Jump to content



Bug στης ζητήσεις


lord

Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

δεν ξερω αλλα νομιζω οτι θα αρχισουν τα ποστ αλα μπουρδα για να φτασουν τα 300 και μετα θα παμε παμε στα 500 ποστ και παει λεγοντας στην ουσια τιμωρουν και εμας που δεν φταιμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george1551

δεν ξερω αλλα νομιζω οτι θα αρχισουν τα ποστ αλα μπουρδα για να φτασουν τα 300 και μετα θα παμε παμε στα 500 ποστ και παει λεγοντας στην ουσια τιμωρουν και εμας που δεν φταιμε

Υπομονή λίγο. Ο κανόνας είναι 300 post και 5 μήνες παρουσίας στο forum. Σκεφτόμαστε τώρα κάτι και για εσάς, τα παλιότερα μέλη που δεν έχουν τα απαιτούμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 17:09]

Υπομονή λίγο. Ο κανόνας είναι 300 post και 5 μήνες παρουσίας στο forum. Σκεφτόμαστε τώρα κάτι και για εσάς, τα παλιότερα μέλη που δεν έχουν τα απαιτούμενα posts.

μια καλή λύση ειναι με την παλαιότητα να κατεβαίνει ο αριθμός των απαιτούμενων ποστ. πχ στον χρονο να γινουν 250 και στον ενάμιση 150.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση είναι η whitelist / blacklist και ο πρότερος έντιμος βίος, αλλά ποιος θα κάνει το admin-ι-λίκι και την υπηρέτρια είναι το θέμα. ’λλωστε το fleamarket πάντα εκεί ήταν, είναι και θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σας πώ και εγώ την γνώμη μου σαν "νέος"?

Καλως η κακώς το Lab είναι διάσημο. Αυτο έχει περάσει στον κόσμο, εξ'ανάγκης σας έμαθα και εγώ και άλλοι πολλοί. Το θέμα είναι οτι υπάρχουν και τα όρνια που καιροφυλακτούν. Αλλα δεν είναι αξιοκρατικό να θέτεις δικλείδες για τις αγγελίες. Πχ εγω που είχα ενα Vapochill για πούλημα δεν θα ήταν κρίμα να εβλεπα την αγγελία μου στην Χρυση Ευκαιρία η στο emarket την στιγμή που πολλά παιδιά απο εδω μέσα θα ηθελαν να δοκιμάσουν την τυχη τους με τα phase change? Αν το Lab δεν ηταν ο καταλληλότερος τόπος για μια ΤΕΤΟΙΑ αγγελία τότε ποιος θα ήταν?

Καλό συστημα αυτο με τα μινιμουμ πόστ αλλα βρείτε μια χρυσή τόμή και γι αυτες τις αγγελίες που θα μπορούσαν να προσφέρουν και στο Lab με κάποιον τρόπο. Αλλωστε αν κάποιου ο μόνος σκοπός είναι να σπαμμάρει για να βάλει μια αγγελία τοτε χαρας στο κουράγιο του, θα μπορεί να εχει γίνει αντιληπτός πολύ πριν φτάσει τα ποστ οποτε ενα απλο ban/διαγραφή αρκεί.

Μια άλλη ιδέα (δεν ξερω κατα πόσο ειναι εφικτή) ειναι η εξής: Οταν κάποιος φτάσει τα Χ πόστ, θα ενημερώνεται μια ομάδα ανθρώπων οι οποια θα κοιτα και θα αξιολογεί την ολη πορεία του χρήστη και αναλογα θα του δίνει το δικαίωμα πρόσβασης στις αγγελίες.

Επίσης μια άλλη ιδέα ειναι αυτη που έδωσε παραπάνω ο sotiris με το blacklist / πρότερος έντιμος βίος. Το αντμινιλίκι είναι το λιγότερο. Δεν γίνεται ολόκληρη κοινότητα να αυτοσυντηρείται... Χρειάζεται και λιγη προσπάθεια εκ των έσω... Τα αγαθά κόποις κτώνται ;)

Επίσης μια σημείωση για τις ζητήσεις. Λογω ακριβώς του χαρακτήρα της ζήτησης (μπορει να πρόκειται και για μια Χ ανάγκη) προτείνω να είναι ΟΡΑΤΕΣ σε όλους αλλα επίσης με κριτήρια αντίστοιχα με της πώλησης να μπορεί κάποιος να βάλει κάτι προς ζήτηση. Δεν είναι δλδ πώληση που πουλάω οτι νάναι , να 'ν' καλα το Lab παιδική χαρά κλπ...

Είναι σημαντικό το θέμα, ελπίζω να βρεθεί η χρυσή τομή και να μην σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74 [Χθες, στις 18:04]

μια καλή λύση ειναι με την παλαιότητα να κατεβαίνει ο αριθμός των απαιτούμενων ποστ. πχ στον χρονο να γινουν 250 και στον ενάμιση 150.

Συμφωνώ μαζί σου αυτό είναι η μόνη εφαρμόσιμη λύση .Εύκολα και απλά και γίνετε και αυτόματα χωρίς την ανάγκη administrator

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Χθες, στις 18:49]

Eμενα παντως μου εχουν καμια 10αρια pm και ζητανε να τους βαλω αγγελιες....

