Jump to content



ABIT AB9 (nonPro) + E6300 o/c


obijuan1983

Recommended Posts

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tolis86

προφανως και δε νομιζα πως ειναι σωστη ενδειξη.... απλα ελεος! τοσο λαθος? μηπως ειναι παλια εκοση?(cpu-z)

το πολυ ωραιος παει στο αποτελεσμα οχι στη ταση...

χαχα μακάρι να πήγαινε και στη τάση! :hehe:

ΤΟ cpu-z αν δε κάνω λάθος σε καμιά περίπτωση δε τη δείχνει σωστά, ίσως μόνο default, δε ξέρω γιατί έτσι, ελπίζω να το φτιάξουνε κάποια στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με το νέο τροφοδοτικό και αφού τερμάτισε η μητρική απο FSB δοκιμάζω σταθερότητα σε Cpu και προς το παρόν είμαι στα

429x7=3.0GHz με 1.375 απο BIOS και πραγματικό δίνει 1.33...

Οrthos stable :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος φίλε καλα πας...:D ...ασχετη ερώτηση τώρα....υπάρχει καμια εφαρμογη που να μας λεει αναλογα το overclock πόσα παραπάνω watt καταναλώνουνε τα cpu? να δειχνει deafult και overclock???????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Λοιπόν με το νέο τροφοδοτικό και αφού τερμάτισε η μητρική απο FSB δοκιμάζω σταθερότητα σε Cpu και προς το παρόν είμαι στα

429x7=3.0GHz με 1.375 απο BIOS και πραγματικό δίνει 1.33...

Οrthos stable :)

Mε μπερδεψες. Στα 455 τερμάτισε η μητρική ή η μνήμες (http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=496147#post496147) ?
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική...Δοκίμασα και με τις 800άρες μου που πιάνουν 1000 5-5-5-15 αλλά δεν πάει...Λογικά κάπου εκεί τερματίζει το mobo

To ενθαρρυντικό είναι οτι ο Ε6300 παίζει στα 3.0GHz με 1.375 volt Orthos stable priority 5

post-3721-1416072980,7698_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οι μνημες μου βαζω 5αρια,βαζω 4αρια μετα τα 430 δεν πανε!Μεχρι και 2,2V τους εχω ριξει τπτ.Εχω 800αρες.Πειτε μου καμια μαρκα που να πηγαινει παραπανω και να ειναι περιπου στα 150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας.

Οι τελευταίες ρυθμίσεις που κατάφερα να κάνω boot ήταν οι παρακάτω, όπως τις αντιγράφω απο το uguru του bios:

CPU Operating Speed User define

- External Clock 310 Mhz

- Multiplier Factor X7

X- Estimated New CPU Clock 2170 Mhz

- N/B Strap CPU As PSB 1066

- DRAM Spec (CPU/DRAM) DDR2 533 (1:1)

X- Estimated new DRAM clock 310 Mhz (DDR2-620)

- PCI Express Clock 100 Mhz

Voltages Control User define

- CPU Core Voltage 1.3250 v

- DDR2 Voltage 2.00 v

- MCH 1.25 Voltage 1.25 v

- ICHIO 1.5 Voltage 1.50 v

Τα σχόλια σας;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught [Χθες, στις 20:14]

Ρε παιδια οι μνημες μου βαζω 5αρια,βαζω 4αρια μετα τα 430 δεν πανε!Μεχρι και 2,2V τους εχω ριξει τπτ.Εχω 800αρες.Πειτε μου καμια μαρκα που να πηγαινει παραπανω και να ειναι περιπου στα 150 ευρω.

ti vmch εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες με ονομαστική ταχύτητα 800Mhz μέχρι τι timings μπορούμε να τους βάλουμε σε υψηλές συχνότητες? Π.χ. οι OCZ platinum XTC 6400 4/5/4/15 αν τις τρέχεις στα 860MHz

αντέχουν 4/4/4/8 ή 4/4/4/12? Ή θα τα φτύσουν? Επίσης π.χ. τα τεσσάρια timings έχουν αισθητή διαφορά απόδοσης από τα 5?

Sorry αν είναι λίγο χαζές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω και πολλά.... Από εσάς τα μαθαίνω...

Και έχω μάθει κάποια πράγματα... Φοβερό site.... :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Χθες, στις 18:34]

Δεν φταίνε οι μνήμες τότε...λογικά δεν ακολουθεί η μητρική...

Μακαρι να εχεις δικιο αλλα μου φαινεται οτι οι μνημες ειναι λιγο κουκου-ρουκου.

Ρε συ ειναι λογικο 430 βραχος και 435 να μην παιζει με τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught

Μακαρι να εχεις δικιο αλλα μου φαινεται οτι οι μνημες ειναι λιγο κουκου-ρουκου.

Ρε συ ειναι λογικο 430 βραχος και 435 να μην παιζει με τπτ?

Εισαι ΗΔΗ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ.Ειναι παρα πολυ φυσιολογικο...

Link to comment
Share on other sites

Θελω κι αλλο ειμαι απλιστος....

Καλα θα παω να παρω 1000αρες να δω τι γινεται!

Edit :Ρε παιδια συνεχιζω να πιστευω παντως οτι η cpu και η motherboard εχουν ακομα.

Μπορει καποιος που εχει μνημες που πανε πανω απο 900 να κανει ενα πμ να κανονισουμε μια συναντηση.Μ'εχει φαει το γαμ@τ@ τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.