Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

Και εγω αντιμετωπισα προβλημα με τον driver αυτον.Δεν ειχα μπλε οθονες αλλα δεν επαιζε ο ηχος και μονο με restart επανερχοταν και αν εμπαινα παλι σε παιχνιδι παλι το ιδιο.

Απαραδεκτοι.!!

Link to comment
Share on other sites

Aπό πάνω για να μπορείς να κάνεις και roll back αν θες. Εδώ και πολλές γενιές forceware ποτέ δεν είχα πρόβλημα μαζί τους και ποτέ δεν έκανα απεγκατάσταση των προηγούμενων. Και οι 195 επίσης μου παίζουν άψογα (όπως πάντα). Aν δεν απατώμαι σε Vista και Win7 δεν είναι καν απαραίτητο. Αυτά σε 64bit λειτουργικά..

Έγινε επεξεργασία από Candyman
Link to comment
Share on other sites

Aπό πάνω για να μπορείς να κάνεις και roll back αν θες. Εδώ και πολλές γενιές forceware ποτέ δεν είχα πρόβλημα μαζί τους και ποτέ δεν έκανα απεγκατάσταση των προηγούμενων. Και οι 195 επίσης μου παίζουν άψογα (όπως πάντα). Αυτά σε 64bit λειτουργικά..

Και γω την ίδια τακτική ακολουθώ. Με τους τελευταίους όμως αναγκάστηκα να βγάλω τους παλιούς πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω...

Στο MW2 μου κόλλαγε συνεχώς και σε άσχετες φάσεις...μπορεί να έβγαζα μια πίστα, μπορεί να μην...

Στην αρχή μαύρη οθόνη, μετά κόλλημα στον ήχο, bsod και ρεσταρτ

Με του 195,62 χτες σχεδόν το τερμάτισα...:p

Link to comment
Share on other sites

Aπό πάνω για να μπορείς να κάνεις και roll back αν θες. Εδώ και πολλές γενιές forceware ποτέ δεν είχα πρόβλημα μαζί τους και ποτέ δεν έκανα απεγκατάσταση των προηγούμενων. Και οι 195 επίσης μου παίζουν άψογα (όπως πάντα). Aν δεν απατώμαι σε Vista και Win7 δεν είναι καν απαραίτητο. Αυτά σε 64bit λειτουργικά..
Και γω την ίδια τακτική ακολουθώ. Με τους τελευταίους όμως αναγκάστηκα να βγάλω τους παλιούς πρώτα...

Και μετα εχετε μια ωραιοτατη σαλατα σαν αυτη εδω. :p

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=3361938&postcount=42

Αποψη μου φυσικα clean install

Link to comment
Share on other sites

Και μετα εχετε μια ωραιοτατη σαλατα σαν αυτη εδω. :p

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=3361938&postcount=42

Αποψη μου φυσικα clean install

Ο χρήστης στο xtremesystems κάνει απλά λάθος. Και ορίστε η απόδειξη:

attachment.php?attachmentid=37122&stc=1&d=1259329278

Αριστερά είναι το pc μου χωρίς nvidia drivers καθόλου (με τους μαμίσιους των Win7) και δεξιά με τους 195.62.

To συγκεκριμένο component ΔΕΝ υπάρχει σε νέα έκδοση με τους 195.62. Υπήρχε όμως με τους προηγούμενους 191.07.

Αν έχεις προηγούμενους drivers τοτε υπάρχει. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ με clean install των 195.62 δεν υπάρχει καθόλου καθώς δεν περιλαμβάνεται σε αυτούς. Αν υπήρχε νεότερη έκδοση του nvdisps.dll τότε θα είχε αντικατασταθεί κι αυτό όπως και τα υπόλοιπα sub-components των οδηγών. Αυτά.

post-9787-1416074228,0024_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λάθος που θεωρεί ότι το αρχείο nvdisp.dll δεν αναβαθμίστηκε από την στιγμή που απλά δεν υπάρχει στην έκδοση 195.62 (οπότε το screenshot "δείχνει" το παλαιό αρχείο).

Σε ότι έχει να κάνει με οδηγούς είμαι υπέρ του clean install πάντως μιας και αν στραβώσει κάτι (όσο μικρή η πιθανότητα) δύσκολα μπορεί ο μέσος χρήστης να αποφύγει το format.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα

Πώς ξαναπερνάω τους παλιούς 190.62?

Φαίνεται να μην ακούει τους drivers από guru3d, ακόμα και μέσα από "disable digitally signed" mode.

Καθαρισμένο με windows uninstall, driver cleaner .NET 3.2 και driver sweeper.

Φίλε έχει περάσει αρκετός καιρός και λογικά θα έχεις λύσει το πρόβλημα.

Σε περίπτωση που παιδεύεσαι ακόμη για ρίξε μια ματιά σε αυτό

Έπεσα πάνω του σήμερα και σκέφτηκα μήπως βοηθήσει στο πρόβλημα που έχεις.

After seeing the amount of users who still have windows install an older driver, after drivercleaning i figured i should write this up to guide people through a manual cleanup, as it seems DriverSweeper doesn't appear to get delete permissions for files in the driverstore folder.

