Jump to content



Πάει το BIOS


dohc161416003179

Recommended Posts

Sorry ναι, ξέχασα να το γράψω...

The AWARD BIOS does not automatically restore the BIOS information to the 'system block' like the AMI BIOS does. You will need to add the commands necessary to flash the BIOS in the AUTOEXEC.BAT file. The system will run the AUTOEXEC.BAT file, which contains the flash instructions.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω ότι πήγα σήμερα στο κατάστημα από όπου είχα αγοράσει την μητρική. Είπα ότι δεν μπουτάρει, μόνο αυτό. Οι άνθρωποι μου την άλλαξαν αμέσως με μία ίδια φυσικά.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για την βοήθεια τους, ειδικά τον dubber, ελπίζω να μην χρειαστώ στο μέλλον τις οδηγίες του, αλλά τις κράτησα καλού- κακού.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία τέλος καλό.

Από την άλλη ήθελα να δω αν σου δουλέψει το παραπάνω κολπάκι καθώς ήμουν 99% σίγουρος ότι θα παίξει καθώς σε εμένα είχε αποτέλεσμα πριν κανα 2 χρόνια όταν είχαν κάνει την ίδια πατάτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακούστε τι μόλις έπαθα:

Προσπαθώ να φτιάξω ένα bootable cd με σκοπό να αναβαθμίσω bios σε msi και δεν έχω οδηγό δισκέτας εκεί.

Τι κάνω ακριβώς: Σε άλλο pc φτιάχνω δισκέτα εκκίνησης από XP.

Με nero "καίω" bootable cd με χρήση της δισκέτας που έφτιαξα.

Οταν μπουτάρω με το cd στην msi μητρική, δεν μπορώ να δω το c:

Εκεί έχω το αναβαθμισμένο bios και η msi γράφει ότι ο μόνος τρόπος είναι να μπουτάρεις με δισκέτα dos, να βρεις το αρχείο στο σκληρό και να εκτελέσεις το utility από τη δισκέτα.

Δοκίμασα με διαφορετικές dos εκδόσεις που είχα και βγάζουν μηνύματα λάθους.

Ο σκληρός είναι sata. Χρειάζεται drivers σε dos φαντάζομαι.

Κατάφερα με τα πολλά να μπουτάρω ΟΚ από "ειδικό" CD και να φορτώσω το προγραμματάκι και το νέο bios στο RAMDRIVE. Τρέχω από εκεί το utility, ξεκινάει ΟΚ αλλά μου γράφει ότι η ROM είναι μη writable και κολλάει. Ομως ούτε jumpers έχει για κλείδωμα της ρομ ούτε στο bios σχετική ρύθμιση.

Επανακινώ και σφυρίζει και μένει μαύρη η οθόνη... Δεν ποστάρει!

εχω την εντύπωση ότι δεν ξεκίνησε να γράφει αλλά φαίνεται ότι κάνω λάθος...

το περίεργο είναι ότι στο bios δεν υπάρχει επιλογή "bios protection - enable/disable" ούτε τίποτα παρόμοιο. Επίσης δεν υπάρχουν τίποτα περίεργα jumpers.

clear cmos δεν κάνει τίποτα!

Δοκίμασα και το κόλπο με το autoexec από bootable cd με εντολή να φλασάρει στο νέο bios που του έχω μαζί αλλά δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το μέτωπο:

Μπουτάρω με τη δισκέτα και το autoexec με το νέο bios. Τίποτα...

Μπουτάρω με το παλιό bios στο autoexec και φορτώνει 2' από τη δισκέτα.

Επανεκίνηση και ποστάρει κανονικά!!!

Το jumper το είχα σε νορμαλ θέση.

Εχει σταματήσει τώρα στο μπουτάρισμα και στην οθόνη γράφει

"CMOS CHECKSUM ERROR"

"HIT DEL TO ENTER SETUP OR DEL TO CONTINUE"

1) Τι να κάνω;

2) clear cmos χρειάζεται και αν ναι πότε; Αφού φορτώσει κανονικά και μπω στο bios?

3) πως να το κάνω να γράψει το νέο bios?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Από τη μία τέλος καλό.

Από την άλλη ήθελα να δω αν σου δουλέψει το παραπάνω κολπάκι καθώς ήμουν 99% σίγουρος ότι θα παίξει καθώς σε εμένα είχε αποτέλεσμα πριν κανα 2 χρόνια όταν είχαν κάνει την ίδια πατάτα

πάντως σας λύθηκε η απορία! :)

Αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει στο Post#31 παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το 3.9 (last bios) και λύθηκαν από όσο είδα και πολλά από τα προβλήματα της μητρικής.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι έγραψε σωστά στη ρομ μόνο όταν το jumper ήταν σε θέση clear cmos. Μετά έβγαζε checksum error και το ξαναέβαλα σε νορμαλ θέση.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!

(πήγαινε για πέταμα η μητρική...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.