Jump to content



Φυσητήρας [Blower] Το νέο μου περιφερειακό...


MasterDAL

Recommended Posts

Τις προηγούμενες μέρες άρχισε να ακούγεται ένας ενοχλητικός θόρυβος από τον ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών ο οποίος όπως διαπίστωσα προερχόταν από τα κιλά σκόνης και χώματος που είχε επάνω. Αν ο χώρος είχε και λίγο υγρασία, είμαι σίγουρος ότι ένα θαυμάσιο οικοσύστημα με ποικίλη χλωρίδα και πανίδα θα ευδοκιμούσε στο εσωτερικό του κουτιού μου. :o

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία κατάφερα με διάφορες πατέντες να απομακρίνω αρκετή σκόνη αλλά σίγουρα όχι όλη και ειδικά σε σημεία που δεν έμπαινε τίποτα (π.χ. πίσω από τη σίτα της 6800gt μου). Την ώρα λοιπόν που σιχτίριζα τη σκόνη που κυκλοφορεί στη πόλη τις συνθήκες διαβίωσης στα αστικά κέντρα και άλλα τέτοια άσχετα, η γειτόνισσα αποφάσισε να βάλει σκούπα. Μετά τα εθιμοτυπικά καντύλια, είχα πάρει φόρα άλλωστε, σκέφτηκα τι καλά που θα ήταν να υπήρχε μία σκούπα και για τον υπολογιστή. Την στιγμή εκείνη μου ήρθε και η έμπνευση. Ρε δεν παίρνω το πιστολάκι για τα μαλλιά της φίλης μου μπας και κάνω τη δουλειά μου? Πράγματι αρκετή επιπλέον σκόνη απομακρύνθηκε με επιτυχία. Η λαμπρή ιδέα μου βέβαια είχε δύο προβληματάκια. Στο κουτί υπήρχε ΠΟΛΥ περισσότερη σκόνη από αυτή που υπολόγισα αρχικά, με αποτέλεσμα όλο το δωμάτιο να γεμίσει σκόνη. Σαν να μην έφτανε αυτό για καλή μου τύχη εκείνη τη στιγμή μπήκε στο σπίτι η φίλη μου και με βρήκε μέσα σε ένα σύννεφο σκόνης. Το χειρότερο από όλα ήταν ότι είχε γεμίσει σκόνη και το πιστολάκι της, οπότε είχαμε μερικές τρυφερές στιγμές καθώς δεν εκτίμησε την εφευρετικότητά μου.:devil:

Σήμερα πήγα σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών να πάρω κανένα πιστολάκι και για μένα και αντ αυτού εντόπισα ένα φυσητήρα 600w - 13000RPM ο οποίος στοίχισε 22 ευρώ και είχε και ένα χρησιμότατο εύκαμπτο ακροφύσιο. Με το φυσητήρα στο χέρι ήρθα περιχαρής σπίτι και διαπίστωσα ότι το κουτί είχε ακόμα σκόνη μέσα και κυρίως το τροφοδοτικό. Τουλάχιστον αυτή τη φορά δεν ήταν παρούσα η κοπελιά μου.:inlove:

Ηθικό δίδαγμα: Δώστε 22 ευρώ να αγοράσετε αυτό το απαραίτητο περιφερειακό του υπολογιστή σας και ΜΗ καθαρίσετε το κουτί μέσα στο σπίτι. Δε μπορείτε να φανταστείτε πόση σκόνη περιέχει το κουτί σας. Στο τέλος μην ξεχάσετε να φυσήξετε και την οθόνη από τις γρίλιες εξαερισμού. Η σκόνη ευδοκιμεί και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Ήθελα να κάνω ένα θεματάκι για ένα φυσερό.

Η καλύτερη αγορά είναι αυτά τα μηχανάκια, λογικά για το ίδιο μιλάμε, βγάζει πολύ πίεση και δεν αφήνει ούτε κόκκο σκόνης. Επιπλέον γυρνώντας τη μύτη στο πλάι και βάζοντας τη σακούλα μπροστά μπορεί να γίνει και σκούπα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 18:32]

Ήθελα να κάνω ένα θεματάκι για ένα φυσερό.

