Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με 320.18. Βέβαια δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι οι οδηγοί. Με μια GTX480, στο farcry 3, με όλες τις λεπτομέρειες στο full και 4x MSAA, η κάρτα παίζει με 30-35 fps περίπου (overclocked στα 840-2000), με τον ανεμιστήρα στο 90% για να κρατάει μια θερμοκρασία έως 85 βαθμούς. Το θέμα είναι ότι στο δεκάλεπτο περίπου, τα frames μειώνονται στο μισό περίπου, 15-17, χωρίς κανένα προφανή λόγο και δε διορθώνεται ούτε όταν βγεις και ξαναμπείς στο παιχνίδι. Θέλει επανεκκίνηση ο υπολογιστής.

EDIT: Βρέθηκε ποιο είναι το πρόβλημα. Φταίει το uplay όταν είναι συνδεδεμένο στο internet. Μόλις αποσυνδεθώ από το internet και παίξω σε offline mode, όλα λειτουργούν ρολόι. Και μετά αναρωτιούνται γιατί υπάρχει πειρατεία. Γιατί απλούστατα, το κατεβάζει το παιχνιδάκι του ο άλλος, δωρεάν, και παίζει κύριος, χωρίς uplay και άλλες τέτοιες π@π@ριές. Εσύ που το έχεις αυθεντικό και είσαι ο νόμιμος, πρέπει να ταλαιπωρείσαι.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Drivers "συνέχεια", Tόσο καιρό όπως και με κάθε οδηγό, 3 πράγματα πειράζω, 1) βάζω forced vsync off στον οδηγό,2) Επιτάχυνση πολλών οθονών ->επίδοση Μονής οθόνης, και 3).... Τρόπος διαχείρισης ισχύος => προτίμηση μεγίστων επιδόσεων... αφού μου έκανε 2 φορές τα γνωστά άρτιφακτς (τη μια φορά μέσα σε 2-3 λεπτά...), είπα να δοκιμάσω με τις προεπιλεγμένες τιμές παντού στον οδηγό, με τα πρώτα σημάδια ενθαρρυντικά (~3 ώρες παιχνιδιού χωρίς πρόβλημα..), επειδή τα πρώτα 2 δεν πιστεύω ότι προκαλούσαν πρόβλημα, είναι αρκετά πιθανό η αλλαγή του τρόπου διαχείρισης ισχύος να προκαλεί αυτά τα προβλήματα.. (θα μου πείς, μα γιατί με τον 314.07 και πίσω δε το κάνει.. δεν ξέρω, only bugVidia knows...)

μετά από 3 ώρες δεν είχε βγάλει πρόβλημα... αλλά έβγαλε στη συνέχεια... :( back to 314.07...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, και μένα μου έκανε κολλήματα με τους 320.18 και γύρισα σε 314.22 και συνέχισε να παρουσιάζει προβλήματα και γύρισα σε 314.07 τώρα. Το παρουσίασε σε άλλον αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Στα Windows. Με τους 320.18 κόλλαγε εντελώς και με τους 314.22 μετά από κάποια ώρα λειτουργίας κόλαγε όποιο πρόγραμμα του έδινα το focus, έκανα κλικ επάνω του δηλαδή. Ώσπου δεν έμενε τίποτα που να αποκρίνεται. Μόνο το mouse κουνιόταν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, και μένα μου έκανε κολλήματα με τους 320.18 και γύρισα σε 314.22 και συνέχισε να παρουσιάζει προβλήματα και γύρισα σε 314.07 τώρα. Το παρουσίασε σε άλλον αυτό;

Kαι σε μένα και σε φίλο μου με gtx 670 μας έβγαλε πρόβλημα στους 320. Καλά θα κάνει η nvidia να κατέβει λίγο από το καλάμι να σοβαρευτει, που παίζει μονοτερμα με τις τιμές και να φτιάξει τους drivers καθώς πλέον ούτε κει παίζει μόνη, η amd ξύπνησε. Ο μύθος πάω σε nvidia για καλύτερο driver performance αποτελεί παρελθόν.

Προσωπική άποψη πάντα, φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξε@λοθ@ ρε σπυρο, οτι ποστ και να ανοιξω εσενα βρισκω απο κατω

τουμπανο μας τα εκανες

Δεν ισχυουν αυτα που λες ρε φιλε,εχω βαλει τους 320,18,ειναι ολα μελι γαλα,αμμαανν

αντε ακομα να παρεις την κουλη - βουβουζελα?

