Jump to content



ABIT AB9 (nonPro) + E6300 o/c


obijuan1983

Recommended Posts

Για την αναβάθμιση του bios στην AB9 - non pro -

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Χθες, στις 23:44]

Μα όλοι αυτό παθαίνουμε;;;!!!Αλλά και αυτοί στην ΑΒΙΤ δεν μπορούσαν να τα χωρέσουν σε μια δισκέτα...;;;

επειδή ετοιμάζομαι να εγκαταστήσω τη συγκεκριμένη mobo, μπορεί κάποιος να πει πως να κάνουμε το bios update και τι χρειάζεται να προσέξουμε για να μη γίνει καμμία πατάτα;

Επίσης με τις μνήμες που χρησιμοποίησε ο Arxagelos, τις OCZ DDR2 667 1GB Gold και παίξανε μιά χαρά, υπάρχει περίπτωση σε άλλους να εμφανίζει ασυμβατότητα με το mobo;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Θα χρειαστεις 2 δισκεττες.Η μια θα ειναι boot και η αλλη θα περιεχει αποσυμπιεστα τα δεδομενα του bios.zip που θα κατεβασεις στο root directory.Θα τρεξεις το runme.bat και τελος μετα απο 1-2 λεπτα!Φροντισε η δισκεττα που θα βαλεις το bios να ειναι καινουργια και φορμαρισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 09:53]

Nαι. δυστυχως.Με την boot, μπαινεις dos mode, και με την δισκεττα του bios κανεις την αναβαθμιση.

Γενικα παντως, ειναι πολυ ευκολη διαδικασια.

Ok παιδιά, πολύ κατανοητά όλα αυτά. Ευχαριστώ.

Και μία τελευταία ερώτηση από μένα.

Χρειάζεται κάποιο hard reset ή clear cmos μετά από τη διαδικασία ή είμαστε ok έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Nαι. δυστυχως.Με την boot, μπαινεις dos mode, και με την δισκεττα του bios κανεις την αναβαθμιση.

Γενικα παντως, ειναι πολυ ευκολη διαδικασια.

Αρα δε γλυτωνουμε την αγορα του FDD (με το ενσωματωμενο card reader για να μαστε πιο κουλ :p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon [Σήμερα, στις 07:38]

Επίσης με τις μνήμες που χρησιμοποίησε ο Arxagelos, τις OCZ DDR2 667 1GB Gold και παίξανε μιά χαρά, υπάρχει περίπτωση σε άλλους να εμφανίζει ασυμβατότητα με το mobo;

Ευχαριστώ.

φιλε εγω mushkin εχω!:...: update του bios γινεται και απο το uguru (fashmeme) online.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΛΑΜΠΡΟΣ

να ρωτησω και το gigabyte ds4 bios update θελει και αυτο με δισκετα?

α νταξει παιδες εχει software αλλο η gigabyte.

Η gigabyte σκουπιδοτενεκέ θέλει όχι δισκέτα....

Αν έχεις usb stick καλύτερα να το κάνεις από εκεί.Το κάνεις bootable όπως μια δισκέτα και μετά περνάς μέσα τα προγράμματα.Προτείνεται γιατί είναι πολύ πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ζητάω συγγνώμη που δεν κάνω δικό μου θέμα αλλά εδώ μου φάνηκε το καταλληλότερο μέρος για την ερώτησή μου. Αγόρασα από πλαίσιο μια AB9 και έναν 6300 με σκοπό να τον σπρώξω λιγάκι (ε, άντε μέχρι 2.5 παραπάνω μετά από εξεταστική..). Είμαι στο ψάξιμο για μνήμες όμως. Έχω κοιτάξει σε διάφορα site στο internet για το τι IC's φοράνε τα modules που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά και ομολογώ ότι είμαι αρκετά μπερδεμένος..:confused: Από αυτά που κυκλοφορούν στη ελληνική αγορά τι θα προτείνατε να πάρω; Σε e-shops του εξωτερικού έχω βρει καλές μνήμες (πχ Team Xtreme) και σε καλές τιμές αλλά φοβάμαι ότι εαν δεν δουλέψει κάτι μετά θα περιμένω κανα μήνα+ μέχρι να τις αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρίσκω αν και λίγο μεγάλος, με έβαλε για τα καλά ο γιος μου (obijuan1983) στο παιχνίδι!

Σήμερα μου έδωσε τις μνήμες του 2GB OCZ DDR2 800 και βγάλαμε αυτό!

με 1.45volt σε επεξεργαστή

post-5977-1416072980,2738_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μου αρέσουν οι κατασκευές, πήρα ένα παλιο μπλοκ που μου έδωσε (s478 νομίζω είχε πει ήταν) και το έβαλα πάνω.

Προσπάθησα να το προσαρμόσω όσο πιο καλά γινόταν...

Idle έχω 23 και Load με Orthos 44 με 1.45volt...

post-5977-1416072980,3233_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.