Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

ειδες καποια διαφορα με τους drivers της Τitan??

Δεν δοκιμασα πολλα πραγματα..

Στο crysis3 παντως ειναι καλυτεροι, εχουν σταθεροτερο και ισως υψηλοτερο framerate.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμασα πολλα πραγματα..

Στο crysis3 παντως ειναι καλυτεροι, εχουν σταθεροτερο και ισως υψηλοτερο framerate.

απλα τους κατεβαζουμε και τους σεταρουμε η 8ελει τιποτα αλλο για να παιξουν στην 6 σειρα?

Link to comment
Share on other sites

απλα τους κατεβαζουμε και τους σεταρουμε η 8ελει τιποτα αλλο για να παιξουν στην 6 σειρα?

Aκριβως οπως το περιγραφει εδω:

απο το 120hz.NET - Source for 120hz 1440p Monitors - Latest News

This is a rather big announcement here:

I just discovered that with Nvidia's newest 314.09 drivers, made specially for Titan, monitor overclocking is back! The 330Mhz limit appears to have been dropped!

You can download the drivers here: http://www.nvidia.com/object/win8-wi...ql-driver.html

To use this driver on non-Titan cards just drop this .inf into the installation directory created after the driver unzips: Download nv_disp.inf from Sendspace.com - send big files the easy way

I can also report higher FPS in all games and better overclocks!

+1 Nvidia for paying attention to us.

καλα περα απο τα 120hz που δεν αφορουν πολυ κοσμο ,δειχνει οτι οι drivers για τιταν παιζουν καλυτερα και στις 680 :)

Μολις γυρισα απο την δουλεια μολις ξυπνησω εχω δουλεια :)

Κατεβαζεις δηλαδη τους driver του titan απο το site της nvidia και κατεβαζεις και αυτο το nv_disp.inf και το βαζεις μεσα στο φακελο που εχει γινει extract ο driver για να αντικαταστησεις το υπαρχων αρχειο nv_disp.inf και ξεκινας την εγκαταστασh κανονικα.:)

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

κανω το αρχειο c/p μεσα στον φακελο display driver μου το κανει αντικατασταση αλλα δεν ξεκιναει μου λεει οτι ο οδηγος δεν βρησκει συμβατο υλικο και τα σχετικα

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

κανω το αρχειο c/p μεσα στον φακελο nvidia drivers μου το κανει αντικατασταση αλλα δεν ξεκιναει μου λεει οτι ο οδηγος δεν βρησκει συμβατο υλικο και τα σχετικα

Aν δεις εδω στο σχετικο θεμα δινει δυο λινκ για το .inf file που πρπει να αντικατασταθει, ενα που λεει International και ενα που λεει English!

Δοκιμασετα και τα 2, ενα απο τα δυο λογικα θα κανει και θα ξεκινησει η εγκατασταση κανονικα!

Υ.Γ Τους drivers english(US) τους κατεβασες η οχι?

Αν τους κατεβασεις english(us) και οχι ελληνικα, το λινκ με το .inf που λεει english θα σου δουλεψει σιγουρα, ετσι τους εχω!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μαμακιες δεν περναει ουτε με το international ουτε english η φάκελο. ..μαλλον κατι κανω λαθος παρενθεση εχω τους ελληνικους κατεβασει θα το δω μολις παω σπιτι

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

τελικα στο 3dmark στο firestrike εχουν 8εμα οι 314,09 με το sli και οι 2 πυρηνες δουλευουν στο 47% ασυγχρονιστα.ετσι δουλεyαν οι 314,07 σε διαταξη quad sli.δεν ξερω εσας με τις 680χ2 πως σας δουλευει με τους τιταν

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση σημαντικη για εμενα.

