Jump to content



Mobos for C2D


A-T

Recommended Posts

μάλλον καταλήγω στην P5B !!!

τώρα κοιτάω μνήμες και είμαι ανάμεσα στις

http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr2_pc2_6400_platinum_dual_channel

http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr2_pc2_6400_special_ops_edition

με τις δεύτερες να μου φαίνονται χειρότερες. στα ίδια λεφτά τί άλλο παίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

H P5B έχει προβλήματα με τον ήχο και το υπό εξέλιξη ακόμη bios. Έστειλα μια RMA 1 ώρα αφότου την πήρα χωρίς να πειράξω τίποτε. Είχα άλλη αποψη για την ASUS αν και ποτέ δεν είχα, αλλά μετά από αυτά που διάβασα στο ASUS forum για την P5B μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή. Μπορεί και να έπεσα στην περίπτωση, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

στις μνήμες παίζουν και αυτές....

http://www.scan.co.uk/Products/ProductInfo.asp?WebProductID=447064

value/money ποιές βλέπετε να είναι καλύτερες?

υπάρχει περίπτωση να συναντήσω ασυμβατότητες? (δε το νομίζω με ακριβές μνήμες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 01:37]

έχω την εντύπωση ότι το θέμα του ήχου έχει φτιαχτεί με νέο βιοσ

τί άλλα προβλήματα είχες?

νομίζω ότι τώρα πια έχουν διορθωθεί.

Απλά πέρασα windows και είπα να κάνω bios ubdate από windows. Δεν μπορεί λέω, πέρασαν τόσα χρόνια, ακόμη με DOS δισκέτα.... κοτζάμ ASUS. Αποτέλεσμα: old bios deleted κανονικά. New bios... FAILED TO FLASH EEPROM. Retry... τιποτις. Ξαναretry... τοποτις. Βρε καλό μου.. βρε χρυσό μου... .... λοβοτομή. Δοκίμασα όλα τα κόλπα, ASUS και μη, δεν ξαναpostaρε ποτέ. Αντε γεια ASUS!

Link to comment
Share on other sites

bios update δεν κάνω ποτέ μου μέσα απο τα παράθυρα.

απο ένα bios corrupted που έφαγα με μία ΜΣΙ!

δισκετούλα και 5 λεπτά χρόνος.

DS3 or P5B ??? πιά είναι πιο σταθερή/αξιόπιστη? (θα μου βγάλει 3 χρόνια σίγουρα χωρίς προβλήματα?)

και ποιές μνήμες?

τόσοι έμπειροι είστε εδώ. πείτε τη γνώμη σας!

γράψτε νούμερο μόνο...

1 για την DS3

2 για την P5b

:p

εκεί έχω μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Τι θες και μπλέκεις με p5b.... Δες το e-Shop, την σταμάτησε. Τυχερός ήμουν και πήρα πιστωτικό RMA και ψάχνω για αντικαταστάτη ;-) Επίσης, νομίζω η P5B υποστηρίζει RAID μόνο από τον JMicron controller ο οποίος όμως έχει μία σύνδεση εσωτερική και μία ...εξωτερική (!!!). Δηλαδή RAID με ένα δίσκο μέσα και ένα εξωτερικό. Hello και γιούχου!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 14:41]

Επίσης, νομίζω η P5B υποστηρίζει RAID μόνο από τον JMicron controller ο οποίος όμως έχει μία σύνδεση εσωτερική και μία ...εξωτερική (!!!). Δηλαδή RAID με ένα δίσκο μέσα και ένα εξωτερικό. Hello και γιούχου!!

δε πρόκειται να στήσω raid και δε μου χρειάζεται. για το λόγο που λές πολλά σιτε λένε ότι δεν έχει καν raid! θέλανε να λένε ότι έχει και raid και external sata :tomato:

ds3 δηλαδή ε?

για τις μνήμες καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Kοιτάω MSI965Platinum, και τις διάφορες Gigabyte (DS3, DS4, DS3P). Αλλά επειδή έχω 150euρο πίστωση ίσως πάω για MSI965Platinum που είναι και πιο φαρδιά (οι MSI είναι λίγο στριμωγμένες και έχω Zalman 9500 cooler. Ξέρεις αν χωράει σε MSI ?

Link to comment
Share on other sites

ο ένας λέει μακριά απο τη ds3 και ο άλλος μακριά απο τη p5b

τί να πώ!

στην τύχη θα το ρίξω στο τέλος!

ένα είναι το κριτήριο μου....

απροβλημάτιστη λειτουργία.

απο εκεί και πέρα ότι πάρω καλοδεχούμενο...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες το απόγευμα διάβαζα ιστορίες για τον ...αχτυπητο συνδυασμό 965+JMicron που υπάρχει σε όλες τις μάνες της εποχής. Καταρχήν ξεχνάς το RAID εκτός κι αν πας σε ICH8R με Intel RAID. Γενικά γίνεται ένα μπάχαλο για να καταφέρεις να στήσεις 1 δίσκο SATA στο ICH8 και ένα DVD στο IDE (ή PATA) channel του JMicron. Πρέπει να μπουτάρεις με WinXP CD με ενσωματωμένο SP2. Μετά δεν ξέρω πως πάει - θα κάνω ασκήσει επί χάρτου στο ΣουΚου με τη νέα μάνα.