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, και μένα μου έκανε κολλήματα με τους 320.18 και γύρισα σε 314.22 και συνέχισε να παρουσιάζει προβλήματα και γύρισα σε 314.07 τώρα. Το παρουσίασε σε άλλον αυτό;

γκουχ..

ΓΚΟΥΧ...

μπγάβο ενβιντια.. σου βάζω ένα τγία...

(ο πρασινοφρουρός [MENTION=478]sebastian[/MENTION] τι έχει να πει για αυτό..?)

Μην ξανακούσω ανέκδοτο για ati junk drivers.. (προς αποφυγήν παρεξηγήσεως.. gtx660ti έχω.. -τουλάχιστον μέχρι να την κακαρώσουν τελείως οι οδηγοί...-)

Link to comment
Share on other sites

γκουχ..

ΓΚΟΥΧ...

μπγάβο ενβιντια.. σου βάζω ένα τγία...

(ο πρασινοφρουρός [MENTION=478]sebastian[/MENTION] τι έχει να πει για αυτό..?)

Μην ξανακούσω ανέκδοτο για ati junk drivers.. (προς αποφυγήν παρεξηγήσεως.. gtx660ti έχω.. -τουλάχιστον μέχρι να την κακαρώσουν τελείως οι οδηγοί...-)

Σοβαρά Σπύρο θα πάρουμε στα σοβαρά τις αναφορές "εγκατάσταση drivers, reboot -> dead GPU" ? :D

Απορώ πάντως τα θέματα που λέτε στο BF3 με κολλήματα, είναι τόσο μεμονωμένα που δεν το κάνει σε κανένα PC μου εδώ με καμμία κάρτα ( 680, Titan, 480, 280 ) ή εγω είμαι τόσο τυχερός ?

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξε@λοθ@ ρε σπυρο, οτι ποστ και να ανοιξω εσενα βρισκω απο κατω

τουμπανο μας τα εκανες

Δεν ισχυουν αυτα που λες ρε φιλε,εχω βαλει τους 320,18,ειναι ολα μελι γαλα,αμμαανν

αντε ακομα να παρεις την κουλη - βουβουζελα?

Καλά και πρόβλημα να είχε σιγά μη το έλεγες, πέρνα μια βόλτα απο το Battlefield 3 thread έχει ποστάρει ένα παιδί τους απαίσιους drivers της αγαπημένης σου :)

Η vapor x 7970 βουβουζέλα έρχεται και για τα 360 ευρώ δε νομίζω να έχει αντίπαλο στη τιμή αυτή :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά και πρόβλημα να είχε σιγά μη το έλεγες, πέρνα μια βόλτα απο το Battlefield 3 thread έχει ποστάρει ένα παιδί τους απαίσιους drivers της αγαπημένης σου :)

Η vapor x 7970 βουβουζέλα έρχεται και για τα 360 ευρώ δε νομίζω να έχει αντίπαλο στη τιμή αυτή :) :)

εννοειτε οτι θα στο ελεγα για να σε βοηθησω

και οπως σου ειπα δεν παιζω bf3 on line(αλλωστε το ξερεις) αλλα εσυ το γενικευεις και εκει παρεμβενω και σου λεω οτι λεω

vapor x 7970 :hehe: αντε με το καλο :)

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Τι Vaporia X και Maounes X 7970 λετε.... εγω με 690Gtx που παιζω αλλα και με την νεα Titan GTX ειμαι κομπλε!

Bf3 σας εδωσα διαγραμμα, τι αλλο θελετε απο τη ζωη μου!

Ουτε driver να βάλετε ξέρετε μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Sebastian μεγιά την νέα σου κάρτα, δυστυχώς το χρήμα απο την δικιά μου πλευρά δεν ρέει άφθονο οπότε βολεύομαι και με τις = βουβουζελες = που αποκαλείτε :)

:jump1:

[MENTION=28627]kyr[/MENTION], ε στα single και μενα πετάει η 670, σε multi 64 players να γίνεται τις π#$τανας να σου πω εγω :) :clap:

Δεν έχω κάτι μαζί σου απλά, όποια κάρτα, εταιρεία κλπ δεν με εξυπηρετεί και δε βγάζει τίμια τα λεφτά που έδωσα, απο μένα τρώει Χ , όπως η gigabyte για gpu, η asus με το πρόβλημα-το κουλό που είχε με το error 55- το οποίο έφτιαξε γυρνώντας έναν διακόπτη που απο το εργοστάσιο ήταν on - update bios - , και γενικά όποια εταιρεία είτε με την ονομασία " repu#$%lic για gamers " κλπ " military υλικά " κλπ απλά πουλάει marketing σε πρόβατα. Σπάνια ένα μεγάλο brand name, χρησιμοποιόντας τέτοιους τίτλους παρουσιάζει κάτι το ουάου στο τελικό προιόν.