1. You will need the Take Ownership reg tweak.

2. Once installed navigate to the Driverstore folder @ windows\System32\DriverStore

3. Use the search box to find nv_disp.inf folders

4. Right click the nv_disp.inf* folders and click Take Ownership.

5. Open up the folder's properties and on the Security tab, grant full access to your own account which is now added to the Folders permissions thanks to the take ownership tweak.

6. At this point the files themselves should report that the permissions can't be changed, just ignore your way through these until no more messages come up. (Cancel should also work as only the folder permissions really need to have the security set)

7. Delete the folder.

Repeat steps 4-7 for additional nv_disp.inf* folders

Note

* is a wildcard, it basically stands for any characters tht exist after the nv_disp.inf, for example, my current 192.62 driverstore backup is nv_disp.inf_amd64_neutral_8f92fb321d6d0ac3.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαβάζετε και το pdf που λέει τις βελτιώσεις απο έκδοση σε έκδοση και τα προβλήματα που είναι ακόμα ανοιχτά και δεν φταίνε κατα κανόνα οι drivers.

http://us.download.nvidia.com/Windows/195.62/195.62_WinVista_Win7_Desktop_Release_Notes.pdf, εκεί βρήκα και το θέμα με τα 59Hrz .

Link to comment
Share on other sites

εβαλα κι εγω τον τελευταιο (οπως κανω παντα) ,προληπτικα βεβαια εβγαλα τον παλιοτερο αυτη την φορα γιατι ακουγονται διαφορα ,ολα οκ.

Μονο που βλεπω στον πινακα ελεγχου ενα εικονιδιο με ονομα Nvidia Physx(32bit) ,και ειναι λιγο περιεργο γιατι οι drivers ειναι 64bit.Μπορει να το ειχα απο παλια βεβαια ,τωρα το προσεξα.Το εχει προσεξει καποιος αλλος σε 64bit windows?

Έγινε επεξεργασία από michalos
Link to comment
Share on other sites

εβαλα κι εγω τον τελευταιο (οπως κανω παντα) ,προληπτικα βεβαια εβγαλα τον παλιοτερο αυτη την φορα γιατι ακουγονται διαφορα ,ολα οκ.

Μονο που βλεπω στον πινακα ελεγχου ενα εικονιδιο με ονομα Nvidia Physx(32bit) ,και ειναι λιγο περιεργο γιατι οι drivers ειναι 64bit.Μπορει να το ειχα απο παλια βεβαια ,τωρα το προσεξα.Το εχει προσεξει καποιος αλλος σε 64bit windows?

Ακριβως το ιδιο εχω και εγω με τους τελευτεους drivers...win 7..

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά φυσιολογικό είναι. Έχει κυκλοφορήσει και μια έκδοση physx 64bit αλλά είναι unofficial και δεν την εχω δοκιμάσει. Νομίζω πως είναι θέμα χρόνου να έχουμε κάτι επίσημο σε 64bit. btw από τον Αύγουστο έχει να βγει καινούρια έκδοση physx αν θυμάμαι καλά.

Οσο για την πιο σταθερή έκδοση που αναζητάς Kwsta, είναι κάτι πολύ σχετικό. Σύστημα με σύστημα διαφέρει. Εγω που δεν είχα προβλήματα με τις τελευταίες, θα σου έλεγα ότι οι 186,18 είναι οι οδηγοί με τους οποίους τα πάντα δουλεύουν όπως πρέπει. Το μοναδικό bug που είχε παρατηρηθεί ήταν το χάσιμο της επιλεγμένης ανάλυσης των Windows μετά από κάποια boots.

Αν το ζητούμενο σου είναι η σταθερότητα, θεώρησε τη δεδομένη και με οποιονδήποτε από τους επόμενους (των 186,18) οδηγούς. Εγω αναφέρομαι σε επιμέρους λειτουργίες του Nvidia control panel, Fallout 3 stuttering και άλλα μικροπροβλήματα τύπου : ψειρίζω τη μαϊμού:thank_you2:.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε συστημα με 680i sli και δυο 8600GT με τους 195.62 ξαφνικα δν παιζει το SLI!! Απο Hardware ολα οκ, η γεφυρα σταθερη πανω, μεχρι τωρα δουλευαν ολα ρολοι.. Το ενεοργοποιησα στο control panel αλλα μαλλον τιποτα.. Και το λεω αυτο γιατι μου βγαζει sto 3d mark 06 score 6080 ενω παλια εβγαζε πανω απο 10000..

Εχει παρατηρησει κανεις τιποτα παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια με το που τους εβαλα και ενεργοποιησα το quad sli διαλυθηκε το συμπαν.Τιποτα δεν δουλευε σωστα.Στα παιχνιδια σπανε τα γραφικα και χανεται και ο ηχος.Ειμαι με τους 191.07 τωρα και ολα δουλευουν ρολοι.

Δεν ξερω τι να πω αντι να πηγαινουμε καλυτερα παμε χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.