Jump to content



Mobos for C2D


A-T

Recommended Posts

αποφάσισα!

θα περιμένω μέχρι να βγάλω λίγα ακόμα χρήματα στην άκρη και θα πάω για την p5b dlx να τελειώνω!

με τόσο χρόνο που τρώω ψάχνοντας θα μπορούσα να είχα βγάλει >100 ευρώ σε μία δουλειά! άσε το ψυχολογικό στρές (δικαιολογίες! :) )

την dfi δε τη θέλω. δε μου κάνει το 975 (Ε6300) και έχει δύο χρόνια εγγύηση απο ότι λέει το εσοπ σε σχέση με giga/asus

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

>> με τόσο χρόνο που τρώω ψάχνοντας θα μπορούσα να είχα

>> βγάλει >100 ευρώ σε μία δουλειά!

Αυτό ξαναπέστο!!! Δεν μπορείς να το αποφύγεις όμως. Κι εγώ πήγα

χωρίς πολύ ψάξιμο και πήρα P5B. Τα αποτελέσματα γνωστά. Είναι

και σε τι κομμάτι θα πέσεις. Εχει πέσει το quality με τους Κινέζους και

το rush του ανταγωνισμού.

Η MSI έχει τον ίδιο εξοπλισμό με τη Deluxe και είναι αρκετά πιό φτηνή.

Ψάχνω να βρω τι θα πάνω με τα 60 ευρα που περισεύουν. Πήρα φίλτρα

για τα fan και κάτι αντάπτορες αλλά μένουν άλλα 50... Ξέρεις αν κρατάνε

...κάβα (πιστωτικό) στo e-shop να το αφήσω για αργότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 15:55]

Ξέρεις αν κρατάνε

...κάβα (πιστωτικό) στo e-shop να το αφήσω για αργότερα ?

δε ξέρω καθόλου.

πότε θα σου έρθει να μου πείς συμπεράσματα? :flower:

μπα...δε το νομίζω να αλλάξω γνώμη. η άσους τις περισσότερες φορές είναι εγγύηση και ειδικά σε ναυαρχίδες κομμάτια όπως η p5b dlx.

καλή σου τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλνω σε 2 ώρες. Λογικά Σάβατο θα βιδώνω... (αντε γιατί τα έχω και σκονίζονται)

Πολύ χαμός για το τίποτε. Σε 2-3 χρόνια θα πετάξουμε... είμαστε σε μεγάλο λούκι φίλε.

Link to comment
Share on other sites

να η σύνθεση που κατέλειξα!

C2D E6300

Asus P5b Dlx (μπορεί και με wifi)

OCZ (OCZ2P8001GK) 1GB (2X512) DDR2-800 PC2-6400 CL 4-5-4-15 Platinum Enhanced Latency XTC Dual Channel Kit

XFX GeForce 7100GS 64MB Supporting 256MB DDR2 DVI VGA TVO PCI-E (fanless)

καμιά συμβουλή?

απο τις μνήμες που είναι εδώ

http://www.ebuyer.com/customer/search/index.html?rb=24548176013&strSearch=&intSubcatUID=2051&intCatID=3&intStoreID=40&intSearchCampaignID=0&bolShowAll=true

μήπως να προτιμήσω καμία άλλη με +-10 λίρες?

Link to comment
Share on other sites

έχει πέσει πολύ διάβασμα φέτος και δε πρόκειται ούτε πασιέντζα να ανοίξω :p

επίσης δεν έχει ανεμιστήρα και δεν καίει και πολύ (επειδή θα έχω χαμηλό air flow) για να έχω την ησυχία μου (ο υπολογιστής δουλεύει 24/7 στο δωμάτιο που κοιμάμαι).

είναι δηλαδή ακριβώς αυτό που χρειάζομαι τώρα

απο Σεπτέμβρη και μετά θα πάω σε μία DX10 αφού θα έχω βγάλει και λεφτά απο το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Corsair

ευχαριστώ!

