Jump to content



Απορία μTorrent - Ύποπτο πρόβλημα


bleo8onhs

Recommended Posts

Χαίρεται!

Εδώ και μερικές μέρες όταν κλείνω το μTorrent - δεν έχει σημασία αν έχουν τελειώσει τα downloads, ούτε ο tracker, το κάνει με όλα - , ο Νόρτονας αρχίζει και χτυπάει για πακέτα προς το port του μTorrent. Δεν είναι τίποτα λέω, θα είναι peers που στέλνουν καθυστερημένα. Προσπαθώ να τα μπλοκάρω, αλλά είναι πάρα πολλά. Όσες φορές και να κλείσω το pc συνεχίζουν να έρχονται, ακόμη και με το μTorrent ανοιχτό. Η μόνη λύση είναι η αλλαγή της ip.

Επίσης σήμερα παρατήρησα και κάτι άλλο. Τελειώνοντας τα downloads, και κάνοντας delete το torrent από το μTorrent, το άφησα ανοιχτό. Παρατήρησα τότε, ότι στέλνει και δέχεται πακέτα. Πολύ μικρά, και με απειροελάχιστη ταχύτητα της τάξης των 200Β/s αλλά συνέχεια. Ακόμη και 2 ώρες μετά συνεχίζει και στέλνει και δέχεται.

Τρέχω full scan με norton, και όλα τα anti spyware που έχει το hiren boot cd, και δεν βρίσκουν τίποτα.

Ξέρει κανείς τίποτα? Έτοιμος είμαι να βάλω sniffer. Το έχει παρατηρήσει κανείς? Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι λογικο να συμβαινει αυτο. Τα αλλα pc απο τον tracker συνεχιζουν να επικοινωνουν για λιγο μαζι σου ακομα και οταν ξεσυνδεεσαι μεχρι να καταλαβουν οτι εφυγες. Τωρα αν ειναι λογικο να γινεται και 2 ωρες μετα αυτο δεν ξερω αλλα σιγουρα δεν δειχνει φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Norton???? Δοκίμασες τίποτα άλλο; Βάλε το netlimiter και δες εκείνη την στιγμή που λες ότι έχεις traffic. Πάντως από την στιγμή που γράφει 0(0) και 0(0) σε seeders/peers δεν υπάρχει ροή.

Link to comment
Share on other sites

To 1.6.1 έχω. Έχω ξαναπεί ότι τόσα χρόνια με νόρτον, ενημερωμένο, δεν είχα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα. netlimiter έχω, πως αλλιώς θα έβλεπα οτι το μtorrent στέλνει ακόμη? Πάντως και σήμερα με το που άνοιξα το pc ήρθε πακέτο για το port του μTorrent. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Θα βάλω sniffer να δω τι πακέτα είναι. Διάβασα σε άλλο forum ότι το παρατήρησαν και άλλοι αυτό, αλλά για 2-3 λεπτά. Όχι συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

είναι τελείως φυσιολογικό μη δίνεις σημασία

τα ίδια και εγώ με azureus

το να βαράει ο νόρτονας είναι απόλυτα φυσικό, καθώς δεν υπάρχει πλέον η process που να υποστηρίζει τα ports οπότε και τα μπλοκάρει.

Link to comment
Share on other sites

:D

Έχω την εντύπωση πως πλέον μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, άσχετα με ότι λέει ο norton.

Όντως λογικό είναι να χτυπάει ο norton όταν κλείνει η proccess, αλλά δεν είναι λογικό να συνεχίζει να χτυπάει όταν η proccess ξανανοίξει.

Snips υπάρχει η πιθανότητα να είναι χαλασμένη η μνημη του router, αλλά δεν νομίζω. Θα μου δημιουργούσε και αλλού προβλήματα.

Με προσοχή στα clicks ο νόρτον είναι από τα καλύτερα security προγράμματα που κυκλοφορούν. Μόνος του. Το μόνο που βρίσκει το adware για παράδειγμα, είναι 3-4 tracking cookies που, δεν είναι τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

:D

Όντως λογικό είναι να χτυπάει ο norton όταν κλείνει η proccess, αλλά δεν είναι λογικό να συνεχίζει να χτυπάει όταν η proccess ξανανοίξει.

μπορεί να δουλεύει με stateful inspection

http://en.wikipedia.org/wiki/Stateful_inspection

που σημαίνει ότι ακόμα και όταν το ξανανοίγεις, αυτό να μην έχει ανοίξει ακόμα session, οπότε τρώει πόρτα..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γίνεται και με Mcafee. όταν κλεινω το μΤορρεντ δείχνει ότι μπλοκάρει connections.

Είναι φυσιολογικό. Αν θες να μη στο βγάζει, πριν κλείσει το πρόγραμμα κάνε στοπ τα τορρεντ.

ΥΓ: βγάλε το νόρτον!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.