Jump to content



Mobos for C2D


A-T

Recommended Posts

Το πρόβλημά μου σε νεό PC είναι:

1. να το στείσω γρήγορα και απροβλημάτιστα (1 μέρα max)

2. να "μεταφέρω" το περιβάλλον του παλιού στο νέο (εφαρμογές + ρυθμίσεις + data)

Αυτό το 2ο είναι καταστροφή. Χρειάζομαι τουλάχιστον 10 μέρες για installations και κυρίως για παραμετροποίηση.

Υπάρχει κανένα tool που να μεταφέρει settings από PC σε PC? Κάτι σαν migration ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από neuromancer [22-01-2007 20:31]

Δαγκωτό DFI 975X/G rev.B

Aπλά τα έστησα όλα, έβαλα latest bios και voila!! Ευχαριστώ την ASUS για την πατάτα P5B που μου έστειλε. ’σε που με τα λεφτά της P5B έπερνα σχεδόν 2 DFI (155 vs 85 euro).

Ξέχασα επίσης να συγχαρώ το e-shop για το σχετικά γρήγορο RMA (12 μέρες + 1 e-mail) και την επιστροφή της διαφοράς.

neuromancer που βρηκες rev.B?

thanks

Link to comment
Share on other sites

@GoriLLakoS

Τετοιες καγκουριες σε καινουργιο μηχανημα δεν κανω. Να παει κατι στραβα και μετα να αναρωτιέμαι αν φταιει και ποιος φταιει. ’σε καλυτερα...

@pcfreak

Η rev.B DFI ήρθε από e-shop. Όχι ότι τη ζήτησα δηλαδή. Αν δεν στοκάρτουν μάνες λογικό το βρίσκω να έφεραν την latest.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

@GoriLLakoS

Τετοιες καγκουριες σε καινουργιο μηχανημα δεν κανω. Να παει κατι στραβα και μετα να αναρωτιέμαι αν φταιει και ποιος φταιει. ’σε καλυτερα...

@pcfreak

Η rev.B DFI ήρθε από e-shop. Όχι ότι τη ζήτησα δηλαδή. Αν δεν στοκάρτουν μάνες λογικό το βρίσκω να έφεραν την latest.

Δεν ειναι καθολου καγκουρια......:blink:

Link to comment
Share on other sites

οκ, ίσως βαρύς ο όρος... αλλά άκού το σκεπτικό μου:

Συνήθως όταν κάνω upgrate έχουν περάσει 3-4 χρόνια με το παλιό μηχάνημα στην διάρκεια των οποίων, όσο καλά κι αν προσέχω τον υπολογιστεί, κάποια πράγματα θέλουν ξεκαθάρισμα και ξεσκαρτάρισμα. Βέβαια, με την εμπειρία που έχω τώρα δεν υφίσταται ούτε αυτό. Ισχυε παλαιότερα που δοκίμαζα CD από περιοδικά, διαφορα toolz, παιχνίδια και ότι περνούσε από μπροστά μου. Τότε, το format κάθε 1-1.5 χρόνο ήταν επιβεβλημένο.

Σήμερα δεν είναι γιατί κάνω διαφορετική χρήση του Η/Υ. Όμως, το λειτουργικό είναι μεγάλο "ζώο" και το θέλω φρέσκο, πόσο μάλλον όταν και το PC είναι καινούργιο.

Να φανταστείς, ποτέ δεν έκανα εγκατάσταση λειτουργικού με upgrate έκδοση. Πάντα format και στήσιμο όλα από την αρχή. Το ότι όλα τα χρόνια και με όλα τα versions των windowz (3.1, 95, 98, XP) είχα σταθερό σα βράχο λειτουργικό μου λέει ότι καλά έκανα.

Το μόνο που με προβληματίζει έιναι ότι πλεόν απαιτείται πολύς χρόνος για clonning του περιβάλλοντος εργασίας σε νέο μηχάνημα. Δεν αναφέρομαι σε εγκαταστάσεις αλλά κυρίως σε παραμετρποίηση (settings, customizations και τέτοια).

Link to comment
Share on other sites

απο την ασους γράφω! :)

μου έβγαλε την πίστη να βάλω τα 64μπιτ παράθυρα γιατί δεν έπαιζε μία trust κάρτα ήχου και η onboard και τελικά το γύρισα στα 32μπιτ.

όλα δουλέψανε με τη μία. έκανα και αναβάθμιση βιος με το φλασάκι μου γιατί δεν είχα δισκέτα :p !!

α! και έκανα και μία πατέντα για τον AHCI.

win setup on ICH8 as IDE

move on jmicron as IDE

turn ICH8 AHCI and install drivers

move on ICH8 as AHCI

αν δε κατάλαβε κανείς ας μου πεί!

δεν πούσαρα ακόμα εκτός απο το σφίξιμο των μνημών.

δεν ξέρω ακόμα και τις στόκ τάσεις για να ανεβάσω!!

το εβερεστ μου τα βγάζει και όλα νορμαλ και δεν έχω και παγώματα ούτε μπλε οθόνες.

θα δοκιμάσω απο Σεπτέμβρη να βάλω και τα 64ΧΡ γιατί έχουν πιο νέο πυρήνα και τρέχουν πιο ομαλά....αλλά ακόμα οδηγοί δεν πολυ υπάρχουν :(

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Μετέφερες το λειτουργικό σε άλλο δισκό? με ποιό tool έγινε αυτό? Ή μήπως έβαλες το δίσκο σε άλλο Interface? Δώσε details. Έχει ενδιαφέρον.

Τι τα θες τα 64αρια? Τρέχεις μνημοβόρες εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

τα 64 στηρίζονται σε νεότερο πυρήνα (των 2003 32μπιτ) και έχουν τελείως διαφορετική αίσθηση ;)

έχει αλλάξει κάτι στο paging/prefetch και φαίνεται πολύ έντονα.