διάβασα και αυτό

I installed this in a p5B Deluxe with an e6700 and it booted no issues. SInce then, I have had it as high as 1000 MHz, 2.25V and 4-4-4-12 timing. That's pretty good for CL5 RAM. Currently running at 800 MHz with the CPU at 3.6GHz. When Vista comes out, I'll ad another 2 GB of these to my board.

απο εδώ

http://www.newegg.com/Product/CustratingReview.asp?item=N82E16820145566

οπότε αν ο τύπος λέει αλήθεια η μνήμη μου κάνει 100% :)

Link to comment
Share on other sites

(αν και off-topic)

τί να σου πώ!

εδώ χαμηλά πάντως κάνει ζέστη σε σχέση ακόμα και με την Ελλάδα πολλές φορές.

βροχές? τί είναι αυτό?

τα σύννεφα όμως σταθερή αξία :p

για μένα είναι λίγο ξενέρωτα γιατί λείπει η σωστή παρέα ;)

Link to comment
Share on other sites

επείγομαι !!!

πιά να προτιμήσω για έναν Ε6300

με ενδιαφέρει σταθερότητα πάνω απο όλα και λιγότερο το overclocking.

Asus P5b Deluxe

ASUS P5W DH Deluxe

είχα καταλήξει στην p5b αλλά βλέπω ότι διαφορά στην τιμή είναι μικρή και τώρα ψάχνομαι! πείτε μου για να κάνω την αγορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δαγκωτό DFI 975X/G rev.B

Aπλά τα έστησα όλα, έβαλα latest bios και voila!! Ευχαριστώ την ASUS για την πατάτα P5B που μου έστειλε. ’σε που με τα λεφτά της P5B έπερνα σχεδόν 2 DFI (155 vs 85 euro).

Ξέχασα επίσης να συγχαρώ το e-shop για το σχετικά γρήγορο RMA (12 μέρες + 1 e-mail) και την επιστροφή της διαφοράς.

Link to comment
Share on other sites

κόλλησες εσύ τώρα!!

δφι δε θέλω γιατί

1) δε μ'αρέσει το pcb :p

2) λίγα σατα

3) λιγότερος εξοπλισμός

4) χειρότερη ψύξη chipset

5) 975 που δε "συμφέρει" με έναν 6300

6) και νομίζω ότι είναι λιγότερο διαδεδομένη απο μία P5b

τέλος δε ξέρω τι παίζει με την ΡΜΑ πολιτική όπου για την gigabyte έχω να πώ για παράδειγμα τα καλύτερα. όλα μου τα λεφτά πίσω μετά απο δύο χρόνια. με ένα εμάιλ απευθείας στην Κίνα μιλήσανε με το μαγαζί μου και το κανόνισαν.

απο την άλλη για την asus έχω ακούσει καλά λόγια.

οπότε με τα λεφτά τα παραπάνω που δίνω παίρνω εξοπλισμό που θα τον πλήρωνα έξτρα και λίγο παραπάνω ταχύτητα νομίζω απο διάφορα reviews.

τέλος επειδή δε πρόκειται να φάω τη ζωή μου ψάχνοντας τα κόλπα της μητρικής μου αν έχω το παραμικρό θα φύγει στη βδομάδα για ΡΜΑ και θα πάρω άλλη (μπορεί και αυτή που λές) με τη διαφορά των χρημάτων πίσω στη τσέπη μου. (ο ορισμός του "σεβασμός στον καταναλωτή" εδώ στην Αγγλία! - ένας απο τους λόγους που μ'αρέσει να σπουδάζω εδώ!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Το PCB είναι όντως άθλιο.....

Έχεις τους λόγους σου οπότε πάω πάσο!

εύχομαι μόνο να μου τύχει καλό κομμάτι και την "χάσω" χωρίς λόγο γιατί μου καλύπτει όλες μου τις ανάγκες.

και τη dfi βλέπω με καλό μάτι αλλά είναι κάπως άδεια. θα προτιμούσα κάποιο άλλο μοντέλο. μία deluxe έκδοση! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.