Jump to content



Διαφορες μεταξυ αναλογικων και ψηφιακων συνδεσεων ηχειων.


Recommended Posts

Για πόσα χρήματα μιλάς; Το πρώτο ζευγάρι που βρήκα στο Google και τα κοίταξα λίγο, 110 ευρώ 2x25 RMS. Πόσο καλύτερα να είναι;

 

Εκτός αν εννοείς να δώσω τα ίδια λεφτά με τα Z-906 για ένα ζευγάρι. Βασικά κι εγώ του στέρεου ήχου είμαι περισσότερο, δεν θέλω να μπλέκω με 5.1. Όταν είχα τα Ζ-5500, η κάρτα ήχου μου έδινε την επιλογή να παίζουν και τα 5 ηχεία ακριβώς τον ίδιο ήχο, σαν στέρεο/μονοφωνικό δηλαδή και έτσι τα είχα. Το native 5.1, o διάλογος από το κεντρικό και τα εφέ από τα πλαινά δεν με ενθουσιάζει διότι μένω σε μεγάλο μεν, διαμέρισμα δε και δεν μπορώ να δημιουργήσω δωμάτιο-σινεμά τύπου. Θα κάνουν παράπονα οι γείτονες. 

Έγινε επεξεργασία από NikMark
Link to comment
Share on other sites

Να πάρει η ευχή. 144 ευρώ καλή τιμή. Αν δεν ήμουν κολλημένος με τη ψηφιακή σύνδεση και γνώριζα πρωτίστως για τέτοιου είδους ηχεία θα τα είχα πάρει ήδη. Το ίδιο όπως είμαι κολλημένος με την ψηφιακή σύνδεση, είμαι και τα PC-Speakers. Αυτά φαντάζομαι θα ακούγονται τόσο καλά με έναν ενισχυτή όσο κάποιοι κάγκουρες βάζουν στα αυτοκίνητά τους κάτι τούμπανα ηχοσυστήματα. Αναρωτιέμαι γιατί φοβόμουν να κοιτάξω για άλλου, τέτοιου είδους ηχεία. 

 

Βασικά, το ίδιο συμβαίνει και με τον επεξεργαστή/κάρτα γραφικών. Μια ζωή Intel/Nvidia σαν να μην υπάρχει για μένα η AMD. Πρώτη φορά τώρα είμαι με τον 5600Χ και μια καλή Χ570 μητρική και είμαι μια χαρά. 

Έγινε επεξεργασία από NikMark
Link to comment
Share on other sites

Ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος σου? Ρωταω γιατι εφοσον ειχες τα λοτζι 5500 μαλλον ειναι μεγαλος

Και επειδη ειχα το 5500 πολλα χρονια και νομιζα οτι ακουω τον τελειο ηχο, μολις τα εδωσα και πηρα κατι krk 5" επαθα πλακα με την χαοτικη διαφορα. Και οχι στην ενταση τοσο αλλα στην ποιοτητα

Παρε ενα ζευγαρι 8" studio monitor αν εχεις μεγαλο χωρο, αν ειναι μικρο το δοματιο παρε 6.5" ή 5" και αργοτερα αν θες να το πας ενα βημα παραπερα παιρνεις και ενα usb dac με 150-200ε και απλα θα εχεις τον τελειο ηχο

υποχην τα studio monitor ειναι αυτο ενισχυομενα ηχεια, δεν χρειαζονται ενισχητη γιατι τον εχουν ενσωματομενο μεσα στην καμπινα του ηχειου. και οποιος γνωριζει απο ηχο ξερει ποσα θετικα εχει αυτο

 

αν θελεις πες μας τον χωρο σου και το μπατζετ σου να σου προτεινουμε καποια. τα m-audio που προταθηκαν παραπανω ειναι πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος σου? Ρωταω γιατι εφοσον ειχες τα λοτζι 5500 μαλλον ειναι μεγαλος

Και επειδη ειχα το 5500 πολλα χρονια και νομιζα οτι ακουω τον τελειο ηχο, μολις τα εδωσα και πηρα κατι krk 5" επαθα πλακα με την χαοτικη διαφορα. Και οχι στην ενταση τοσο αλλα στην ποιοτητα

Παρε ενα ζευγαρι 8" studio monitor αν εχεις μεγαλο χωρο, αν ειναι μικρο το δοματιο παρε 6.5" ή 5" και αργοτερα αν θες να το πας ενα βημα παραπερα παιρνεις και ενα usb dac με 150-200ε και απλα θα εχεις τον τελειο ηχο

υποχην τα studio monitor ειναι αυτο ενισχυομενα ηχεια, δεν χρειαζονται ενισχητη γιατι τον εχουν ενσωματομενο μεσα στην καμπινα του ηχειου. και οποιος γνωριζει απο ηχο ξερει ποσα θετικα εχει αυτο

 

αν θελεις πες μας τον χωρο σου και το μπατζετ σου να σου προτεινουμε καποια. τα m-audio που προταθηκαν παραπανω ειναι πολυ καλα

Για το pc τα θέλει. @BloodMage

Γιατί έχεις κόλλημα με την ψηφιακή σύνδεση; Δεν βρίσκω κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Για το pc τα θέλει. @BloodMage

Γιατί έχεις κόλλημα με την ψηφιακή σύνδεση; Δεν βρίσκω κανένα λόγο.