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένη διαδικασία για να γίνει το παραπάνω σε νέο installation (δηλ. τι windows, ποιον driver (JMicron ή Intel), πότε βάζουμε τον driver (πριν τα windows ή μετά), τι ρυθμίσεις και πότε στο BIOS για τους δίσκους, κτλ, κτλ) παρακαλείται να ρίξει λίγο φως μπας και κερδίσουμε καμια μέρα και σώσουμε τα νεύρα μας.....

Η P5B επιπλέον έχει και κάποια ψιλοπροβλήματα με τον ήχο που για την ώρα δεν λύνονται παρά μόνο με disable του on-board και χρήση κάρτας ήχου. Γενικά η απλή P5B έχει φάει πολύ θάψιμο (δες κριτικές χρηστών στο www.newegg.com, εδώ συγκεκριμένα: http://www.newegg.com/Product/CustratingReview.asp?item=N82E16813131030

Όχι οτι άλλες ειναι καλύτερες - είπαμε ο συνδυασμός 965 JMicron φταίει. Η σειρά P5B της ASUS και οι αντίστοιχες GIGABYTE σηκώνουν πολύ o/c και τις γουστάρει πολύ ο σχετικός κόσμος.

Εγώ κατέληξα πάντως:

1. MSI P965 Platinum (με ICH8R) και

2. GIGABYTE 965 PS3 ή 4 (η 3 είναι με το απλό ICH8).

Οι φανατικοί του o/c θα πούν ότι η MSI δεν πουσάρεται πολύ αλλά δεν με ενδιαφέρει. Βασικά στις MSI υπάρχει ένα σχετικά χαμηλό (σε σύγκριση με άλλες μάνες) όριο στο FSB που δεν πάει πάνω από 350 ΜΗz περίπου (όταν την P5B την έχουν σκίσει μέχρι σχεδόν 500). Βέβαια όλα αυτά με πολύ πειραματισμό, καλή ψύξη, και και και... Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ακόμη κι αν κάποια στιγμή βάλω χέρι, θα μπορέσω να πάω τον E4600 από τα 2.1 στα 2.6 περίπου στην MSI. Στο newegg για την MSI διάβασα εξαιρετικά σχόλια για λειτουργία σε stocκ ρυθμίσεις και όσα είπα παραπάνω για o/c και JMicron. Γενικά σε stock ρυθμίσεις θεωρέιται από τις γρηγορότερες αλλά σίγά τώρα.... δεν θα τρελαθώ για αποκλίσεις προς τα πάνω ή προς τα κάτω της τάξης του 0.05 %. Θέλω σταθερή λειτουργία. Έχω άλλες πιο σοβαρές δουλειές να κάνω με το PC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 00:50]

Θέλω σταθερή λειτουργία. Έχω άλλες πιο σοβαρές δουλειές να κάνω με το PC.

αυτό το πράγμα ψάχνω και εγώ.

με βλέπω να μένω με το nforce2 μέχρι το καλοκαίρι έτσι όπως πάμε!

το budget χαμηλό και οι επιλογές λίγες.

προσωπικά διαβάζοντας απο εδώ και απο εκεί είμαι ανάμεσα στις p5b ds3

και όποια και να πάρω αν δεν είμαι καλυμμένος μέσα στη βδομάδα θα φύγει για αλλαγή.

ευτυχώς εδώ στην Αγγλία έχουν άλλη νοοτροπία στα online shops :daisy:

το θέμα είναι πια θα χτυπήσω πρώτη!

αυτό θα εξαρτηθεί απο τα specs που είναι σχεδόν τα ίδια.

τα χειρότερα σχόλια στο νιουεγγ αν προσέξεις είναι παλιά

με αναβαθμίσεις βιος η ασους πιστεύω ότι έχει λύσει πολλά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Όσο περίμενα το RMA έμπαινα στο ASUS forum και ...χάζευα τον κόσμο που βασανίζεται με τα BIOS upgrate και downgrate και τα χρατς-χρουτς στον on-board ήχο. Τα ίδια και στα άλλα μοντέλα P5B-???.

1. Την ASUS μετά την περιπέτεια του RMA την έχω ξεγράψει.

2. Την Gigabyte SP3 δεν την θέλω γιατί είναι στενή.

3. Την Gigabyte SP4 ίσως την έπερνα αλλά μ'αρέσει περισσότερο η MSI

4. H MSI έχει τα ίδια περίπου λεφτά με την P5B αλλά έχει προδιαγραφές επιπέδου P5B Deluxe. Επιπλέον άκουσα για τα λιγότερα προβλήματα. Επειπλέον έχω και MSI RX1950Pro οπότε το καλοβλέπω περισσότερο (τι διάολο! θα τα έχουν δοκιμάσει μεταξύ τους!)

’ρα αύριο πουρνό-πουρνό θα πάω για την MSI. Μέχρι το πρωί όμως προλαβαίνω να ρίξω μια ματιά στα user reports των MSI και GIGABYTE από το newegg που τύπωσα (στην τουαλέτα κατά προτίμηση!) αν και η μαυρίλα της MSI με τραβάει περισσότερο. Το μόνο που με τραβάει στην SP4 είναι το heatpipe που έχει, αλλά πάλι δεν παίζω με o/c.

MSI - τέλος

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βάλω τώρα κάτι πολύ δύσκολο και ελκυστικό (από πρόταση άλλου μέλους σε άλλο thread, τον οποίο και ευχαριστώ):

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.525152

85 ευρουδάκια με IDE+SATA από Intel και όλα τα normal καλούδια. Κελεπούρι μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.