Υπαρχει καποιος στανταρ τροπος για να κανω απεγκατασταση και μετα εγκατασταση τους νεους Drivers σε nVidia καρτες? Ο καθενας γραφει οτι θελει στο internet για το πως γινεται σωστη εγκατασταση και απεγκατασταση.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το κουράζετε άδικα ( και περισσότερο οι εξυπνάκηδες στο internet με τα uninstall, driver cleaner ( λες και δεν ξέρει η ίδια η nVIDIA να αφαιρέσει σωστά τους drivers της, ξέρει ο κάθε καραμήτρος καλύτερα :p ) και παπαριές.

Πως εγκαθιστάς νεότερο nVIDIA driver, πολλά βήματα, λίγο δύσκολο, αλλά μπορείτε να προσπαθήσετε:

1) Τρέχετε τον νέο driver ΔΙΧΩΣ να βγάλετε τον προηγούμενο.

2) Διαλέγετε Custom Install και έπειτα Clean Install.

3) Next, next, next, finish, reboot

4) Done

ΓΟΥΑΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα των driver που λέτε έχω ν'ανακοινώσω ότι για 2η φορά με επιτυχία ψήθηκε η κακόμηρη sparkle 8800GT που με ταλαιπωρούσε με αυτά τα καλούδια που θα δείτε στην φωτό http://postimage.org/image/vctyo2699/ κι εδώ είναι η κάρτα που τρέχει στο pc μου http://postimage.org/image/r6seufy1v/ μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς πετυχαίνουμε με το ψήσιμο??? Να προσθέσω ότι η κάρτα έβγαζε και artifacts πρίν τα windows.... και στo desktop έβγαζε κάτι σαν θολούρες οι οποίες εξακολουθούν και υπάρχουν (εαν τις προσέξεις αρκετά δλδ τις βλέπεις, σαν γραμμές μικρές)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8437]bill[/MENTION]pepas Thank u!

Για ποιο λογο γραφουν τοσες παπ@ρολογιες για τους drivers στα forums? Δεν το εχω καταλαβει. Υπαρχει καποια διαφορα στην αποδοση?

Επισης το προγραμμα nVidia experience που σε ενημερωνει για drivers να το κατεβασω ή οχι?

Και κατι τελευταιο, αν ο Driver δε λεει WHQL να μην τον κατεβαζω??

Sorry για τις ερωτησεις, μαρεσει η γνωση, την θελω ολη:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8437]bill[/MENTION]pepas Thank u!

Για ποιο λογο γραφουν τοσες παπ@ρολογιες για τους drivers στα forums? Δεν το εχω καταλαβει. Υπαρχει καποια διαφορα στην αποδοση?

Επισης το προγραμμα nVidia experience που σε ενημερωνει για drivers να το κατεβασω ή οχι?

Και κατι τελευταιο, αν ο Driver δε λεει WHQL να μην τον κατεβαζω??

Sorry για τις ερωτησεις, μαρεσει η γνωση, την θελω ολη:toomuchne

Παραλίγο να σε ξεχάσω :D

1. Όχι, δεν υπάρχει καμμία διαφορά στην απόδοση, ούτε καν σε benchmarks ( που αυτά είναι γραμμένα με τρόπο ώστε να ακούνε στην παραμικρή διαφορά ).

Μέσα από τόσα review και δοκιμές που έχω κάνει, έχω παρατηρήσει και επιβεβαιώσει με πειράματα ( εγκατάσταση #1: driver X version, πέρασμα από πάνω της νέας version + test games ΕΝΑΝΤΙΟΝ καθαρής εγκατάστασης Windows κατευθείαν στην νεότερη έκδοση driver + test games ) [ αποτελέσματα ? τα ίδια fps/score ]

Γιατί το κάνουνε ? Πολλές εκδοχές.

Κυνήγι φαντασμάτων ? Placebo effect ? Έλλειψη τεχνικού υπόβαθρου ? Επειδή το είπε ο Φ,Χ,Ψ στο τάδε site/forum ? Κυνήγι απόκτησης φήμης μέσω αμελητέας προσπάθειας "προγραμματισμού" ?

2. Το nVIDIA Experience σου λέει υποτίθεται τις βέλτιστες ( κατά την άποψη των τυπάδων του Performance Testing lab της nVIDIA ) ρυθμίσεις των παιχνιδιών για την κάρτα γραφικών σου.

