Jump to content



ABIT AB9 (nonPro) + E6300 o/c


obijuan1983

Recommended Posts

Δεν εχει επιλογη για αυτο.... οσο noob και να φαινεται την σκαλιζω απο τα win!Δεν εχει καμια διαφορα με αυτη τη μ/β.Παιδια εχω αρχισει να πιστευω οτι με κοβουν οι μνημες,ειναι και 800αρες οι ατιμες.Τελικα καλοι Overclockers οι καινουργιοι intel.Oi μνημες ειναι 430 με 4-4-4-10 ξερει κανεις ποσο ρευμα μπορω να τους ριξω? να σκεφτητε οτι ειναι του κιλου!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από slaught [Σήμερα, στις 12:26]

Καλησπερα σε ολους εχω το ιδιο συστημα καταφερα να παιξω σταθερα στα 7Χ430 με 1.4 cpu ,mch 1.4 ddr 2.1.Θελω να ρωτησω το PCIEClk τη τιμη πρεπει να εχει?

Δοκίμασε με stock voltage στη cpu στα 430χ7 και τρεξε το ORHTOS FFTs CPU stress να δεις αν ειναι Stable γιατι εγω με τα 420Χ7 δεν έχω δώσει καθόλου ρεύμα στη cpu. Οχι τιποτε αλλο αλλα μην δινεις τσαμπα ρευμα και ανεβαζει και παραπανω θερμοκρασιες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση:βαζω διαιρετη στη μνημη 533 αλλα πηγαινοντας το fsb 435 η μνημη ανεβαινει πολυ παραπανο απο τα 800 που ειναι η default ταχυτητα της εσεις πως τα καταφερνεται και παιζετε πανω απο 430?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 22:06]

Εννοείται οτι οι μνήμες θα τρέχουν σε ταχύτητα 2ΧFSB...

’ρα πρέπει να έχεις μνήμες που να πάνε στα ~900+ για να πας τόσο ψηλά...

Θα σου πω μια ιστορια:ο μικρος πλην τιμιος slaughtererακος παει στο μαγαζακι της γειτονιάς του και λεει:ψαχνω 800αρες μνημες,εχετε?Ο ιδιοκτητης απαντα εχουμε με 120 ευρω τα 2Χ512.Δεν ρωτησα μαρκα!Εν τέλει παιζουν στα 430 με 4-4-4-10 Σταθεροτατα.

Οποτε θα κατσω με αυτες που εχω γιατι 900αρες πρεπει να θελουν πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Nου πω και γω μια ιστορια, ο γράφων πήγε και πήρε 2 κιτακια OCZ (2Χ512MB @120 και 2Χ1GB@259)απο αλυσίδα καταστημάτων πληροφορικής και χτυπάνε ~940 και 990 με 5αρια αντίστοιχα....

Δεν αγόρασα DDR2 900 ή 1066 που θέλουν 1,5-2 φορές πάνω απο τα χρήματα που έδωσα(βέβαια θα παίζουν με πολύ καλύτερα timings)

@tifozif1 ναι πηγαν μεχρι 940!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught -> Τι ειναι καλυτερο 430 με 4-4-4-10 ή 5-5-5-15 στα 450 δεν ξερω και ρωταω για να μαθω.

Με 5-5-5-15 και οι δικιες μου πανε καλα,απλα ειναι απο μαμα στα 800.

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει νομίζω καλύτερα είναι 450 με 5-5-5-15. Ούτως ή άλλος από τα 400 & πάνω (ανάλογα με το κατασευαστή/BIOS) το 965 δουλέβει "χαλαρά" τις μνήμες. Ένα τεστ με SiSoftSandra θα σε βοηθήσει να δεις που είναι καλύτερα.

@obijuan1983 :

:tomato: -> tifozifi <- :tomato:

:D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

εχει μεγαλο rom...παντως πουθενα δεν αναγραφει για δυο δισκεττες, μεσα στην σταρταπ βαλτε το extracted zip ayto leei... το Uguru το εμπιστευεστε για θερμοκρασιες? βγαζει 80+ και η ψυχτρα ειναι απλα χλιαρη, να μην παταει καλα χλωμο ειναι η default..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.