δε βρίσκω νόημα γμτ να ανεβάσω τον 6300 και δεν έχω πολύ όρεξη!

είμαι στα 380χ7 τώρα και τρέχω ορθος με στοκ ψύξη και 1.19 ρεύμα αλλά δεν είναι ότι θα δώ πουθενά διαφορά (απο στοκ - σε σχέση με τον προηγούμενο αθλον μου πάντα).

δε παίζω και παιχνίδια φέτος οπότε μάλλον στοκ θα τον λειτουργώ αφού ακόμα και με 1βολτ δουλεύει απροβλημάτιστα. θα ανεβάσω όμως τέρμα τις μνήμες (και όπου φτάσει ο 6300) γιατί εκεί θα δώ διαφορά (περισσότερη απο ότι με τον επεξεργαστή)

Link to comment
Share on other sites

πολύ άχαρο το overclocking

με 1.19 ρεύμα ανέβηκα 431χ7=3000κάτι (χωρίς να πειράξω μνήμες)

σταθερός ήμουν και είχα και 62 βαθμούς core temp max με στοκ ψύκτρα.

τον κατέβασα χαμηλά πάλι γιατί δε μου χρειάζεται τόση ταχύτητα ακόμα! :)

ωραία δέσανε όλα πάντως. όποιος ψάχνει μητρική του τη συστήνω

Link to comment
Share on other sites

aisuite, pc probe II, cpu-z όλα συμφωνούν. μόνο διαφορετική στρογγυλοποίηση κάνουν!

στο βιος είχα βάλει 1,265 αν θυμάμαι καλά. το θέμα είναι ότι είχα 62 βαθμούς μέσα σε ένα μικρό κουτί (θα έρθει φωτογραφία) και στο δωμάτιο να έχω 20+ .

υπάρχει κανένας καλός οδηγός για το σφίξιμο των μνημών? που να εξηγεί δηλαδή απο τί συμφέρει να κατεβάσω και τί όχι? γιατί αν είναι για κάθε timing να τρέχω benchmark την κάτσαμε τη βάρκα!

τώρα στο ΒΙΟΣ έχω βάλει ρεύμα 1βολτ και όλο το βράδυ έτρεχα ορθος:

Torture Test ran 8 hours, 34 minutes 29 seconds - 0 errors, 0 warnings.

Execution halted.

με θερμοκρασία ΜΑΧ 48 σε στοκ ταχύτητες απο coretemp

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για την ιστορία να πώ ότι τον έφτασα μέχρι 505χ7 με τις μνήμες που πήρα αλλά δεν ήταν σταθερός και δε δοκίμασα αν τον σταθεροποιήσω. για παραπάνω δε ξέρω πόσο πάει αλλά το 500άρικο μου άρεσε πολύ :)

όλα με στοκ ψύξη αλλά και πάλι δεν κοίταξα θερμοκρασίες για να ξέρω. bootαρε στα 505 και έφαγε κόλλημα μέσα στα παράθυρα

απο Σεπτέμβρη που θα μπεί μάλλον υδρόψυξη θα τον περιποιηθώ :)

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: Όποιος πάρει την P5B το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι αναβάθμιση στο bios.

Μου βγήκε η πίστη να βάλω τα xp γιατί ενώ επέλεγα boot με το cd των xp η εγκατάσταση δεν έβλεπε το cd rom και δεν ξεκίναγε.

@Teodor_ch όταν κάνεις restart μετά το oc ο υπολογιστής κλείνει τελείως και μετά ξαναανοίγει; ???

Link to comment
Share on other sites

bios έχω το 910

@galioni δεν έχω βγάλει συμπέρασμα! κάνει κάτι κλεισίματα αλλά νομίζω ότι είναι τυχαία (μετά απο save στο bios)

κάτι διάβασα ότι αυτά είναι φυσιολογικά για 965 chipset.

επειδή τον έχω στοκ και απο όταν μου ήρθε δουλεύει 24/7 δε ξέρω αν έχει τίποτα άλλο κουλό στην επανεκκίνησή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοώ ακριβώς είναι το εξής:

Όταν είσαι στα windows και επιλέγεις restart το μηχάνημα κλείνει τελείως την παροχή του ρεύματος σαν να κάνει turn off και μετά ξαναξεκινάει; Μου το κάνει μόνο με oc (δεν έχει σημασία τι oc θα του κάνω)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λές μου το έχει κάνει αλλά δεν έχω προσέξει πότε.

κάνω σπάνια ρεσταρτ 1 φορά την εβδομάδα και όταν τον ανέβασα δε πρόσεξα τί έκανε.

πιστεύω ότι με ανανέωση βιοσ θα φτιάξει

κάτι παρόμοιο γινόταν και με μία asus m2n-sli dlx

Link to comment
Share on other sites

Τα restard είναι προβλεπόμενα νομίζω (κάτι με τις συχνότητες μνημών παίζει που απαιτεί reboot για να "κάτσουν" στις νέες ρυθμίσεις μετά το o/c - δεν θυμάμαι την ακριβή ορολογία - κάτι με strands νομίζω....).

@Galioni

>>Συμβουλή: Όποιος πάρει την P5B το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι αναβάθμιση στο bios.

LOL! αυτό έκανα και πήγε στον αγύριστο. My DFI 975X rocks! To πρόβλημα είναι ότι η DFI975X/G απογειώθηκε στα 159 (εγώ την πήρα 85) και ήθελα να πάρω και 2η για έναν ανηψιό.

PS: Τα έχετε τα ψιλοπροβληματάκια σας βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.