Ομολογώ ότι έτσι την έπαθα και με τα προηγούμενα headset που είχα τα fatality, που τελικά ήταν φτηνιάρικα, πολλά ήταν και τα 25 ευρώ που έδωσα.

Αλλά , το τονίζω ότι εξεπλάγην απο τα Razer Electra ! στα οποία χαίρομαι το κάθε ευρώ απο τα 40 που έδωσα.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη, δεν υποστηρίζω ούτε "τα παίρνω" απο οποιαδήποτε εταιρεία. Δεν συνεχίζω άλλο με off topic. Σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ και την καλη του λειτουργία.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Sebastian μεγιά την νέα σου κάρτα, δυστυχώς το χρήμα απο την δικιά μου πλευρά δεν ρέει άφθονο οπότε βολεύομαι και με τις = βουβουζελες = που αποκαλείτε :)

:jump1:

@kyr, ε στα single και μενα πετάει η 670, σε multi 64 players να γίνεται τις π#$τανας να σου πω εγω :) :clap:

παιζω το crysis 3 on line τερμα ολα και x4 mssa τι να μας πει το bf3 ρε σπυρο :p

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά Σπύρο θα πάρουμε στα σοβαρά τις αναφορές "εγκατάσταση drivers, reboot -> dead GPU" ? :D

Απορώ πάντως τα θέματα που λέτε στο BF3 με κολλήματα, είναι τόσο μεμονωμένα που δεν το κάνει σε κανένα PC μου εδώ με καμμία κάρτα ( 680, Titan, 480, 280 ) ή εγω είμαι τόσο τυχερός ?

η αναφορά αυτή όντως είναι αστεία, το πρόβλημα όμως υπάρχει (και όχι μόνο σε μένα..), και ούτε είχα πρόβλημα με την 280/480 αντίστοιχα (πρόσφατα δοκιμασμένες...). Τώρα αν ο [MENTION=478]sebastian[/MENTION] παίζει μισό round κάθε 2 μέρες... the odds are against του να το παρατηρήσει... εδώ ποστάρει στο άλλο νήμα που του ζήτησε ο [MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] εικόνα με το perfoverlay, εικόνα που χαζεύει τη γή... (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε)

Μα τί λένε εκεί στο mοdcrash? Πώς γίνεται ένας driver να σκοτώσει μια κάρτα?:nada:

OBLIVION... (διαφορετικής αιτιολογίας βέβαια)

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION] ούτε εγώ έχω θέμα στο crysis 3 ;)

Link to comment
Share on other sites

η αναφορά αυτή όντως είναι αστεία, το πρόβλημα όμως υπάρχει (και όχι μόνο σε μένα..), και ούτε είχα πρόβλημα με την 280/480 αντίστοιχα (πρόσφατα δοκιμασμένες...). Τώρα αν ο [MENTION=478]sebastian[/MENTION] παίζει μισό round κάθε 2 μέρες... the odds are against του να το παρατηρήσει... εδώ ποστάρει στο άλλο νήμα που του ζήτησε ο [MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] εικόνα με το perfoverlay, εικόνα που χαζεύει τη γή... (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε)

OBLIVION... (διαφορετικής αιτιολογίας βέβαια)

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION] ούτε εγώ έχω θέμα στο crysis 3 ;)

Ούτε εγώ έχω θέμα στο Crysis 3 , multi μια χαρα πάει.:neo:

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη δοκιμούλα με μια 680 και 320.18

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yexam0MUb-U]BattleField 3 nVIDIA GTX 680 v320.18 - YouTube[/ame]

1080p 4xMSAA 16xAF Maxed Out Detail Settings - No Blur - PostAA Medium

i7-3770K @ 4.5GHz HyperThreading Off

16GB DDR3-1866 11-10-7-25 1T

GTX 680 @ 1254MHz 1720MHz MEM

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.