Jump to content



NVIDIA's GeForce 8800 GTS 320MB


Shaman

Recommended Posts

"Today, NVIDIA is introducing the next part in its GeForce 8 Series lineup, the GeForce 8800 GTS 320MB. As the name implies, this is a lower memory part, and thus also less expensive than the current 640MB GTS. NVIDIA expects the new GTS to sell for between $300 and $330."

Anandtech

"Based on the games and settings we tested, we feel very confident in recommending the NVIDIA GeForce 8800 GTS 320MB to gamers who run at 1920x1200 or less. With or without AA, at these resolutions games look good and play well on the new part. Gamers who invest in a 30" panel will likely also want a higher end graphics card, but for current games at resolutions under 2560x1600 the 8800 GTX can be a bit overkill."

Link to comment
Share on other sites

............And then there is something flabbergasting: Windows Vista. With so much interest I'm following Vista driver development for the GeForce series; everybody knows this as I have been writing it ever since December in my reviews, NVIDIA is not delivering as promised. Overall performance is lacking (unless you use regular benchmark/games titles), and support is quite horrible (look at the dreaded 8800 support) and I'm not even touching the topic SLI here or the fact that there still is no WHQL driver available.........

και

.........Very interesting to see was that where the previous 8800 products had stickers and logo's on the box with "Vista Ready", with this card it's not the case. Not one little sticker. In fact right now I'm holding the XFX box in my hands, and on the side what is it saying?: "Designed for Microsoft Windows XP". So yes, NVIDIA has a thing or two to deal with when it comes to Vista support. .........

http://www.guru3d.com/article/Videocards/416/20/

EDIT : είναι το ολοκαινουριο dx10 ετοιμο για τα XP

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

With or without AA, at these resolutions games look good and play well on the new part.

πολυ απλα δεν παιζει κατι τετοιο.....δεν παιζει..

σε ολα τα παιχνιδια με 4ΧΑΑ η GTS λακαει.......αποδοση χαμηλοτερη κι απο 7900GTX...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 21:37]

πολυ απλα δεν παιζει κατι τετοιο.....δεν παιζει..

σε ολα τα παιχνιδια με 4ΧΑΑ η GTS λακαει.......αποδοση χαμηλοτερη κι απο 7900GTX...

E όχι και έτσι δεν νομιζω, μεχρι την 1280χ1024 με ολα τα φιλτρα δεν θα εχει προβλημα.

Απλα δεν θα μπορει να σηκωσει το dx10 στα Vista.

Ειναι μια πολυ καλη καρτα dx9 ικανοτητων.

Φαντασου μια 6600 στο cod2 πως πηγαινει με dx7 και πως με dx9

κατι τετοιο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 22:19]

To AA πολυ μεγαλες αναλυσεις ειναι ψιλοαχρηστο.

Σωστό και αυτό.

Αν η συγκεκριμενη

μπορει να παει 600/1800 με rivatuner το σκεφτομαι σοβαρά ή να φτασει τα επιπεδα μιας XFX GeForce 8800 XXX edition έστω.

Ασχετο η 5900 μου χωρις να κανει τιποτα (δεν μπορει να κανει και κατι) μου φτανει 65c.

Ηρθε η ώρα της

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Χθες, στις 22:45]

Σωστό και αυτό.

Αν η συγκεκριμενη

μπορει να παει 600/1800 με rivatuner το σκεφτομαι σοβαρά ή να φτασει τα επιπεδα μιας XFX GeForce 8800 XXX edition έστω.

Ασχετο η 5900 μου χωρις να κανει τιποτα (δεν μπορει να κανει και κατι) μου φτανει 65c.

Ηρθε η ώρα της

Dem, η δική μου Gainward GTS παίζει χαλαρά στα 650 Core/2000 Mem (1000*2) και δεν μασάει ούτε από θερμοκρασίες. Ακόμη και με το fan στα 75% δεν περνά ποτέ τους 80. Στο 100% μένει σταθερά κάτω από 75.

Δεν δίνεις άλλα 80 Euro να πάρεις μια 640Mb και εσύ; Στα 300 Euro τα 80 θα σε χαλάσουν; :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skritikos [Σήμερα, στις 00:40]

Dem, η δική μου Gainward GTS παίζει χαλαρά στα 650 Core/2000 Mem (1000*2) και δεν μασάει ούτε από θερμοκρασίες. Ακόμη και με το fan στα 75% δεν περνά ποτέ τους 80. Στο 100% μένει σταθερά κάτω από 75.

Δεν δίνεις άλλα 80 Euro να πάρεις μια 640Mb και εσύ; Στα 300 Euro τα 80 θα σε χαλάσουν; :p :p

Ωραίος Τhanks, εννοεις Albatron με 70 παραπανω γιατι Gainward GTS στα 380e δεν βρισκω..

αλλα ξεφευγουμε λιγο..