μπορει να εχει μεγαλο δωματιο

 

Αυτο με την ψηφιακη συνδεση ουτε εγω το καταλαβα. Οπως και να εχει ο ηχος ειναι αναλογικος, το σημα απο τον pc σου φευγει παντα ψηφιακα στην πορεια γινεται αναλογικος μεσω dac/καρτας ηχου και καταληγει στον ενισχητη σε αναλογικη μορφη ωστε να ενισχυθεί να παει στα μεγαφωνα και να φτασει στα αφτια μας

Αν παρεις studio monitors θα πρεπει να τους δωσεις αναλογικο σημα, ειτε απο την ενσωματομενη καρτα ηχου της μητρικης σου ειτε απο καποια καρτα ηχου (σαν αυτη που εχεις παραγγειλει) ειτε απο καποιο usb dac/καρτα ηχου. Τα studio monitor δεν εχουν ενσωματομενο dac οποτε παιρνουν μονο αναλογικο σημα (rca / 3.5mm / 1/4 / xlr)

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε studio ηχεία θα σου έλεγα να πάρεις πάνω από 6" , ιδανικά 7"- 8" , τα 5" είναι μια χαρά αλλά δεν έχουν μπάσο, θέλουν ένταση για να βγάλουν και ίσως θες subwoofer το οποίο πιάνει χώρο και €, οπότε όχι μικρότερα από 5" , επίσης όχι και στη σειρά yamaha HS.

 

 

Πάντως και τα z906 αν κάνεις την μουσική convert stereo to 4 channel (γίνεται από τον foobar player αλλά και από κάποιες κάρτες ήχου) ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός , το soundasge κυριολεκτικά σε αγκαλιάζει (2 ηχεία μπροστά, 2 πίσω L & R) και θα είσαι πολύ ευχαριστημένος + ότι θα έχεις και 5.1 για ταινίες και games, σημαντικό να τα έχεις τοποθετημένα σαν 5.1 αλλιώς (για μένα) τα studio speakers είναι μονόδρομος,  λέω σε 4 channel  καθώς το 5ο κανάλι (center speaker) χαλάει την ισορροπία του surround/ front stereo σε μουσική.

 

Πάντως με τιμή 300-350€ δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν , στα ~250€ θα ήταν άριστα. επίσης στο κόστος να συνυπολογίσεις 2 pc (120 ή 140) ανεμηστηράκια για να φυσάνε το subwoofer το άτιμο έχει χάλια ψύξη, έπρεπε η Logitech τόσα χρόνια να βάλει καμιά παθητική ψύχτρα αλλά δεν, το καλοκαίρι θα ζεματάει και αν δεν θες να το πάρεις στο χέρι πρέπει να φροντίσεις να το ψύχεις κάπως, 2 ανεμηστηράκια σε μεσαίες (~75%) στροφές είναι μια χαρά για να διατηρείται σε κανονική θερμοκρασία.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και γω υπερ του μεγαλυτερου. αλλα αν ο χωρος σου ειναι πολυ μικρος εχεις τρελες αντανακλασεις, ειδικα στις χαμηλες. πρεπει δλδ να κοψεις τελειως το μπασο

στο γραφειο μου που ειναι αρκετα μικρο εχω κατι ηχεια (οχι studio monitor) που ειναι 6.5" και εχω κοψει τελειως το μπασο γιατι η κατασταση ειναι τραγικη

 

Οσονα φορα τα 5.1 ειναι οτι πρεπει για ταινιες αλλα σε μουσικη χανει πολυ! με τα 906 δεν εχω εμπειρια αλλα με τα 5500 ακομα και με καλη καρτα ηχου στα μεσαια εχανε παρα πολυ, ακουγες μονο χαμηλες πριμα μεσαια γιοκ. Δεν ξερω αν το φτιαξανε αυτο με τα 906, αλλα ακομα και 250ε δεν θα τα εδινε. χιλιες φορες satereo monitors και ας χασω το 5.1 στις ταινιες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ta 5500 δεν τα έχω ακούσει, τα z906 "out of the box" είναι bass heavy, πρέπει να κόψεις αρκετό volume από το sub για να έρθει σε ισορροπία, κατά τα άλλα είναι μια χαρά, τώρα αν θες να τα κάνεις φλατ υποθέτω ως ένα βαθμό μπορείς μέσω του equalizer είτε τις κάρτας ήχου είτε του player.

 

Tα z506 είναι σκουπίδια, just saying.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.