Σε παιδια που τα ξερω προσωπικα και τους εχω συστησει το lab ή εχουμε προσωπικη σχεση δεν εχω προβλημα...αλλα ολοι οι αλλοι με τιποτα....:)

Zητας τουλαχιστον προμηθεια? :p

@darkcount....Δεν παιζεται το ατομο λεμε....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82 -> Στο κάτω κάτω είναι και θέμα εμπιστοσύνης. Θυμάστε πως είχε μπει ο όρος περί 150 post?
Καλό θα ήταν να αναφερθεί γιατί ειμαι νεος εδώ και δε ξέρω. Έγιναν "απατεωνιές" ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Φιλε Εργοτελη, θελει διακριση η οποια δεν υπαρχει..ο lord ειναι γραμμενος στο φορουμ πανω απο χρονο,δεν διαφωνω με τον κανονα καθε'αυτον ,απλα ειναι τυφλος..

Υπαρχουν παιδια που δεν ποσταρουν πολυ για διαφορους λογους..αν δηλ καποιος ειναι στο φορουμ 3 χρονια κι εχει 70 ποστς,χρειαστει μια φορα να χρησιμοποιησει τις αγγελιες , δεν μπορει...αυτο ειναι λαθος κατα την γνωμη μου ..

και εγω συμφωνω γιατι ειμαι στη κατηγορια αυτη !!!! τη να γραφω ασυναρτησιες συνεχεια για να ανεβω σε post ?? αλλα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα !

μπορω επισης να κανω και μια δηλωση του νομου 105 οτι δεν θα γραφω πανω απο μια αγγελια ανα μηνα. :woot: :woot:

Τον αυγουστο επαθα μια ζημια και ενω μπορουσα να βρω λυση μεσω καποιων πωλησεων δεν ειχα προσβαση!!

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο, τα 300 ποστ απο ότι βλέπω ειναι μόνο για να δει κάποιος τις ζητήσεις.

αν σκεφτούμε το καλό των χρηστών του φορουμ το λογικό θα ήταν να μην μπορούν να δούν τις πωλήσεις και όχι τις ζητήσεις.

θα μπορούσε βέβαια και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ευκολο στην υλοποιήση του να μην μπορει να ποστάρει παρόλο που μπορεί να δεί ετσι ωστε να μην γίνεται κατάχρηση.

αν καποιος εχει λιγα ποστ και έχει κάποιο κομματι που εμένα με καιει να λύσω κάποιο πρόβλημα στο pc μου τοτε θα μπορέσω να το βρώ μιας και μεσω πμ μπορεί να υπάρξει επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως ή άλλως μέσω πμ γίνεται η επικοινωνία όταν μιλάμε για Πωλήσεις και Αγορές στο lab. Η ομάδα του φόρουμ δεν έχει καμία σχέση με αυτές.

Και το όλο νόημα της προστασίας αυτής μέσω των περιοριστικών μέτρων είναι να γλυτώσουμε απο τους πονηράτζες. Είτε αγοραστές είναι αυτοι είτε πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ορισμενες φορες λεει καποιος στο ποστ του γενικο ξεπουλημα ή πωλειται μοβο gigabyte κανω click και μου λεει δεν εχω δικαιωμα να δω το συγκεκριμενο ποστ για φανταστητε το ατομο που πουλαει να δεχτει καμια 100 πμ απο ατομα που δεν εχουν το σωστο οριο posts εστω μονοκαι μονο για να ενημερωθουν ποιο ειναι!!!... και σου λεει για να γλυτωσω τα πολλα πμ γιαυτο υπαρχει το thread που ποσταρω για να το δουνε ολοι.. και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το θεμα αυτο ειναι αρκετα περιπλοκο.

Δεν αρνουμαι οτι και εγω υπηρξα ενα απο τα ατομα που σπαμμαραν για να φτασουν ευκολοτερα τα 150. Δεν εκανα ηλιθια και ακυρα ποστ, δεν δημιουργησα προβλημα και ουδεποτε προκαλεσα προβλημα στους υπολοιπους χρηστες. Στο φορουμ ειμουν γραμμενος πολυ καιρο. Διαβαζα αλλα δεν απαντουσα. Ετσι οταν χρειαστηκε να εχω τα 150 ποστ δεν τα ειχα. Και ξερετε γιατι ηθελα τα 150? Για να κανω αγγελια ζητησης. Οχι για να πουλησω την πραματια μου. Κατι το οποιο μαρτυρα και το ιστορικο μου.

Εγω βλεπω 4 κατηγοριας σε αυτο το θεμα. Η πρωτη ειναι η δυνατοτητα να βλεπει ο αναγνωστης την κατηγορια πωλησεις και να μπορει να αγορασει κατι απο ενα μελος. Η δευτερη ειναι η δυνατοτητα δημιουργιας αγγελιας ζητησης παλι για να αγορασει καποιος. Και στις δυο αυτες περιπτωσεις δεν τιμωρουμε το νεο και με ιδιοτελεις σκοπους μελος. Αντιθετα ανταμοιβουμε το σωστο μελος που δικαιωματικα μπορει να πουλησει κατι (ειτε μεσω πωλησης ειτε με ζητησης τριτου.