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις χειροκίνητα την ρύθμιση του παιχνιδιού και του driver control panel, βάλε το. Διαφορετικά ο χειροκίνητος τρόπος είναι καλύτερος και σου αφήνει περισσότερη ελευθερία στο τι θα ενεργοποιήσεις, τι θα περιορίσεις και τι θα κλείσεις εντελώς σε κάποιο game.

Σε αυτό το θέμα μπορεί να σε βοηθήσει το site της GeForce ( World's Fastest Graphics Cards, GPUs, and Video Cards | GeForce ) και ένα άλλο site, το tweakguides.com όπου σε αυτά τα 2 μπορείς να βρείς "άρθρα" που δείχνουνε τις διαφορές στην εικόνα που έχουνε οι διάφορες ρυθμίσεις των ρυθμίσεων κάποιων παιχνιδιών.

3. Γενικώς η διαφορά μεταξύ WHQL & non-WHQL driver ( αποκαλλούμενοι beta ) είναι ότι η εταιρία δεν έστειλε τον driver στην Microsoft για να περαστεί σε έλεγχο από το driver toolkit για να πάρει την "σφραγίδα" της μαμάς Microsoft ότι όλα υπακούουν στους "κανόνες" της.

Κάλιστα πολλοί από τους beta που κυκλοφορούνε η AMD & nVIDIA θα μπορούσανε να είναι WHQL αφού περνάνε κανονικά τα test της Microsoft, απλά για λόγους χρόνου και κόστους δεν αποστέλλονται για WHQL Certification Tests.

Συνήθως ( πολύ μα πολύ σπάνια ) μπορεί να προκληθεί μηχανικό πρόβλημα από κάποιον driver.

Συνήθως στην χειρότερη περίπτωση απλά κάποιο game δεν δουλεύει σωστά ή καθόλου.

Συνήθως είναι ok και οι beta της AMD & nVIDIA, δηλαδή μπορείς να τους βάλεις άφοβα.

Αν κάτι δεν σου αρέσει ή δεν λειτουργεί καλά, uninstall, reboot, install άλλο driver και είμαστε κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Το nvidia experience το δοκιμασα χθες και μου βαλε crysis 3 ρυθμισεις πραγματικα καλες.

Δηλαδη σε 1680*1050 ολα very high εκτος απο shadows high και ΝΟ ΑΑ.Aκομα και στην βροχη στα πρωτα δε ειδα κατω απο 60 fps ειχε 70-75 τον περισσοτερο χρονο.Απλα μου φανηκε οτι πραγματικα θελει post AA το game γιατι η ποιοτητα σε σχεση με High ΜSAA 4x που παιζω ηταν χειροτερη προφανως.Οποτε οπως ειπε και ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] καλυτερα παιρνεις μια ιδεα απο το experience και μετα πας "xερατα" manually και βαζεις τα optimum για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω guyz! Θα περασω τους καινουριους 314.07 να δω αν θα παρατηρησω καποια διαφορα!

Helly εχουμε το ιδιο συστημα ακριβως. Πιστευεις χρειαζεται παραπανω ram για το Crysis 3 καθως μερικα κολληματακια τα τρωει

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομιζω αν και τωρα εχω 16GB system ram και δε παρατηρω fps drops ποτε οπως ισχυριζονται καποια στα heavy physic scenes.

Video Ram τερματιζει σε 1680*1050 με oλα τα φιλτρα 1550 ΜΒ .Oποτε 2GB θα φθανουν λογικα που εχει η gttx 670 μεχρι full hd αναλυση.

Επισης οσοι εχετε nvdia καρτες βαλτε επειγοντως Τimer Resolution εχει τρελη διαφορα σε SLI και ακομα και σε non sli ειμαι 10% πανω σε fps οταν το βαζω max 0.5 ms απο την μανα του εχει αθλια ρυθμιση το game 10ms :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.