Jump to content



Πάει το BIOS


dohc161416003179

Recommended Posts

Μάλλον κάτι πρέπει να έγινε κατά το φλασάρισμα του ΒΙΟS της Gigabyte(965 S3), και ανοίγει μεν αλλά δεν δείχνει τίποτα(οθόνη,πληκτρολόγιο), ούτε clear cmos έκανε τίποτα. Έχω ακούσει για hot flash, αλλά που να βρεις ίδιο μοντέλο, οπότε ρωτάω εάν υπάρχει κάποιο γνωστό μαγαζί Θεσσαλονίκη, που μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο, προκειμένου να γλιτώσω τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι εντός εγγύησης?

ειδικά με την gigabyte παλιότερα που είχα πρόβλημα με το ΒΙΟΣ μου δώσανε όλα μου τα λεφτά πίσω.

χρειάστηκε να επικοινωνήσω με τη gigabyte γιατί το μαγαζί έκανε νερά :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι εντός εγγύησης από καλό κατάστημα, για νέο τσιπ έχω ακούσει, αλλά νομίζω ότι πρέπει να γίνει αλλαγή ενώ δουλεύει από τη μια μητρική στην άλλη....

Τα drive δουλεύουν, οπότε λογικά και το φλόπυ...Να κάνω δλδ μια bootable δισκέτα με το ΒΙΟΣ επάνω, να αποσυνδέσω σκληρούς και drives οπότε λογικά θα μπουτάρει από φλόπυ....αλλά δεν έχω οθόνη, τι θα βλέπω δλδ, ούτε πληκτρολόγιο.....

Link to comment
Share on other sites

στις ασους το εργοστασιακό σιντι έχει το βιοσ με συγκεκριμένο όνομα ώστε σε περίπτωση ανάγκης να γίνει μόνο του flash στο αρχικό. δοκίμασε. δε χάνεις τίποτα.

αφού είσαι όμως εντός εγγύησης μή πολύ σκας ;)

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί να πληρώσει αφού μπορεί να την πάει για αλλαγή?

όχι ότι είναι πολλά λεφτά αλλά γιατί να ρισκάρει μη χάσει την εγγύηση?

(νομίζω ότι τα σημερινά bioses είναι καρφωμένα στη πλακέτα)

Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδα, δοκίμασα με μπαταρίες κλπ. Για χοτ φλας είναι δύσκολο να πεις στον άλλο ότι πρέπει να του βγάλεις το τσιπάκι της μητρικής του, ειδικά άμα δεν ξέρει, θα φρικάρει ο άνθρωπος, κι αν δεν πάει κάτι καλά, θα τον έχεις πάρει στο λαιμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αward είναι η εταιρία, έκανα δισκέτα εκκίνησης με το φλας μέσα και το ανάλογο ΒΙΟΣ, άλλά δεν μπούταρε η @#$#$@, παρά το ότι είχα μόνο το φλόπυ επάνω...Τέλος πάντων θα κοιτάξω με την εγγύηση τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δισκέτα εκκίνησης αυτό που χρειάζεται, θα το κοιτάξω λίγο και να βρω κάτι θα ποστάρω.

Σε παλιότερο, αντίστοιχο πρόβλημά μου χρειάστηκε να φτιάξω μια δισκέτα με κάποια συγκεκριμένα αρχεία και έπαιξε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άργησα...

Step by Step:

1. Create a bootable floppy diskette

2. Copy the BIOS file and flash utility to the diskette

3. Create an text file with any standard text editor and add the following lines

@ECHO OFF

awdflash 12345678.BIN /py/sn/f/cc/r

Exchange the awdflash with the name of whatever flash utility you are using, and replace the 12345678.BIN with the name of the BIOS file you are using. The parameters are explained here:

py = program yes

sn = save no

f = flash

cc = clear cmos

r = reboot

Πες μας αν δούλεψε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.