Η καλύτερη αγορά είναι αυτά τα μηχανάκια, λογικά για το ίδιο μιλάμε, βγάζει πολύ πίεση και δεν αφήνει ούτε κόκκο σκόνης. Επιπλέον γυρνώντας τη μύτη στο πλάι και βάζοντας τη σακούλα μπροστά μπορεί να γίνει και σκούπα.

Ναι ναι. Το ίδιο είναι. Το δικό μου είναι το portable blower της techno. Κάνει θαυμάσια τη δουλειά του και δε χρειάζεται να δώσετε 80 ευρώ για το αντίστοιχο επώνυμης μάρκας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 18:40]

Όπως για το Hitachi π.χ. και επιπλέον για όσους δίνουν κάθε τόσο 7 για αυτό τότε θα εκπλαγούν με το πόσο γρήγορα θα αποσβέσουν τα χρήματα του blower.

Οπτικά είναι ίδιο με το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Best buy ever, για όσους ενδιαφέρονται θα βρούνε τέτοια μηχανάκια σε καταστήματα με εργαλεία, η μεγαλύτερη ποικιλία είναι στα καταστήματα που βρίσκονται επί της οδού Αθηνάς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 18:49]

Best buy ever, για όσους ενδιαφέρονται θα βρούνε τέτοια μηχανάκια σε καταστήματα με εργαλεία, η μεγαλύτερη ποικιλία είναι στα καταστήματα που βρίσκονται επί της οδού Αθηνάς.

Αρχικά είπα να μη πω τίποτα μήπως θεωρήσει κανείς ότι κάνω διαφήμιση. Στη Θεσσαλονίκη θα το βρείτε στη Δωδεκανήσου στο λιμάνι ή σε αντίστοιχο κατάστημα με εργαλεία ή ηλεκτρονικά είδη

Link to comment
Share on other sites

Μπαρπα - στρουμφ έβαλα στην αναζήτηση φυσητήρας και δεν έβγαλε τίποτα. Δε σκέφτηκα το blower :-(

popolare εγώ το πήρα στη Δωδεκανήσου λίγο πριν τη Τσιμισκή όπως πας προς λιμάνι. Φαντάζομαι θα το έχει και αλλού..

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες μέρες άρχισε να ακούγεται ένας ενοχλητικός θόρυβος από τον ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών ο οποίος όπως διαπίστωσα προερχόταν από τα κιλά σκόνης και χώματος που είχε επάνω. Αν ο χώρος είχε και λίγο υγρασία, είμαι σίγουρος ότι ένα θαυμάσιο οικοσύστημα με ποικίλη χλωρίδα και πανίδα θα ευδοκιμούσε στο εσωτερικό του κουτιού μου. Μετά από αρκετή ταλαιπωρία κατάφερα με διάφορες πατέντες να αποκρίνω αρκετή σκόνη αλλά σίγουρα όχι όλη και ειδικά σε σημεία που δεν έμπαινε τίποτα (π.χ. πίσω από τη σίτα της 6800gt μου). Την ώρα λοιπόν που σιχτίριζα τη σκόνη που κυκλοφορεί στη πόλη τις συνθήκες διαβίωσης στα αστικά κέντρα και άλλα τέτοια άσχετα, η γειτόνισσα αποφάσισε να βάλει σκούπα. Μετά τα εθιμοτυπικά κοντύλια, είχα πάρει φόρα άλλωστε, σκέφτηκα τι καλά που θα ήταν να υπήρχε μία σκούπα και για τον υπολογιστή. Την στιγμή εκείνη μου ήρθε και η έμπνευση. Ρε δεν παίρνω το πιστολάκι για τα μαλλιά της φίλης μου μπας και κάνω τη δουλειά μου? Πράγματι αρκετή επιπλέον σκόνη απομακρύνθηκε με επιτυχία. Η λαμπρή ιδέα μου βέβαια είχε δύο προβληματάκια. Στο κουτί υπήρχε ΠΟΛΥ περισσότερη σκόνη από αυτή που υπολόγισα αρχικά, με αποτέλεσμα όλο το δωμάτιο να γεμίσει σκόνη. Σαν να μην έφτανε αυτό για καλή μου τύχη εκείνη τη στιγμή μπήκε στο σπίτι η φίλη μου και με βρήκε μέσα σε ένα σύννεφο σκόνης. Το χειρότερο από όλα ήταν ότι είχε γεμίσει σκόνη και το πιστολάκι της, οπότε είχαμε μερικές τρυφερές στιγμές καθώς δεν εκτίμησε την εφευρετικότητά μου.

Απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ , μπραβο για την περιγραφη.

Link to comment
Share on other sites

χεχε!

αυτο με το πιστολακι το εχουμε ανακαλυψει εδω και καιρο...

οσο για το καθαρισμοα του κουτιου, παντα στο μπαλκονι ή στην ταρατσα με το πιστολακι του κολλητου (το δικο μας δεν εχει κρυο αερα :tomato: ) των 5000Watt! :D

εχω και ενα βιντεακι του απο μια φορα που προσπαθουσε να ριππαρει ενα DVD 9GB και εκλεινε το ΠιΣι γιατι ζεσταινοταν ο CPU...

παω να το ανεβασω youtube και ερχομαι! :p

edit!

:D
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από x-treme [Σήμερα, στις 00:04]

Φυσητήρες και παπαριές! Εγώ την έχω βρει τη λύση! Και το όνομα αυτής: καλαμάκι!!!

(ξέρω ξέρω, εντελώς ελεηνό! Αλλά δεν είχα τίποτα πρόχειρο)

ποιο καλαμακι...

δες το προηγουμενο βιντεο και θα καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει με πιστολάκι να διώξω την σκόνη αλλά δεν έμεινα πλήρως ικανοποιημένος και έτσι μια φορά είπα να κάνω κάτι για να έχει περισσότερη πίεση..

Έβαλα ένα γάντι (από αυτά τα μιας χρήσεως),είχα κανει κόμπους σε όλα τα δάχτυλα εκτός από ένα και σε εκείνο το ένα έκανα μια τρύπα...Τελικά δεν κατάφερα κάτι καλύτερο,αλλά μάλλον το αντίθετο..

Μου φαίνεται θα πάω μια βόλτα από το...κατάστημα πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και σωστα αυτα που λετε χωρις αστεια.

Εχετε ομως στο μυαλο σας οτι αυτα τα φυσητηρια που φυσανε τον αερα του περιβαλοντος μεταφερουν ολη την υγρασια και τις βρωμιες και τη μουτζουρα του περιβαλοντος?

Διωχνεις τη σκονη απο κει που καθονταν και την αντικαθιστας με πολυ πιο βλαβερους ρυπους πανω στις καρτες και μαλιστα με τετοια πιεση που αυτοι οι ρυποι να κολανε και καλα πανω στις πλακετες.

Λυση.

Συσκευες που παραγουν αερα με φιλτρα υγρασιας ( κομπρεσερ ) κατι που δεν μπορει βεβαια να εχει ο καθενας σπιτι του η ( η καλυτερη λυση ) ειδικα σπρευ πεπιεσμενου αερα ( οχι απο πλαισιο ) οπως αυτα που μπορεις να βρεις σε καταστηματα με ηλεκτρονικα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε φίλτρο απο αποροφητήρα (1 ευρο το τεμάχιο) στις εισόδους αέρα του κουτιού και ξεχάστε όλα τα άλλα. Τώρα αν έχετε λαμπάκια και τέτοια χαζά μέσα στο κουτί μπορεί και να σας χαλάει λίγο... Όσοι φυσάτε με 200 μπόφορ μέσα στο κουτί να προσέχετε:

1) να μην πάει ο κουρνιαχτός μέσα στο DVD (bye-bye DVD)

2) να μην σπάσετε καμια ψυχρή κόλληση από τον πολύ αέρα (bye-bye mobo)

Επίσης, αν δεν θέλετε να αλλάξετε τα φουρφούρια που κάνουν σαν τρακτερ από την πολύ σκόνη και τα χρόνια, βάλτε λαδάκι μηχανής στον άξονα και κερδίσατε ένα 6μηνο λειτουργίας σαν καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που καθαριζει τακτικα το case το blower ειναι η πιο καλη λυση απο αποψη κοστους / αποδοσης. Αν ομως το καθαριζει μια φορα το εξαμηνο και αν, τοτε το sprey πεπιεσμενου αερα ειναι μονοδρομος. Σαφως καλυτερη αποδοση απο τα blowers της αγορας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.