και οι Albatron θα ανεβαινουν, όλες ίδιες δεν είναι? Νομιζω και η ψύξη τους ίδια είναι, οπότε γιατί όχι? Ασε που εχει και μαυρη pcb και όπως βλέπεις όλα σε μαυρο τα έχω :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όλοι λένε ότι θα χρειαζόμαστε πιο πολύ μνημη στην VGA σε λιγο καιρό και εγω βλέπω σε όλα τα review στο net ότι τα στα τελευταια παιχνίδια η διαφορα μνήμης παίζει μικρότερο ρολο απο τι στα παλια.

και αν αληθευει και αυτό

δηλ. όλες οι καρτες απο 8900GS και κατω να έχουν 256MB... ε τότε δεν μπορεί κατι θα ξερει η nvidia. Δεν μπορει να βγαζει ένα σορο καρτες με τόση μνήμη και να μην ανταποκρίνονται στους νέους τίτλους.

Ίσως τα νέα παιχνιδια να έχουν παράπανω απαίτησεις σε ταχύτητα παρά σε μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 12:16]

τρανο παραδειγμα το Titan Quest.η διαφορα μεταξυ 256-512mb ειναι χαωδης...

Nαι βεβαια δεν αντιλέγω μιλάω με βαση αυτα που βλεπω στο guru3d ας πουμε στο Queke4 υπαρχει μεγαλη διαφορα,ενώ στους τελευταιους τιτλους που ειναι εξισου βαριες εφαρμογές αυτη η διαφορα μικραινει.Μιλάμε παντα για την κλασσική αναλυση που έχει ο περισσοτερος κοσμος 1280χ1024.

Απο εκει και περα όσο περισσοτερο μνημη έχεις τοσο καλυτερο, δεκτό.

απο την αλλη όμως μην ξεχνας οτι μιλάμε για 320mb μνημης με 320bit memory interface πλεον και όχι 256 ή 128

Link to comment
Share on other sites

την άλλη εβδομάδα αν όλα πάνε καλά θα έχω 24άρι (1900*1200) και φυσικά η παλιά πλην καλή x800gto2 δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στις νέες απαιτήσεις.

σκέφτηκα λοιπόν την gts (η gtx δεν χωράει στο tsunami που έχω και δε θέλω να πάρω και κουτι)

απότι καταλαβαίνω σε μεγάλες αναλύσεις χρειάζεται η extra μνήμη, λέτε να μη τσιγκουνευτώ και να πάρω την 640mb edition ?

βέβαια τα τελευταία παιγνια όπως το Rainbow Six: Vegas με προβλημάτισαν στο γεγονός ότι αγνοούν την extra μνήμη

:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [Σήμερα, στις 15:15]

την άλλη εβδομάδα αν όλα πάνε καλά θα έχω 24άρι (1900*1200) και φυσικά η παλιά πλην καλή x800gto2 δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στις νέες απαιτήσεις.

σκέφτηκα λοιπόν την gts (η gtx δεν χωράει στο tsunami που έχω και δε θέλω να πάρω και κουτι)

απότι καταλαβαίνω σε μεγάλες αναλύσεις χρειάζεται η extra μνήμη, λέτε να μη τσιγκουνευτώ και να πάρω την 640mb edition ?

Φιλε εσυ ήδη σκεφτηκες την GTX και δεν την παιρνεις λόγου χώρου και όχι διαθεσης χρηματων, δεν νομιζω να κολλησεις στα 70 euro ειδικα με 24 ιντσων όπως λεει ο ReaperX. (με δεδομενο ότι θα χρησιμοποιεις και αναλυσεις 1600χ1200 και πανω)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα σχετικα με την GTS 320/640 Mb :

Με το Rivatuner αυξάνοντας τα Mhz στον πυρηνα και μνήμη ανεβαίνει και το Shader clock αυτόματα ? Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

στο hardware monitoring tab μπορει να φαινει αυτό, νομίζω. :shifty:

ή (για να το θέσω λιγο διαφορετικά)

Στις κάτρες με 1,2Mhz (στις περισσοτερες δηλ που υπαρχουν στην Ελληνική αγορα μέχρι τώρα) παίζει η δυνατότητα αυξησης του shader clock με κάποιο τρόπο?? :turn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque

βέβαια τα τελευταία παιγνια όπως το Rainbow Six: Vegas με προβλημάτισαν στο γεγονός ότι αγνοούν την extra μνήμη

:toomuchne

Ξανσκέψου αν τέτοια παιχνίδια αξίζουν οποιαδήποτε αναβάθμιση....

Link to comment
Share on other sites

Thanks Spartacos, επισης ....." to perform shader overclocking we had to rely on a tool called NiBiTor, an NVIDIA BIOS editor maintained by mvktech.net. Combined with a flash utility, we were able to download the BIOS from our video card, modify the shader clock speed, and flash it with our new settings" από http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2931&p=3

αλλα δεν καταλαβαινω καλα τι θελει να πει ο παικτης:...:

Δηλαδή χωρις flash στην καρτα και χρησιμοποιώντας μόνο το nibitor δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.