Jump to content



C2D mobo επιλογη?


Radical_Jim

Recommended Posts

Γεια σας παιδια και συγχαριτηρια για το φορουμ :D

Πιστευω πως ηρθε η ωρα να παρω και εγω core 2 duo ...οποτε θα ηθελα την συμβουλη σας.

Σκεφτομαι να αγορασω αυτη την συνθεση

Cpu: C2D E4300(μολις βγει στην αγορα ο Ε6420 θα το αλλαξω)

psu: hiper 580

vga: Evga 8800gs

Αλλα απο μητρικη δεν εχω αποφασισει ακομα μεταξυ biostar Tforce 965PT και Asus P5B-E,καθως στα reviews η biostar ειναι ελαφρος καλυτερη,αλλα δεν την γνωριζω σαν εταιρια...οποτε θα ηθελα την γνωμη σας.:)

Επισης θα ηθελα να μου προτινετε μνημες 800αρες μεχρι 350ε

Ευχαριστω εκ των προτερων:D

Link to comment
Share on other sites

Thanks guyz για τις απαντησεις... :D

Δεν τον εχω βρει πουθενα ουτε και εγω τον Ε4300...απλα περιμενω να βγει,να παω να τον τσιμπησω ;)

Λες η Vga να επιβαρυνει πολυ το psu???Γιατι σαν allendale core δεν πιστευω να καει πολλα watt...Tι psu προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς oc δεν θα έχεις prob,αλλά με oc φοβάμαι πως θα τα βρει σκούρα κυρίως λόγω της 8800..

Πες μας πόσα $$ μπορείς να διαθέσεις για psu,γιατί στα 99ε το Hiper παίζει μόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Ε4300 ειναι οπως τα ES που βλεπουμε στα reviews...τοτε αν και οι ραμ παιζουν στα 500mhz δλδ 1:1 με το cpu τοτε πιστευω οτι αξιζει να δοσω περισσοτερα λευτα για psu για να αντεχει το oc...αν και η 8800 χρειαζεται περι τα 400w psu για high end pc.

επομενη επιλογη μου για psu ηταν αυτο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=913316

εχεις κατι αλλο να προτινεις στα ιδια λευτα?

edit:

και το seasonic θα διαλεγα...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923257

τι προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Radical_Jim

Αν ο Ε4300 ειναι οπως τα ES που βλεπουμε στα reviews...τοτε αν και οι ραμ παιζουν στα 500mhz δλδ 1:1 με το cpu τοτε πιστευω οτι αξιζει να δοσω περισσοτερα λευτα για psu για να αντεχει το oc...

Μα έλα που μάλλον δε θα είναι....Κοίτα και αυτό το ενδεχόμενο αλλά μη πεις ότι βγήκα γκαντέμης αργότερα :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι Commando (965) και μνήμες στα 500 λέτε ? Αφού ΔΕΝ φαίνεται (αν και είναι ακόμα νωρίς) να φτανει 400ΜΗz FSB ο Ε4300. Πάρε το φτηνό Αbit Ab9 (που πάει πάνω από 450 με Ε6300, 1-2 το έχουν εδώ μέσα), πάρε φτηνες 800 με 4-4-4-12 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=923591&tab=specs), και δώσε την διαφορά από την commando τις μνήμε και πάρε ΚΑΛΟ τροφοδοτικό (650+/700 Watt) και την Albatron 8800GTX να χαίρεσαι παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Oι Adata φτηνές??20ε πιο φτηνές από τις Cellshock είναι που φοράνε GKX ή GMH..

’λλωστε αν είδες το παιδί λέει πως μόλις βγει ο E6420 θα αλλάξει cpu,οπότε τότε θα του χρειαστεί και η mobo...;)

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχει ο Reaper...ετσι το ειχα σκεφτει για το mobo...να μπορει να σηκωνει τουλαχιστον 500fsb, οποτε θα παρω την P5b deluxe...και το seasonic 600w για να μην ξεφυγω πολυ απο το budget(1600e περιπου μαζι με οθονη 350ε)...και απο vga την 8800gts γιατι δεν παιζουν επιπλεον λ7...

Μνημες μαλλον τις Cellshock,αλλα μπορει να παω και σε τπτ μεταχειρισμενο αμα βρω σε καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Adata = Lifetime εγγύηση Πλαίσιο. Μολις βγεί ο 6420 τα δίνει πακετάκι όλα και διαλέγει τότε ΜοΒο + Μνήμες. Μέχρι τότε μπορεί να υπάρχει καλύτερο ΜοΒο στην αγορά και φτηνότερες μνήμες.

Αρχική απάντηση από Radical_Jim[/b ]-> Δικιο εχει ο Reaper...ετσι το ειχα σκεφτει για το mobo...να μπορει να σηκωνει τουλαχιστον 500fsb, οποτε θα παρω την P5b deluxe...και το seasonic 600w για να μην ξεφυγω πολυ απο το budget(1600e περιπου μαζι με οθονη 350ε)...και απο vga την 8800gts γιατι δεν παιζουν επιπλεον λ7...

Μνημες μαλλον τις Cellshock,αλλα μπορει να παω και σε τπτ μεταχειρισμενο αμα βρω σε καλη τιμη.

You are the boss :D
Link to comment
Share on other sites

Οι 800αρες φοράνε χειρότερα chip απ τις Cellshock.Συγκεκριμένα πρέπει να φοράνε D9GCT,ενώ οι 1000αρες με τα 5αρια φοράνε D9GMH που έχουν οι Cellshock..(και βέβαια μην ξεχνάμε και την πιθανότητα για GKX στις Cellshock...;) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.