει με 4άρια..

Η Abit όμως μας αποχωρίζεται κάπου στα 470FSB...

YΓ.Εννοείται με έπρηξε να του κάνω και λογαριασμό εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από slaught [Σήμερα, στις 01:05]

Καλη φαση απλα να ξερεις οτι και με απλο αερα οι conroe ανεβαινουν μια χαρα.

Το νεράκι δεν πείραξε ποτέ κανέναν όμως... :)

Θέλει να έχει χαμηλες θερμοκρασίες για να μην πάθει τίποτα η cpu...

Μάλλον του το κόλλησα εγώ αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ζηλεύω για όλα αυτά που καταφέρνετε.

Εγώ έφαγα μία φρίκη σήμερα με το pc μου. Δοκίμασα μέσα από το bios να ανεβάσω FSB

280 ολα καλά. 290 καλά

Στα 300 τρώω πόρτα ( μαύρη οθόνη και άρνηση να ξαναμπουτάρει.

Χρειάστηκε να ξαναμπω bios και να αλλάξω το cpu operating speed, από user define και 300 που ήταν.

Το ξαναέκανα default για να μπορέσω να μπουτάρω πάλι.

Τι γίνεται ρε παιδιά;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 23:29]

δοκιμασε να δωσεις πιο πολλα με τη μια.(οχι και 400!!!)καποιος το ειχε κανει και μονο ετσι προχωρισε. δε θυμαμαι με τι hardware ομως.... α! ρευμα εδωσες?

όχι, δεν πείραξα τίποτα άλλο. ούτε ρεύματα ούτε μνήμες

Link to comment
Share on other sites

ε δωσε λιγο ρε... εχεις ανεβασει αρκετα παραπανω απο το εγοστασιακο την cpu και ηρθε η ωρα μαλλον να δωσεις λιγο παραπανω ρευμα. ή αν θα πρεπει να ριξεις λιγο τις μνημες. αν πχ ειναι 667 ζοριζονται πολυ εκει ψηλα που τις πηγες. κατεβασε τες. μη δωσεις ρευμα. απλα χαμιλωσε τις μνημες και ανεβασε κιαλο το φσβ κανονικα λιγο λιγο. αμα βλεπεις οτι οι μνημες πανε πανω απο 20,25% απο το εργοστασιακο και δεν ειναι και καμια φοβερη μαρκα και χωρις ψυξη τοτε χαμηλωνε τες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 23:37]

ε δωσε λιγο ρε... εχεις ανεβασει αρκετα παραπανω απο το εγοστασιακο την cpu και ηρθε η ωρα μαλλον να δωσεις λιγο παραπανω ρευμα. ή αν θα πρεπει να ριξεις λιγο τις μνημες. αν πχ ειναι 667 ζοριζονται πολυ εκει ψηλα που τις πηγες. κατεβασε τες. μη δωσεις ρευμα. απλα χαμιλωσε τις μνημες και ανεβασε κιαλο το φσβ κανονικα λιγο λιγο. αμα βλεπεις οτι οι μνημες πανε πανω απο 20,25% απο το εργοστασιακο και δεν ειναι και καμια φοβερη μαρκα και χωρις ψυξη τοτε χαμηλωνε τες.

tolis να τις χαμηλώσω......καμμία αντίρρηση:D

αλλά πως γίνεται αυτό; γμτ άσχετος είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίει το ρεύμα... 290-300 Χ 7 = 2.1GHz απο 1,86GHz σιγά την αύξηση...Οι περισσότεροι 6300 πάνε άρκετά ψηλά με default τάση.Ο δικός μου κάνει τα 2700 με 1.35 τάση.

Οι μνήμες και πάλι χαμηλά είνα αφου 300Χ2 = 600 <απο 667 που έχεις...’ρα κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

Δοκίμασε 1.35 στην cpu χειροκίνητα.

300 FSB

και στις μνήμες την τάση του κατασκευαστή.

ΥΓ. Bios update έχεις κάνει;;;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον 735 θα ειναι οι μνημες. δε νομιζω να εριξε τον διαιρετη...εκει θα σκαλωνει το πραμα....τωρα που να πας φιλε μου θα σε γελασω...δεν εχω αβιτ. αλλα αμα ψαξεις λιγακι θα το βρεις SPD αμα βρεις καπου μπες και βαλτo manual και βαλε τις μνημες στο 600 και καθως θα ανεβαζεις το φσβ θα ανεβαινουν και αυτες

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ανεβάζοντας τα ρεύματα

vcore 1.35 από 1.325 και

DDRv 1.85 από 1.80 και

FSB 300, αλλά πήρα blue screen κινέζικα.

Να αφήσω τα ρεύματα κανονικά και να δοκιμάσω με 1:1 τις μνήμες. Νομίζω τώρα είναι 4:5

Πως να το κάνω 1:1;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 00:46]

Απο ugruru στο bios, κάνε την επιλογή των μνημών να λέει 533.

Γιατί κατέβασες ρεύμα στη μνήμη;

YESSSSSS

Ευχαριστώ obijuan1983

έβαλα τις μνήμες 533 1:1 και 4,4,4,12

δεν πείραξα καθόλου τα ρεύματα

FSB 300, vcore 1.325 και ddrv 1.80

μπήκα κανονικά και είμαι σταθερός

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια σας.

Θα το αφήσω έτσι για τώρα.

Σαββατο κύριακο θα λείψω στη Κρήτη και απο Δευτέρα θα είμαι εδώ να ζητήσω πάλι τα φώτα σας

Να έχετε ένα όμορφο Σ-Κ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά απο λίγο ψάξιμο κατάφέραμε αυτό...Νομίζω είναι αρκετά καλό και κάπου εδώ σταματάμε!(Για την ώρα)

Με 4άρια δεν ξεκίναγε.

Βέβαια μετά απο 30 λεπτά που έτρεχα Orthos στα 3250 το Antec 350W έσκασε σαν χείροβομβίδα κρότου-λάμψης!!!:rip: (ήταν 3,5 ετών και modαρισμένο με αθόρυβους ανεμιστήρες)Ο πατέρας μου τρελάθηκε!

Έβαλα ένα 420W της πλάκας προσωρινά και θα του δώσω το Τagan 480W μου.

post-3721-1416072980,6474_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

1,213v ο επεξεργαστης? :blink: πολυ ωραιος φιλε μου! ε μα και εσυ με το 350ρακι...δε το λυπηθηκες? :p

Lol ρε συ καλά δε το έχεις πάρει χαμπάρι ότι δε δείχνει σωστά τη τάση ή μας δουλεύεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Που με 1.21 ρε συ!!!

Απο Bios με 1.50volt αλλά η μητρική μας κόβει...Το τροφοδοτικό δεν άντεξε αλλά το περίμενα.Πάντως ήταν πολύ εντυπωσιακό όσο και τρομακτικό θέαμα να σκάει!!):magic:

Για 24/7 το έχουμε στα 3.0GHz με 1.425volt (429x7):magic:

Πάντως σε σύγκριση με την EVGA 680i που έχω στο δικό μου φαίνεται πιο γρήγορη η Αbit... Βέβαια δεν ασχολήθηκα ακόμα τόσο σοβαρά με την EVGA...αλλά θα δοκιμάσω και τον 6600 μου στην Abit.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.