Οι αλλες δυο κατηγοριες ειναι η δυνατοτητα νεου μελους να κανει αγγελια πωλησης και δευτερον η δυνατοτητα νεου μελους να βλεπει αγγελιες ζητησης. Οσον αφορα την πρωτη περιπτωση γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να μπορει να κανει αγγελια πωλησης παρα μονο να βλεπει τις υπαρχουσες. Σχετικα με τη δευτερη περιπτωση ειναι ομως λιγο περιπλεγμενα τα πραγματα. Μια γνωμη λεει οτι δεν πρεπει ο νεος να βλεπει την αγγελια ζητησης για τους αναφερθεντες λογους απο εσας σε προτερα ποστ. Η αλλη γνωμη λεει οτι εφοσον ο νεος δει μια αγγελια θα μπορεσει να βοηθησει ενα αλλο μελος του φορουμ. Μπερδεμα ε?

Τωρα πως ειναι δυνατον να βρεθει η χρυση τομη στα παραπανω (αναλογικοτητα κατα το σωστοτερον).Δυσκολα. Προσωπικα πιστευω την παρακατω λυση.

Οταν καποιος συμπληρωνει τον απαιτουμενο αριθμο δημοσιευσεων μια ομαδα θα ελεγχει την πορεια του. Οχι ολα τα ποστ απαραιτητα αλλα καποια που θα επιλεγονται τυχαια. Η ακομα καλυτερα οταν καποιος συμπληρωνει τον αριθμο θα πρεπει να στελνει στην διοικητικη ομαδα μια αιτηση που θα ζηταει να του επιτραπει η συμμετοχη στις κατηγοριες αυτες.

Οσον αφορα τωρα τις δυνατοτητες ενος νεου μελους. Πρεπει κατ' εμε να επιτρεπεται η δημιουργια αγγελιας ζητησης, η δυνατοτητα εισοδου στις αγγελιες πωλησεις και να απαγορευεται η δημιουργια αγγελιας πωλησης και η δυνατοτητα να δει τις αγγελιες ζητησης. Σχεδιαγραμματικα:

Nεο μελος--> Βλεπει αγγελιες πωλησης- δεν ποσταρει αγγελιες πωλησης.

Ποσταρει αγγελιες ζητησης- δεν βλεπει αγγελιες ζητησης.

Πιστευω οτι ο παραπανω τροπος ειναι ο πιο δικαιος τοσο για τα τακτικα οσο και για τα νεα μελη. Μαλιστα τα δευτερα δεν θα καταφευγουν σε σπαμ μηνυματα εφοσον η συμμετοχη στις αγοραπωλησιες θα καθοριζεται απο αντικειμενικοτερα κριτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινόμενη λύση:

’ρση όλων των προϋποθέσεων για την αναζήτηση/δημοσιέυσης αγγελιών.

Αλλά.

Ξεκαθάρισμα λογαριασμών στην αρχή κάθε χρόνου όσων δεν έχουν ποστάρει ούτε μια φορά σε κάποιο thread μέσα στο έτος.

Τα posts στις αγγελίες ΔΕΝ θα μετράνε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [14-01-2007 19:52]

Φιλε Εργοτελη, θελει διακριση η οποια δεν υπαρχει..ο lord ειναι γραμμενος στο φορουμ πανω απο χρονο,δεν διαφωνω με τον κανονα καθε'αυτον ,απλα ειναι τυφλος..

Υπαρχουν παιδια που δεν ποσταρουν πολυ για διαφορους λογους..αν δηλ καποιος ειναι στο φορουμ 3 χρονια κι εχει 70 ποστς,χρειαστει μια φορα να χρησιμοποιησει τις αγγελιες , δεν μπορει...αυτο ειναι λαθος κατα την γνωμη μου ..

Συμφωνω απολυτα. Εγω ειμαι γραμμενος απο τις αρχες του 2004. Πανε τοσα χρονια και δεν μπορω μια στο τοσο να βαζω αγγελια λογω του περιορισμου.!! Στο φορουμ μπαινω σχεδον καθε μερα και βλεπω τι γινετε, αλλα επειδη δεν ποσταρω δεν αξιζω να μπω στις αγγελιες...? αλλα ουτε και στην Ζητηση... ελεος...,

Θα'πρεπε δλδ να ποσταρω χαζες ερωτησεις και να ασχολουμαι και να κανω reply για ολα τα θεματα....? Οποτε εχω την αναγκη να ζητησω βοηθεια απο το φορουμ το κανω, αλλα δεν θα κατσω να κανω reply τυπου (+1000, LOL , :clap: :clap: ) και τετοια, εχουμε και αλλες δουλειες. Τελος η γνωμη μου ειναι τουλαχιστον στις ζητησεις να ειναι ανοικτο για ολα τα μελη και να κατεβουν τα ποστς στις αγγελιες. Αλλα σιγα μην με ακουσει κανεις.....

:banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.